Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-04-13, 22:40   #1
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Cikėl poetik nga ganimete jashari

Cikėl me poezi nga Ganimete Jashari

Nė detin e akullt

Akull e dimėr, larg nga njė dashuri,
zjarr e muzė, afėr nė mbrendėsi.
Mjegulla nga deti pėlhurė nė sy,
nė barkė lundrimesh nė mendje rri.

Me njė fener do lundroja nė barkė me ty,
acari, mjegulla do na ngrohnin pa mėri.
Me njė pelse tė bardhė mbuluar,
me dashurinė zjarr tė krijuar,
mjegulla nga deti do ta largojmė,
drejt kullės me fener do lundrojmė.

Atje lart dimrin te mplakim,
detit tė ftohtė ngrohtėsinė ti japim.
Lulebora tė haliset, tė qeshė mbi dhe,
Ne, pulėbardha shtegėtojmė nė kullėn e re...
Ganimete Jashari


Imazhet E Bashkangjitura
Tipi Dosjes: jpg bild.jpg (27.6 KiloByte, 0 shikime)
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-04-13, 22:41   #2
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

LOT I LARĖ..

Loti mbetet nė qerpik,
fjala e pa thėnė nė grykė pa dalė,
zemra rrah e tėrbuar,
ilaēi i vetėm dashuri e shuar!

Shpirti trupin ka liru,
nė vendin e tij njė gur ka vu.
Peshė e madhe mbi gjoksin zjarr,
digjet trupi pėr sė gjallė.

Disa zėra ndihen e disa kalojnė,
shpirtin nė akullime e shtangojnė.
Nė tempull murgu,
murgeshė pa ty,
zėri yt - heshtje pėrjetėsisht do rri.
Syt e tu zjarr i akullt,
fjalėt tua tabu e mplakur.
Lotin e tharė kripė tė bardhė,
e mori lumi pėr te larė..
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:42   #3
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

STREHORE E DHIMBJES

Mbi dėborė ecurash kujtoj,
fėrkem vetmie, mbi tė vendoj.
Shpirt brengosur pėr njė mik
pėrtej oqeanit,
intuitė dhimbje shpon nė shpirt.

E ndiej peshėn e dhimbjes
gjunjėt ligėsu,
ndaje dhimbjen, o mik,
vetėm pak me mu.

Vendose kokėn nė timin krahrorin,
brengėn ndaje me shpirtin tim.
Do ti lėkund qiell dhe skėterrė,
tek ti mik tė vij, ky ėshtė betim.

Do bėhem shkėmb pėr ty, mik i forcės,
ti gjejmė besimin,
edhe po tė jetė nė fundin e botės..
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:43   #4
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

STREHORE E DHIMBJES

Mbi dėborė ecurash kujtoj,
fėrkem vetmie, mbi tė vendoj.
Shpirt brengosur pėr njė mik
pėrtej oqeanit,
intuitė dhimbje shpon nė shpirt.

E ndiej peshėn e dhimbjes
gjunjėt ligėsu,
ndaje dhimbjen, o mik,
vetėm pak me mu.

Vendose kokėn nė timin krahrorin,
brengėn ndaje me shpirtin tim.
Do ti lėkund qiell dhe skėterrė,
tek ti mik tė vij, ky ėshtė betim.

Do bėhem shkėmb pėr ty, mik i forcės,
ti gjejmė besimin,
edhe po tė jetė nė fundin e botės.
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:45   #5
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

ME VESHTRO

O trandafil i lirė ėndėrrimtar,
Vargje do thur pėr dashurinė!
Do tė fus nė hon tė shpirtit,
Do tė tė ngej me afshin tim!
Mbėshtjellur nė petale zemre,
Si stinėt qė kėrkojnė lirinė,

Hapja dyert zemrės pak nga pak,
Me hapin ritmik tė dashurisė,
Endrra tė duket me vlerė.
Ta shohėsh,pranverė nė park,
Ngrohur nga ethet qė lindin,
Stines hyjnore – dashuris’ sė munguar,

Tė duket bota e vogėl ,
Ku endrra mbetet si ne lak,
S' kupton ne ē' enderr je,
harresa rrembeu pluhurit henor,l arg?
Fluturimthi kalon si shpend gjithėsisė,
dhe pi sisė ne gjoks tė dashurisė,

Mėrri pėr pak flatrat e tua tė dlira.
E botėn sfidoje shperthyer n'kraharor.
Kur mungesen ndjell ethshėm nė sy,
Shpertheje vullkanin ujvarė shkėmbinjsh,
Afrou shpirt, te jap dashuri, trazimin tė gjejmė.
Prekjeputhja shkrin vargje pėr tė ndjerė ty,
Gjuhėn e kėsaj jete e dime vetėm ne tė dy.
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:45   #6
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

PĖR ZEMRĖN TĖNDE

Trajto jetėn me detin.
Zemrėn tėnde e ke bregun,
valėt e detit tė janė shoqėria,.
Mos mendo,

sa i trazuar ėshtė deti me valėt e tija.
Pėr zemrėn tėnde,
ajo valė qė prek bregun ėshtė shoqėria.
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:46   #7
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

ENGJĖLL MBROJTĖS

Puhizė e leht erdhi afėr,
engjėll mbrojtės ndalet pranė,
sy mė sy bie shikimi,
trupi humbet nga vėshtrimi.

