Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-05-11, 16:10   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Linux

Nėse keni probleme me sistemin operativ, si psh, nuk ristarton, u ngadalėsua, nuk mė punon msn, nuk mund tė kopjoj apo bėj CD/DVD, kam probleme me viruse, trojan, malware etj. etj. atėherė ėshtė koha qe tė ndyshosh sistemin operativ.
Dhe qfarė duhet bėrė?
Duhet gjetur njė sistem i cili ėshtė imun ndaj te gjitha kėtyre tė kqijave tė lartpėrmendura dhe imun ndaj edhe mė shumė tė kqijave qė nuk u pėrmendėn.
Pra instaloje njėrin nga verzionet e Linuxit. Vetė instalimi ėshtė shumė mė i thjesht sesa instalimi i Windowsit, nuk ka nevojė tė ristartohet me miliona herė shkaku i "driversa" tė nevojshėm pėr funkcionim normal, si dhe ėshtė imun nga gati tė gjitha "smundjet" dhe natyrisht qė kurrė nuk mund tė ndodhė tė "ngrihet" dhe tė kesh nevojė pėr ristartim, dhe shumė e shumė pėrparėsi tjera.

Unė pėr vete e preferoj Suse Linuxin, ti percaktohu vetė sipas dėshirės, por dallimi i tyre ėshtė i vogėl (tė gjithė janė mė qindra herė mė tė mirė se Windowsi) dhe qka ėshtė ma me rėndėsi, janė gratis, pa asnjė lekė.

Te kjo faqe : http://en.opensuse.org/Main_Page
cakto gjuhėn tė cilėn e preferon (tė mundshme janė kėto gjuhė: Česky, Deutsch, Ελληνικά, Espańol, Franēais, Ķslenska,Italiano, Magyar, Nederlands, Polski, Portuguźs, Русский, Suomi, Svenska, Türkēe, Tiếng Việt, 日本語 中文 中文(台灣 )‬.

Pastaj kliko te dowloads dhe vjen te kjo faqe: http://software.opensuse.org/114/en

Kėtu shkarko kėtė Suse apo pėrcaktohu pėr ndonjė Linux tjeter dhe kliko search dhe shkarkoje.
*Kopjoje .iso "fajllin" e shkarkuar ne DVD.
**Ristarto PC-nė dhe instalo Linuxin qė tani mė gjindet nė DVD-nė tėnde.
***Knaqu pa kurrfar rreziku nga virusėt apo sulmet e mundshme.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 17-05-11 nė 16:13
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-07-11, 13:37   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Linux

Eee PC mė i madhi me Linux

Sipas njė shkrimi nė faqet Notebookitalia, Asus po bėhet gati pėr pasimin e netbookut Eee PC 1215P i cili do tė shitet me sistemin operativ Ubuntu Linux. Bėhet fjalė pėr Eee PC-nė mė tė madh tė Asus-it i cili do tė shitet me Ubuntu.

Ekrani do tė ketė pėrmasa 12 inē, e prej specifikave tė tjera aty pėrmendim procesori dualcore prej 5-gigahercėsh Atom N570, 2 GB tė memories RAM, dhe disku me kapacitet prej 320 GB. Ėshtė instaluar web kamera, dhe bateria me 6-qelizėshe e cila nė realizimin e portativit me Windows 7 jep deri nė 7 orė autonomi.

Portativi nė shitje nė tregun evropian do tė shkoj pas njė jave. Do tė jetė nė dispozicion me ngjyrė tė zezė dhe tė kuqe me ēmim tė pėrllogaritur prej 280 euro.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-09-11, 11:06   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Linux

Linux feston 20 vjetorin e themelimit


Sistemi operativ Linux pikėrisht sot ka mbushur 20 vjet qė nga themelimi i tij. Ka mundėsi qė edhe ju qė po e lexoni kėtė artikull jeni duke pėrdorur sistemin operativ Linux.

Sot, 17 shtator 2011, ėshtė pikėrisht data qė e bėnė Linux-in 20 vjecar, me kėtė datė u lėshua versioni i parė 0.01, i cili u ngarkua nė njė FTP server nga Linus Torvalds nė Helsinki. Nė fillim ky sistem pėrbėhej nga 10.239 rreshta kod tė thjeshtė.

Ndėrsa tani, Linux pėrmban mė shumė se 13.5 milionė rreshta kod tė pastėr dhe gjithashtu ka gjetur pėrdorim tė madh nė paisje dhe instrumente tė ndryshme.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-10-11, 22:45   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Linux

Ubuntu 11.10 duket me tė vėrtetė bukur?

