Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-05-10, 12:48   #1
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Zėra shqiptarė

Zėra shqiptarė, Faik Bej Konica

Nga Dr Robert Elsie


Pėrveē Zėrave tė At Gjegj Fishtės OFM dhe Imzot Fan Nolit, albanologu i shquar Robert Elsie kėtė herė ka bėrė tė mundur dėgjimin e zėrit tė Shkėlqesisė sė tij Faik Bej Konicės.
Nė njė pjesė tė shkurtėr marrė nga transmetimi anglisht i ambasadorit tė Mbretėrisė Shqiptare nė Shtetet e Bashkuara dhe dhėnė “National Broadcasting House” menjėherė mbas pushtimit italian mė 7 prill 1939, Faik Bej Konica shpjegon lidhjet shumta midis Amerikės dhe Shqipėrisė.

NBC: (nė kėtė ditė)... keni ndonjė mesazh, ndonjė fjale qė kėrkoni t’i transmetoni popullit amerikan.
Faik Bej Konica: Jo, nuk kam asnjė mesazh, nuk dua ta dramatizoj situatėn sepse ajo flet vetė. Dua tė falėnderoj “National Broadcasting Company”, pėr mundėsinė e dhėnė pėr tė folur.
Janė tė shumta lidhjet midis Shqipėrisė dhe Amerikės. Ne nuk e kemi harruar asnjėherė misionin e Kryqit te Kuq Amerikan mbas luftės (LIB), dhe pajisjet qė ju latė atje, tė cilat shėnuan fillimet e Kryqit tė Kuq Shqiptar. Mbretėresha jone ėshtė pjesėrisht amerikane, Lėvizja jonė Kombėtare pėr Pavarėsi u frymėzua nga idealet amerikane, gjithashtu dhe nga kujtesa e sė kaluarės sonė. Janė emigrantėt shqiptarė nė Shtetet e Bashkuara qė i kanė dhėnė kėsaj lėvizjeje fuqinė e saj.
Siē e theksoi dhe Sekretari i juaj i Shtetit sot sulmi kundėr vendit tim bie ndesh me dėshirat e tė gjithė popujve tė botės, ndesh me dėshirėn pėr paqe.

http://www.albanianlanguage.net/en/konitza.html
1939
| Faļk Bey KONITZA


1939 Konitza | MP3 816 KB Mediaplayer

Faļk bey Konitza (1875-1942) was one of the great figures of Albanian intellectual culture in the early decades of the twentieth century and was no doubt the first Albanian whom one might consider to have been a real European. Konitza was born on 15 March 1875 in the now village of Konitsa in the Pindus mountains in northern Greece, not far from the present Albanian border. After elementary schooling in Turkish in his native village, he studied at the Jesuit Saverian College in Shkodra and at the French-language Imperial Galata secondary school in Constantinople. In 1890, at the age of fifteen, he was sent to study in France where he spent the next seven years. After graduation from the University of Dijon, in Romance philology in 1895, he moved to Paris for two years where he studied mediaeval French, Latin and Greek at the Collčge de France. He finished his studies at Harvard University in the United States, although little is known of this period of his life. As a result of his highly varied educational background, he was fluent in Albanian, Turkish, Italian, French, German, and English. It was during his stay in France that he began to take an interest in his native language and his country's history and literature, and to write articles on Albania for a French newspaper. In September 1897 he moved to Brussels, where at the age of twenty-two he founded the periodical “Albania,” which was soon to become the most important organ of the Albanian press at the turn of the century. He moved to London in 1902 and continued to publish the journal there until 1909. It was in London that Konitza made friends with the noted French poet and critic Guillaume Apollinaire (1880-1918), who stayed with Konitza at the latter’s Chinford home in 1903 and 1904. In the New World, Konitza became editor of the Boston Albanian-language newspaper “Dielli” (The Sun), which was founded by Fan Noli in 1909. “Dielli” was the organ of the important Pan-Albanian “Vatra” (The Hearth) federation of Boston, of which Konitza became general secretary in 1912. In 1912 he travelled to London on behalf of the “Vatra” federation to defend Albania's interests at the Conference of Ambassadors which was to consider recognition of the fledgling Albanian state. In 1921, back in the United States, Faik Konitza was elected president of the “Vatra” federation in Boston and resumed editing the newspaper “Dielli” there, in which he now had his own column, “Shtylla e Konitzės” (Konitza's Column).


