Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-06-05, 21:21   #1
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Tė nderuarė Forumist me ndihmen e dy miēėve Psikologut dhe Florit, poetėve tė forumit ju ofrojmė Poezit mė tė bukura tė pėrzgjedhura,ēė janė postuar deri me tani nė Kopshtin e poezisė nė forumin Dardania.de.

1.Te Ura / Psikologu

2.Kulla e Dugagjinit/ Guri Sylaj

3.Duke qarė femijeris/ Floriani

4.Qyteti Im/ Tushja

5.Sonte/ Lazdrani

6.Mė falė Kėnga Ime/ Odise

7.Tė dua Nėnė,tė dua shumė / Dr Leone

8.Dhimbje / Murgesha

9.Vetėm sonte te mė gjindesh pranė/ Engjelushja

10.Emri Ytė/ Cicėrrima

11.Ishulli im/ Indriti

12.Ku je ti / Zana

13 Loti i artė/ Caki

14.Tė Kėrkova/ Barbaroza

15 Mė Thuajė/ Shejtonka

16. Udhėtim nėpėr Natė/ Honesty

Leximė tė Kėndshėm ju Deshironė Naki


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 22-10-07 nė 13:34
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-06-05, 21:26   #2
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Te ura

Aty ku per herė te parė u takuam
aty jetoj qe shumė vite
kur heren e parė me dole ne takim
me dashuri me prite.


Tek ajo urė e vjeter e jona
aty me shkon mendja qdo ditė
po te me lejonin aty
lapidar do te kisha ngritė.


Aty filloj dashuria e jonė
aty zemrat tona u bashkuan
gezimi i parė na doli nga fytyra
kur njeri tjetrin pranuam.


Nga ai vend i vjeter aty
kam thurur shumė kujtime
qe akoma i mbajė ne zemer
me plotė permallime.


Sikur te mundja te kthej kohen
nga aty ku e tera filloj
qdo gjė do te pranoja
edhe nese si rob do te jetoj.


Ne atė vednin e vjeter te ures
shumė njerez tash kalojn
e mua me dridhet zemra
kur kujtimet atje me dergojn.

Atje kalova par do vitesh
kur ty ste kisha mė pranė
deshta apo nuk deshta fare
lotet per faqe me ran.

Sė pari kur te takova aty
me ranė lotet e gezimit
tash se dyti kur kalova
ne ranė lotet e mallengjimit.

Me mungove aq shumė
me mungoj fytyra e jote e qeshur
per atė te shkruaj vargjet
te dua edhe pse je e vdekur.

Tė mbajė te gjallė ne kujtime
qdo kund edhe te vendi i parė
si gjithmon me ty
qe te deshta jamė krenar.


Krenari dhe dashuria e jonė
nuk do te vdesė kurrė
andej permendoren e kemi te ngritur
aty ne vendin tonė mbi urė.
_________________
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-05, 21:28   #3
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

KULLA E DUGAGJINIT

Kulla i leshon za kulles
Dugagjini flet
djelmenine po e bene gati
Kosova po i tehrret.

Kulla e Dugagjinit
me frenxhi prej guri
djelmenin po e bene gati
se po i therret Flamuri.

Kethehet nga mergimi
si oshtime orteku
Lulja e Dugagjinit
Trimi SALI CEKU.

Po vjen nga Tropoja
nje djal Dugagjini
me mauzere ne dore
LUAN HAJREDINI.

Vijn djemte e Kosoves
me arme e me shoke
kan ba be ne Flamur
per me e mbrojt kete toke.

Djemte e Dugagjinit
te fala i qojne Drenices
pushke e fishek ke
ne kulla te Smolices.

Ne Junik deri ne Drenice
jemi gardh si lisa,
aty ku nje vritet,
ngriten kater plisa.

Kulla e Dugagjinit
rriti breza e breze,
i rrite djemte per pushke
si Dielli me rreze.

