Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-02-04, 10:08   #16
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Il mio pensiero appartiene a te

Il mio pensiero appartiene a te

Appena apro gli occhi,
alla mattinata penso a te,
presto alla giornata,
comincio ad amare te.

Vado alle lezioni,
io scrivo per te,
esprimo il mio amore,
in poesia d’amore.

Penso ad averti vicino,
cerco di sentire il tuo ardore,
amo il tuo stile,
che cosi mi fa impazzire.

Il tuo sguardo,
ferisce il mio cuore,
penetri dentro di me,
e rimani lģ.

Voglio sentirti dentro di me,
voglio riscaldarti con amore,
desidero ad abbracciarti,
e sentirti insieme con me.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-02-04, 13:10   #17
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Ditė pė tu harruar

Ditė pėr tu harruar

Dėshirova qė edhe unė,
Ta festoj shėn Valentinin,
Me njė shėtitje nė rrugė,
E ta gėzoi zemrėn.

Njė festė tė tillė nuk e dėshuroi,
Do tė mundohem nė jetėn time,
Qė kėtė ditė tė mallkuar,
Nga zemra ime ta anulloi.

U shifshin kopjet dorė pėr dore,
Me dhurata tė bukura nė dorė,
Me pėrqafime tė shumta,
Urojshin festėn me gėzim tė plot.

U ndėgjojshin susurimet,
Ndėgjojsha ndrrime fjalėsh,
Urime e dashur festėn tonė,
E sė bashku do tė jemi pėrgjithėmon.

Nė zemrn time filloj njė trishtim,
Njė lot i idhet qeli rrugė,
E pastij nuk kishin tė ndalur,
U hapėn nė zemėr gjitha plagėt.

Shiqova pėr rreth meje,
Nuk qėndronte askush,
Dhuratėn e pregaditur,
Mu dasht ta kthej nė shtėpi.

E pėrula kokėn time me ngadal,
Mora hapin tė kthehem nė shtepi,
Nė zemėr e nė shpirt i vrar,
Mu dasht tė iki duke qarė.

Menjėherė u mbylla nė njė dhomė,
Mbylla dritarėt dhe e bėra terr,
Mos tė shof asgjė mė jasht,
Qė pėr mua dielli, drita, mos tė ekzistojė.

I humbur nė tė gjitha ndjenjat,
I humbur ne dashuri,
Zemra ime ashtu e varfur,
Filloj edhe njė herė vain e ri.

Dėshiroj qė kurr mė mos tė ekzistojė,
Dėshiroj qė nė kėtė botė mos tė jem,
Dua qė jeta ime nė asgjė tė jet,
Ku nuk ka qenje pėr mot e jetė.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-04, 17:37   #18
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim ciaoooo

Te falenderoj nga zemra naki dhe te deshirroj gjithnje lexim te kendshem...
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-04, 17:39   #19
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Re: Zeshkanja

Ne mire jemi mickoja dhe mundohemi te vazhdojm keshtu, po ju si jeni dhe si kaloni me dispnim? Ju deshiroj gjithnje disponim te kendshem....
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-04, 17:44   #20
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim

Faliminderit zana.....
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-04, 09:03   #21
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Kujtim dashurie

Kujtim dashurie

Nė buzė lumit qėndroj e rri,
tėrė kohėn mendoj nė ty,
shiqoj gjelbrimin pėr mrekulli,
mi kujton ditėt kur isha me ty.

Shof ujin e kthjellėt e tė pastėr,
rrjedh me njė qetėsim tė pėrsosur,
ndigjoj qetsin e tij si kalon,
me plot dashuri vazhdon tė shkon.

Njė rreze dielli qė shkelqen,
ndriqon nė ujin ashtu tė kthjellėt,
jep pamje nturės sė bukur,
ku mi zgjon ndjenjat e humbura.

Sa kujtime mi sjell nė mend,
sa vuajtje mė vvėnė nė zemėr,
po sikur tė ishe edhe njėher me ty,
ta jetoj kėtė moment kaq lumturi.

A do tė vish njė ditė ti te unė,
a do t'mė pėrqafėsh si njė herė,
a do t'mė pėrqafėsh me fuqi,
sikur patėm filluar nė kėtė dashuri.

