Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-10-06, 17:29   #16
Studenti1
"Jam kėtu"
 
Avatari i Studenti1
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Vendndodhja: n'Bote.
Postime: 383
Studenti1 me shokė shumeStudenti1 me shokė shume
Post Pershendetje

Duhet luftuar keto mite te prapambetura e te perhapura ne shoqeri.
Si mund te jete djall nje krijese qe: Mban femijen 9 muaj brenda vetes, e gjate asaj kohe ajo mban brenda nje shpirt, me te bashkejeton, me te e ndan ajrin, e ndan buken e ndan ujin,e ndan gjakun, e ndan mishin. Duke u kujdesur per te gjumin e ben duke fjetur vetem me nje ane nga frika se mos e lendon, ben shume pak gjume se ka veshtiresi, nga levizjet e atij shpirti brenda e kaplon gezimi, pret diten kur do ta shohe ne drite duke qajtur. Vjen ai moment dhe vjen nje kohe shume e pritur. Fillon nje sakrifice e dyte, nje moment kur ajo duhet te ballafaqohet me vdekjen, nje moment kur ajo do pranonte te vdiste qe vetem shpirti i "dashur" brenda te jetoje, nje moment qe meshkujt nuk mund ta dijne se cfare momenti eshte por vetem qe jane deshmitare prej anash. Lind drita, lind gezimi, lind nje djale apo nje vajze, e ajo grua qet lotet e gezimit. Pret shume dite te lehonise. Fillon te kujdeset per "shpirtin e embel". I jep gji, e pastron, e don, e din se shprese e vetme per te eshte ai shpirt i dashur. Ai fillon te rritet. Nena e ushqen, e meson te shkon me trup zvarre, e meson te ece, e meson te haje dhe e meson gjera tjera. Asnjehere sja ndan kujdesin. Pasi te rritet pak me shume, cdo gabim te tij e sanksionon me qortime me frike qe "shpirti" i tij mos te marre rruge te keqe. E percjell ne shkolle, ja ben buken gati, e puth dhe e ledhaton, e kur kthehet be dhome merzitet shume se sdo ta shohe 4-5 ore, dhe frikohet se mos valle i ndodhe dicka. E shkollon deri ne fund, e ja ploteson gjitha gjerat, e ne fund te krejt kesaj, derisa vet e din se eshte ne fund te jetes ajo nuk frikohet per veten por per "shpirtin" e saj. Ajo e don ate me shume se veten. Nje dite ajo shkon nga kjo bote por kujtimi me i mire i ka mbetuar "shpirti i saj" qe e deshri me se shumti ne bote. VALLE A MUND QE KY NJERI TE JETE DJALL????!!!!! A MUND DJALLI TE BEJE KETE MIRESI?????
Ju lutem zhdukni mitet e perhapura dhe padrejtesite qe u jane bere gjinise tjeter. Nese nje femer ka abortuar mos e merrni ate shembull e te gjeneralizoni, sepse ato qe abortojne jane 0.001% e ato qe lindin 99%. Femra eshte krijese e bute, shume emocionale, e me ate duhet te sillemi shume mire, sepse ashtu e ka krijuar Zoti, dhe mund te lendohet me shume pak. Zoti krijoi Ademin e pastaj Haven. Adem don te thote "njeri" ndersa Hava don te thote "Jete". Nese sdo ishte gruaja sdo kishte jete. Gruaja nuk eshte djall por ajo eshte krijese e bukur, dhe qe din t'i sherbeje Zotit, dhe njerezve.
