Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-04-04, 07:47   #1
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim Vargje Dashurie

Lexo kete mesazh qe del nga shpirti im
e ne me do ruaje si kujtim.
Grise ne s'me do, beje cop e therime,
po bashke me te ta dish ke thyer zemren time.

************************


"Momentet kur me mungon me shume jane ato kur te mbaj ne krahet e mi..."


************************

Ai qe me shume me Merziti
me nxiu e me mundoi,
Ai njeri kurre nuk me"urreu"
e kurre nuk me "DASHURO"

Megjithese me lendove
deri ne qelizat me te thella te shpirtit,
nga zemra ime,
kurre ske per te dale.
Ti do te jetosh perjetesisht aty,
derisa ajo te dale.

*********************************

Per ty

Te shkruaj leter ty smundem,
S'mundem qofte dhe nje fjale
Do te trishtoheshe nga lotet perzier me germa,
E di, do shkreheshe patjeter ne vaj.
Por une nuk dua te te trishtoj ty
Ndaj po e pertyp te cmendurin mall.
Lotet po i derdh diku
Dhe letren po e dergoje te bardhe.


__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-05-04, 06:14   #2
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim

Dahuris se pare

Dashuria e pare nuk harrohe, apo jo?
Ti ke qen dhe ende je dashuria ime e pare
dhe dashuria ime me e madhe.
Sa shum net vaji kam bere per ty.Vetem per ty.....!
Sa shum kam bere perpjekje te te harroj, por sapo ti mbyllja syte,
ti ishe ne mendjen time. Mund ta dua dikend tjeter, por vetem me gjysm zemr,
gjysma tjeter pergjithmon eshte jotja.
Ne nuk jemi bashk. Megjtihat dije se ti je dashuria ime e par, e cila kurr nuk
harrohet!!!
__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-05-04, 07:00   #3
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim

Heshtja me dhemb

Koha po kalon e vuajtjet e mia gjithnje e vin duke u shtuar.
mundohem t'i shkruaj disa fjal te bukura,
por ti prap hesht. Heshtja te duket menyra me e bukur ne jete!
Perse nuk lufton per dashurin tende te jetes?!
Lufto se afer e ke burimin. Gjykoje veten, mblidhe veten se
qka je duke bere dhe mos rri ne heshtje!
Thuaje te verteten,te miren a te keqen ne syte e mi.
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-04, 12:14   #4
Dr. Leone
I sinqertė me tė gjithė.
 
Avatari i Dr. Leone
 
Anėtarėsuar: 14-04-04
Vendndodhja: Nėn hije tė dardhės
Postime: 349
Dr. Leone e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Dr. Leone Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Dr. Leone
Gabim

Afėrdita te pershendes per keta poezi shum te bukura me domethenje shum temir edhe shum prekese dhe ja ne shenje pershendetje dhe urimi per keta poezi te postoj edhe un ty njje poezi.

TE PRES ME KURORE

cdo mengjes
e vej gishtin mbi daten e dites
i humbur

cdo mengjes
e vej giashtin ne mes te mendimit
si kujtim ia le vijat e identifikimit

cdo mengjes
mendoj
per mengjesin nen hije

cdo mengjes
ngritem me ankth mendimesh
per te kthjellur mjekulliren

cdo mengjes
i hapi syt per te mprehur shikimin
ne realitetin ngjyrndryshem

cdo mengjes
e vet gishtin mbi daten e dites
per te par fuqin e shpirtit
ne dridhjet e buzes se njome ne pritje
gjer ne bashkimin e enderres me realitet

cdo mengjes

Me respekt
Dr. Leone
__________________
Bie guri mbi vorbė, e mjera vorbė, bie vorba mbi gurė, po e mjera vorbė.
Dr. Leone.
Dr. Leone Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-04, 19:38   #5
abi_bbc
 
Anėtarėsuar: 27-05-04
Vendndodhja: gjakova
Postime: 8
abi_bbc e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek abi_bbc Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek abi_bbc Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek abi_bbc
Gabim abi_bbc

"Te dua shpirt
Shum larg te kam
Me kilometra
Pore ne zemer

Ase me milimetra
Asgje nuk du prej teje
Vetem me te pase afer meje"

tung ju pershendes te gjithve kalofsh mir ne net tungi
__________________
tung ju pershendes te gjithve ne dardania.de tung nga abi_bbc
abi_bbc Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-04, 19:41   #6
abi_bbc
 
Anėtarėsuar: 27-05-04
Vendndodhja: gjakova
Postime: 8
abi_bbc e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek abi_bbc Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek abi_bbc Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek abi_bbc
Gabim abi_bbc

copeza "Dashurie" !!!
--------------------------------------------------------------------------------

copeza "Dashurie"

Te Shtune u martove
te Djele muajin e mjaltit mbarove
te Hene ne pune shkove
te Marte u baresove
te Merkure sec deshtove
te Enjte n'pazar u harrove
te Premten burrit syte c'i nxorre
po shyqyr nga gjumi u zgjove
dhe ketij ankthi i shpetove.


