Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 08-03-09, 22:02   #1
[email protected]
 
Avatari i Orfe@
 
Anėtarėsuar: 28-11-08
Vendndodhja: Te zemra e N.
Postime: 65
Orfe@ i vlerėsuar mirė
Gabim Hilli E Skipja

Nezir Myrta / HILLI E SKIPJAHYLLI E SHQIPJA


Hilli, hylli, nė kuptimin e trupit ndriēues qiellor, nga kuptimi i pėrgjithshėm, pėr tė gjithė yjet e qiellit, nė kuptimin e besimit tė njeriut, sikurse tė njė popullit, qė besoj nė hillin e dritės, Hyllin e Dritės - Diellin, ėshtė besimi i parė i njeriut mbi tokė - dielli si zot, zottoke, krijues i jetės mbi tokė dhe kuptimi i emėrtimit tė njė popullit, atij popullit qė e besoj dhe e bėri zot - ai popull u thirrė populli hillir, illir, ILLIRĖT, illiri, si etninom dhe toponomi - ILLIRIA (HILLIRIA) HILLIRIKU, det e m'det, Kaspik e Adriatik, gadishulli illirik (ballkanik). Ballkani ėshtė Hilliriku. Por, qė kjo fjalė - hillir, illir, illirian, rrodhi nga pellgasėt, si populli i parė i pellgut tė ujit, qė besuan nė zotin dielli dhe rrodhen illirėt pellgasgjik edhe illirėt mbeten pasardhėsit pellgasian - shqiptarėt e sotėm drejtpėrdrejtė!

***

SKIPJA, SKIPOJA, SKIPERIA

SHQIPJA, shqiponja


Zona nga Vjosa e deri nė det quhej nė lashtėsi - Kaonia. Ndėrsa Iper/Iperi-a, qė ēamėt thonė, ėshtė pjesė nga emri - skiperia, skipetar - sk-ipe, sk-iper, sk-iperia = Iperia/Iperios, si shkurtesė emėrtimi pėr - shqiptar - skipetar - skipe=shqipe. Kėtu ėshtė njė problem shumė i madh shkencor, mė shumė si problem fonetik, sepse nė fillim ishte fillesa S, tek emri skipe-tar, nė antikė, kurse mė vonė kemi altrnim tingulli (ndryshim tingulli) -S=SH dhe @farė unė shoh shumė diskutabile, ėshtė theksimi bukval direkt, i drejtpėrdrejtė i tingullit latin - q=kju, q=k, pra u muar vėrbalisht - q=q shqip, nė vend se tė ishte - k, nė disa emra e folje shqipe, qė ndryshon nga e folmja e popullit, sepse po tė ishte drejtė - SKIP, SKIPE, SKIPETAR (etninomi) dhe SKIPERIA, me siguri do tė njihej emri Shqipėria dhe jo Albania (qė herė thonė nga Albanoi, Albanopolisi dhe qarqet e huaja e binė nga Albania e Kaukazit, duke e ēthurur origjinėn e emrit e tė vet shqiptarėve)! Natyralisht vėrehet, se ka vėshtirėsi fonetike ēdokush qė thekson - shqip, shqiptar, Shqipėria (pėrveē shqiptarėve), ku tingujt sh+q, nė toktheksim, japin njė fonetikė tė deformuar (shq), kur kemi emėrtimet: shkup, skard (scard), shkodėr (scodra) dhe atėherė do tė binte tė thohej - shqup, shqard, shqodėr-shqodra (nėse dotė merrej direkt tingulli - q, si q, e jo si - k (kju)...

Emri - skipe - skipetar, ėshtė emėr i nderuar admiruar adhuruar nga arbėreshėt nėn Greqinė edhe nėn Italinė, po edhe tek kolonitė tjera shqiptare nėpėr botė... Arbėreshėt, kur donė tė tė ngritin, thonė: je skipetar? A je skipetar? Skiperia!

