Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-09-11, 06:20   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Keqpėrdorimi seksual i fėmijėve ėshtė cilido qoftė kontakt i seksual midis fėmijės dhe personit tė rritur. Mund tė jetė edhe nė formė tė pornografisė sė fėmijėve, prekjeve seksuale, masturbimeve, ekspozimit tė fėmijėve ndaj pėrmbajtjeve pornografike, kontaktit vagjinal, oral apo anal, pėrkatėsisht marrėdhėnies seksuale.

Asnjė nga kėto shenja nuk janė tregues i sigurt qė personi ėshtė keqpėrdorur seksualisht! Sa mė shumė qė tė ketė shenja tė kėtilla dhe sa mė intensive qė tė jenė ato, janė arsye me e madhe pėr kujdes. Ėshtė veēanėrisht me rėndėsi tė kihet kujdes tek ato shenja tė cilat paraqesin ndryshim nga ajo qė ėshtė e zakonshme pėr personin e tillė.
Pėr tė mbrojtur fėmijėt tanė nga incidente tė tilla, ėshtė e nevojshme pėr njė kujdes tė vazhdueshėm, duke filluar qė nė kohėn qė ata janė ende tė vegjėl…
Me pėrkufizimin ngacmim seksual, nėnkuptojmė ēdo lloj ngacmimi (verbal, vizual dhe fizik) qė prek dinjitetin seksual tė fėmijės apo personit nė pėrgjithėsi, qė shkakton frikė, turp, dhimbje, neveri. Ky fenomen ndodh shpesh, por rrallė bėhen publike, sepse krijon ndjenjė faji tek viktima,ndaj edhe heshtin…
Njerėzit qė kryejnė ngacmime seksuale, kryesisht janė njerėz me personalitet tė ērregullt. Shumė herė, ngjarje tė tilla ndodhin kur ekziston njė marrėdhėnie pushteti me fėmijė (tė afėrmit, mėsuesit, trajnerėt) dhe e pėrdorin atė pėr tė pėrfituar dhe pėr tė siguruar heshtjen e tij.
Cilat janė shenjat qė shfaqen tek fėmijėt e abuzuar seksualisht?
* Makthe, gjumė me probleme
* Tėrheqje apo shmangie e theksuar nga tė rriturit
* Fshehtėsi e pazakonshme
* Ndryshime nė gjendjen e tij shpirtėrore dhe personalitet
* Ndryshime nė sjelljen e tij
* Frikė e pashpjegueshme pėr vende ose njerėz tė caktuar. Nuk do tė mbetet vetėm me njė person
* Humbje e oreksit
* Zotėrim fjalėsh qė pėrdorin tė rriturit, pėr pjesėt e trupit qė nuk duken
* Ai flet pėr njė mik tė ri, mė tė madh dhe dhurata apo tė holla, tė pajustifikueshme
* Vetėlėndime (prerje dhe djegie) tek adoleshentėt
* Shenja nė trup, ndjeshmėri tė panevojshme, dhimbje nė gojė apo pjesėt gjenitale, sėmundje seksualisht tė transmetueshme, shtatzėni
* Largim nga shtėpia
Fėmijėt, tė cilėt janė keqtrajtuar ose ngacmuar seksualisht nė njė moshė tė re, mund tė pėrjetojnė probleme serioze nė shėndetin mendor dhe nė zhvillimin normal tė jetės sė tyre seksuale, kur tė jenė tė rritur. Nėse kėto pasoja dhe gjurmė tė njė eksperience tragjike, nuk trajtohen, atėherė ata do t’i vuajnė gjithė jetėn.
Vetėvrasja, varėsia nga droga, alkoolizmi, anoreksia, bulimia, depresioni, psikozė, varėsia nga marrėdhėnie tė dhunshme, pėr pėrfshirje nė prostitucion, disfata nė punė dhe marrėdhėniet personale janė pasoja normale tek tė rriturit qė janė abuzuar seksualisht qė fėmijė. Psikoterapia ėshtė e vlefshme pėr restaurimin e dėmit psikologjik qė kanė pėsuar kėta individė.