Buza akull bėhet, zjarr,
ndjenjė thithėse si kurr mė parė.
Dora jepet dhe dora mirret,
shpirti ndihet, kurr nuk vdiset.

Krahėt ulur, tė mos i shihen,
gojėt e mėkatarėve nė tė mbyllen.

Engjėll mbrojtės,
nga parajsa kush tė largojė?
Nė tokėn e mėkateve pse tė vendoj?
Po lulet nga bora, si i bėre tė lulėzojnė ?
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:47   #8
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

ROB I KOHĖS

Koha ndryshon,
njerėzit, ecin qė nga kohė e vjetėr,
ndjenja dallgėzon,
nė jetė besa merr kahje tjetėr.

Mos beso nė ndjenjėn
kur njeriu ndryshon me kohėn.
Beso, kur koha ndryshon,
dhe ndjenja ndryshon botėn...

Ti linde tė ndjesh,
kur koha tė afroj ajrin, jetėn,
mėsoju qė tė vlesh,
por nė shpirt mbaj tė vėrtetėn…

Kohės i mbetesh rob nė shekuj,
Ndjenja kurrė nuk ka per tė vekur…
Ajo mbetet qiri me flakė pa fjetur…
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:47   #9
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

ATY KU GJURMĖT HUMBĖN

Rrezet e diellit shalojnė qiellin,
nė polet e veriut prekin tokėn,
deti akull, qiell e det tė bėra njė.

Njė trishtim mė kaploi,
mbylla sytė,
njė ēast i bukur te unė vrapoi.

Erė parfymi nuk vonoi,
grabitqar deti nė akull e nguroi.
Loti nė sy mu bė varg,
aty kuptova qe ti je larg.

Largėsia sa e ftohtė,
tė mallkoj pėr tė qenė,
tė mallkoj pėr mallin,
pėr provat e ankthit si hėnė.

Harroi gjurmėt ku mbetėn,
aty ku kėnga ishte dėshmi,
aty ku loti thoshte tė vėrtetėn,
ku gjurmėt shkruanin dashuri,
aty po tė pres tani!
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:48   #10
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

ZĖRI I NDRYSHKUR

Kitarė e pluhrosur ,nė qoshe e vendosur,
tė mora nė duar,
pluhurin me erėn largova, trupin pėr ta lehtėsuar.

Telat ndryshkur, tingėllimė e harruar,
vargjet e thurura, asnjėher tė kėnduar.
Mollėzat e gishtrinjėve, njė melodinė duan,
gryka e fytit , kitarė pėr t’u liruar.

Menduar rri, nga t'ja filloj,
ti e heshtur pret mallin tė ēlirosh.
Notat e ruajtura nė pluhurin e kohės,
vargu fshehur, nė mbrėndėsi tė memorjes.

Tė ikim bashkė kitarė, kur tė bie shi,
shiu me notat te bėhen njė.
Vargu nga unė e zėri i ndryshkur nga ti,
vetėm loti, shiu mund ti shkrijė nė njė zė
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:49   #11
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

MĖ BESO, TI MĖ BESO

Pėllumb i bardhė folėm sot,
mos kėndo, por mu bėj shok.
Mallėrishėm jam, o shėnjė lirie,
mbytma mua kėtė mall vetmie.

Pendohem,pendohem mė vonė,
por tani pėllumb mallin kam.
Mė beso, Ti, mė beso,

po tė mos ketė deti ujė,
toka pėr jetė do mbetet e etur,
anijet mbeten me velat ngrehur.
Atėhėr me beso , dhe ta dish,
pėrmallin tim,
toka detin e bėn shkretėtirė trefish.

Livadhet blegėruar, fluturimthi shikon,
dhe lulet e kuqe nuk ngjyrojnė,
mė beso, Ti mė beso, bleta nuk mjalton,
diēka atje ka ndodh,
zemrėn malli prush e djeg, e shkrumon.

Nėse foshnja kur lind nuk qan,
nėse nėna dhimbje nuk mbanė,
yjet natėn nuk vezullojnė,
hėna dritėn ndal, dhe ofshan…

Mė beso, Ti, mė beso, shpirtin nga unė malli,
ka rrėmbyer zvarrė, pranė shtėpisė te livadhi…
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:49   #12
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cikėl poetik nga ganimete jashari

I LUTEM NATĖS

Natė, o natė,me sy shihemi,
me ndjenja njihemi,
dua tė prek,ballin ta puthė,
e bukura natė, mė merr nė njė ninull.

Mė vėrė tani nė djepin e njė hėne,
folėm ėmbėl, tė ndjej dashuri ėngjėllore.
Vezullimthi mė ngri nė lartėsinė tėnde,
tė ndihem mbretėresh e shoqėrisė yjore.

Tė flė harkuar me yjet,sikur ti hėnė,
me mėndafshin e ngrohur tė mė pėrqafosh.
Endėrra tė bukura tė mė falėsh, si nėnė,
agimesh, mėngjesesh kur tė mė mungosh.

Ndahem nga ti, do mė puthėsh ballin,
natėn qė vie do ja lė tjetėr kujt radhėn...!
(Postoi Pylo ZUBA nė "Kritika dhe letėrsi")


shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.