Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-09-11, 18:13   #121
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Deputetėt i thonė JO“Mėsimbesimit” nė shkolla

  Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-11-11, 13:19   #122
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Deputetėt i thonė JO“Mėsimbesimit” nė shkolla

Hoxhallarėt e priftėrinjtė - tė tatimohen

Publikuar: 24.11.2011 - 09:34Prishtinė, 24 nėntor - Sikur Kuvendi ta aprovonte njė ligj qė ka kaluar tė mėrkurėn nė Qeveri, njerėzit qė bashkėsitė fetare i paguajnė pėr punėn qė bėjnė, do tė detyrohen tė derdhin nė arkėn e shtetit edhe tatimin nė pagė. Kėtė gjė nuk e kanė bėrė prej pasluftės.

Kjo pėr shkak qė Projektligji pėr plotėsimin dhe ndryshimin e Ligjit pėr lirinė fetare nė Kosovė, i aprovuar nga kabineti qeveritar, parasheh regjistrimin e bashkėsive fetare nė Kosovė, tė drejtat dhe pozitėn e tyre juridike dhe pagesėn e tatimit nė ta ardhura pėr tė punėsuarit nė kėto bashkėsi, shkruan sot “Koha Ditore”.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-11, 14:25   #123
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Deputetėt i thonė JO“Mėsimbesimit” nė shkolla

Hoxhallaret marrin donacione nga populli.
Nese shteti vendos ti financon hoxhallar e prifterinje, atehere eshte normale qe t'paguajn taksa !
Ndryshe, duhet thirrur edhe shoqatave jo-qeveritare qe te veprojn njesoj, nese s'behemi te zinjt e botes !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-11, 16:55   #124
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Deputetėt i thonė JO“Mėsimbesimit” nė shkolla

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Hoxhallarėt e priftėrinjtė - tė tatimohen

Publikuar: 24.11.2011 - 09:34Prishtinė, 24 nėntor - Sikur Kuvendi ta aprovonte njė ligj qė ka kaluar tė mėrkurėn nė Qeveri, njerėzit qė bashkėsitė fetare i paguajnė pėr punėn qė bėjnė, do tė detyrohen tė derdhin nė arkėn e shtetit edhe tatimin nė pagė. Kėtė gjė nuk e kanė bėrė prej pasluftės.

Kjo pėr shkak qė Projektligji pėr plotėsimin dhe ndryshimin e Ligjit pėr lirinė fetare nė Kosovė, i aprovuar nga kabineti qeveritar, parasheh regjistrimin e bashkėsive fetare nė Kosovė, tė drejtat dhe pozitėn e tyre juridike dhe pagesėn e tatimit nė ta ardhura pėr tė punėsuarit nė kėto bashkėsi, shkruan sot “Koha Ditore”.
Koha ditore duhet te mesoj dhe gjithkund ku jemi ne pagujm tatim per kishat edhe ato qe nuk jan te ketij konfesioni,dhe eshte normale qe shteti te siguroj rroga hoxhallareve,prifterinjeve,mirmbajtje te kulteve fetare ndryshe ska nga ku te siguroj kete te ardhura.Cka te bej une afer 30 vjte paguaj tatim per kishat zviceriane dhe mua si musliman ky ligj nuk me toleron po as e kerkoj nje gje te tille,dhe te gjithe bashkekombasit e mi po te njetit pagujn kete tatim nga te ardhurat dheaskund njuk thuhet se keto ose ato franga shkojne per kishat po te merren ne totalin e tatimit mbi te ardhurat personale.
Cka shihni ju te keqe ketu me kohen ose Danshnjeja vremja e soroiit.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kercovari : 24-11-11 nė 16:56
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-08-13, 18:06   #125
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Deputetėt i thonė JO“Mėsimbesimit” nė shkolla

Rekomandime pėr lejimin e bartjes sė simboleve fetare

Qeveria nė Prishtinė ėshtė zotuar se do ta zgjidhė deri nė vjeshtė ēėshtjen e lejimit tė bartjes sė simboleve fetare nė shkolla. Kėtė pėrgjigje thotė tė ketė marrė Amir Ahmeti, qė kryeson Komisionin kėshillėdhėnės pėr ēėshtjet e lirive fetare, pasi i ka dorėzuar kryeministrit Hashim Thaēi raportin preliminar me rekomandime pėr kėtė ēėshtje.