Kėshilla pėr prindėr
Qė nga momenti qė sollėt nė jetė fėmijėn tuaj, e keni pasur pranė vetes, derisa erdhi koha qė fėmija juaj tė shkojė nė shkollė. Pėr sigurinė e tyre, qė nė moshėn 6 vjeē, fėmijėt duhet tė mėsohen me disa rregulla tepėr tė rėndėsishme, si:
* Gjithmonė tė kėrkojnė lejen e prindėrve pėr tė pranuar dhurata, shpėrblime, para nė dorė apo pėr tė shkuar nė shtėpinė e njė shoku. Nėse dikush ėshtė i mirė me qėllim, nuk do tė ketė asnjė problem pėr tė marrė lejen nga prindėrit e fėmijės.
* Asnjėherė tė mos marrin ushqim apo ėmbėlsira nga njerėz qė nuk i njohin, pa lejen e prindėrve.
* Kurrė tė mos hyjnė nė njė makinė qė nuk e njohin, edhe kur personi ėshtė i sjellshėm, dhe kėrkon tė ndihmojė pėr t’i ēuar nė shtėpi apo nė shkollė.
* Pėr tė biseduar me dikė qė ėshtė nė njė makinė, nuk ėshtė e nevojshme t’i afrohen shumė automjetit, mund tė flitet edhe nga larg.
* Askush nuk mund t’u kėrkojė tė mbajnė diēka sekret, nė qoftė se ndodh kjo, duhet tė tregojnė patjetėr tek prindėrit apo mėsuesit.
* Askush nuk lejohet qė tė prekė pjesė tė mbuluara nga kostume banje. Trupi ėshtė diēka e veēantė dhe personale.
* Gjithmonė mbani njė listė me emrat dhe numrat e telefonave tė shokėve tė fėmijės suaj dhe mbani kontakt me familjet e tyre.
* Mėsojini fėmijės suaj adresat dhe numrat e telefonit tė shtėpisė suaj dhe tregojini atij se si mund tė marrė nė telefon policinė, pėr veprim tė menjėhershėm.
* Mos vini kurrė emrin e fėmijės suaj nė ēantėn e tij apo nė rroba. Dikush qė do ta thėrrasė me emrin e tij, do t’i duket njeri i njohur.
* Tregojini fėmijės suaj ē’mund tė bėjė nėse humbet nė njė turmė njerėzish: tė mos ju kėrkojė, por tė shkojė nė njė dyqan aty pranė, apo pranė njė personi tė rendit, pėr t’a informuar atė dhe tė presė atje.
* Kur njė fėmijė refuzon ose nuk dėshiron tė shohė dikė, mundoni tė kuptoni pėrse-nė.
* Kur fėmija juaj kėrkon t’ju thotė diēka, tė jeni gjithmonė tė gatshėm ta dėgjoni. Vetėm atėherė do tė vijnė pėr tė tė treguar nėse diēka ndodh.
* Asnjėherė mos shtyni fėmijėn tuaj qė tė pėrqafojė tė afėrm e miq, nėse nuk dėshiron.
Ata duhet tė dinė…
1 Mėnyra mė e mirė pėr tė mbrojtur fėmijėt vetveten, ėshtė njė informim sa mė i plotė dhe i saktė lidhur me trupin dhe funksionet e tij, informacione pėr edukatėn seksuale qė realizohen me biseda tė hapura prindėr-fėmijė dhe mėsues-fėmije.
2 Fėmijėt duhet tė dinė se “trupat dhe mendjet e tyre, i pėrkasin vetėm atyre, dhe tė tjerėt
duhet ta respektojnė kėtė”


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-09-11, 18:55   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Si tė komunikoni me fėmijėt?

Si tė komunikoni me fėmijėt?


Fėmija ėshtė njė qenie e cila ėshtė nė zhvillim e sipėr, andaj kujdesi qė i duhet kushtuar ka rėndėsi tė madhe.


Komunikimi ėshtė njė nga faktorėt kryesorė qė ndikon nė zhvillimin e tij tė drejtė, andaj prindėrit duhet t’i kushtojnė rėndėsi tė madhe kėsaj gjėje. Nė vazhdim do tė paraqesim disa kėshilla se si ta zhvilloni komunikimin me fėmijėn nė mėnyrė tė drejtė.

Bini nė nivel tė fėmijės

Gjithmonė flitni me fėmijėn nė nivelin e tij. Vogėlushėt duhet gjithmonė t’u pėrshtaten tė rriturve dhe botės tyre, prandaj shpesh e kanė ndjenjėn e papėrshtatshmėrisė. Gjunjėzohuni ose uluni pranė tij qė ta shikoni nė sy pėrderisa flisni. Nė kėtė mėnyrė i jepni tė kuptojė qė jeni tė interesuar pėr atė se ēfarė ka pėr tė thėnė.

