Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-09-12, 13:17   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Galaktika MACS 1149-JD

Zbulohet galaktika 13,2 miliardė vite dritė larg
Kaliforni, 21.09.2012

Teleskopėt hapėsinorė tė NASA-s “Spitzer” dhe “Hubble” kanė zbuluar njė galaktikė afėrsisht 13,2 miliardė vite dritė larg (njė vit dritė=9, 66 trilion kilometėr).

Shkencėtarėt bėnė tė ditur se ajo ėshtė galaktika mė e largėt e zbuluar deri mė tani, transmeton Start njoftimin.

Sipas njė studimi tė ri tė publikuar nė revistėn “Nature”, shkencėtarėt mendojnė se galaktika e quajtur “MACS 1149-JD” ėshtė formuar 500 milion vite pas shpėrthimit tė madh.

“MACS 1149-JD” ėshtė galaktika mė e vjetėr dhe mė e largėt e zbuluar deri mė tani. Ky zbulim do tė na ndihmojė tė kuptojmė mėnyrėn e zhdukjes sė shekujve tė errėt dhe tė studiojmė objektet mė tė vjetra “u shpreh Wei Zheng pjesėtar i ekipit vėzhgues nga departamenti i fizikės dhe astronomisė nė Universitetin Johns Hopkins nė SHBA”.

Specialistė tė NASA-s mendojnė se galaktika e zbuluar nga teleskopėt “Spitzer” dhe “Hubble” do tė vėzhgohet mė mirė me ndihmėn e teknologjisė sė zhvilluar tė teleskopit hapėsinor “James Webb”, i cili planifikohet tė hidhet nė hapėsirė nė vitin 2018.

Teoria e pranuar nga shkenca ka filluar me Shpėrthimin e madh tė pėrjetuar 13,7 miliardė vite mė parė. Astronomėt pėrpiqen tė arrijnė qoshet mė tė errėta dhe tė largėta tė hapėsirės duke pėrdorur teleskopėt mė tė zhvilluar.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.