* * *
Syte e tu te bukur
e moren ne qafe,
teksa ecte e t'veshtronte
... me makine e shtypi nje plake.

* * *

Lule me lule shkonte
si bleta nektarin leshonte
por tek lulja Side
shpejt e lane fuqite...

* * *

O shpirt ,o yll, o drite
pse je kaq e mire?
Po .. c'e do,
jam i verber e s'shoh dot nga syte.

* * *

Te putha, me puthe,
gjuhen ta kafshova
ti dhembet mi ngule,
te rashe me shpulle
ti me grusht ma fute.
Hmm... here tjeter
arbiter do marrim, patjeter.

* * *
Ai e qerasi, e cfare nuk i dha:
amaro, krem uiski
birre e shampanje,
kur llogaria erdhi
i tha asaj te paguaje kte rradhe.

* * *
Vjehrri nusen lavderonte
dhe me gishtat e dores
vetite ja numronte:
e mire ,puntore ,e ndershme
e thjeshte dhe e lezetshme....

* * *
Nje trendafil te kuq i solli
por pa gjethe ne kercell,
vajza e pa me habi
por djali shpejt ja perkthen:
"pa rroba ne trup ti me shum' shkelqen".

* * *
Asaj i propozoi,
i tha se do vetvritej
po nuk i pranoi.
Vajza, Jo- i tha,
dhe Ai vdiq,
por pas 60 vjetesh ama.

* * *
100 lek per te folur me ty
2000 per te chat-uar te dy
500 lek per te ardhur tek ti
... le qe s'po vij fare se po bika shi.

Ca pika shiu rane mbi qelq
dhe une per ty se c'ndjeva mall
hajde ti tek shpia ime
pastro xhamat per merak.

****
Ish i dashuruar,
me krahe ishte bere
shpirti lart i fluturoi
derisa ... dikush e qelloi,
nje gjahtar ne toke e rrezoi,
por pastaj falje i kerkoi
per zog te madh ai e kujtoi
dhe nje keshille i ofroi:
qe shume lart te mos shkonte
se mendja me s'do i punonte.

* * *
Vrapoi se mos e kapte
e me ze te larte therriste,
per nje cast mendoi se e arriti
por, i iku dhe nuk e priti.
U kthye mbrapsht se e dinte:
"autobuse" ka plot ,
nje tjeter do vinte.

* * *
Nje lule dele mori
dhe petalet nisi ti heqe
me do ,s'me do
thoshte per cdo njeren flete.
Kur hoqi te fundit shume u gezua:
me do, ajo me do mua-bertiti
dhe me vrap shkoi
Miss Europes qe ti propozoje.

* * *
Shume vjet bashke kishin
dhe sa mire shkonin
ajo priste diten kur do kurorzonin'.
Me ne fund djali i tha:
Te dua... vertet qe te dua
por ,jo per grua.
Vajza e merzitur pyet:
mire, po ne kush do na marr'?
Djali tha se nuk e dinte
dhe ai k'te frike kishte
e shtoi fjalet qe vijojne:
te tjere duam
te tjere na duam
me te tjere perfundojme.

Sa here ne shtepi i shkonte
ai asaj ne qafe ju leshonte
e perqafonte... dhe fort e shtrengonte,
por here te tjera i kujdesshem u tregua
kur i thane se si pa dashje
motren binjake kishte ngaterruar...

* * *

Nje grua e ve 10 femije kishte
te gjithe me nje emer i therriste,
por kur ndonjerin femi ne vecanti kerkonte
atehere, bashke me emrin
edhe mbiemrin e ndryshem i shtonte...

* * *

Me pare ,byzylyk e ore i kish vene ne dore
per fejese,varese floriri i dhuroi,
per martese,unaze diamanti i dha,
kur u ndane edhe tatuazhin mbi trup ja kerkoi.

* * *

Ajo ishte e ndare ,
Ai beqar i lindur,
Ajo vec burra donte ,
Ai merrte viagra nga shtrati per tu ngritur,
Ajo nuk e dinte se c'burre kishte gjetur
mendja i ish mbushur vetem per tu lidhur,
Ai ish gezuar per infermieren e shumpritur...
tung ju pershendes te gjithve net tungi tungi
__________________
tung ju pershendes te gjithve ne dardania.de tung nga abi_bbc
abi_bbc Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-04, 01:46   #7
canabis
 
Anėtarėsuar: 03-06-04
Vendndodhja: shkup
Postime: 5
canabis e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek canabis Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek canabis
Gabim Zemra e thyer

ishte dit vere
4 dit mas pranvere
dola ne penxhere
te pash me tenxhere

me mahnite me bukurin tende
ma bere zemren me 26 kende
syt e tu te shkruar
asnjeher sme shikuan

Zemren ma pervlove
vdekjen ma afrove
gjyshja ime me kendonte
donte te me ndihmonte
por ajo nu reagonte

fillova te fantazoj
kinse me ty dashuri po qoj
9 here te putha ne goje
pastaj te lidha me toj

fantazmat prfunduan
dhe realitetin ma treguan
ti e imja kurr s'do te jeshe
qaj e qaj, e qesh e qesh.