Bėhuni natyror

Fėmija nuk do t’ ju kuptojė nėse gugasni, do tė mendojė qė kjo mėnyrė e tė folurit ėshtė e drejtė dhe do tė mundohet t’ ju imitojė.
Bėhuni natyror pėrderisa flisni me vogėlushin tuaj. Nuk keni nevojė qė me fėmijėn tuaj tė flisni sikur tė ishte foshnje. Nėse ekzagjeroni gjestet tuaja dhe ndėrroni lartėsinė e zėrit, fėmija sigurisht qė do t’ ju imitojė dhe do tė mendojė qė ky lloj i tė folurit ėshtė normal.

Bėhuni i durueshėm

Bėhuni i durueshėm, sepse fėmijėt ndoshta nuk mund tė tregojnė aq shpejt se ēfarė mendojnė, ēfarė duan apo ēfarė ndjejnė sikurse tė rriturit. Shpesh ndodh qė fėmijėt tė belbėzojnė kur dėshirojnė tė thonė diēka shpejt. Pėr kėtė i thoni me qetėsi dhe me durim qė tė flasė mė ngadalė, sepse keni mjaft kohė qė ta dėgjoni.

Mundohuni ta kuptoni fėmijėn tuaj

Ndonjėherė do ta keni tė vėshtirė pėr tė kuptuar se ēfarė dėshiron fėmija t’ju tregojė, sidomos fėmijėt e turpshėm nga natyra. Ėshtė e rėndėsishme qė t’i bėni me dije fėmijėt qė jeni i interesuar tė dini se ēfarė po ju tregon, po qė nuk po e kuptoni.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-10-11, 13:20   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Lojėrat e fėmijėve – ēelės i fėmijėrisė sė lumtur

Loja ėshtė aktivitet shoqėror, e cila te njerėzit eliminon prirjen drejt lakmisė dhe arrogancės dhe zhvillon kujdesin mbi ndjenjat dhe mirėqenien e tė tjerėve. Mbi tė gjitha, loja ėshtė shprehje e lirisė.


Psikologėt e zhvillimit tė fėmijėve konsiderojnė se loja ėshtė shumė e rėndėsishme pėr kapėrcimin e prirjes sė lindur drejt agresionit dhe dominimit. Mirėpo, falė lojės e cila ēon nė bashkėpunim reciprok, shoqėritė primitive kanė arritur tė mbijetojnė. Ata thonė: “Loja dhe gjendja e mirė shpirtėrore nuk kanė qenė vetėm mėnyrė qė jeta tė jetė sa mė argėtuese, por mjete pėr ruajtjen e shoqėrisė dhe promovimin e barazisė reciproke, etj. Kėto janė virtyte tė njohura tė shoqėrive tė gjuetarėve tė shtazėve, nga tė cilat ėshtė varur edhe mbijetesa e tyre”.

Barazia dhe rregullat
Loja ėshtė aktivitet shoqėror, e cila te njerėzit eliminon prirjen drejt lakmisė dhe arrogancės dhe zhvillon kujdesin mbi ndjenjat dhe mirėqenien e tė tjerėve. Shoqėria e cila harron se si tė zhvillohen lojėrat, ėshtė shoqėri tė cilėn e pėrbėjnė individėt vetjakė. Mbi tė gjitha, loja ėshtė shprehje e lirisė. Ajo ėshtė ēdo gjė, vetėm jo obligim, pranon qė t’u binden rregullave tė caktuara, tė cilat vendosen me marrėveshje. Prandaj, loja ėshtė njė ndėr aktivitetet mė demokratike. Fėmijėt nuk mund t’i mėsojnė vlerat demokratike nėpėrmjet aktiviteteve, tė cilat i bėjnė tė rriturit, por ekskluzivisht vetėm nėse i shijojnė vetė, nėpėrmjet lojės me fėmijėt e tjerė. Kjo ėshtė situata nė tė cilėn tė gjithė fėmijėt janė tė barabartė, vendosin bashkėrisht, por, ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme, patjetėr duhet tė respektojnė tė drejtat e tė tjerėve, po qe se dėshirojnė qė edhe vetė tė marrin pjesė.

Pėrparėsitė e lojės sė lirė
Ekspertėt e kėsaj fushe thonė se kemi filluar ta kuptojmė se kemi shkuar tepėr larg nė pikėpamje tė zhvillimit tė frymės garuese te fėmijėt. Loja e rėndomtė jogaruese ėshtė kryesore pėr zhvillimin e ndjenjės ndaj tė tjerėve. Lojėrat e tilla, tė cilat u ngjajnė shoqėrive tė gjuetarėve-grumbullues, janė tė ngjashme me lojėn ēfarė i ka dalluar edhe fėmijėt nė SHBA. Ajo ėshtė loja e lirė tė cilėn nuk e kanė organizuar tė rriturit, ajo i pėrfshin fėmijėt e tė gjitha moshave dhe nuk ka karakteristika garuese. Gjithashtu, nuk ka mė asgjė tė pėrbashkėt me video-lojėrat, me shikimin e TV-sė apo me aktivitetet e organizuara jashtėshkollore tė fėmijėt, siē ėshtė sporti.