Albanian troops in Tirana, 1939.
In the summer of 1926, the dictator Ahmet Zogu (1895-1961) appointed him as head of the Albanian legation to the United States, a post he held until the Italian invasion of his country over Easter 1939. He died in Washington on 15 December 1942 and was buried in Forest Hills cemetery in Boston. After the fall of the Communist dictatorship, his remains were transferred to Tirana and interred in a park at the edge of the city.
This recording, in English, would seem to be the only audio tape of Faik Bey Konitza. It is a brief interview with the National Broadcasting Company (NBC), during which Konitza, as Albanian Ambassador to the United States, expresses his views on the Italian invasion of Albania in April 1939. A copy of the recording was given to the Albanian service of the Voice of America in Washington.
1939 Konitza | MP3 816 KB Mediaplayer


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-08-10, 08:59   #2
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Zėra shqiptarė

Zėra shqiptarė - Mbreti Zog

1938 | King ZOG

1938 Zog | MP3 387 KB Mediaplayer

Nėn seksion e gjuhės shqipe tė faqes sė tij, Profesor Elsie i ka shtuar ketė radhė zėrave tė njohur shqiptarė zėrin e njė prej figurave mė tė shquara tė historisė shqiptare, atė tė Ahmet Zogut. Surpriza ishte e kėndshme sepse zėri dhe e folura e mbretit ishte krejtėsisht e ndryshme nga ēfarė pritej nga unė personalisht.
Nasho Jorgaqi i bėn pikėrisht njė pėrshkrim te hollėsishėm tė zėrit tė mbretit nė librin “Mėrgata e Qyqeve”. Ai shprehet nėpėrmjet personazhit Martini i cili realizon njė audiencė me mbretin se: zėri i Ahmet Zogut ishte metalik dhe i zbrazėt.
Pėrkundrazi zėri i mbretit mė tingėlloi shumė i ngrohtė dhe njerėzor; nė tė mund te gjesh nuanca kumbuese nga aktoret e mėdhenj Moisiu e Frashėri. Por mbase kjo pėrshtypje ėshtė vetėm imagjinata ime.
Megjithatė po ju lė tė gjykoni vetė. Njė paralajmėrim pėr cilėsinė e dobėt tė incizimit ėshtė gjithashtu i nevojshėm.

Kjo kasetė e pėrreth vitit 1938, ka mundėsi tė jetė i vetmi incizim i zėrit tė Mbretit Zog. Ėshtė nxjerrė nga arkivat e djalit te tij Princ Lekės ndaj tė cilit i jemi mirėnjohės pėr lejimin e pėrdorimit te saj. Incizimi ėshtė njė fjalim i shkurtėr tė cilin mbreti ja kushton ushtarėve tė tij:
Mbreti Zog I: Jam veēanėrisht i lumtur tė konstatoj, tė vėshtroj me sytė e mi hapat e (e padėgjueshme) qė bėn ushtria shqiptare kundrejt fuqizimit dhe pėrparimit. Buke brohorit rroftė ushtria, armata, rroftė fuqia armėmbajtėse e kombit shqiptar.
Brohoritje: Rroftė Mbreti.

http://www.albanianlanguage.net/recordings_voices/1938_zog.mp3
http://www.albanianlanguage.net/en/zog.html
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-11, 17:48   #3
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Zėra shqiptarė

1962 Noli Vatra | MP3 17,9 MB | 19 min. Mediaplayer
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-13, 12:00   #4
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Zėra shqiptarė__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.