Kulla e Dugagjinit
Kulle e Tokes Shqiptare,
Djep e istikam
i Ushterise Clirimtare.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-05, 21:33   #4
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Duke Qarė Fėmijerin

ME QAJN SYT NATEN NE PERENDIM
ME QAN SHPIRTI PER CDO KUJTIM
DHE KUJTIM SA VIJN E RRALLOHEN
BASHK ME DHIMBJET
QE PERKUNDRAZI SHTOHEN.!!

NUK KAM ME LOT !
DESHPERIM KAM PLOT
KALOVA JETEN E RINIS
DUKE KUJTUAR
QE S'JETOVA DITET E FEMIRIS .

A MENDJE E BEKUAR!!!!
NE MES KUJTIMEVE JE HARRUAR !!
HARROVE TE JETOSH DHE RININ
DUKE QARE FEMIJERIN !!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-05, 21:35   #5
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Qyteti Im


Po vi nga qyteti i endrrave
mendoj per qytetin e gjumit
dhe ja mengjesi serisht
paska zbardhur ketu
streheve te rruges prita,
prita deri sa te ndalet shiju
te gjitha endrrat i takova
ne ni enderr
athua cila deg rritet ne guret e
ketyre germadhave
kur te takoj endrren serisht do te flas
per gjumin...
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-05, 21:38   #6
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sonte

Te shpresoj para se Dielli
ne perendim te humbe
Te prese para se rrezet e para
kur puthin qiellin
Te kerkoje,Sonte,Neser....
gjithe jeten ne kerkim...per ty
Sonte,Neser i vetmuar..
me Sy tek ti
Flase e thrrase,per ty
Eja Shpirte
Eja me rrezen e para ne mengjese
Eja me ngrohe qdo qelize te trupit tim.
Se edhe kjo eshte jete
Qe qdo kush e kupton
Se ne gjuhen shqipe eshte
Gravue e shkrue ne zemren time
Fjalet TE DUA
_________________
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-05, 21:46   #7
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

ME FAL KENGA IME


me fal -

se toka ime ma la tisk ne zemer

vrazhdesine e te huajve te pashpirte

malet e mia ma lane pjerrtesine e fjales

thikeperpjete ne theqafje te epikave rrufe

muranat e gureve te mij te ēare nga krismat ne moh

ma lane heshtjen e tymosur hi te shprushur zanoresh

fushat e mia djerrina me shume se blerime buke bukolike

ma lane etjen e barit te verdhe shkrum i gjalle per 'i pike uje

lisat e mij homerik tym e mjegull n'zgabime te verbta

ma lane duhmen e rrufeve shkrum i vdekur ne udhebote

stuhite e huaja kurr pa pushua kthyer ne puhiza erevdekjesh

sapo ma forcuan vrullin e qendreses shkemb kosove ne kosa

gjaku im kryeneq pervlues nga perbuzjet dosa demografike

ma la dridhjen e dejve te brejtur duke kulluar epike ne gur

te huajt e mij - prore zemra e huaj luleve te ferrit te botes

ma lane pezmatimin frymemarres te kohes vare ne ēengela

me shtate sy hapurme fal - kenga ime

qe rrodhe shkrum shkume e gjak pergoje bulevardeve me bula te vdekshme

E,

kenga ime e gjalle!
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-05, 21:50   #8
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Tė dua nėnė tė dua shumė.


