Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-11-11, 00:27   #16
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,645
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Biznismeni Shiko postimin
oqeani , shqiptoj ato fjal , dhe shiqo si qendron goja e hapur , plus ku qendron guha , dhe do te vrejsh se nuk ashte pozita e njejt si krijohen ata tinguj .

Fakt se po, per ate thash se nevitet theksi.

PS. Per pak nuk e kshyrim ne.... se e dime se ēka po flasim hahahah
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-11-11, 00:27   #17
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Biznismeni,
ne klasen e trete te shkolles fillore mesohen keto "keqkuptime" qe ke ngritur ti. (pa paragjykim, pa ofendim)

Quhen sinonime.

Bile atje ipen edhe shembuj:

Ne livadhin tone rritete nje bari i njome.
Atje pame nje bari qe po ruante delet.

Pra, behet fjale per "bari" (bime) dhe "bari" (coban).

Shkruhen njejte, tingellojne ndryshe.
Sinonimet jane fjale qe kane formim te njejte dhe kuptime te ndryshme.
Jane te njohura keto ne cdo gjuhe, dhe, si rrjedhoje, konsiderohen krejt normale.

edhe gjuha angleze, ne komunikim, e ka te "pazgjidhur" kete "problem": pershembull ne theksim te fjaleve "sheep" (nuk dihet a eshte anije apo dele) ose te fjales "sheet" (...) etj.

gjithsesi, e dhashe mendimin personal (jo-profesional)
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 00:34   #18
Biznismeni
 
Anėtarėsuar: 07-04-10
Postime: 89
Biznismeni i dashurBiznismeni i dashurBiznismeni i dashur
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Pershendetje panta !

Sinonime (nė greqishten e lashtė : syn 'συν' = "edhe, me, bashkė" dhe onoma 'όνομα' = emri) janė fjalė tė ndryshme me kuptime tė ngjashme apo tė njėllojta dhe janė tė zėvendėsueshme (tė kėmbyeshme). Antonimet janė fjalė me kuptime te kundėrta apo gati te kundėrta. (Sinonimi dhe antonimi janė antonime.)
Sinonimet mund tė jenė emra, folje apo mbiemra, gjersa te dyja nyjet e palės janė pjese e njėjte e fjalisė.
Nje shembull i sinonimeve janė :
 • rrethi = qarku (emėr)
 • dera = porta (emėr)
 • grua = femėr (emėr)
 • nxėnės = student (emėr)
 • i bukur = i pashėm (mbiemėr)
 • i sėmure = i lig (mbiemėr)
 • tani = tashti (ndajfolje) etj.
 • largohu = zhduku
 • veturė = automobil
 • yll=yjesi=meteore
Nje shembull i antonimeve janė :
 • atėdhe = memėdhe
 • i shkurtėr = i gjatė
 • pak = shumė
Biznismeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 00:43   #19
Biznismeni
 
Anėtarėsuar: 07-04-10
Postime: 89
Biznismeni i dashurBiznismeni i dashurBiznismeni i dashur
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Phanta as te ky shembulli mu spo me doket qe A ashte e njejt

Pra, behet fjale per "bari" (bime) dhe "bari" (coban).
Biznismeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 00:44   #20
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Mirė,
mendoj se duhet te konsultohesh edhe me ato qe ne gjuhesi njihen si: homonime.

"Problemin" qe e ke ngrite ti e gjen, pra, ne keto:
Sinonime
Homonime
Antonime.

Nuk kembenguli ne ato qe sqaroj.

Qysh tha ai: Falja peshkun - e ushqeve njehere, mesoja peshkimin - e ushqeve pėr krejt jeten.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 00:58   #21
Biznismeni
 
Anėtarėsuar: 07-04-10
Postime: 89
Biznismeni i dashurBiznismeni i dashurBiznismeni i dashur
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

ha ha panta , problemin ma te madhe na Shqipet e Kosoves e kemi se i kemi shum te dobet msusat , e msusat ton kurr sju tregojn nxansav se Goja dhe Guha e Shqipes , krijon shum ma shum Tiguj se sa qe kemi Germa . E ma se leti ashte me ja msu 36 germa , dhe me qaq perfundon , gjuha shqipe. E kjo ashte dhurat e zotit . Per ata edhe skemi problem me gjuhet e huja . klm se ika , moti sjam kan ksajde . du me ja nis me u marr me gjuh tash .

Kom edhe nji pytje per ata qe merren Krijimin e fjaleve shqipe , A ka lidhje najsen fjala Arberi , Arben me flajen gjermane ARBAjt , se diqyshe kur po dahet ne rrojke kjo Fjal po me del AR_BERI, me ba ARA dmth , me PUNU .
Biznismeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 01:21   #22
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

ha ha Biznismeni,
Edhe une, si ti, e kam hape kete teme me ngrit nje ceshtje qe nuk shkon me logjiken.
Shqipja, thojne se eshte gjuhe e familjes se gjuheve indoevropiane. Gjuhet indoevropiane e kane adoptuar modelin e alfabetit sipas rregulles:
"Njė shkronjė (simbol) pėr njė tingull".

Kurse alfabeti yne ka prezente simbole me dy shkronja (zh, sh, gj, xh, ll, th, dh, ...)

Por,
A e ki pa kete slloganin e koheve te fundit te shqipeve?

"Duaje tėnden"

Mu, bash po me tingellon qe shqipet kane me e kuptu si:

"Duaje budallakinė tėnde".

Se na perveq budallakise nuk kemi diēka tonen qe e dojme ma fort.

E bajmė ni budallaki njehere, edhe tani namin e bajme e prishemi me krejt boten e nuk hjekim dore prej asaj budallakie, duke e mbrojtė.

Njejte po na ndodhe edhe me keta themeluesit e gjuhes standarde.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-11, 00:26   #23
Endri19
 
Anėtarėsuar: 29-12-11
Postime: 1
Endri19 i vlerėsuar jo keq
Gabim Re: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

1) Shkronjat e pėrbėra janė krijuar sepse shqipja bazohet mbi parimin "Shkruhet si dėgjohet".Asnjė gjuhė tjetėr indoeuropiane s'bazohet mbi kėtė parim, prandaj nuk i shkruajnė por kjo s'do tė thotė qė s'ekzistojnė.

2) Shqipja ėshtė degė e veēantė e gjuhėve Indo-Europiane pėr kėtė arsye ta krahasosh mė gjuhėt e tjera s'ka kuptim se s'ka gjuhė tė ngjashme.

Hidhi njė sy kėsaj njėherė edhe kėsaj mė pas

PS: Shumės pėr 'budalla-llėk' nuk ėshtė 'budallakinė' por 'budallallėkun'Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Endri19 : 29-12-11 nė 00:27
Endri19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:33.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.