Ah kujtime tė vuajtshme jeni,
pse duheni nė trurin tim tė silleni,
a nuk ka kaluar koha e njė dashurie?
a nuk ėshtė harruar ajo qė ishte?

Vėshtirė tė harrohet njė emocion,
vėshtirė mos tė kujtoht njė ndjenjė,
do tė kalon e tėrė jeta ime,
por pėr ty do tė vuaj gjithėmon.

Sigjillin e dashurisė e ke vėrė ne mua,
po nė atė puthjen e parė qė u dhurua,
njė shenjė e thellė ka mbetur nė mua,
e tash nuk mė lejon pėr tė harruar.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-04, 09:05   #22
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Mendimi im tė takon ty

Mendimi im tė takon ty

Sapo i hapi syt,
nė mėngjes mendoj nė ty,
shpejt gjatė ditės,
filloj me t'dashtun ty.

Shkoj nė mėsime,
unė shkruaj pėr ty,
e shprehi dashurin time,
nė poezi dashurie.

Mendoj qė tė kam afėr,
mundohem me ndi aromėn tėnde,
e dua stilin tėnd tė bukur,
qė mė bėnė tė dua mė tepėr.

Shiqimi yt i thellė,
e ndan zemrėn time,
depėrton nė mua,
dhe qėndron aty.

Dėshiroj tė ndiej nė mua,
dėshiroj tė ngrohi me dashurin time,
dėshiroj qė tė pėrqafi,
e tė qėndrojm sė bashku.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-04, 09:06   #23
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Pritja

Pritja

Koha ėshtė ndalur,
Orėt nuk kalojn,
Jam shumė i stresuar,
Takimi si do tė kalojė.

E pres kėtė moment,
Sa me gėzim aq me frikė,
Nėn mua kėmbėt dridhen,
Zemra gati ėshtė fikur.

Pres njė pėrgjigje tė madhe,
E ēfare do tė jetė?
Ajo qė ma jep gėzimin,
Apo ajo qė mė vret?

Sa dėshiroj qė tė vdes,
E kto momente mos ti jetoj,
Ndjenjat e mija mos ti ndiej,
Ndoshta kėshtu do tė jem i qetė.

E trishtushme ėshtė qetėsia,
E tishtushme ėshtė pritja,
Tė qon nė mendime tė thella,
E nė shkatrrim tė ndjenjav.

E dashur ma sjell gėzimin,
Mė thuaj se mė don,
Ma sjell buzėqeshjen,
Tė dua duke thėnė.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-04, 09:07   #24
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Thirrja nė dashuri

Thirrja nė dashuri

Zemra rrah aq shumė,
Mendimet jan mbytur nė oqean,
Sillem qė tė shprehem ,
Por nuk di se si tė them.

Kur gjindem bashk me ty,
Njė vuajtje e ndiej nė mua,
Mundohem ta bėjė tė kuptushme,
Se nė dashuri mė tranon.

Nuk di pse dhe si,
Por ti gjindesh nė zemrėn time,
Pozicion ke marr nė mua,
Dhe je bėrė ėnndrra ime.

Kur ti mua mė flet,
Nga goja jote dalin fjalė,
E kto shėndrrohen nė ėmbėlsim,
Dhe e prekin shpirtin tim.

Nė zemrėn time ėshtė njė fjalė,
Por si ta them nuk di ende,
Ėshtė njė fjalė shumė antike,
Vetėm tė dua unė tė them.

N uk di se ēka provon ne ty,
Nuk di se ēka mendon pėr mu,
Nuk di se ēka do tė mė thuash,
Por kam frikė se do tė ikėsh.

Tė lutem shėroje zemrėn time,
Qetėsoje shpirtin tim,
Thujum se edhe ti mė don,
E zemrėn mos ma therr.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-04, 10:32   #25
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Endrra e ditės

Ėndrra e ditės

Nė njė moment gjatė ditės,
U thellova thellė nė kujtime,
I kujtoja ditėt e lumtura,
Nė vendlindjen time.

Kujtoja ditėt e jetės sime,
Kujtoja lumturin time,
Mendoja shoqėrin time,
Qė sot mė rrin nė kujtime.

Paraftyroja shėtijet me shoqėri,
Paraftyroja fushat me aq gjelbrim,
Pėrplot lulesh me ngjyr tė ndryshme,
Pėr syt e mi ishin ushqim.