1.
Shpirti im ėshtė pėrmalluar
ثshtė tretur bėrė shkumė
Ka shumė kohė s’tė kam takuar
Tė dua nėnė tė dua shumė.

2.
Syri im ėshtė duke qarė
Po rrjedh lot tamam si shi,
ka shumė kohė qė s’tė kam parė
ka kohė nėnė qė s’rri me ty.

3.
Veshi im ėshtė shurdhuar
ėshtė bėrė porsi bori,
zėrin tend mė s’ka dėgjuar
shėrohet nėnė po t’dėgjoi ty.

4.
Goja ime rri e heshtur
ska dėshirė tė nxjerr mė fjalė
shpirti im ėshtė shumė i etur
e dogji malli pėr ty o nėnė.

5.
Zemra ime digjet flakė
nga malli u bė hi e shkrumb,
tė kujtoj unė ditė e natė
tė dua nėnė tė dua shumė.

6.
Dora ime mė nuk shkruan
rri e ngrirė porsi njė shkėmb,
zemra ime pėr ty vuan
shpirti nėnė pėr ty mė dhėmb.

7.
Kėmba ime s’do tė ecė
si njė lis qėndron nė vėnd,
s’di ē’tė bėjė kėmba e shkretė
do tė vij nė drejtimin tėnd.

8.
Ti je yll qė shumė ndriēon
mėshira e Zotit mbi tokė,
ti je ajo qė mė gėzon
pa ty s’ka kuptim kjo botė.

9.
Ti je hėna qė dritė bėn
me kėtė dritė gjej rrugėn unė
ti ēdo dhembje ma shėron
tė dua nėnė tė dua shumė.

10.
Me pėrgjėrim zemra ime
tė lutet ēdo ditė o Zot
mėshiro Ti nėnėn time
dhe tė gjitha nėnat nė botė.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-05, 21:08   #9
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dhimbje.

Shumė vite kanė kaluar
Shumė vite qė mė mungon
Prehėrin tėnd me vite e dėshirova
Fjalėn nėnė qė kurrė nuk e shqiptova

Pa emrin tėnd buza mė ėshtė tharė,
Pa qeshjen tėnde kam mbetė e vrarė
Tė thėrisja nė dėshpėrim, tė dėshiroja nė gėzim
Thirrjet e mia nuk arrinin dot nė amshim

Ti ishe engjull kur ike prej kėsaj bote
Dhimbjen nuk e kuptoja se ēdo tė thotė
Ty t`u hapėn dyert e amshimit
E mua mu hap dera e rėndė e jetimit

Unė tani vetė nėnė jam, si ti dikur
“ Ku tė kam nėna ime” spraj sė kėrkuari
Tė dėshiroj mė shumė se kurrė
Ta hjek nga zemra mallin pėrvėluar

Kush nėnėn ka humbur,
Parajsėn tokėsore se ka shijuar
Pėrgėdheljet, ledhatimet, kujtimet
Pė gjithė jetėn tė mohuara.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-05, 21:17   #10
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Vetėm sonte tėm gjindesh pranė...

Sonte sa kam dėshirė tė jem me ty
kur pikat e shiut bien pa ndalė
tė dalim dor pėr dore netė di
qyelli pėr dashurintonė tė mos qajė.

Tė dalim tė shetisim nė kėt natė
kur bėn ftohtė dhe po bjen shi
nė njerėn dorė tė mbaj ombrellėn
kurse me tjetrėn tė tė mbaja ty.


Fjalet qė bashkė i kemi folur
me mallė sonte po i kujtoj
tė puthurat nga zemra qė mi dhurove
mė bėjnė qė kėt natė un sonte ta mallkoj.

Se kjo vetmi, m plasi, ket zemer
afrohu t lutem, oo shpirt im
mi puth buzet dhe m“merr n“perqafim

Azgjė nė jetė mė tepėr nuk dua
vetėmsonte tėm gjindesh pranė
tėt drejtohem me tė njejtat fjalė
qė dikur tė jam drejtuar vashė.

Tė dua engjulli im
kėte duhet ta kuptosh
zemra po flet e duart po shkruajn
fjalėt qė mė sė shumti i deshta sot...

Nj dit do t vij e ta
degjoj ofshamen tende,
kur t vij te ti, i dashur im
me prit me krahet hapur ?

Dua te hidhem ne perqafimn tend,
dua buzet ti puth,
shtrengimin, tend po e ndiej,
ooooooh zot cfar ngrohje oh Zot cfar ndjehnje..........!!!