Studenti1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-10-06, 09:30   #17
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Studenti1
Duhet luftuar keto mite te prapambetura e te perhapura ne shoqeri.
Si mund te jete djall nje krijese qe: Mban femijen 9 muaj brenda vetes, e gjate asaj kohe ajo mban brenda nje shpirt, me te bashkejeton, me te e ndan ajrin, e ndan buken e ndan ujin,e ndan gjakun, e ndan mishin. Duke u kujdesur per te gjumin e ben duke fjetur vetem me nje ane nga frika se mos e lendon, ben shume pak gjume se ka veshtiresi, nga levizjet e atij shpirti brenda e kaplon gezimi, pret diten kur do ta shohe ne drite duke qajtur. Vjen ai moment dhe vjen nje kohe shume e pritur. Fillon nje sakrifice e dyte, nje moment kur ajo duhet te ballafaqohet me vdekjen, nje moment kur ajo do pranonte te vdiste qe vetem shpirti i "dashur" brenda te jetoje, nje moment qe meshkujt nuk mund ta dijne se cfare momenti eshte por vetem qe jane deshmitare prej anash. Lind drita, lind gezimi, lind nje djale apo nje vajze, e ajo grua qet lotet e gezimit. Pret shume dite te lehonise. Fillon te kujdeset per "shpirtin e embel". I jep gji, e pastron, e don, e din se shprese e vetme per te eshte ai shpirt i dashur. Ai fillon te rritet. Nena e ushqen, e meson te shkon me trup zvarre, e meson te ece, e meson te haje dhe e meson gjera tjera. Asnjehere sja ndan kujdesin. Pasi te rritet pak me shume, cdo gabim te tij e sanksionon me qortime me frike qe "shpirti" i tij mos te marre rruge te keqe. E percjell ne shkolle, ja ben buken gati, e puth dhe e ledhaton, e kur kthehet be dhome merzitet shume se sdo ta shohe 4-5 ore, dhe frikohet se mos valle i ndodhe dicka. E shkollon deri ne fund, e ja ploteson gjitha gjerat, e ne fund te krejt kesaj, derisa vet e din se eshte ne fund te jetes ajo nuk frikohet per veten por per "shpirtin" e saj. Ajo e don ate me shume se veten. Nje dite ajo shkon nga kjo bote por kujtimi me i mire i ka mbetuar "shpirti i saj" qe e deshri me se shumti ne bote. VALLE A MUND QE KY NJERI TE JETE DJALL????!!!!! A MUND DJALLI TE BEJE KETE MIRESI?????
Ju lutem zhdukni mitet e perhapura dhe padrejtesite qe u jane bere gjinise tjeter. Nese nje femer ka abortuar mos e merrni ate shembull e te gjeneralizoni, sepse ato qe abortojne jane 0.001% e ato qe lindin 99%. Femra eshte krijese e bute, shume emocionale, e me ate duhet te sillemi shume mire, sepse ashtu e ka krijuar Zoti, dhe mund te lendohet me shume pak. Zoti krijoi Ademin e pastaj Haven. Adem don te thote "njeri" ndersa Hava don te thote "Jete". Nese sdo ishte gruaja sdo kishte jete. Gruaja nuk eshte djall por ajo eshte krijese e bukur, dhe qe din t'i sherbeje Zotit, dhe njerezve.