Nė dokument, nė tė cilin ka pasur qasje Radio Evropa e Lirė, shihet se tre nga katėr anėtarėt e kėtij komisioni qeveritar, Amir Ahmeti (deputet i pavarur nė Kuvend), Sabri Bajgora (kryeimam i Kosovės), e Habit Hajredini (drejtor i Zyrės pėr Qeverisje tė Mirė tė Drejtat e Njeriut dhe Mundėsi tė Barabarta nė kuadėr tė Zyrės sė kryeministrit), kanė nėnshkruar raportin preliminar. Kurse, zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme, Petrit Selimi, nuk ka vėnė firmėn e tij nė kėtė raport.

“Po shpresojmė se kryeministri do ta vlerėsojė pozitivisht kėtė raport dhe kėto rekomandime dhe tė fillojė me zbatimin e rekomandimit kryesor tė kėtij raporti qė ėshtė anulimi i pikės 13 tė nenit 4 tė udhėzimit administrativ 06/10 tė MASHT-it”, thotė Ahmeti pėr Radion Evropa e Lirė.

Ahmeti, qė ėshtė edhe deputet nė Kuvendin e Kosovės, thotė se nuk ėshtė habitur pėrse zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme, Petrit Selimi, nuk e ka nėnshkruar kėtė dokument, por se habitet pėrse po e mohon ekzistimin e tij.

“Ai ėshtė i interesuar qė kėtė punė ta shtyjė nė pafundėsi dhe mos ta rregulloj kėtė ēėshtje kurrė", shprehet Ahmeti.

Por, version tjetėr ka Petrit Selimi, i cili konsideron se as gjysma e punės qė ka ky komision, nuk ėshtė e mbaruar. Nė njė bisedė me Radion Evropa e Lirė, Selimi nuk e pėrmend ekzistimin apo jo tė kėtij dokumenti, por thotė se “janė bėrė disa analiza tė situatės me liritė fetare nė shtetet e BE-sė” dhe se me kaq nuk mbaron puna.

“Pak po keqkuptohet puna e komisionit! Komisioni nuk ėshtė pėr shami, por pėr liritė fetare, dhe aty pėrthekohen njė mori ēėshtjesh, prej ligjit pėr fe, deri te mėsim-besimi, dialogu ndėrfetar, deri tek agjenda e tolerancės. Njė nga pikat e shumta ėshtė ēėshtja e veshjeve fetare nėpėr ambientet sekulare, si shkollat”, thotė Selimi.

Sipas tij, debati pėr kėtė temė ndoshta ka konotacion mė shumė politik sesa fetar.

“Ndoshta pėr shkak tė zgjedhjeve politike qė zhvillohen nė nėntor, ka akterė tė cilėt nguten me kėtė temė. Po them se ndoshta ka akterė, tė cilėt pėr arsye politike eksploatojnė temėn shumė emocionale tė shamisė nė shkolla. Por, nėse duam punė kualitative, duhet ta parandalojmė dhe tė mos e pėrziejmė politikėn nė ēėshtjen e lirive fetare dhe tė interpretimit fetar”, vlerėson Selimi.

Amir Ahmeti pajtohet se politika i ka fajet, por problemin e sheh ndryshe.

“Kjo problematikė vėrtet ėshtė politike, sepse politika e ka ndaluar tė drejtėn e manifestimit publik tė besimit, pra respektivisht tė vajzave me shamia pėr t’u shkolluar nė shkollė. Ua ka mohuar dhe i ka privuar nga kjo e drejtė! Andaj politika duhet ta rregullojė”, konsideron Ahmeti.

Sipas Ahmetit, pavarėsisht se ēfarė qėndrimi kundėrshtues ka zėvendėsministri Selimi, nė vjeshtė udhėzimi do tė anulohet.

Mirėpo, edhe Petrit Selimi ka shpjegim pėr kėtė gjė.

“Ky shtet, tek e fundit, nė Kushtetutė e ka rrėnjėn, ku thuhet se feja dhe politika janė tė ndara!”, thekson Selimi.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-13, 18:36   #126
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Deputetėt i thonė JO“Mėsimbesimit” nė shkolla

BIK kėrkon edukatė fetare nė shkolla, shoqėria civile kundėrshton


Prishtinė, 17.08.2013

Bashkėsia Islame e Kosovės dhe grupe tė ndryshme fetare ka kohė qė po kėrkojnė futjen e edukatės fetare nėpėr shkolla. Mirėpo, kjo kėrkesė shihet si e rrezikshme pėr shoqėrinė kosovare, transmeton KTV.