Pas pak kohe u ktheva nga kjo ėnėrrė,
Realiteti ishte krejt diēka tjetėr,
Pash vetėn mė tė ndryshėm,
E pash vendin shumė tė tmerrshėm.

E kuptova se gjithėēka ka ndryshuar,
Vendi ku qėndroja unė ishte i huaj,
Shoqėrija krejtsisht tjetėr,
Edhe uji i ndryshuar dhe shumė i egėr.

Ky kujtim ashtu i pa pritur,
Mė bėri tė kuptoj se jam nė mergim,
Nė ndjenjat e mija ndjeva izolimin,
Si bylbyli nė kafaz qė e ndien burgimin.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-04, 10:33   #26
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Femra e mrekullushme

Femra e mrekullushme

Kur mė thrriste,
Unė frigohesha,
Nuk e shifsha,
Andaj largohesha.

Rrezet e saja,
Ishin tė ndriqueshme,
Kur mė rrinte afėr,
E ndieja vetėm aromėn.

Kur njė ditė,
Syt mu hapėn,
E pash femrėn,
Qė mė rrinte afėr.

Me flokė tė gjata,
Me sz tė zi,
Me fustan tė gjatė,
Pėr mrekulli.

Ju afrova afėr,
Duke e shiquar nė fytyrė,
E putha njė herė,
Me gjithė frikė.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-04, 10:34   #27
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Shiu i dashurisė

Shiu i dashurisė

Shiu shpesh mi sjell nė kujtime,
Ditėt e dashurisė sime,
Lumturinė e zemrės sime,
Puthjet nė mes tė pemve.

Binte shi me ngadal,
Pikat e shiut binin mbi ne,
E lagėshin fytyrėn tonė,
Qė shiqoheshin me orė.

Njė pikė e shiut,
I rridhte afėr buzėve,
Jam afruar pėr ta fshirė,
Duke i shqiptuar dy fjalė.

Dėshirojė tė bėhem lot,
Porsi kjo pikė e shiut,
E tė zbres nė buzėt e tua,
Tė tregoj se sa tė dua.

I buzėqeshi fytyra,
Mė shiqonte nė sy,
U afrua ngadale,
Me njė puthja tha tė dua.

Rreth buzėve tona,
Rrjedhėshin pikat e shiut,
Qė i rrethonin buzėt tona,
Qė vazhduan tė jen tė bashkuara.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-04, 10:36   #28
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Zėri i fėmis

Zėri i fėmis

Zėri qė tė bėnė tė mendosh,
Zėri qė tė bėnė tė dėshprohesh,
Por mbi tė gjita tė mendosh,
Ėshtė zėri i fėmis ende i palindur.

Nė mes gruas dhe burrit,
Fillon njė bisedė mizore,
Qė tė marrin njė vendosje,
Qė me nji abort tė lirohen.

Prej barkut tė nėnės fėmiju thrret,
Thrret me njė zė tė dėshpruar,
Kėrkon ndihmė pėr tu shpėtuar,
Nga vendosja e dy tė mallkuarit.

Nėnė tė lutem mos mė vraj,
Je nėna ime dhe mė shpėto,
Dėshiroj qė edhe unė tė jetoj,
E me gjithė tė tjerėt tė galdoj.

Dėshiroj qė edhe unė,
Ta shijoj kėtė dritė,
Dėshiroj ta shijoj kėtė botė,
E ta shof edhe une si arrin pranvera.

Por njė zė i tillė nuk ndėgjohet,
E me njė krenari shumė tė madhe,
Vendoset tė mbytet njė i pafajshėm,
Dhe e anullojn prej kėsaj bote.

Fėmiju i gjorė sapo i krijuar,
Shpirti i tij sapo i formuar,
Zhduket pa pa njė fije drit,
Nga prindrit e ti tė pa mėshirė.

A thu njė ditė prindrit e tij,
Do tė ndalen e tė mendojn,
Sėpaku njė gjė pėr tė tė bėjnė,
Ti kėrkojn falje pėr kėtė gabim.

Do tė kalon koha me shpejti,
E njė ditė do tė gjinden mė mirė,
Do tė kujtohen pėr atė fėmijė,
Por zmra e tyre shėndrrohet nė trishtim.

