Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-09-09, 22:13   #16
Virti
 
Avatari i Virti
 
Anėtarėsuar: 13-05-06
Postime: 13,621
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana
Receta

Pėrbėrėsit :
  • Njė grusht qiqrash (eblebijash) tė ndara mėdysh
  • 3-4 filxhan kafeje me miell
  • Ujė i nxehtė 70-80 grade celsius
  • Njė lugė gjelle sheqer
  • Kripė sipas deshirės
Nje grusht qiqrra me nje dore (eblebija si i tha dikush) jo te thyera ne grimca te vogla,por mjafton pergjysem, pastaj merren 3-4 filgjan te kafes me miell dhe hidhen mbi eblebija(qiqrra),pastaj uji i nxehte deri ne 70-80 grade celsius,dhe ulet ai miell me qiqra si brumi i pallaqinkave (pra i holle).E tera behet ne nje ene prej 1 litershe me kapak.Ky brum(i qullet) lihet ne temperatur deri ne 30 grad deri ne mengjes,nga mbremja e vonshme,nese gufon (fryhet) mire, po nese jo, e merr nje ene me uje te nxehte,e fut ne te enen me brum(kujdes vetem enen e jo brumin) dhe pritet deri sa te gufon.Ne nje ene tjeter e merr nje sasi mielli dhe me qullin e me parshem e perzien ne sasi deri sa trashet brumi si per buke.Hidhet pak sheqer,nje luge gjelle,dhe fare pak krip.Pastaj e len ne nje ene tjeter deri sa te fryhet e gjen temperaturen deri ne 30 grade.Pastaj i ndane ne kuleqe dhe u jep formen qe deshiron .I vendos ne nje tepsi te lyer me vaj dhe pret edhe nje her deri sa te fryhen rreth 20-30 minuta,kuptohet ne temperatur deri ne 30 grade.Pasi te fryhen, i lyen me te kuqt e vese se pules.E ngroh furren deri ne 250 grade celsius dhe e fut ne furr per ti pjekur.Pas 15 deri ne 20 minuta piqen dhe vertet jane te shijshme.

P.S. Nuk ka nevoj per tharme buke.
Keto simite jane karakteristike e rajonit te Prizrenit ne Kosove.
Jana, te flm shume!
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-09-09, 22:37   #17
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana
E pash me Vones ...por shpresoj qe ndonjeher tjeter do t'ju nevoitete...
Leqenik me Spanak ...
1 Kg Miell Misri
Spanak sipas deshires(varet sa don ti)
1 Pecivo
1 Margarin
150 dl Ajk(shmand)
2 gota Uje
2 gota Tamel
pak kryp(si pas deshires)

Pergatitja:
Ujin dhe tamlin i zin ne nje tengjere ja hedh margarinen mbrenda,
pasi te vlojn ja hedh pecivon, millin Miser e kemi hedhur ne pjat te rrumbullake
te thell,masen e pergatitur ja hedhim miellit ashtu te nxeht duke e perzier
vazhdimisht ne anen tjeter spanakun i kemi gri, fergu pak ja kemi hedhur ajken
dhe ne fund e perzim me brumin e pergatitur me lart, e perziem mir e hedhim
ne tepsite lyer me vaj, e lyem me ajk permbi, dhe e pjekim ne 250Grad, 40minuta.
http://i104.piczo.com/view/y/w/m/c/c...67_69563_7.jpg
Dhe ne fund sherbehet me Kos.
Jana , te faliminderit , jo nuk eshte vone sepse edhe ashtu sonte nuk e pregatita e shpresoj qe neser mbrema me premton koha ,interesant kurr as mendja nuk me ka shkuar qe duhet te jete uji i vluar, shifet qe je shume e kujdeseshme dhe do te jeshe dhe ne te ardhmen nje pregatitese e mrekulluar, mendoj qe ska me kenaqesi se kur dine dhe gatuan me pasion , deshire e imja qe koha nuk ma premton
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-09, 22:39   #18
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Virti
urgjentisht kam nevoje per nje magjetore, te me mesojė se si pergaditet buka simite.
durt mu thafshin qe e postova ate postim , po e pa sherr qe jam , e humba shancen me qene e punsuar
sa pagujshe ti virty hahahahaha
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-09, 22:52   #19
Virti
 