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut ėshtė kundėr kėsaj iniciative. Sipas kryetarit tė KMDLNJ-sė, Behxhet Shala, shoqėrisė kosovare nuk do t’i bėnte mirė futja e lėndėve fetare nėpėr shkolla. Shala vlerėson se edhe po tė ndėrmerrej njė hap i tillė, Kosova nuk ka kuadro tė fushės.

Me kėtė ēėshtje ėshtė duke u marrė edhe Komisioni Kėshillėdhėnės pėr Liritė Fetare, i formuar nga kryeministri Hashim Thaēi. Anėtari i kėtij komisioni, Petrit Selimi, konsideron se nė shkollat kosovare ligjėrimi pėr fetė bėhet nė mėnyrė tė gabuar. Ndėrkohė, Ministria e Arsimit nuk ka bėrė ndonjė hulumtim se a ka kuadro tė mjaftueshme pėr tė ligjėruar kėto lėndė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-13, 10:47   #127
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Deputetėt i thonė JO“Mėsimbesimit” nė shkolla

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Rekomandime pėr lejimin e bartjes sė simboleve fetare

Qeveria nė Prishtinė ėshtė zotuar se do ta zgjidhė deri nė vjeshtė ēėshtjen e lejimit tė bartjes sė simboleve fetare nė shkolla. Kėtė pėrgjigje thotė tė ketė marrė Amir Ahmeti, qė kryeson Komisionin kėshillėdhėnės pėr ēėshtjet e lirive fetare, pasi i ka dorėzuar kryeministrit Hashim Thaēi raportin preliminar me rekomandime pėr kėtė ēėshtje.

Nė dokument, nė tė cilin ka pasur qasje Radio Evropa e Lirė, shihet se tre nga katėr anėtarėt e kėtij komisioni qeveritar, Amir Ahmeti (deputet i pavarur nė Kuvend), Sabri Bajgora (kryeimam i Kosovės), e Habit Hajredini (drejtor i Zyrės pėr Qeverisje tė Mirė tė Drejtat e Njeriut dhe Mundėsi tė Barabarta nė kuadėr tė Zyrės sė kryeministrit), kanė nėnshkruar raportin preliminar. Kurse, zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme, Petrit Selimi, nuk ka vėnė firmėn e tij nė kėtė raport.

“Po shpresojmė se kryeministri do ta vlerėsojė pozitivisht kėtė raport dhe kėto rekomandime dhe tė fillojė me zbatimin e rekomandimit kryesor tė kėtij raporti qė ėshtė anulimi i pikės 13 tė nenit 4 tė udhėzimit administrativ 06/10 tė MASHT-it”, thotė Ahmeti pėr Radion Evropa e Lirė.

Ahmeti, qė ėshtė edhe deputet nė Kuvendin e Kosovės, thotė se nuk ėshtė habitur pėrse zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme, Petrit Selimi, nuk e ka nėnshkruar kėtė dokument, por se habitet pėrse po e mohon ekzistimin e tij.

“Ai ėshtė i interesuar qė kėtė punė ta shtyjė nė pafundėsi dhe mos ta rregulloj kėtė ēėshtje kurrė", shprehet Ahmeti.

Por, version tjetėr ka Petrit Selimi, i cili konsideron se as gjysma e punės qė ka ky komision, nuk ėshtė e mbaruar. Nė njė bisedė me Radion Evropa e Lirė, Selimi nuk e pėrmend ekzistimin apo jo tė kėtij dokumenti, por thotė se “janė bėrė disa analiza tė situatės me liritė fetare nė shtetet e BE-sė” dhe se me kaq nuk mbaron puna.

“Pak po keqkuptohet puna e komisionit! Komisioni nuk ėshtė pėr shami, por pėr liritė fetare, dhe aty pėrthekohen njė mori ēėshtjesh, prej ligjit pėr fe, deri te mėsim-besimi, dialogu ndėrfetar, deri tek agjenda e tolerancės. Njė nga pikat e shumta ėshtė ēėshtja e veshjeve fetare nėpėr ambientet sekulare, si shkollat”, thotė Selimi.