Pra, fjala IPER-i-a, vie nga - skiperia dhe iper - iperiot - epirot ėshtė pjesė Epirote, e Epirit - por qė mendoj, se vet fjala IPER, e lashtė, formoi edhe emėrtimin - IBER p=b, duke formuar emrin e fisit illirian - iber, iberėt, qė u pėrhapen deri nė Pirineje (piri, epiri), sot iberėt e Spanjes - duke e fuqizuar theksimin e tingullit - p, nė b - ashtu sikurse emri serb, b=v greke, ishte serv - shėrbėtor, argat illirėsh parase tė vijnė sllavėt (lexo:rusėt) me zjarr nė Ballkan shek 6. (513 e.r)!!!

Sot ēamėt e arbėreshėt nė tėrėsi janė mėsuar deridikund ta theksojnė emrin - shqip, shqiptar e Shqipėria (anipse me zor), nėtė kundėrten e atij theksimit tė hershėm - Iper-i-a...sepse sot jemi mė tė lidhur, mė tė ofruar gjeografikisht dhe qė duhet tė jemi edhe etnikisht e ideologjikisht...

Emri skipe, lidhet deri me Thotin Skipe, themeluesin e hieroglifeve tė para, ku edhe nė disa gjuhė i.e. ka kuptimin e shqipes, anipse thohet natyrshėm nė ato gjuhė, si psh. nė ang. skip=kce, kėrcen, kapėrce, si formė fluturimi figurativ etj.

***

Emri - skipe lidhet me Thotishten - Thoti Skipe (thot, shqip/ thoth, ang./ tehuti, arab./ tot, sll./...), me lashtėsi para Pėrmbytjes se Madhe, tė Atllantisit, me burim, rrjedhė nga Atllantishtja, Atllasi (qė mė vonė u imitua edhe nė pjesė tjera tė botės: Mediterranit /Mesdheut, Egjeut, Adriatikut, Jonit, Tirrenit.../, por Atlantis ishte e ėshtė Toka Vendi i Atit, Atvendi, Atvandi/ Landi i Atit, Atllandi/ Atllanti d=t/

Po, emri - illir /hillir-illir, illyr/ ėshtė i lashtė sa dielli, hylli i dritės, i lashtė sa vetėdija e parė e njeriut, qė besoi nė zotin Ra, Dihell, dill, dielli, e popullin illirian, duhet ta marrim popullin mė tė lashtė pellgazgjik - pėllgasėt e parė, 'pellgasėt hyjnor', sipas Herodotit.

Kėshtuqė, parase tė shihte njeriu skipen, shqipen - pau dillin, diellin /dihell=helli qė di, qė krijon jetėn mbi Tokė, zoti i tokės!Kurse shqipja - skipe, skipja si symbol e besim rrodhi pastaj... si zgjuarsi e njeriut, lakmi nga shqipes, vrojtimit, guximit tė saj, adhurimi ndaj skipes...dri tek zojsi/zeusi, e tutje deri tek gjithė perandoritė e botės, e derisot si symbol mbi flamurin amerikan...

Shqipja - dhunėtia/dhanėtia e njeriut - njeriu skipe - skipetar, ai qė mė sė afėrmi i pėrngjet...e kush ėshtė e mbetet ai njeriu, mbetet tė shihet e verifikohet - por nuk na quajten - skipe, pa asgjė, kot - kur kemi shprehjet e lashta /che sovra gli altri, com Aquilla vola=qė pėrmbi tjerėt si Shqipe fluturon / flutron, flatron/ - ku iu kushtua Pirros nė betejė origjinalisht dhe u thirrėn illirėt-arbanasit - skipetar, e vendi - Skiperia, qė them me bindje, se po tė ishte paraqitur ai emėrtin, toponom pėr atdheun tonė, sot do tė thirrej botėrisht e njihej - Skiperia, e jo Albania.