Po me afrohet Realiteti, dhe e
ndjehj mallin tend,
Dhe ja ku jam, prane teje......

A jam pran teje XXXXXXX o shpirt!!! ??? Apo esht vetem nj Ender ??

T dua dhe t them, dhe t them, the t them.........prap t dua, t dua, t dua, t dua, t dua !!!


Ahh Zot !!!!Ahhhhhhhhhh!! Pse!? Pse!? Pse!?
_________________
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-05, 21:21   #11
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

EMRI YT

Emri yt me tingellon perhere,
ne mendje te kam dite e nate
emri yt me mban ne jete
hija jote cdokund me percjell.


Emri yt me jep shprese e jete,
ti me dashuron me te vertet
emri yt me ndan zemren flete-flete
emri yt eshte fuqi e fshehte.


Emri yt me qendron ne zemer
ti je e bukur,je e dashur
qenia jote eshte e lumturuar
si te pranveres e ke ate emer.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-05, 21:28   #12
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ishulli imPo kėrkoj ishullin tim,

Si Odiseja Itakėn,

Ec e ec e s’ka mbarim

Eci ditėn e eci natėn.Sa vė kėmbėn nė shkretirė,

Djegia mė ther gjer nė shpirt.

“Jam i lirė a s’jam i lirė”

Monolog qė mė ronit.Sa vė buzėn mbi oaz,

Fluturon si flutur shpresa.

Paskam lindur pėr kafaz,

Zogu i kafazit mbeta.Po kėrkoj ishullin tim,

Nė kėrkim mė humbi jeta,

Pa mė dėgjoni njė grimė:

Ndahet nė pesė copa zemra?
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-05, 21:32   #13
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ku je Ti


Mė prit sonte nė ėndėrr se do tė vi,
por mos u tremb pėrsėri!
Flej, sdo tė trokas as nė der,
as nuk do tė zgjoj,
por do tė puthi lehtė,
dhe prap do tė shkoj...


Nėse mė pyesin engjujt
qka ke pa me sy?
Unė do tė flas
Veq pėr TY!
Nė emrin tėnd,
do tė bėj be,
atėherė dhe engjujt
do tė qajn pėr NE!


Kur nė varrin tim fillon punimi
Kur nė varrin tim fillon vajtimi
Kur nė varrin tim tė vėjn kurora
atėherė i DASHUR dije se tė harrova!


Njė ditė kur tė zgjohesh,
mso laj syt me lotė!
Dikush do tė thotė,
se nuk jam nkėt botė!
Ti mos pyet si vdiqa,
pyet si jetova,
pyet si mė shkuan ditėt
qė pa TY i kalova...


Qė tė kujtoj mė shtin e kaluara!
Qė tė dua mė thot zemra!
Tė mė duash nuk tė dėtyroj,
por duam nėse e meritoj!


Nuk jam poete
tė shkruaj poezi!
Por fjalėn "TĖ DUA"
e shkruaj vetėm pėr ty!
Bilbili nė degė
sa bukur kėndon.
Ti puthsha buzėt
TY qė e lexon...


Pse je vetėm nė mendime?!
Pse nuk i thua lamtumirė vetmisė?!
Edhe pse e vogėl ėshtė zemra ime,
pėr ty do tė bėhėt kopsht i dashurisė!


Kujtimet e rinis,
tani pėrfundojn,
dhe njė jetė tė re,
tani po fillojm!
Nuk dua tė shoh
ty me lotė nė sy,
sepse nė kėtė botė
tė dua veq TY!!!


Mbaroj drama pa kuptim!
Mbaroj loja pa fillim!
Mori fund ėndrra pa fjetur!
Mė mori vdekja ende pa vdekur!
Mori fund gjithēka pėr mua,
kur smunda tė them se sa TĖ DUA...
_________________
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-05, 21:35   #14
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Loti art

Mė del para me atė lot,
Mė thrret mbrapa me zė,
Mė len ne kujtim njė dashuri,
Njė kujtim me njė lot tė art.