Sipas tij, debati pėr kėtė temė ndoshta ka konotacion mė shumė politik sesa fetar.

“Ndoshta pėr shkak tė zgjedhjeve politike qė zhvillohen nė nėntor, ka akterė tė cilėt nguten me kėtė temė. Po them se ndoshta ka akterė, tė cilėt pėr arsye politike eksploatojnė temėn shumė emocionale tė shamisė nė shkolla. Por, nėse duam punė kualitative, duhet ta parandalojmė dhe tė mos e pėrziejmė politikėn nė ēėshtjen e lirive fetare dhe tė interpretimit fetar”, vlerėson Selimi.

Amir Ahmeti pajtohet se politika i ka fajet, por problemin e sheh ndryshe.

“Kjo problematikė vėrtet ėshtė politike, sepse politika e ka ndaluar tė drejtėn e manifestimit publik tė besimit, pra respektivisht tė vajzave me shamia pėr t’u shkolluar nė shkollė. Ua ka mohuar dhe i ka privuar nga kjo e drejtė! Andaj politika duhet ta rregullojė”, konsideron Ahmeti.

Sipas Ahmetit, pavarėsisht se ēfarė qėndrimi kundėrshtues ka zėvendėsministri Selimi, nė vjeshtė udhėzimi do tė anulohet.

Mirėpo, edhe Petrit Selimi ka shpjegim pėr kėtė gjė.

“Ky shtet, tek e fundit, nė Kushtetutė e ka rrėnjėn, ku thuhet se feja dhe politika janė tė ndara!”, thekson Selimi.

“Ky shtet, tek e fundit, nė Kushtetutė e ka rrėnjėn, ku thuhet se feja dhe politika janė tė ndara!”, thekson Selimi.

Kush e futi n'Kushtetute kete ndarje ?
Cili nen i Kushtetutes ndalon shamine ?

Jo vetem shamia, por edhe ferexheja bartet publikisht, madje edhe ne shkolla e fakultete ne shtetet me te avancuara demokratike ne bote : Gjermani, Angli, SHBA...
Kushtetuta qe kufizon (veshembathjen) dhe uniformizon njerezit eshte Kushtetute diktatoriale qe bie thelle ndesh me Kushtetuten qė garanton lirine e plote te shprehjes individuale ne nje shtet modern, siē eshte Kushtetuta e Washingtonit.
Kushtetuta e shtetit te Kosoves eshte konglomerat tekstesh me te keqinja te mundshme qe e bejne kete Kushtetute te paaplikueshme ne realitet. E realiteti eshte se ky konglomerat tekstesh te huazuara e te imponuara nga "miqet tane nderkombetare" nuk perkon absolutisht me realitetin shqiptar : rrenjet i ka te kalbura, bastarde, te myketa.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-13, 16:29   #128
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Deputetėt i thonė JO“Mėsimbesimit” nė shkolla

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
“Ky shtet, tek e fundit, nė Kushtetutė e ka rrėnjėn, ku thuhet se feja dhe politika janė tė ndara!”, thekson Selimi.

Kush e futi n'Kushtetute kete ndarje ?
Cili nen i Kushtetutes ndalon shamine ?

Jo vetem shamia, por edhe ferexheja bartet publikisht, madje edhe ne shkolla e fakultete ne shtetet me te avancuara demokratike ne bote : Gjermani, Angli, SHBA...
Kushtetuta qe kufizon (veshembathjen) dhe uniformizon njerezit eshte Kushtetute diktatoriale qe bie thelle ndesh me Kushtetuten qė garanton lirine e plote te shprehjes individuale ne nje shtet modern, siē eshte Kushtetuta e Washingtonit.
Kushtetuta e shtetit te Kosoves eshte konglomerat tekstesh me te keqinja te mundshme qe e bejne kete Kushtetute te paaplikueshme ne realitet. E realiteti eshte se ky konglomerat tekstesh te huazuara e te imponuara nga "miqet tane nderkombetare" nuk perkon absolutisht me realitetin shqiptar : rrenjet i ka te kalbura, bastarde, te myketa.


Fshatar: egziston nje dallim i madh mes insitucioneve publike dhe "bartjes"publike te diqkafit.

Nese kushtetuta nuk eshte e mire; ndrrone more !


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.