Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-05-12, 21:12   #61
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Para dy javėsh , nė Prishtinė e kam pirė njė Kabernet tė Kosovės (verė e kuqe ) dhjetė vjetė tė moēme , mė ka befasuar jashtėzakonisht me kualitetin e saj . Zakonisht verėrat mesatare apo ato mė tė thjeshtat fillojnė tė humbin vlerėn , shijen pas 4 - 5 vjetėsh , sepse alkoholi fillon tė shendėrrohet nė uthull .Ndėrsa verėrat e mėdha qėndrojnė madje edhe mbi 50 vjet ....
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LOJETARI : 01-05-12 nė 21:13
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-05-12, 20:25   #62
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Domira Shiko postimin
Kur njeriu eshte i dashuruar gjen thenie shume te bukura per venen.
Ndjenje e kendshme kjo!


qka me bo qita qe nuk e pijne venen?
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-12, 20:31   #63
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Para dy javėsh , nė Prishtinė e kam pirė njė Kabernet tė Kosovės (verė e kuqe ) dhjetė vjetė tė moēme , mė ka befasuar jashtėzakonisht me kualitetin e saj . Zakonisht verėrat mesatare apo ato mė tė thjeshtat fillojnė tė humbin vlerėn , shijen pas 4 - 5 vjetėsh , sepse alkoholi fillon tė shendėrrohet nė uthull .Ndėrsa verėrat e mėdha qėndrojnė madje edhe mbi 50 vjet ....
as une nuk befasohem nese ti ma heret ke pertyp Orbita ..( se me te thone nuk e njeh e di qe e njeh )

..ngo ti qit mike , qaq dominon ketu perbersi etanol , sa qe prej tavolines tjeter i ndine avujte e saj ne ajre te lokalite ku rrine ( se tybe jo qe kam guxu me e provu e rreziku tuj e pi )
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 19:57   #64
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
as une nuk befasohem nese ti ma heret ke pertyp Orbita ..( se me te thone nuk e njeh e di qe e njeh )

..ngo ti qit mike , qaq dominon ketu perbersi etanol , sa qe prej tavolines tjeter i ndine avujte e saj ne ajre te lokalite ku rrine ( se tybe jo qe kam guxu me e provu e rreziku tuj e pi )

Jadore , i ke pėrzie etanolin me metanol , vėrehet qė nuk ke qenė e koncentruar nė lėndėn e kimisė .Unė fola pėr njė verė tė caktuar , shija e sė cilės me tė vėrtetė mė befasoi pasi qė ishte mbi dhjetė vjetė e moēme ....Nėse ti nuk guxon me i provu produktet vendore , ajo ėshtė diēka tjetėr .

Alkoholi apo etanoli nė verė ėshtė shumė i rėndesishėm pėr shijen e saj , por jo edhe vendimtar .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LOJETARI : 03-05-12 nė 19:59
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 20:12   #65
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Ju qe po pini, Allahu veq po iu kqyr seri pej s nalti
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 20:19   #66
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Ju qe po pini, Allahu veq po iu kqyr seri pej s nalti
E kush jemi ne, qė t`ia ndalojmė allahut tė na shikojė ?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 20:20   #67
Gega 1
 
Anėtarėsuar: 02-12-09
Postime: 1,435
Gega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
E kush jemi ne, qė t`ia ndalojmė allahut tė na shikojė ?
Llavica e pat fjalen per muslimane,po m`doket
Gega 1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 20:22   #68
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
E kush jemi ne, qė t`ia ndalojmė allahut tė na shikojė ?


Une po iu thom, e keni harru krejt frike-respektin
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 20:27   #69
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Ju qe po pini, Allahu veq po iu kqyr seri pej s nalti
korrekt , Lojtarin edhe ashtu Zoti e ka hjek prej defterit ..
qe Une qaj Indie kesh tuj pi ..

p.s.

Lojtare .
cilet komponente bejne qe nje Vere e kategorise se larte te dallohet nga Vera e cilsise se zakonshme Lojtare ..?( te kuptohemi drejte , Pytja eshte nxitese , e di qe je nje degustator i mire prandaj idea e pytjes qe , qe tjeret te kene sa me shume informata ne pjesen e kultures me te gjere ne te pire ..)
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 20:27   #70
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

JU lutem , pėrmbajuni temės !
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 20:30   #71
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gega 1 Shiko postimin
Llavica e pat fjalen per muslimane,po m`doket
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Une po iu thom, e keni harru krejt frike-respektin
Ju dy:

Ka njerėz qė pandehin se dashuria ndaj Allahut mjafton pėr ata tė cilėt pėrpiqen tė jetojnė sipas normave morale fetare pėr tė fituar kėnaqėsinė e Allahut.
Ata tė cilėt e kanė frikė dhe e respektojnė Allahun, kurrė nuk do tė devijojnė nga rruga e drejtė, pavarėsisht se sa e vėshtirė ėshtė gjendja e tyre.

Mu pėr kėtė edhe thash:

E kush jemi ne, qė t`ia ndalojmė allahut tė na shikojė ?


Sepse:

Vėrtet, pėr ata qė i frikėsohen Zotit tė tyre pa e parė Atė, do tė ketė falje dhe shpėrblim tė madh!
Thuhet te Surja Mulk: 12
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 20:33   #72
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
korrekt , Lojtarin edhe ashtu Zoti e ka hjek prej defterit ..
qe Une qaj Indie kesh tuj pi ..

p.s.

Lojtare .
cilet komponente bejne qe nje Vere e kategorise se larte te dallohet nga Vera e cilsise se zakonshme Lojtare ..?( te kuptohemi drejte , Pytja eshte nxitese , e di qe je nje degustator i mire prandaj idea e pytjes qe , qe tjeret te kene sa me shume informata ne pjesen e kultures me te gjere ne te pire ..)

Sasia e sheqerit qysh ne rrush ! Kushtet klimatike janė thuajse gati vendimtare si dhe lloj i rrushit .Ndersa e tera kurorėzohet me mjeshtėrinė e njeriut gjatė pėrpunimit tė saj .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 20:40   #73
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Eh qka me ndodhi njeher,,,,pres disa musafir edhe tuj mendu mire se qka te gatuj ,shkova dhe sgjodha Nje MAnzoni Rosso,me mendim qe personi qe vjen ka shije per vere,,,,kure e shijoi(tha s Po mpelqen)
Nejse nuk ja nxiva per te madhe,,,,edhe kure shkoi me ndejte aty mbas nje kohe e shofe qe ai ish msu me pi vere te aldit ,jo ne gastare po ato qe jan ne tuba per zirje,edhe ata me fute en frigorifer veren e kuqe,,,,tha qekjo a vera e mire,,,,,
Nejse pa e tjerr shume se njana qohet pesh tash,thash e dyje e dyje ,nese je msu me darku apo shiju gjana qe kan shije,mos ja ofru tilifar qypi e qypejke se tybe a mekat,,,

kshtuqe mu kujtu fjala e moqme
Qka di dhija qka o tagjia
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-12, 20:43   #74
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Ju qe po pini, Allahu veq po iu kqyr seri pej s nalti
Po jaran Allahu nuk ka pune tjeter me enr me than
Vec me na kqyre ka pijme edhe ka shkojme ne Wc,sidomos kure e fjala per sex aj me kamer na merr
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-12, 08:14   #75
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vera Dhe Shijimi I Saj

Vetėm kush ka shijuar verėn e keqe arrin te njohi tė mirėn.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.