Postim shume i qelluar !Te pershendes Studenti !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-06, 01:48   #18
Laureta
 
Anėtarėsuar: 06-03-06
Postime: 55
Laureta i dashurLaureta i dashurLaureta i dashur
Gabim

Femra nuk eshte djall.

Por shpeshehere nga shkathtesia /mencuria e tyre , ato quhen "djall"!
Laureta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-06, 12:53   #19
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Laureta
Femra nuk eshte djall.

Por shpeshehere nga shkathtesia /mencuria e tyre , ato quhen "djall"!

Mendoj se eshte shume gabim mi quajt femrat djall,e me e keqja ajo qe nga menquria e tyre te quhen ashtu,
Menquri ka zoti,pra prej dites se sotme pi quajm femrat Zotna ..
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 23:30   #20
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Studenti1
Duhet luftuar keto mite te prapambetura e te perhapura ne shoqeri.
Si mund te jete djall nje krijese qe: Mban femijen 9 muaj brenda vetes, e gjate asaj kohe ajo mban brenda nje shpirt, me te bashkejeton, me te e ndan ajrin, e ndan buken e ndan ujin,e ndan gjakun, e ndan mishin. Duke u kujdesur per te gjumin e ben duke fjetur vetem me nje ane nga frika se mos e lendon, ben shume pak gjume se ka veshtiresi, nga levizjet e atij shpirti brenda e kaplon gezimi, pret diten kur do ta shohe ne drite duke qajtur. Vjen ai moment dhe vjen nje kohe shume e pritur. Fillon nje sakrifice e dyte, nje moment kur ajo duhet te ballafaqohet me vdekjen, nje moment kur ajo do pranonte te vdiste qe vetem shpirti i "dashur" brenda te jetoje, nje moment qe meshkujt nuk mund ta dijne se cfare momenti eshte por vetem qe jane deshmitare prej anash. Lind drita, lind gezimi, lind nje djale apo nje vajze, e ajo grua qet lotet e gezimit. Pret shume dite te lehonise. Fillon te kujdeset per "shpirtin e embel". I jep gji, e pastron, e don, e din se shprese e vetme per te eshte ai shpirt i dashur. Ai fillon te rritet. Nena e ushqen, e meson te shkon me trup zvarre, e meson te ece, e meson te haje dhe e meson gjera tjera. Asnjehere sja ndan kujdesin. Pasi te rritet pak me shume, cdo gabim te tij e sanksionon me qortime me frike qe "shpirti" i tij mos te marre rruge te keqe. E percjell ne shkolle, ja ben buken gati, e puth dhe e ledhaton, e kur kthehet be dhome merzitet shume se sdo ta shohe 4-5 ore, dhe frikohet se mos valle i ndodhe dicka. E shkollon deri ne fund, e ja ploteson gjitha gjerat, e ne fund te krejt kesaj, derisa vet e din se eshte ne fund te jetes ajo nuk frikohet per veten por per "shpirtin" e saj. Ajo e don ate me shume se veten. Nje dite ajo shkon nga kjo bote por kujtimi me i mire i ka mbetuar "shpirti i saj" qe e deshri me se shumti ne bote. VALLE A MUND QE KY NJERI TE JETE DJALL????!!!!! A MUND DJALLI TE BEJE KETE MIRESI?????
Ju lutem zhdukni mitet e perhapura dhe padrejtesite qe u jane bere gjinise tjeter. Nese nje femer ka abortuar mos e merrni ate shembull e te gjeneralizoni, sepse ato qe abortojne jane 0.001% e ato qe lindin 99%. Femra eshte krijese e bute, shume emocionale, e me ate duhet te sillemi shume mire, sepse ashtu e ka krijuar Zoti, dhe mund te lendohet me shume pak. Zoti krijoi Ademin e pastaj Haven. Adem don te thote "njeri" ndersa Hava don te thote "Jete". Nese sdo ishte gruaja sdo kishte jete. Gruaja nuk eshte djall por ajo eshte krijese e bukur, dhe qe din t'i sherbeje Zotit, dhe njerezve.
Femra eshte me e bukura nga krijesat ne kete bote.

Po hy pak ne aspektin fetar. Kam ndegjuar nga nje shok nje thenie te Profetit Muhamed, se kur nje dite nje shok i tij e kishte pyetur: "O i Derguari i Zotit, kė duhet ta rrespektoje me shume nenen apo babin" "Nenen- iu kishte pergjigjur Profeti". Kete pyetje tre here ia kishte bere dhe tre here iu kishte pergjigjur duke i thene: "nenen" ndersa per te katerten here i ka thene: "(pastaj) babin". Dmth tre here dashuria me e madhe duhet te jete ndaj nenes se sa ndaj babit.

Djalli ne menyre totale mbjell te keqen dhe eshte i lige. Ndersa femra eshte nje krijes e Zotit, te cilen duhet rrespektuar, ngase i Derguari i Zotit ka thene: "Parajsa eshte nen thembrren e nenes (femres)". D.t.th. kush e rrespekton nenen do te kete vend ne parajs me lejen e Zotit.