***

Symboli i shqipes, si lakmia e njeriut ndaj vetive tė zogut tė qiellit - shqipes, adhurimit ndaj shqipes, fshehtėsisė sė saj qė lidhet me disa veti tė njeriut, si instikte psikologjike, si guximi, vrojtimi, synimi, vėshtrimi (!) nga lartėsitė mbi 2000 metra, qė ka mundėsi tė tė pamurit, ta shohė gjahun e saj, mythet mbi shqipen, nga gojėdhėnat e legjendat e botės, qe nga mythi i shqipes mbi Zojsin (zeusin), shėndrrimi i tij nė shqiponje, ku rrodhi, emėrtimi i besimit tė njeriut shqiptar, nga fjalėt - zog=zojs=zot - aftėsia e njeriut, pėr tė qenė i shkathtė si shqiponja - si zgjuarsi e njeriut - si vetia e njeriut me emrin shqiptar - skipetar!

***

Fjalėt shqipe: dhunėtia, veshtrimi, fluturimi, ashtu sikur shumė fjalė tjera me kuptime tė tilla, nuk pėrkojnė me saktėsin e tė folurit as tėtėshkruarit shqip.

- DHUNĖTIA, si fjalė shqipe, nuk pėrkon me kuptimin e saj dhe nuk ėshtė pėrgjegjėse adekuate, e pėrshtatshme, e vet emėrtimit tė asaj qė i jepet njeriut, i dhanet/dhėnet, e dhanmja/e dhėnmja, diēka qė i jepet dikujt nga fuqitė mbinatyrore, e dhanmja/e dhėnmja e zotit, dhana/dhėna e zotit, qė i jepet posaēėrisht nje njeriut nė veēanėti - ka kuptimin e tė dhanmes/dhėnmes, nga folja me dhanė/pėr tė dhėnė - dhuratė, qė i dhurohet dikujt - nuk ka tė bėj me fjalėn dhunėti-a, si dhunėtia e shqiponjes, sepse nuk ėshtė dhunė-a, dhunimi, por dhanėtia, dhana/dhėna e zotit dhe duhet tė jetė DHANTI, DHANĖTIA, sepse nuk ėshtė kurrfarė dhune, por e dhanme/e dhėnme, e dhanmja/e dhėnmja.

- VĖSHTRIMI, poashtu nuk ka tė bėj asgjė me veshin, nė kuptimin e tė pamurit, syrit, qė thohet e shkruhet, vėshtro=shiko=shiqo, vėshtrim=shikim=shiqim - por ka tė bėj me tė ndijuarit, dėgjimit, sepse kemi rrėnjen - vesh, e jo sy, nė kuptimin e tė pamurit. Shoh e vėshtroj - janė dy gjėra krejt tė ndryshme!

- FLUTURIMI - poashtu lidhet me fjalėn flatėr, flatra, krahu-krahėt e shpendit a insektit fluturues, qė kjo fjalė shqipe lidhet me emrin -fluturė, flutura, fluturon.Nėse ėshtė kuptimi - pėr tė fluturua/me fluturua, atėherė duhet tė kuptohet lėvizja e flatrave, krahėve, qėtė ngjitet lartė dhe duhet tė thohet e shkruhet - flatro, flatrohet, flatrimi, nė bazė tė flatrave, krahėve flatrues. Kurse, kuptimi i fjalės - fluturo, fluturim-i-e-t
me fluturu/pėr tė fluturuar - ėshtė emėrtimi i gjallesės me krahė/flatra tepėr tė mėdha, nė krahasim me trupin e saj, qė quhet - fluturė, flutura. Tash, a kemi tė bėjmė me rrėnjen - flu, apo fla, pėr kuptimin e fjalės - fluturon, sepse fluturohet me flatra/krahė dhe nuk ka tė bėj me rrėnjen - flu - fluturon.

SIMBOLI - SYMBOLI, ka tė bėjė me syrin, diēka qė shihet, symbol, ku ėshtė rrėnja - sy (jo- si), e gabimisht thohet nė Shqipen - simbol-i-e-t, qė mbeti nga sllavishtet, nė mungesėtė tingullit - y, nė alfabetet e tyre...

Gjuha ka shumėēka pėr tė ndryshuar, pasuruar, drejtohet nė natyrėn e gjuhės, qė thirret - Shqipja...


__________________
ஜ★☆♥ Te [email protected] ♥☆★ஜ
Orfe@ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:05.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.