Bashkėpunimi nė vend tė garave
Fėmijėt tė cilėt luajnė me letra bixhozi apo bejzbol, nuk i kushtohen edhe aq “fitores”, sa i kushtohen bashkėpunimit reciprok. Prania e tė rriturve e ēon lojėn e fėmijėve nė gara, dhe atėherė ajo nuk ėshtė mė lojė. Shkathtėsia mė e rėndėsishme shoqėrore ėshtė ajo e kėnaqjes sė tė tjerėve dhe njėkohėsisht plotėsimi i dėshirave dhe nevojave vetjake. Kjo ėshtė pikėrisht ajo qė loja i mėson fėmijėt – tė jenė nė harmoni me fėmijėt e tjerė, tė bėjnė kompromise, tė marrin nė konsideratė nevojat e tė tjerėve. Pėr t’i joshur fėmijėt e tjerė qė tė luajnė, fėmijėt patjetėr duhet tė mėsojnė qė tė vėnė veten nė pozitėn e tė tjerėve. Shtytja e fuqishme pėr tė luajtur, e cila ekziston te fėmijėt, nuk ėshtė nevojė e thjeshtė pėr argėtim. Ajo pikėrisht ėshtė shtytje pėr mbijetesė, duke pasur parasysh se nėpėrmjet historisė sė racės njerėzore loja ka qenė mėnyra themelore qė fėmijėt tė arrinin shkathtėsitė, vlerat dhe njohuritė tė cilat u ishin tė domosdoshme qė tė mbijetonin nė kulturėn vetjake. Loja pėr fėmijė nuk ėshtė ikje nga realiteti, por mėnyrė qė tė hyjnė nė realitetin e jetės dhe me to t’ia dalin –si fizikisht, ashtu edhe intelektualist dhe emocionalisht.

Loja ėshtė ambient i sigurt
Nėpėrmjet lojės, fėmijėt realitetin e transformojnė nė imagjinatė dhe nė atė mėnyrė nė njė ambient tė sigurt mėsojnė qė tė ballafaqohen me sfidat reale. Pėr ta loja ėshtė edhe pėrvojė, edhe trajnim. Prandaj, edhe mėnyra me tė cilėn luajnė fėmijėt shpreh veēoritė e shoqėrisė nė tė cilėn jetojnė – ata nė lojėn e tyre i praktikojnė ato situata ēfarė i presin nė jetėn reale. Sipas kėsaj, raca njerėzore aspak nuk dallon nga ajo e kafshėve – tė vegjlit e luanėve dhe tė vegjlit e tjerė tė grabitqarėve luajnė lojėn e vėshtrimit dhe tė ndjekjes, barngrėnėsit, siē janė zebrat dhe antilopat, luajnė lojėn e ikjes dhe shmangies, majmunėt lojėn e kėrcimit dhe tė ngjitjes nė drunj. Meshkujt e rinj te tė cilėt ekziston gara e pėr femra, luajnė lojėn e luftės. Ngjashėm ėshtė edhe me fėmijėt – ata pa gabuar e dinė se cilat shkathtėsi do t’u nevojiten nė shoqėrinė e tyre dhe i praktikojnė nė lojėrat e tyre. Ata lehtė “nuhasin” edhe se cilat shkathtėsi nė shoqėri janė tė rėndėsishme, andaj bėhen ekspertė pėr kompjuterė dhe teknikė mė shpejt se prindėrit e tyre.