Ndegjojeni kete tregim shume interesant. Kishte qene nje njeri ne kohen e Profetit, qe e kishin quajtur Abu Hurejra (babi i macave) dhe ai kishte qene prej atyre qe shume e kishte rrespektuar nenen, sa qe merreni me mend ēdo dite ia kishte lar floket dhe krehur nenes ngase shume kishte pasur deshire e ėma te ia bente nje gje te tille. Dhe kur nena i vdiq, shoket e ngushelluan per vdekjen. Dhe i than: O babai i macave, mos qaj kaq shume se te gjithe njerez jemi dhe te gjithe do te vdesim. Ai ia kishte kthyer duke thene: Nuk jam duke qar vetem per nenen, mirepo jam duke qar edhe per ate se me eshte mbyllur nje der e parajses.

Apo ndegjojeni edhe kete. Kishte qene nje njeri ne kohen e Profetit dhe kur kishte hyr nje dite ne shtepine e tij kishte qene diēka i lumtuar dhe prej gezimit te madhe ka bertitur kur ka hyre ne shtepi: "O nėna ime". Dhe kur pas pak minuta ndalet dhe thote ne vetvete: Pse e ngrita zerin ne prani te nenes? Dhe tre dite rradhasi kishte agjeruar (d.t.th. ka stagnuar nga ngrenia prej agimit deri ne mbremje) si kompenzim apo denim vetvetes.

Keto jane shembuj njerezor, te cilat njerezimi duhet ti merr shembull ndaj rrespektit te nėnes (femres).

ps| Murgesha. E nderuar, aty ku e ke permendur Afganistanin mendoj qe ke gabuar. Lufta psikologjike e mediave si duket paska ndikuar edhe tek ju. Ne Afganistan ne shume vende ka shume prapambeturi si shkak i varferise se madhe, dhe prandaj ka nga injorantet qe nuk e rrespektojne gruan. Mirepo pse nuk e permende Ameriken e cila sa i perket civilizimit eshte number one sot ne kete kohe, edhe prap eshte nje vend ku me se shumti behen shkeljet e te drejtave njerezore te femrave. Fakti per kete tregon se mijera shoqata veprojne ne Shtetet e Bashkuara ku jane perplot me gra te cilat nuk e ndiejne veten te sigurta ne shtepite e burrave te tyre. Ata (manipuluesit) shkojne dhe filmojne disa raste te disa fshatareve dhe i perhapin ne tere boten, shiko se si shkilen te drejtat ne Afganistan!!!. Mos te shkojme shume larg, po kthehemi ne Europ. Sa shume gra jane neper shoqata, sa shume gra jane te heshtuara, sa shume gra jane te veja, sa shume gra jane te zhdukura, sa shume gra shkurorzohen per asgjesend. Jetojme ne Europ, marrim shembull kontinetin tone, e nuk ikim shume larg. Shpresoj te me kesh mirekuptuar e nderuar. Per me shume rreth shkeljeve te te drejtave te njeriut lexo statistikat e fundit dhe shiko cili vend rradhitet nga me te keqijt ne kete aspekt.

Shoku juaj:
Albanian eX|PerT
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-11-06, 02:47   #21
musl|m
Rob i All-llahut
 
Avatari i musl|m
 
Anėtarėsuar: 25-09-04
Vendndodhja: ILIRIDA
Postime: 1,153
musl|m e ka pezulluar reputacionin
Gabim Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin alejhi selam dhe Pasuesit e Tij

Ka thene Muhammedi alejhi selam: Ne kete bote ka vetem dy gjera te bukura, ato jan Femrat dhe Lulet!
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-11-06, 03:22   #22
Pilati
 
Anėtarėsuar: 05-07-06
Postime: 70
Pilati me shokė shumePilati me shokė shume
Gabim

Pirdhnu prej ketu o mjerake e mos flliqni temen me hadithe te atij qe i ka then edhe keto fjale:


Nga Ebu Ja'la Sheddadibn Eusi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se i Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thene:
"Vertet All-llahue ka bere obligim miresjelljen ndaj cdo gjeje: Kur te mbytni ( p.sh. armikun ), mbyteni ne menyren me te mire; kur te therni, therni ne menyren me te mire; mprehni thikat qe t'ia lehtesoni sakrifices tuaj. "

(muslimi)

A mund te ket mbytje te mir?

