Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Ekonomi & Biznes
Emri
Fjalėkalimi
Ekonomi & Biznes Diskutime, informacione, studime e probleme ekonomike tė ndryshme nga ekonomia shqiptare e boterore.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-06-11, 19:55   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Biznes nė Kosovė

BB: Vėshtirė tė bėsh biznes nė KosovėNga 22 qytete tė shteteve tė ndryshme tė Evropės Juglindore, Prishtina mbetet qyteti ku mė sė vėshtiri bėhet biznes. Me kėtė konstatim ka dalė Banka Botėrore nė raportin e saj tė fundit “Tė bėrit biznes nė Evropėn Juglindore 2011”.

“Ekonomitė e Evropės Juglindore kanė vazhduar reformėn rregullatore pėr bizneset pavarėsisht krizės financiare globale. Rezultatet tregojnė se tė gjitha 19 qytetet e vlerėsuara nė raportin e vitit 2008 janė pėrmirėsuar nė tė paktėn njė prej katėr fushave rregullatore tė vlerėsuara – hapja e biznesit, marrja e lejeve tė ndėrtimit, regjistrimi i pronės dhe zbatimi i kontratave".

"Nė tė gjithė rajonin kostoja mesatare pėr tė nisur njė biznes ėshtė ulur nga 22 nė 13 pėr qind tė tė ardhurave mesatare pėr frymė. Koha mesatare qė nevojitet pėr tė pėrpunuar lejet e ndėrtimit dhe pėr tė regjistruar pronėn ėshtė reduktuar me mė shumė se njė muaj”, thuhet mes tjerash nė raport.

“Ėshtė mė lehtė tė marrėsh lejet e ndėrtimit nė Nikshiq dhe tė transferosh pronėn nė Balti dhe Kishinau tė Moldavisė. Shkupi dhe Banja Luka kanė bėrė progresin mė tė madh duke realizuar reforma, kurse ėshtė mė e vėshtirė tė nisėsh njė biznes nė Prishtinė, tė regjistrosh pronėn nė Mostar dhe tė zbatosh njė kontratė nė Prizren. Marrja e lejeve tė ndėrtimit ėshtė mė e vėshtirė nė Beograd”, vlerėson raporti.

Derisa nė Shkup, njė kompani duhet tė presė tre ditė pėr tė regjistruar dhe nisur punėn, nė Prishtinė, thotė raporti i Bankės Botėrore, kjo procedurė zgjat dy muaj.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-06-11, 20:18   #2
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Biznes nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
BB: Vėshtirė tė bėsh biznes nė KosovėNga 22 qytete tė shteteve tė ndryshme tė Evropės Juglindore, Prishtina mbetet qyteti ku mė sė vėshtiri bėhet biznes. Me kėtė konstatim ka dalė Banka Botėrore nė raportin e saj tė fundit “Tė bėrit biznes nė Evropėn Juglindore 2011”.

“Ekonomitė e Evropės Juglindore kanė vazhduar reformėn rregullatore pėr bizneset pavarėsisht krizės financiare globale. Rezultatet tregojnė se tė gjitha 19 qytetet e vlerėsuara nė raportin e vitit 2008 janė pėrmirėsuar nė tė paktėn njė prej katėr fushave rregullatore tė vlerėsuara – hapja e biznesit, marrja e lejeve tė ndėrtimit, regjistrimi i pronės dhe zbatimi i kontratave".

"Nė tė gjithė rajonin kostoja mesatare pėr tė nisur njė biznes ėshtė ulur nga 22 nė 13 pėr qind tė tė ardhurave mesatare pėr frymė. Koha mesatare qė nevojitet pėr tė pėrpunuar lejet e ndėrtimit dhe pėr tė regjistruar pronėn ėshtė reduktuar me mė shumė se njė muaj”, thuhet mes tjerash nė raport.

“Ėshtė mė lehtė tė marrėsh lejet e ndėrtimit nė Nikshiq dhe tė transferosh pronėn nė Balti dhe Kishinau tė Moldavisė. Shkupi dhe Banja Luka kanė bėrė progresin mė tė madh duke realizuar reforma, kurse ėshtė mė e vėshtirė tė nisėsh njė biznes nė Prishtinė, tė regjistrosh pronėn nė Mostar dhe tė zbatosh njė kontratė nė Prizren. Marrja e lejeve tė ndėrtimit ėshtė mė e vėshtirė nė Beograd”, vlerėson raporti.

Derisa nė Shkup, njė kompani duhet tė presė tre ditė pėr tė regjistruar dhe nisur punėn, nė Prishtinė, thotė raporti i Bankės Botėrore, kjo procedurė zgjat dy muaj.


ishte edhe prizreni


po ky i odes ekonomike e ka dhenderr hashim panlen e ma publicitet i dha prishtines ,per me i ndihmue dhendrrit
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 20:19   #3
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Biznes nė Kosovė

Shteti smahet me hajna.......
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-11, 11:29   #4
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Biznes nė Kosovė

Sė shpejti kriminelėt sėrbė do ta furnizojnq tregun me duarė tė bishtniseneve shqiptasrofolės
Po vijnė produktet kriminele serbe

Mediat serbe shkruajnė se brenda javės sė ardhshme, mallrat nga Serbia do tė hyjnė nė Kosovė vetėm pėrmes hyrjes 3, nė Merdar. Kompanitė serbe mezi po e presin rikthimin e tyre nė tregun kosovar. Komuniteti i biznesit nė Kosovė kėrkon kontroll tė rreptė tė kufirit dhe forcim tė kapaciteteve pėr masat antidamping.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 08-09-11 nė 11:37
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:47.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.