Problem shkakton implikimi i tė rriturve
Problemi shfaqet kur pėrzihen tė rriturit. Ata imponohen si autoritarė dhe mbrojtės, andaj loja shndėrrohet nė ankesa dhe nė naze, pastaj fėmijėt sillen me mė pak pėrgjegjėsi dhe pjekuri sesa kur luajnė me moshatarėt e tyre. Nė atė mėnyrė humbet fryma e vėrtetė e lojės. Loja i mėson fėmijėt me shkathtėsinė e negociatave, zgjidhjen e problemeve dhe me mbėshtetjen nė vetvete. Loja e cila nuk mbikėqyret pikėrisht ėshtė me rėndėsi kryesore pėr zhvillimin emocional dhe social tė fėmijėve. Ajo ndihmon qė fėmija tė mėsojė rregullat shoqėrore, si edhe tė mėsojė t’i krijojė rregullat e veta. Zvogėlimi i pjesėmarrjes nė lojė nė fėmijėri shprehet nė aftėsinė tonė tė ndėrtimit tė marrėdhėnieve me njerėzit kur tė rritemi. Nėpėrmjet lojės, ne mėsojmė tė japim dhe tė marrim, t’i kuptojmė ndjenjat e tė tjerėve, tė zgjidhim konfliktet – qė ėshtė bazė e ēdo lidhjeje. Tė rriturit nuk bėn qė fėmijėve t’ua ndalojnė kėto leksione tė rėndėsishme me implikimin e tyre. Ėshtė pėr tė ardhur keq qė fėmijėt e sotėm kanė aq pak raste qė vėrtet tė luajnė, pa mbikėqyrjen e tė rriturve, ashtu siē kemi luajtur ne kur kemi qenė fėmijė, tėrheqin vėrejtjen psikologėt. Jo vetėm se pėr kėtė shkak mbizotėron epidemia e peshės sė madhe trupore dhe e depresionit te fėmijėt, por janė gjenerata e cila po rritet pa mundėsinė qė t’i mėsojnė vlerat e vėrteta shoqėrore.

Ndjenja pėr barazi
Fėmijėt dhe tinejxherėt nė kulturat e gjuetarėve-grumbullues, pėr kėtė arsye kalojnė shumė kohė duke luajtur, zhvillohen nė njerėz tė rritur shprehimisht bashkėpunues, me ndjenjėn e zhvilluar pėr barazi. Vend tė posaēėm nė shoqėritė e tyre ka humori – ai shfrytėzohet pėr t’u ndėrprerė grindjet dhe pėr t’u eliminuar tensioni shoqėror.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-11, 14:10   #4
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Ēifti kroat shet fėmijėn pėr 164 mijė franga!

Njė ēift kroat nga Vishkova qė gjendet afėr qytetit tė Rijekės ka nxjerrė nė shpallje shitjen e vajzės sė tyre 22 muajshe, nga shkaku i problemeve financiare rreth pagesės sė njė kredie tė tėrhequr me franga zvicerane.

Vajza qė shitet quhet Franka e lindur 10/2009, thuhet nė shpallje se ėshtė e dashur, e menēur dhe talente, shoqėruese dhe ndonjėherė fėmijė problematik, qė ka preferenca ushqimet dhe gjumin.

Rritja e vlerės sė valutės zvicerane ka bėrė qė kjo familje tė mos mund tė pėrballojė dhe tė paguajė kėstet e kredisė qė kishin marrė disa vite mė parė pėr shtėpinė e tyre.

Nė shpalljen e publikuar nėnvizohet se vlera e shitjes sė fėmijės ėshtė 164 mijė franga zvicerane, por ky ēmim thuhet se nuk ėshtė fiks dhe se mund tė ndryshojė. Pėrparėsi i jepet tė interesuarve nga Gjermania, vendet skandinave, Australia, Kanada, etj.

Njė numėr i madh i qytetarėve kroat po pėrballen me probleme financiare, pėr shkak tė kredive tė tėrhequra me valutėn zvicerane, tani kur kjo valutė, po shėnon trendet e rritjes duke arritur qė tė sfidojė edhe valutėn evropiane Euro.

Ēifti nga Rijeka bėn tė ditur se ka edhe njė vajzė tjetėr tė moshės 4 vjeēare, pėr tė cilėn thuhet se ndoshta do ti sigurohet njė jetė normale.


[SIZE="3"
..]cmenduri njerzore ..!.. a kane ndjenja more Zot keta debilla , ne dakik ate qiken 4 vjeqe ju kisha hjek prej durve ..
[/SIZE]
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 28-10-11 nė 14:12
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-11, 17:10   #5
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
Ēifti kroat shet fėmijėn pėr 164 mijė franga!

Njė ēift kroat nga Vishkova qė gjendet afėr qytetit tė Rijekės ka nxjerrė nė shpallje shitjen e vajzės sė tyre 22 muajshe, nga shkaku i problemeve financiare rreth pagesės sė njė kredie tė tėrhequr me franga zvicerane.

Vajza qė shitet quhet Franka e lindur 10/2009, thuhet nė shpallje se ėshtė e dashur, e menēur dhe talente, shoqėruese dhe ndonjėherė fėmijė problematik, qė ka preferenca ushqimet dhe gjumin.

Rritja e vlerės sė valutės zvicerane ka bėrė qė kjo familje tė mos mund tė pėrballojė dhe tė paguajė kėstet e kredisė qė kishin marrė disa vite mė parė pėr shtėpinė e tyre.

