Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-04-06, 23:53   #1
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Gabimet e Mediave Shqiptare !!!

**********
**********
**********
Pamja e ditės
Ēeku negocion heqjen e vizave pėr nė Bullgarinė29/04/2006Mediat nė Kosovė janė burimi mė i rėndėsishėm ,qė tė flitet gjuha e pastėr dhe pa gabime.Them burimi mė i rėndėsishėm sepse shkrimet ,raportet e tyre i lexojmė tė gjithė.

Ky shembull i lartėkuqėzuar tregon,qė me tė vėrtet duhet tė punohet ende, nė pėrgjegjėsin se cili duhet tė shkruaj tekstet.

T`i sjellim gabimet e mediave Kosovare nė kėtė temė!!!.


Kodra


__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-04-06, 02:06   #2
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ėshtė e vėrtetė qė nė mediat e informimit ndodhin shumė gabime, qoftė ng ato tė shkrimit e deri tek ato tė shtrembėrimeve tė ndryshme.

Pasi qė bėhet fjalė pėr mediume tė ndryshme informimi, duhet qė tė jenė mė serioz dhe pėrgjegjės nė shkrimet dhe raportet e tyre. Sė fundit ai qė e publikon atė shkrim, informatė etj, duhet ta kontrolloj, redaktoj para se ta publikoj, sepse nuk ėshtė duke e shkruar nė ndonjė forum, ku vjen moderatori dhe i korigjon shkrimin.

Nė anėn tjetėr mė duhet tė cekė, qė edhe mediat e shtetit shqiptarė ja kalojnė me gabime e stėrgabime mediave kosovare nė raportet, shkrimet e tyre.

Pasi qė gjindet nė arkivė, nuk mundem ta sjell atė shkrim, qė e pata lexuar tek shekulli, pėrndryshe medium informativ i pasur ėshtė nė pėrgjithėsi.

Titulli i informatės ishte: arrestohet - dhunon kunatėn!

njė klik tek titulli dhe vijon teksti i plotė- pas njė grindje rreth pronėsisė mes kunatit dhe kunatės, kunati e rrah kunatėn e tij dhe pėr kėte arrestohet.

hajde gazetar hajde!
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-06, 15:21   #3
Dijedoni
 
Anėtarėsuar: 24-04-06
Vendndodhja: Nė shtėpi
Postime: 18
Dijedoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra
**********
**********
**********
Pamja e ditės
Ēeku negocion heqjen e vizave pėr nė Bullgarinė29/04/2006Mediat nė Kosovė janė burimi mė i rėndėsishėm ,qė tė flitet gjuha e pastėr dhe pa gabime.Them burimi mė i rėndėsishėm sepse shkrimet ,raportet e tyre i lexojmė tė gjithė.

Ky shembull i lartėkuqėzuar tregon,qė me tė vėrtet duhet tė punohet ende, nė pėrgjegjėsin se cili duhet tė shkruaj tekstet.

T`i sjellim gabimet e mediave Kosovare nė kėtė temė!!!.


Kodra
Pajtohem me juve,por ėshtė mirė t“i sjellim edhe gabimet e mediave Shqiptare,personalisht jam i shokuar me pėrdorimin e fjalėve tė huaja,turke e sidomos italiane.Tung nga Gjilani.
Dijedoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-06, 16:53   #4
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

**********
**********
**********

Tė nderuar Gentiani dhe Dijedoni,pajtohem me ju,pėr ndryshimin e titullit tė temės !!.


Me respekt, ju pėrshėndet


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-06, 17:30   #5
Dijedoni
 
Anėtarėsuar: 24-04-06
Vendndodhja: Nė shtėpi
Postime: 18
Dijedoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra
**********
**********
**********

Tė nderuar Gentiani dhe Dijedoni,pajtohem me ju,pėr ndryshimin e titullit tė temės !!.