Ėshtė von oj nėnė, ėshtė von o bab,
Qė ju tė kėrkoni pendim nga unė,
Mua dielli nuk mė ngrohi,
Pėr mua hėna nuk ndriqoi.

Ma keni ndlaur dritėn nė sy,
E keni shkputur lulen duke mbi,
Ma keni ndalur rrugėn e jetės,
Tė pa fajshėm mė keni mbytur.

Kėrcėllim dhėmbėsh do tė jet,
Atė ditė kur ju dy do tė mbeti vet,
Do t’mė kėrkoni nė ēdo vend,
Por unė nuk qėndroj mė me kriminl.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-03-04, 08:21   #29
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Nėn qiellin e hapur

Nėn qiellin e hapur

Natėn von ndiej njė mungesė,
Zgjohem nga kreveti dhe dal jasht,
Shiqoj yjet atje shumė lartė,
Se si ndriqojn hiq pa ndal.

Ndiej njė erė tė letė e tė freskėt,
Ndiej zhurmat e qetėsis sė natės,
Ndiej nė thellėsit e thellesis sime,
Qė njė ndjenjė shpejt turbohet.

Njė gėzim depėrton nė zemrėn time,
Njė dashuri e ngrohė shpirtin tim,
Me ty si tė komunikoj e bukura ime,
Qė nė kto momente mė mungon shumė.

E ngrita kokėn tė shiqoj qiellin,
Ta gjej atė yell qė ty tė takon,
E me tė, tė filloj e tė komunikoj,
Qė dashurin nė mua ta qetėsojė.

Ndėrsa bisedoja me yllin tėnd,
Nė qetsin e natės sė dashurume,
Ja pa prit pas ai yll i bukur bashkojė,
Qetėsin tėnde me qetėsin time.

Me ngadal po ndryshon qielli,
Yjet po marrin tjetėr pozicion,
Filluan levizjet nga ēdo anė,
Duke pregaditur njė emocion.

Me ngadal shifet nga njė dritė,
Ēdo yll qė shkruan nga njė shkronjė,
Nė kėtė mėnyrė dashurinė e dėftojn,
Donjeta, Caki ty shumė tė dashuron.

Emri yt i shkruar lart nė qiell,
Mė jep mua njė guxim,
Edhe nata gjithėherė e trishtuar,
Me kėtė emėr tash mė bėnė tė gėzuar.

Saherė pėr ty pėrmallohem,
Dal jashtė qė tė ēmallem,
Shikoj qiellin, shikoj emrin e bukur,
Ky emėr «donjeta» mė bėnė tė lumtur.
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-04, 08:45   #30
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Urime ditėlindjen donjeta

Urime ditėlindjen donjeta

Edhe njė vit po kalon,
Njė vit mė tė ri po e fillon,
Por nė vetveti diēka ndryshon,
Njė dėshirė nė zemėr tė qėndron.

Ja edhe njė herė arriti koha,
Njė dėshirė tė vetme qė e mban,
Njė dėshirė qe sa kohė e mban,
Ndoshta nė kėtė vit do ta plotėsosh.

Rreth tavolinės tė gjithė tė ftuarit,
Shiqimet e tyre jan tė fisuara nė ty,
Dėshirn e mshefur ta mendojsh,
E me njė tė fryer qirinjėt ti fikėsh.

Shpresoj e bukura ime,
Se dėshira e ditėlindjes tėnde,
I bashkangjitet asaj qe duhet jetuar,
Asaj qė ne dy duhet ballafaquar.

Gėzimi yt i ditėlindjes tėnde,
Ėshtė edhe gėzimi im,
E dashura ime ndien nė kėtė ditė
Njė gėzim qė nuk duhet tė ket mbarim.

Mė vjen keq e dashurė shumė,
Sepse edhe pėr kėtė gėzim
Nuk gjindem aty afėr teje,
Qė ta urojė kėtė gėzim.

Nga sė largu ta uroj e dashur,
Me plot dashuri, e buzėqeshje,
Urime ditėlinjėn donjeta,
Dhe qė te dy neve na u zgjat jeta.

Urime shpirt tash vetėm me njė puthje,
Por kjo le tė jet njė e vėrtet,
Nė zemėr tė mbaj e nuk tė harroj,
Edhe vetėm pėr ty jetoj.

Urime Ditėlindjen.
Mwahhhhhhhhhhhhhhhh!!!


__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.