>>>>>>NDOSHTA KJO POEZI , PER JU ESHTE E THJESHTE, NDONJI ME TE MIRE PRITENI NE VJESHTE, NDOSHTA TE KJO S'DO TA PERDORIM RIMEN PO BASHK ME FATIMEN , DO TE SHKRUAJM PER DIMER.<<<<<<

[/i][/b]
__________________
dashuria me e rend se rakia !!!!!!!!!! hieihei!!!!!!
:( :)
canabis Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-04, 13:08   #8
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim

E DON DASHURIN

nese e don bukurin
ateher mos me duaj mua
sepse ka te tjer
qe jan me te bukur se une
nese e don menqurin
ateher mos me duaj mua
sepse ka te tjer
qe jan me te menqur se une
nese e don pasurin
ateher mos me duaj mua
sepse ka te tjer
qe jan me te pasur se une
por nese e don dashurin
ateher duam vetem mua
sepse nuk ka asnje
qe te dashuron me shum se une.
__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-04, 13:16   #9
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim

Mė Prit

Mė prit sonte ne ėnderr do te vij,
por nuk do te tremb,
nuk do te trokas ne derė.
As nuk do t zgjoj ,
por do te PUTHI leht
dhe do te shkoj perseri!!!!!


__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-04, 13:34   #10
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim

pse po me qan shpirti
pse po vuaj me zemer
pse ende pa te takuar
u dashurova ne emer
DITET VERORE

Ne keto dite verore
ne vuajtje dhe nxehtesi
kur djersa pershkon trupin
E une mendoj per ty

Ditet me vape
Te gjata jane pa ty
enderrat me mundojne
Ne netet plote freski

Nen rrezet e diellit
Ulur mbi gjelberim
Keto dite verore
Ti me je kujtim

Ti me je kujtim
Dhe pjese e pa ndare
Keto dite verore
Buzet mi ke thare.
__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-04, 15:14   #11
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim

do te doja te isha pike loti
te lindja ne syte e tu
ne faqen tende te rreshqisja
na buzen tende te vdisja

jeta eshte te dashurosh
te dashurosh eshte te vuash
te vuash eshte te vdesesh
ateher pse te jetosh ??????????,

mos duaj cdo kend
mos vuaj kot
por duaje ate
qe per ty derdh lot
Kur te ndihesh vetem
dhe te mos kesh qetesi
vere doren ne zemer
per mua pak mendo
ulu prane dritares dhe henen shiko
ateher une nga larg do te ndiej
se vertet me do
ateher tek dritarja do vrapoj
ngre koken dhe henen shikoj
dhe atje larg ne qiell ne largesi
do te bashkohen shikimet tona
plot dashuri
__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-04, 15:49   #12
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim

DĖSHIRA

E kam njė dėshirė
Oh sa ėshtė e thjeshtė
Me ti puthė buzėt
Tjeter s'kisha deshtė


*************


mė duhesh nė kėtė moment
kur nuk ndihem mirė
tė jesh pran meje
edhe pse je larg
afro shpirtin nga unė
__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-09-04, 18:26   #13
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim

JE LARG


Jam njeri si gjithė bota
kam njė shpirtė kam njė lotė
kam dėshir me tė taku
Se larg teje jam qėllu
Se nė ty djal jam dashuru

Je larg,je larg
larg shpirtit tim
Pėr ty do tė vuaj
Deri nė pambarim

__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-09-04, 20:35   #14
mr_beni
 
Anėtarėsuar: 16-05-04
Vendndodhja: ne hėn
Postime: 371
mr_beni e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek mr_beni
Gabim

DASHURIA
Dashuria ėshtė e ėmbėl
dashuria n`bot mbretėron
para syve del si engjėll
fytyra e ati qė don
Kur Zoti madh krijoi njerėzin

kur kėt botė e gjallėroi
ai na fali dashurinė
me njėri tjetrin na ofroi.
mr_beni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-05, 04:33   #15
IceGirl
 
Anėtarėsuar: 05-05-04
Vendndodhja: Heaven
Postime: 967
IceGirl e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Dashuria e vonuar

Kurre nuk e pata dhe me erdhi
Nje gje te bukur dhe me perkedheli

Ma lere te lutem ma lere

Zemeres sime qe kurre s'gezoi
Gjdo gje te bukur i dhuroi

Ma lere te lutem ma lere

Syri im qe kurre s'pushoi
Ne lote dashurie e shenderroi

Ma lere te lutem ma lere

Keto vitet e tera qe jetova
Nje gje te tille kurre nuk shijova

Ma lere te lutem ma lere

Shpirtin tim qe shume lendoi
Me ngadale erdh e sheroi

Ma lere te lutem ma lere

Heshtja ...vetmia qe me shoqeroi
Te gjitha keto mi largoi

Ma lere te lutem ma lere

Dhimbjet qe pata...perjetova
Te gjitha ato i harrova

Malere te lutem ma lere

E vonuar por me dergove
Nje gje te shtrenjet qe me shpetove

Ma lere te lutem Zot... ma lere.IceGirl Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.