Ajo qė mua tash ma therr zemrėn,
Ajo qė nuk mė len tė qetė,
Ėshtė loti yt i cili rrjedh,
Ai lot qė unė e quaj lot i art.

Sa shumė shprehje ka ai lot,
Sa shumė dhimbje shprehė,
Sa thirrje bėne ne zemrėn time,
Ku e prek edhe shpirtin e dashurisė.

Nė qetėsin mė tė thell,
Dashuria lufton nė vetėveti,
Krijon dėshprim dhe ngushllim,
Prodhon emocione sėbashku me lot.

A thua jam i pa mėshirė,
Sepse nuk kthej kokėn e tė shiqoj,
Nuk jap njė shiqim tė fundit,
Lotit tėnd qė rrjedh pa pushim.

Ai lot pėr mua thot shumė,
Ai lot mua mė shqetėson,
Nė thellsit mė tė imta tė dashurisė.
Mė krijon njė shqyrtim.

Nuk mundem tė shiqoj,
Nuk mundem tė ledhatoj,
Nuk kam fuqi mė nė vetėveti
Qė atė lot unė ta fshijė.

Tė lutem e dashur shumė,
Mos e rrjedh lotin pėr mua,
Mos mė kujto, mos mė mendo,
Mbajėm si njė tradhėtar.

Ti je pėr njė dashuri mė tė madhe,
Pėr njė dashuri qė e frymzon
Shpirtin tėnd tė madh,
E qė e mbush zemrėn tėnde pėrplot.

Ai lot nuk duhet tė jet i yti,
Por duhet qė tė jet i imi,
Ti je nė lartėsit mė tė larta tė qiejve,
Por unė jam ne thellėsit mė tė thella tė germinave.

E dashura ime dhe e bukura,
Atė lot dhuroja dikuj tjetėr,
Qė e kupton domethėnjėn e saj,
E mos ma jep mua qė e nėnqmoj.

Tė lutem nuk jam pėr ty,
Ti je pėr njė qė din me tė dasht,
Pėr njė qė din si me dhan dashuri,
Pėr njė qė din me tė pėrkėdhel.

E dua shumė lotin tėnd,
Ma therr shpirtin dhe jetėn,
Por, pėr mos me rrjedh mė lot,
Po e perfundojm me kėtė.

Nė rrugėn tėnde tė pėrditshme,
Do tė jet ndokush qė tė don,
Do tė jetė ndokush qė tė dashuron,
E do tė pėrkedhel ma mirė se unė.

Tė lutem mė mbaj si njė me hirė pak,
Mė urrej pėr kėtė qė po ti them,
Kėshtu do ta kish ma let
Tė mė harrosh e mos tė mė mendosh.

Shumė vėshtirė qenka
Qė tė vihet nė njė perfundim,
Loti po rrjedh pa pushim,
E zemra po rrah pa pushim.

Lamtumirė e dashura ime
tash tė pėrshėndes me lotin tim,
Tė falenderoj pėr pėr dashurin tėnde,
Qė ishte dashuri pa kufi.

Dashuria jote ishte dashuri e madhe,
Dashuria jote ishte me domethanje,
Unė nuk munda atė dashuri ta posedojė
E pse atėherė unė ty tė shkatėrrojė?

Lamtumirė, Lamtumirė,
Mbaje lotin kujtim nė histori,
Kėtė ndarje tė tmershme
Ai lot do ta kujton pėr ēdo herė.
Caki
_________________
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-05, 21:38   #15
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Te kerkova

Te kerkova gjithkah
Veshtrimin e hudha tutje
Larg shume larg
Ne mes reve,mes ylberit
Por,s'te pashe kund.
Sa me lengon shpirti
Edhe hena e di,
Po po e di ajo
Me ben shoqeri
Kur une rri pa ty.


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.