Po si oj paska then ai se:
Ka thene Muhammedi alejhi selam: Ne kete bote ka vetem dy gjera te bukura, ato jan Femrat dhe Lulet!

Shko pyete mos i ka then keto fjale gjate ekstazes me femrat ne haremin e vet.

Hajt tash bani bithen prej ketu se nuk e kam hap ket tem te ma spjegoni ju me shprehje te para 1400 viteve.


Pilati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-11-06, 04:05   #23
musl|m
Rob i All-llahut
 
Avatari i musl|m
 
Anėtarėsuar: 25-09-04
Vendndodhja: ILIRIDA
Postime: 1,153
musl|m e ka pezulluar reputacionin
Gabim Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin alejhi selam dhe Pasuesit e Tij

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pilati
Pirdhnu prej ketu o mjerake e mos flliqni temen me hadithe te atij qe i ka then edhe keto fjale:


Nga Ebu Ja'la Sheddadibn Eusi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se i Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thene:
"Vertet All-llahue ka bere obligim miresjelljen ndaj cdo gjeje: Kur te mbytni ( p.sh. armikun ), mbyteni ne menyren me te mire; kur te therni, therni ne menyren me te mire; mprehni thikat qe t'ia lehtesoni sakrifices tuaj. "

(muslimi)

A mund te ket mbytje te mir?

Po si oj paska then ai se:
Ka thene Muhammedi alejhi selam: Ne kete bote ka vetem dy gjera te bukura, ato jan Femrat dhe Lulet!

Shko pyete mos i ka then keto fjale gjate ekstazes me femrat ne haremin e vet.

Hajt tash bani bithen prej ketu se nuk e kam hap ket tem te ma spjegoni ju me shprehje te para 1400 viteve.

Ncncncn ēfar sjellje jo njerezore,

A thash diēka te keqe? A te ofendova diēka?

Nuk pash diku ne teme se esht e ndaluar per mua te shkruaj.

Mbeteni te pershendetur nga nje njeri i deshpruar...
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-11-06, 12:23   #24
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

ncncncnc

Me vie keq kur has ne postime ofenduese si ato te Pilati,,

Me postimet e Pilati-t nenkuptoj se : Egzistokan krijesa te tilla Qe nuk e duan veten e tyre duke pas parasyesh se prej asaj femre Pilati Lindi u ushqye dhe Fitoj diturin per te shkruar ( dhe sot e quan ate djall )..

Bota pa Femren do te ishte Shkretir pa lule ...

Zgjeroje zemren dhe nuhat eren e asaj lule qe do te futet edhe ne enderr
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-11-06, 20:07   #25
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pilati
Pirdhnu prej ketu o mjerake e mos flliqni temen

Ne kete forum kishte disa anetar dhe anetare te mrekullueshme, mirepo njerez si lloji i ketij shokut eshte e mundur te shkaktoj nje antipati per forumin. Mos u bu shume njeri i pakulturuar, rrespekto mendimin e ēdo njeriut. Une jam i ri ne kete forum dhe nuk kam aq kohe qe te mirrem me ty sepse s'paske si dukesh aspak dituri.Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pilati
Nga Ebu Ja'la Sheddadibn Eusi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se i Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thene:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pilati
"Vertet All-llahue ka bere obligim miresjelljen ndaj cdo gjeje: Kur te mbytni ( p.sh. armikun ), mbyteni ne menyren me te mire; kur te therni, therni ne menyren me te mire; mprehni thikat qe t'ia lehtesoni sakrifices tuaj. "

(muslimi)

A mund te ket mbytje te mir?