Me respekt, ju pėrshėndet


Kodra
Kodra,falemnderit qė je i mirėkuptueshėm dhe zemėrgjerė.Ta ngrisim tė gjithė sė bashku nivelin e gjuhės sonė mė tė bukur nė botė.Sė paku ėshtė pėr ne.I kisha lutė tė gjithė shqiptarėt tė mos tė pėrtojn dhe tė japin kontribut pėr shqipen tonė.Pėrshendetje dhe suksese nga Bekimi.
Dijedoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-06, 00:33   #6
etniku
 
Avatari i etniku
 
Anėtarėsuar: 18-04-06
Vendndodhja: gjilan
Postime: 28
etniku i vlerėsuar jo keq
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek etniku Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek etniku Send a message via Skype™ to etniku
Gabim

dashta te kyqem ne ket teme pake edhe une ,gabimet ndodhin gjithkund por mos te behen gabime ne tekste shkollore ,e ne literatura ne ndryshme ku jane te dore te nxenesve brishtesin e tyre ,,qe te mos i kultivojne ato gabime apo kuptoni,,, por edhe ne media duhet me pase nje kujdes me te madhe ,te mundohemi te perdorim sa me shume gjuhen letrare edhe ne shtepit tona ... Eshte nje fenomen tek ne se edhe nese flet mire apo shkruan disi nuk ju pelqen rrethit .se nuk munde te jen pastaj te barrabarte ndihen me te ulet kaq kisha .vleresone ju tung..
etniku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-06, 12:39   #7
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dijedoni
Kodra,falemnderit qė je i mirėkuptueshėm dhe zemėrgjerė.Ta ngrisim tė gjithė sė bashku nivelin e gjuhės sonė mė tė bukur nė botė.Sė paku ėshtė pėr ne.I kisha lutė tė gjithė shqiptarėt tė mos tė pėrtojn dhe tė japin kontribut pėr shqipen tonė.Pėrshendetje dhe suksese nga Bekimi.

**********
**********
**********

I nderuari Dijedoni,
vetėm kjo qė ke shkruar,e nėnvizuar me tė kuqe,duhet tė qėndroj,pėr tė vetmin fakt, se askushi nuk ėshtė i pėrkryer,por kjo arrihet me punėn e pėrbashkėt dhe asesi ndryshe.


Respektplotė

Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-05-06, 20:55   #8
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kryetari Sejdiu thotė se prania e ardhshme nderkombetare nuk duhet tė ketė fuqinė qė e
ka UNMIK-u
Aktuale


Ekipi negociator i Kosovės diskutoi sot me shefin e UNMIK-ut Soren Jesen Petersen lidhur me procesin e zbatimit tė standardeve dhe formėn e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė, pas vendimit pėr statusin. Petersen tha se nė Kosovė do tė ketė njė prani tė lehtė ndėrkobmėtare, ndėrsa angazhimet e saj do tė pėrcaktohen nė bashkėpunim me institucionet vendore. Sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu ndėrkaq, nė Kosovė edhe pėr njė kohė duhet tė ketė forca tė NATO-s qė do tė garantonin sigurinė, kurse prania civile nuk duhet tė ketė kompetencat e deritashme tė UNMIK-ut.


RTK15/05/200616:33:43


**********
**********
**********


Mendoj se fjalia :

- Sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu ndėrkaq .......

do tė duhej tė ishte :

- Ndėrkaq, sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu, ......Me shpresė se nuk kam gabuar


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-06, 16:13   #9
Dea IS
 
Anėtarėsuar: 24-01-06
Vendndodhja: Aty ku dua
Postime: 103
Dea IS e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Te njė e pėrditshme kosovare shkruan ēdo ditė; ēmimi 20 centė, ndersa do tė duhej tė ishte cent pa ė.
__________________
Po u tregoj vetem juve, mbajeni sekret
Dea IS Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-07-06, 21:05   #10
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Mendoj se fjalia :

- Sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu ndėrkaq .......

do tė duhej tė ishte :

- Ndėrkaq, sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu, ......Me shpresė se nuk kam gabuar


Kodra[/quote]

Kodra une kujtoj se edhe e para nuk eshte gabim,kohet e fundit shpesh e kam hasur kete forme
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-06, 22:27   #11
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Sikur te ishte Fiks Fare emisioni ne TOP CHANEL besoj se do te ndryshonin mediat edhe gazatet per te mire .


Ne Shiqperi keta kan bere Revulucion aaa
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-08-06, 16:48   #12
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

**********
**********
**********

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga laliloli
Kodra une kujtoj se edhe e para nuk eshte gabim,kohet e fundit shpesh e kam hasur kete forme

**********
**********
**********

I nderuari lali,

pikėrisht se, mediat janė njėri ndėr burimet kryesore, tė reflektimit tė drejtė apo tė gabuar tė gjuhės,kam hapur kėtė temė.
Them, pikėrisht,sepse kur njeriu lexon shpesh tė gabuarėn, dikur mendon se ajo ėshtė e drejtė.Prandaj sa mė shumė qė kemi mundėsi ti korigjojmė gabimet tona,ėshtė mė lehtė,qė pasardhėsit tanė,ta mėsojnė gjuhėn drejtė.