Nė shpalljen e publikuar nėnvizohet se vlera e shitjes sė fėmijės ėshtė 164 mijė franga zvicerane, por ky ēmim thuhet se nuk ėshtė fiks dhe se mund tė ndryshojė. Pėrparėsi i jepet tė interesuarve nga Gjermania, vendet skandinave, Australia, Kanada, etj.

Njė numėr i madh i qytetarėve kroat po pėrballen me probleme financiare, pėr shkak tė kredive tė tėrhequra me valutėn zvicerane, tani kur kjo valutė, po shėnon trendet e rritjes duke arritur qė tė sfidojė edhe valutėn evropiane Euro.

Ēifti nga Rijeka bėn tė ditur se ka edhe njė vajzė tjetėr tė moshės 4 vjeēare, pėr tė cilėn thuhet se ndoshta do ti sigurohet njė jetė normale.


[SIZE="3"
..]cmenduri njerzore ..!.. a kane ndjenja more Zot keta debilla , ne dakik ate qiken 4 vjeqe ju kisha hjek prej durve ..
[/SIZE]
Mjerim,me shite fmijen per kredit:(
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-11, 17:51   #6
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Nuk e besoj qė kjo ka tė bėjė me njė "shitje" tė vėrtetė.
Mėnyra se si e pershkruanin ēifti fėmijėn e tyre flet pėr njė lajthitje aty pėr aty nga problemet e jetės, ku tentohet tė tėrhiqet vėmendje e opnijonit.
Kroatėt pėrndryshe janė njė popull shumė konservativ, por edhe janė shumė kreativ nė kėso rastesh.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-11, 14:52   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Gjdo i dyti femije eshte i stresuar


Nje femije ne dy perjetojne situata te stresit tipike te te rriturve, si dhimbje barku, ethet dhe temperatura e papritur.

Shkaku eshte ankthi i performances, qe tashme prek femijet si prinderit e tyre: ne shkolle, ne sport dhe ne marredheniet me shoket e klases. Te vegjelit shpesh ndjenje te mos qenit ne lartesine e duhur.

Faji? Jo vetem prinderit, “Ne shoqerine perendimore eksiston nje fushe ne kerkimin e rezultatit, kultin e performances ne cdo fushe: intelektuale, fizike, shoqerore”, shpjegon neuropsikatri Boris Cyrulnik, autor i esese “La vergogna” (Turpi).

“Mendja e femijes eshte me e ndjeshme ndaj aprovimit apo kritikave, rreziku eshte me i larte tek meshkujt, te pershkruar qe te vegjel nga nje kulture qe i deshiron te forte dhe te pagabueshem.

Keshillat e eksperteve per te mos stresuar femijet e tyre ngulin kembe mbi “mosangazhimin”, duke reduktuar ne jo me shume se dy aktivitete jashteshkollore.

Shmangni detyrimin e aktiviteve qe femijet nuk duan te bejne, ose te pakten inkurajoini ata per t’i provuar te pakten 1 deri ne 3 muaj, miratoni pasionet e tyre, vecanerisht ato te ”padobishme”, duke permbushur keshtu momentet e merzise dhe dembelizmit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-11-11, 20:00   #8
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Perdorimi i parase nga femijet ndikon negativisht

3 November 2011

Dhuna dhe nxitja e konflikteve tek tė rinjtė, jo nė pak raste ka rezultuar se shkak ka qenė faktori ekonomik. Qysh nė moshė tė vogėl edukata familjare ėshtė ajo qė luan njė rol parėsor nė formimin e karakterit dhe sjelljes tek kėta tė rinj. Specialistėt psikolog shpjegojnė se pėrdorimi i parave nga fėmijėt nė moshė tė vogėl, ndikon negativisht tek formimi i tyre psiko-social. Dhe ky ėshtė faji i vetė prindėrit pasi ata ushqejnė tek fėmijėt njė koncept tė gabuar tė vlerės sė parasė.

Burimi: Gazeta Standard
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-11, 15:43   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Nė jetėn tonė tė pėrditshme pėrballemi me situata dhe skena tė pakėndshme tė shfaqjes sė dhunės. Nė rrugė, dyqane, qendra tregtare apo kur shkojmė si mysafirė shohim se si sjelljet e fėmijėve shtypen me anė tė dhunės. Megjithėse pamje tė tilla na indinjojnė mė shumė, pėrsėri largohemi qė andej me mendimin se nėna e fėmijės ka pasur tė drejtė dhe do tė interesohet me tė. Ndonjėherė qetėsojmė ndėrgjegjen duke thėnė “kushedi ēfarė sherri ka bėrė? Por shumica prej nesh pėrpiqemi ta shpjegojmė me njė gabim tė njohur si tė drejtė”. Fėmija harron. Vallė a harron me tė vėrtetė?