Verzioni mė i ri i sistemit operativ Ubuntu, i quajtur Oneric Ocelot ose Ubuntu 11.10 duhet tė jetė nė dispozicion pėr shkarkim pėr disa ditė, mė sakt mė datėn 13 tetor.

Nė verzionin e ri ka disa risi, nė mes tyre ka njė verzion tė ri tė pėrmisuar tė desktop Unity, qendrėn Ubuntu software tė ridizajnuar, janė shtuar disa standarde tė reja tė aplikacioneve siē janė imejll aplikacioni Thunderbird dhe mjeti pėr bekap, DeJa Dup, ekran tė ri pėr login dhe shum stndarde tjera dhe pėrmisim tė stabilitetit dhe performancės.

Nėse ju interesojnė dukja dhe mundėsit e Oneuruc Ocelot, atėherė shikoni videon mė poshtė.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-13, 15:50   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Linux
20 vite tė Linux-it dhe superkompjuterėveNė vlerėsimet mė tė fundit tė Top 500 superkompjuterėve, 476 nga superkompjuterėt mė tė shpejtė, apo 95.2 pėr qind, pėrdorin Linux. Linux ka kryesuar prej vitesh nė superkompjuterė. Por, nuk ishte gjithmonė kėshtu. Kur lista e parė me Top 500 superkompjuterė ishte pėrgatitur nė qershor tė vitit 1993, Linux ishte duke marrė energji. Nė tė vėrtet, nė vitin 1993, distribucionet e para tė suksesshme me Linux, Slackware dhe Debian ishin duke bėrė hapat e parė. Ajo qė ndodhi mė pas, siē thuhet nė raportin e ardhshėm tė Fondacionti Linux, 20 vite tė Top500.org Superkompjuterėve, tė dhėnat e lidhin Linux-in me pėrparimet nė Funksionimin Kompjuterik, ishte qė “pas paraqitjes sė parė nė listė nė 1998-tė, Linux nė vazhdimėsi ka kryesuar top 10-shen gjatė dekadės sė kaluar dhe ka marrė mė tepėr se 90 pėr qind tė listės qė nga qershori i 2010-tės.”

Pėrpara se ta bėnte lėvizjen e vet Linux-i, Unix ishte sistemi operativ kryesues nė superkompjuterė. Qė nga viti 2003, top sistemet operative u ndėrruan nga 96 pėr qind pėr Unix-in nė 96 pėr qind pėr Linux-in. Nė vitin 2004, Linux ka marrė kryesimin. Sipas Fondacionit Linux, “Linux u bė forca udhėheqėse prapa zbulimeve tė mėdha nė fuqinė kompjuterike qė kanė ndihmuar nė inovacionin hulumtues dhe teknologjik. Me fjalė tė tjera, Linux ėshtė kryesues nė superkompjuterė, tė paktėn pjesėrisht, sepse ėshtė ai qė ėshtė duke i ndihmuar hulumtuesit nė shtyrjen e kufizimeve nė fuqinė kompjuterike.”

Fondacioni beson qė kjo ka ndodhur pėr shkak tė dy arsyeve. E para, pasi qė shumica e superkompjuterėve janė makina qė shumė mund tė pėrshkallėzohen pėr hulumtim pėr punė tė specializuara, secili superkompjutėr ėshtė njė projekt nė vete me karakteristika dhe kėrkesat e veta pėr optimizim. Kėshtu, nuk ėshtė e pėrballueshme pėr ēdokėnd qė tė zhvillojė njė sistem operativ tė posaēėm pėr ēdo sistem. Sidoqoftė, me Linux, skuadrat e hulumtimit me lehtėsi mund tė ndryshojnė dhe optimizojnė Linux-in nė njė dizajnim tė posaēėm qė e karakterizon gjeneratėn moderne tė superkompjuterėve.

Dhe ē’ėshtė mė e rėndėsishmja, “Ēmimi i licencimit tė njė distribucioni tė posaēėm Linux, tė mbėshtetur nga vetvetja ėshtė i njėjtė, qoftė nėse je duke pėrdorur 20 nyje ose 20 milionė nyje.” Kėshtu, “duke u futur nė komunitetin e madh tė hapur tė Linux-it, projektet kanė pasur qasje nė burime zhvilluesish si dhe mbėshtetje pa pagesė pėr tė ndihmuar nė mbajtjen e shpenzimeve tė zhvilluesve nė palė me, ose poshtė sistemeve tė tjera operative.”
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:57.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.