Nė shembullin e mėsipėrm,fjalia :

Sipas Kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu ndėrkaq, .....

nuk e ka kuptimin e duhur, tė cilin duhet ta ketė njė fjali e tillė.Tė pėrshėndet


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-06, 13:56   #13
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kryeministri Ēeku nesėr i pranishėm nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigrumit AktualeKryeministri i Kosovės, Agim Ēeku, udhėton pėr nė Nju Jork, ku tė mėrkurėn, mė 13 shtator, do tė marrė pjesė nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr Kosovėn. Nė kėtė takim do tė marrė pjesė edhe shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, i cili do tė raportojė pėr zhvillimet e fundit nė vendin tonė. Ky do tė jetė raportimi i parė i Rykerit nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, prej se ėshtė emėruar nė kėtė post.
E po tash nganjeher gabojn te gjithe,po RTK po gabon si shpesh


jhahahahhahahahahahahahahahaha


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-06, 15:07   #14
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra
Aktuale


Ekipi negociator i Kosovės diskutoi sot me shefin e UNMIK-ut Soren Jesen Petersen lidhur me procesin e zbatimit tė standardeve dhe formėn e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė, pas vendimit pėr statusin. Petersen tha se nė Kosovė do tė ketė njė prani tė lehtė ndėrkobmėtare, ndėrsa angazhimet e saj do tė pėrcaktohen nė bashkėpunim me institucionet vendore. Sipas kryetarit tė Kosovės Fatmir Sejdiu ndėrkaq, nė Kosovė edhe pėr njė kohė duhet tė ketė forca tė NATO-s qė do tė garantonin sigurinė, kurse prania civile nuk duhet tė ketė kompetencat e deritashme tė UNMIK-ut.


RTK15/05/200616:33:43

Kodra

Teksti i mėsipėrm dėshmon se nė RTK (median e vetme publike nė Kosovė), nuk janė analfabetė vetėm shumica e gazatarėve por edhe pjesa dėrmuese e redaktorėve.

Pėrveē njohurive tė pakta tė zejes sė gazetarit, atyre u mungon edhe njė nivel elementar i tė shkruarit (folurit) tė gjuhės shqipe. Fatkeqėsisht!

Ky lajm pėrveē qė ėshtė vėrtetė me shumė gabime morfologjike, sintaksore, e logjike, nė fund tė fundit nuk arrin tė jetė as lajm, sepse nuk plotėson kriteret e duhura. T’ia bėjmė njė analizė tė thjeshtė.

Ekipi negociator i Kosovės diskutoi sot me shefin e UNMIK-ut Soren Jesen Petersen lidhur me procesin e zbatimit tė standardeve dhe formėn e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė, pas vendimit pėr statusin.

… procesi i zbatimit tė standardeve… Kjo fjali ėshtė tepėr origjinale sepse nė vete pėrmban shprehjen zbatim.

E nė asnjė dokument relevant nuk mund ta gjeni kėtė shprehje. Ka njė vit e mė shumė qė flitet pėr plotėsimin e standardeve, por asnjėherė pėr zbatimin e tyre. Gazetari-rja fut terminologji tė reja. Eureka!!!
Gazetari-rja nuk e ka kompletuar lajmin, sepse ka harruar apo nuk ka ditur tė pėrgjigjet nė pyetjen KU?. Pra lajmi ėshtė gjysmak, nė tė vėrtetė nuk ėshtė lajm fare.

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-06, 10:00   #15
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Qeveria e Serbisė vazhdon me fushatėn kundėr Ahtisarit Aktuale Deklarata e Grupit tė Kontaktit dhe diskutimet nė Kėshillin e Sugrumit nuk e kanė ndalur qeverinė e Serbisė nė fushatėn e saj tė ashpėr politike e diplomatike, me vlerėsimin se do tė ishte "mė e ndershme" qė kryenegociatori ndėrkombėtar pėr Kosovėn, Marti Ahtisari tė tėrhiqet nga negociatat. RTK25/09/200610:11:34mė gjėrėsisht


Une nuk e di kush e qysh punon ne RTK,po shikone gabimi i njejte sikur para do ditesh,apo ndoshta eshte kjo fjale "SUGRUM" shqip e une se kam lexu deri tash ?


.


__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:01.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.