Ē’ėshtė e vėrteta pėrgjigjen e kėsaj pyetjeje mund ta japim duke kujtuar kujtimet e fėmijėrisė sonė. Edhe nėse nuk ėshtė ushtruar dhunė ndaj nesh nuk mund tė harrojmė asnjėherė personat qė na kanė bėrtitur dhe tėrhequr veshin. Brenda nesh mbet gjithnjė efekti i saj. Por tė mėdhenjtė zakonisht mendojnė se “tė bėrtiturat, ngritja e zėrit dhe tėrheqja e veshit” nuk janė shfaqje tė dhunės. Po atėherė lind pyetja “cilat sjellje duhen pranuar si tė dhunshme?”

Sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė nė grupin e sjelljeve tė dhunshme pėrfshihen tė gjitha veprimet tė cilat prishin shėndetin mendor dhe fizik tė fėmijės dhe ndikojnė negativisht nė zhvillimin e tij, pėrfshirė kėtu abuzimin seksual dhe konceptin e nėnvlerėsimit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-12, 17:15   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

20% e femrave shqiptare kryen mardhėnie para moshės 16 vjeēare


Prishtinė, 21.12.2012

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė nėn drejtimin e tė ciles u realizua studimi “Prevalenca e Pėrvojave Negative gjatė Fėmijėrisė tek tė Rinjtė Shqiptare” sugjeron fuqizimin e rolit tė shkollės nė ndėrtimin e aftėsive personale pėr tė arritur atė ēka duan pa u drejtuar drejt sjelljeve me risk.

Sipas studimit tė bėrė nga specialistė tė shėndetit publik nė katėr prej universiteteve nė vend, i cili e lidh kėtė fenomen me nivelin e tė ardhurave. 20 % e studentėve kanė pohuar se kanė kryer marrėdhėnie pėrpara moshės 18 vjeē dhe 13% e tyre me mė shumė se njė partner.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-12, 17:29   #11
ssara
 
Avatari i ssara
 
Anėtarėsuar: 13-02-07
Postime: 13,228
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Nje rast qe sot elexova ne lidhje me kete teme,,,,
turp .. vetem dy vite burgim!!!

Keqpėrdori seksualisht tė miturėn, dėnohet me dy vite burgim

Gjilan – Gjykata e Qarkut nė Gjilan ka dėnuar dhe shpallur fajtor Halim Sylqevcin nga Kamenica me dy vite burgim pėr shkak se nė qershor tė vitit 2012 kishte keqpėrdorur seksualisht tė miturėn e moshės 12 vjeēare.
Halim Sylqevci nga Kamenica ėshtė dėnuar me dy vite burgim pėr veprėn penale “keqpėrdorimi seksual i personave nėn moshėn 16 vjeēare”.

Trupi gjykues i kryesuar nga Rasim Rasimi nė aktgjykimin e tij e gjeti fajtor atė sepse nga muaji prill dhe qershor 2012 pėr qėllime seksuale e kishte prekur tė dėmtuarėn – fėmijė tė moshės 12 vjeēare.

Sipas aktgjykimit i pandehuri e kishte keqpėrdorur, prekur dhe pėrkėdhelur nė pjesėt mė intime tė trupit pėr qėllime seksuale edhe pse ai e dinte se e dėmtuara nuk kishte mė shumė se 12 vite.

I akuzuari e ka mohuar veprėn duke thėnė se e ka ledhatuar dhe prekur vetėm afėr qafės kurse e dėmtuara ka dhėnė version tjetėr dhe pėrgjigjen e saj e ka shkruar me shkrim duke thėnė se ka pasur edhe raporte intime.
__________________
Koha ndryshon shume gjera , por nuk fshin asgje...
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 13:11   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Bebet e mėsojnė gjuhėn amtare derisa janė nė barkun e nėnės


Studimi i ri i kryer nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Suedi zbuluar qė bebet e palindura tregojnė interesim pėr gjuhėn amtare vetėm disa orė pas lindjes, ēka do tė thotė qė prej barkut kanė filluar tė dallojnė tinguj tė caktuar tė lidhur me gjuhėn amtare.

Hulumtuesit e Universitetit Pacific Lutheran nė Washington hulumtimin e kanė bazuar nė 40 tė sapolindur nė SHBA dhe 40 nė Suedi. Foshnjat janė lindur nė periudhėn prej katėr deri 75 orė. Janė testuar nė dy sete zėrash - 17 nė gjuhėn amtare dhe 17 nė gjuhėn e huaj. Interesimi i tyre ėshtė matur sipas asaj se sa gjatė e kanė thithur cucllėn e lidhur nė kompjuter.