Per kete thenie pyete ndonje teolog sepse vetem ata mund te te japin pergjigje efikase, mirepo une morra pjese ne kete diskutim dhe po jap nje mendim timin rreth asaj thenie me ato mundesi qe i kam.
  • Mbyteni armikun ne menyren me te lehte, mos e terrorizoni. Eshte normale te mbytet armiku mizor i cili meriton nje vdekje ne lufte. Sikur ne qe kishim luftat tona ne Shqiperine Etnike dhe mbytnim armikun tone mirepo nuk e kemi tepruar sikur armiku qe e teproji. Shpresoj qe e kuptove qe ka mbytje te ligjshme. Ma thuaj, a nuk e meritonte mbytje Sllobodan Millosheviēi? Ma thuaj, a nuk e meritonte vdekjen Hitleri? D.m.th. keta e meritojne vdekjen, sepse kane qene te keqinj dhe iu kane bere dem tere shoqerise. E kjo fjale e Profetit, tregon qe edhe ndaj armikut nuk duhet te jemi shume te rrept. Mua me befasoi fjala e Profetit perplot me urtesi.
  • Therrni kafshet kur ti mprehni thikat mire! Shiko i nderuar sa mire ka keshilluar Profeti. Ti i nderuar, asnjehere nuk ke ngrene mish te pules, apo te gjelit, apo te lopės? Bile, ai mish qe ti e ha prehet neper mishtore ne menyre sa me mizore duke i futur kafshet e mjera me pakontrolle duke ua hequr kokat sikur tiranet. Ndersa Profeti ketu meson qe duhet te mprehet thika mire qe kafsha mos ta ndije shume dhimbjen. Kete thenie duhet ta marrim per sllogan/moto keta nderkombetaret qe hapin ēdo dite shoqata per te drejtat e kafsheve. Shpresoj se isha i qarte.
Ia kalofshi sa me mire te gjithe, dhe ju keshilloje te mos shaktoni perēarje ne forum, mirepo behun shkaktar te shtimit te dashuris dhe rrespektit te ndersjellte ne mes anetareve.

Me nderime shoku juaj:
Albanian eX|PerT

ps|Sy_Kaltra keshtu eshte me ata persona qe nuk e din vleren e femres, per kete shak edhe e injorojne kete krijes te bukur te Zotit.
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-07, 20:12   #26
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Femrat jan ėngjėllusha .
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-07, 21:35   #27
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Njerzit jan Engjuj-fryma mes njerzimit e ka kriju Zotin........
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-07, 23:41   #28
luckyman
 
Anėtarėsuar: 18-03-07
Postime: 3,373
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sy_kaltra
Femrat jan ėngjėllusha .
Djallé,me brina bile......
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-05-07, 03:24   #29
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

"Femra ėshtė gjithēka: zemra, bile edhe koka."
Uajldi

"Askush s'flet ashtu si gruaja, gjėra njėkohėsisht tė ēiltėrta dhe tė thella.
Fija e flokut tė njė gruaje ka mė shumė fuqi se gjashtė kuaj."

Mariaku

"
Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat, nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr to, nuk i njohin fare."
De Goli


"Kur ėshtė fjala pėr femra, gjėja mė e rrezikshme ėshtė se s'mund tė jetohet me to, por as pa ato."

Montenji

"
Ai qė nuk beson nė femrėn e vet tė vėrtetė, kėtė e bėn nga dyfytyrėsia."
Brezhina

"Femrat
dhe gotat gjithnjė janė nė rrezik."
Lespinase

"
Vetėm e fakti se gruaja ma zgjati dorėn ėshtė epokė nė jetėn time."
Rilke

"
Sikur gratė tė dinin sa ankohemi pėr to, shumė mė herėt do tė na braktisnin."
Runi

"
Nė qoftė se sėpata nuk pret, mund tė farkohet, por nė qoftė se gruaja nuk do, asgjė nuk tė ndihmon."
Zilahu

__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga rilinda : 24-05-07 nė 03:28
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-07, 13:32   #30
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga luckyman
Djallé,me brina bile......
E pate fjalen per Meshkujt ?


__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:25.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.