Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-03-14, 17:58   #1
Florim Zeqa
 
Anėtarėsuar: 02-08-12
Vendndodhja: Itali
Postime: 6
Florim Zeqa me shokė shumeFlorim Zeqa me shokė shume
Gabim Qeveria nen pranga !

Qeveria nėn pranga !

Ditė mė parė, mė tė kthyer nga Kosova, mė pyeti njė mik i imi; "si t'u duk gjendja nė Kosovė, a po shifej akoma njė dritė e vogėl nė fund tė tunelit" ?
Pėrgjigja ime drejtuar mikut ishte kjo; "drita tashmė ekziston, por tuneli duket tė jetė akoma i gjatė"!
Varėsisht nga kėndveshtrimi, pozicioni dhe levizja (ecja jonė pėrpara) ndryshon edhe madhėsia e dritės nė fund tė tunelit, zgjatet apo shkurtohet rruga e ecjės nėpėr tunelin e pritjes!
Nėse e marrim afatin kohor tė skadimit tė kėsaj qeverie, atėhere drita nė fundin e tunelit ėshtė shumė afėr.
Mirėpo nėse i marrim dhe analizojmė zhvillimet aktuale politike nė vend, atėhere drita nė fund tė tunelit duket tė jetė shumė largė.
E kam cekur edhe mė parė nė njė shkrim, po e perserisė prap, kjo qeveri ėshtė dashur tė shkarkohet nė 100 ditėshin e parė tė saj, mė ēka do tė evitoheshin shumė zhvillime negative pėr tė ardhmėn e vendit.
Nuk dėshiroj tė ndalem nė shkaqet dhe individėt qė ndihmuan jetėgjatėsinė e kėaj qeverie, ngase na janė tė njohura tė gjithėve.
Por dėshiroj tė mirrem mė opcionet, rrugėt dhe veprimet e ecjės pėrpara drejtė ndryshimeve substanciale pozitive nė vendin tonė.
Fillimisht tė ndėrpriten tė gjitha kontaktet mė qeveritarėt, njė herė e pėrgjithmonė tė ndėrpriten praktikat e marrveshjeve tė fshehta tė partive opozitare mė partinė mė tė madhe nė pushtet.
Tė bashkėrendohet veprimet e opozitės nė vend, duke pėrfshirė OJQ-tė, shoqėria civile dhe mė tė gjithė njerėzit e vullnetit tė mirė, pėr krijimin e njė koalicioni tė fuqishėm parazgjedhor pėr ndryshim.
Pa dyshim se nė kėtė aspekt, rolin prijės duhet ta ketė partia mė e madhe opozitare (LDK).
Ēdo marrveshje e cilit do grup opozitar mė partinė nė pushtet (PDK) nė fund tė mandatit qeverisės tė saj, jo vetėm qė do ta shfajsonte qeverinė pėr tė bėmat e saj, do ta dėmtonte skajshmėrisht procesin e ndryshimeve pozitive nė vend.
Qeveria aktuale, me mė tepėr sė gjysmėn e ministrave nėn hetime, me kryetar komunash tė denuar, disa nėn procesin e gjykimeve, sa tė tjerė nėn akuza tė rėnda, me ambasador dhe militant tė saj prapa grilave ėshtė shėndrruar nė "Qeveri nėn pranga".
Mbase e arritura mė e madhe pėr vendin do tė ishte sikur tė gjitha tė kėqijat tė pėrfundonin bashkė mė kėtė qeveri. Mirėpo nuk pritet tė ndodhė ashtu!
Sepse efektet kontaminuese tė kėsaj qeverie janė shumėdimensionale, kanė goditur tė gjitha segmentet e jetės institucionale nė Kosovė.
Por pa dyshim, mė sė rėndi ėshtė goditur sistemi i drejtėsisė nė vend. Si rezultat i mosfunksionimit tė sistemit tė drejtėsisė, kemi instalim tė diktaturės dhe politizim tė tė gjitha segmenteve kyqe tė jetės nė Kosovė si; arsim, shendetėsi, kulturė,...mė emėrtime tė drejtorėve tė dhunshėm nga partia nė pushtet, pa pėrfillur rregulla (konkurse) apo kritere profesionale!
Siq po shifet shėrimi nga virusi korruptiv do tė jetė i gjatė dhe i mundimshėm.
Mirėpo, mė rimėkėmbjen e sistemit tė drejtėsisė, do tė fillojė njė etapė e re e qeverisjės me vendin. Ku sėcili do tė ndjejė peshėn e pėrgjegjegjėsisė pėr punėn qė bėnė, transparenca dhe llogaridhėnja do tė jenė kritere bazė nė punėn e zyrtarėve shtetėror.
Vetėm atėhere kur nuk do tė ketė tė privilegjuar dhe as tė diskriminuar nga sistemi i drejtėsisė, mund tė thuhet se vendi ėshtė duke shkuar kah e mbara.
Nė popull ėshtė krijuar bindja se ēdo gjė qė shifet me sy dhe preket me dorė ėshtė bėrė politike, duke mos kursyer as artikujt e konsumit tė gjerė si; buka, uji, nafta,...nė njė komunė tė vendit ėshtė politizuar buka (shitetet mė ēmimin mė tė lirė), ndėrsa nė tjetrėn nafta (pėr mbylljen e shkollave pėr tė protestuar), e nė disa tė tjera edhe uji i pijes (ndarja e ujit sipas zonave elektorale).
Andaj mos u befasoni, njė ditė mund tė ndodhė qe pushtetaret, nė mos ta monopolizojnė, ta kontaminojnė edhe ajrin qė thithin qytetaret e kėtij vendi!


Florim Zeqa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:33.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.