Duke dėgjuar gjuhėn e huaj mė gjatė kanė thithur cucllėn nė krahasim me dėgjimin e gjuhės amtare.

“Kėto foshnje zėrat e nėnave tė veta i kanė dėgjuar qė nė bark dhe nėnat kanė ndikuar tė parat nė trurin e tyre”, shpjegon bashkautorja e hulumtimit, Patricia Kuhl. “Fakti qė kėta tinguj mėsohen nė barkun e nėnės do tė thotė qė foshnjat edhe para lindjes shfrytėzojnė disa qendra shumė tė sofistikuara nė tru”. Kėto zbulime do tė publikohen nė revistėn shkencore "Acta Paediatrica".

Qendra britanike pėr bebe i kėshillon nėnat t'u flasin dhe kėndojnė foshnjave tė tyre nė bark, gjė qė do t’u ndihmojė tė lidhen, dhe pas lindjes i sapolinduri mė shumė rėndėsi do t'i kushtojė zėrit tė tyre se sa zėrave tjerė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 13:13   #13
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Bebet e mėsojnė gjuhėn amtare derisa janė nė barkun e nėnės


Studimi i ri i kryer nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Suedi zbuluar qė bebet e palindura tregojnė interesim pėr gjuhėn amtare vetėm disa orė pas lindjes, ēka do tė thotė qė prej barkut kanė filluar tė dallojnė tinguj tė caktuar tė lidhur me gjuhėn amtare.

Hulumtuesit e Universitetit Pacific Lutheran nė Washington hulumtimin e kanė bazuar nė 40 tė sapolindur nė SHBA dhe 40 nė Suedi. Foshnjat janė lindur nė periudhėn prej katėr deri 75 orė. Janė testuar nė dy sete zėrash - 17 nė gjuhėn amtare dhe 17 nė gjuhėn e huaj. Interesimi i tyre ėshtė matur sipas asaj se sa gjatė e kanė thithur cucllėn e lidhur nė kompjuter.

Duke dėgjuar gjuhėn e huaj mė gjatė kanė thithur cucllėn nė krahasim me dėgjimin e gjuhės amtare.

“Kėto foshnje zėrat e nėnave tė veta i kanė dėgjuar qė nė bark dhe nėnat kanė ndikuar tė parat nė trurin e tyre”, shpjegon bashkautorja e hulumtimit, Patricia Kuhl. “Fakti qė kėta tinguj mėsohen nė barkun e nėnės do tė thotė qė foshnjat edhe para lindjes shfrytėzojnė disa qendra shumė tė sofistikuara nė tru”. Kėto zbulime do tė publikohen nė revistėn shkencore "Acta Paediatrica".

Qendra britanike pėr bebe i kėshillon nėnat t'u flasin dhe kėndojnė foshnjave tė tyre nė bark, gjė qė do t’u ndihmojė tė lidhen, dhe pas lindjes i sapolinduri mė shumė rėndėsi do t'i kushtojė zėrit tė tyre se sa zėrave tjerė.
uu qiiiiiiiqeee qas pu msojkan e pu pajkan bebet un bark t'nones, qiiiqeeeeee hiq sum kujtohet qa kum pa u, qishti nashta jon ma t'meqem tibe
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-13, 16:02   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbroni fėmijėt nga keqpėrdorimet

Prindėrit ambiciozė "pėrdorin" fėmijėt
Prindėrit ambiciozė shtyjnė fėmijėt e tyre qė tė realizojnė ato ėndrra, nė tė cilat ata vetė kanė dėshtuar.

Sigurisht nuk bėhet fjalė pėr tė gjithė prindėrit, ama shumė prej tyre i shohin fėmijėt si zgjatime dhe jo si qėnie tė vecanta qė kanė dėshirat dhe ambiciet e veta.

Sipas njė studimi tė krtyer nga njė grup studiuesish tė Universitetit tė Ohio-s shumė prindėr synojnė qė tė shohin tek fėmijėt e tyre realizimin e ėndrrave qė ata s'mundėn t'i bėnin realitet nė jetėn e tyre.

Nė kėtė mėnyrė prindėrit mund tė gjejnė kėnaqėsi nė rolin e tyre tė prindėrimit dhe e shohin si sukses tė tyrin, kur fėmijėt bėjnė realiteti ėndrrat qė ata patėn nė jetė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:17.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.