Avatari i Virti
 
Anėtarėsuar: 13-05-06
Postime: 13,621
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
durt mu thafshin qe e postova ate postim , po e pa sherr qe jam , e humba shancen me qene e punsuar
sa pagujshe ti virty hahahahaha
varet cfare dalin bukėt...
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-09, 22:54   #20
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Virti
varet cfare dalin bukėt...
le se e lash kete pune tash , kallxova qe as recepta me lyp spo di se le me pregatit ..
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-09-11, 23:29   #21
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

urgjentisht , kerkoj nje asistente per mbarvajte dhe rregullim te shtepise ..( pastruse , ne gjuhen popullore )boll mo se nuk shkon keshtu moti jam mbet pa to ..
..p.s.
sinqerishte e kam , qe degjoni qe ka te interesuara qe njifni le te lajmerohen ne mp,
kushti kryesor .. detaliste dhe e kujdeshme ..
...ju di per nder-a
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-09-11, 23:45   #22
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
urgjentisht , kerkoj nje asistente per mbarvajte dhe rregullim te shtepise ..( pastruse , ne gjuhen popullore )boll mo se nuk shkon keshtu moti jam mbet pa to ..
..p.s.
sinqerishte e kam , qe degjoni qe ka te interesuara qe njifni le te lajmerohen ne mp,
kushti kryesor .. detaliste dhe e kujdeshme ..
...ju di per nder-a

Zhadore oj vėlla ,

Po nė siklet koke ra , a ban me kanė mashkull se femra spo me kujtohet kurrkush momentalisht ?
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-09-11, 23:53   #23
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Zhadore oj vėlla ,

Po nė siklet koke ra , a ban me kanė mashkull se femra spo me kujtohet kurrkush momentalisht ?
qysh jo oj moter , qiky vakt une me nje dore tuj punu me nje dore tuj qite sajdi ne chat me schatzet.. shpirt bre eshte ky , dikur boll mo..hahha
p.s.
nga pervoja qe kemi me Hazirin ,gjinia mashkullore ,pastruse ne firme .del qe jo .mashkujte nuk jane marakli finesa gjate pastrimit , ..mos mu idhno a... kujtohu kujtohu ..
pernima ,help po kerkoj a baram te chatoj si duhet de..
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-09-11, 21:03   #24
Elina
DAHA-SUPERADMYNISTRATORE
 
Avatari i Elina
 
Anėtarėsuar: 14-03-07
Vendndodhja: Fairytopia
Postime: 14,093
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: urgjent

Ani urgjent....aman qe paski dale prej teme me ka krejte....kush s'kap fshise n'dore per me pastru pak ..ncncnnc


hahahhahahha
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Dr. Ibrahim Rugova
Elina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-09-11, 17:52   #25
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

a lyp njeri pastruse n kuzhine? hahahahahahaha

tybe kishe po lyp nej recept per me maru krelane me duqa a diqka
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-09-11, 19:04   #26
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

mduhet ni saxh per flija,
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-09-11, 19:12   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: urgjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine Shiko postimin
mduhet ni saxh per flija,
ka 1 kojshi jemi qetu, po i tham me ta pru sahora
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-11, 00:36   #28
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: urgjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
urgjentisht , kerkoj nje asistente per mbarvajte dhe rregullim te shtepise ..( pastruse , ne gjuhen popullore )boll mo se nuk shkon keshtu moti jam mbet pa to ..
..p.s.
sinqerishte e kam , qe degjoni qe ka te interesuara qe njifni le te lajmerohen ne mp,
kushti kryesor .. detaliste dhe e kujdeshme ..
...ju di per nder-a
e re apo e plak
mu kan e re he mos po ma mashtron burrin mu kan e plak sun punon ma mir jadore mshoi fshis vet nese kishe kerku ndonje kuzhinjer kisha konkuru
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-11, 00:44   #29
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: urgjent


__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga uck_aksh : 22-09-11 nė 00:45
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-12, 10:37   #30
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: urgjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uck_aksh Shiko postimin
e re apo e plak
mu kan e re he mos po ma mashtron burrin mu kan e plak sun punon ma mir jadore mshoi fshis vet nese kishe kerku ndonje kuzhinjer kisha konkuru
Urgjentishte, lajmeroj gjithe miq e dashamiret per nje sihariq shume te madhe ..( garant gezohi edhe ju..ha,haha)

e kam gjet , e kam gjet .. ka po nja 5-6 muaj ..
jaaa nji tabjat ja marr vetit lakmi , nima vonoj deri ti zgedhi ,veq nuk zhgenjena ..shpat ,e shpejte e e paqė ish vironja ..

p.s.
hajt Uqk ,kur te vish, po ta lo pergjigjen ..

a budall po te dukem un-a, e kam mendu moti edhe kete , kur tont jane ne pune e shpija thate , ajo vjen e pastron , kush sma njeh e kontakt me to s'ka, hokus pokus kryesorja shpija paster si barnatore ..


__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.