Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-03-07, 23:12   #31
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti
Kodra shume te drejte ke, por kompjuteri duhet dhe per gjera te tjera, sepse jetojme jashte vendit.
Une nuk mund ta kthej dot tastieren ashtu sic thate ju.
Megjithate, une per vete ju falenderoj per sugjerimin.

**********
**********
**********


I nderuari Kontinenti,

unė kam njė art komunikues qė nuk mundohem ta bind askėnd, aty ku mund tė ndihmojė, nuk kursej asgjė, mua personalisht mė duket pak e ēuditshme thėnia juaj; " kompjuteri duhet edhe pėr gjėra te tjera, sepse jetojmė jashtė vendit" edhe unė jetojė jashtė atdheut, por mua nuk mė vie vėshtirė qė me dy vėnie pune tė miut, tė konfigurojė tastierin prej gjermanishtes nė shqip.E njėjta gjė do tė ishte edhe pėr gjuhėt tjera.
Tė lutem mos e merr kėtė si formė bindjeje por faktet qėndrojnė.


Tė lutem shikoje edhe njėherė foton qė vijon :Tė lė tė pėrshėndetur


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-03-07, 03:31   #32
Kontinenti
 
Anėtarėsuar: 24-03-07
Postime: 76
Kontinenti i dashurKontinenti i dashurKontinenti i dashur
Gabim

Me vjen keq, une nuk kam asgje kunder, por a mund te me thoni, kur ju e beni kete gje, si dhe ku ju del germa ė ? Po germa ē ?
Me nje fjale, si arrini ta beni kete gje?
Kontinenti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-03-07, 12:31   #33
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti
Me vjen keq, une nuk kam asgje kunder, por a mund te me thoni, kur ju e beni kete gje, si dhe ku ju del germa ė ? Po germa ē ?
Me nje fjale, si arrini ta beni kete gje?

**********
**********
**********

Tek unė ėshtė kėshtu :

ö kur e kthejė tastierin nė shqip ėshtė ė

ü ėshtė ē

Nėse e ke tastierin e njėjtė, atėherė duhet vetėm ta konfigurosh nėse jo, atėherė duhet pak t'i kėrkosh shkronjat e duhura, nuk ėshtė aspak vėshtirė .


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-04-07, 14:50   #34
Kontinenti
 
Anėtarėsuar: 24-03-07
Postime: 76
Kontinenti i dashurKontinenti i dashurKontinenti i dashur
Gabim

Kodra, une nuk kete tip tastiere.
Me nje fjale po qe se, une e ndryshopj tastieren, do me ndryshojne germat, por jo tastiera, sepse psh, tek germa U, do me dali germa L dhe tek germa O, do me dali germa D.
Kontinenti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-07, 11:07   #35
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Me tregoni, fjala KAFE a shkruhet me 2 FF, apo vetem 1?
Me te gjithe qe flas, e shkruajn KAFFE, e disi me qudit kjo?!
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-07, 11:26   #36
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Amina
Me tregoni, fjala KAFE a shkruhet me 2 FF, apo vetem 1?
Me te gjithe qe flas, e shkruajn KAFFE, e disi me qudit kjo?!

**********
**********
**********


E nderuara Amina,

kjo fjale shkruhet me njė F, kėto dy F vijnė nga bashkėatdhetarėt tė cilėt jetojnė jashtė atdheut.
Fjala Kafe ( Caffe, Coffe ) ėshtė fjalė ndėrkombėtare, ne shqiptarėt e pėrdorim me K dhe me njė F, mė duket gjithė tė tjerėt e pėrdorin me C dhe me dy FF, por shkronja e dytė dallon sipas vendit prej AO.Dallimi te kjo fjalė ėshtė edhe te theksi, te ne theksi bie nė A, kurse te tė tjerėt nė E.


duke tė pėrshėndetur, shpresojė se nuk kam gabuar


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-07, 11:32   #37
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra
**********
**********
**********


E nderuara Amina,

kjo fjale shkruhet me njė F, kėto dy F vijnė nga bashkėatdhetarėt tė cilėt jetojnė jashtė atdheut.
Fjala Kafe ( Caffe, Coffe ) ėshtė fjalė ndėrkombėtare, ne shqiptarėt e pėrdorim me K dhe me njė F, mė duket gjithė tė tjerėt e pėrdorin me C dhe me dy FF, por shkronja e dytė dallon sipas vendit prej AO.Dallimi te kjo fjalė ėshtė edhe te theksi, te ne theksi bie nė A, kurse te tė tjerėt nė E.


duke tė pėrshėndetur, shpresojė se nuk kam gabuar


Kodra
Te falenderoj shume Kodra, veq desha ta di, se si po duket, edhe kjo fjal do te ndryshoj si ndikim e gjuheve tjera ne gjuhen tone.
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-10, 22:35   #38
Hajdede
I pakėnaqur
 
Anėtarėsuar: 09-05-10
Postime: 419
Hajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIP
Gabim Titulli: Drejtshkrimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti
Pikė sė pari, kėto tė nėnvizuarat me tė kuqe, sa pėr informim, janė gabimet tua drejtshkrimore.

Sė dyti, po tė pėrgjigjem nė pyetjet qė ke bėrė.

Unė kam tė drejtė tė tė flas pėr kapacitet, sepse shkrimet tua janė aq me kapacitet tė ulėt, saqė unė nuk mund tė tė lavdėrojė, unė nuk jam njė i cili tė bėn lajka.

Unė mundohem tė t'i tregojė germat, sepse ti nuk po i njofshe germat e ēmuara ē dhe ė.

Asgjė pos sė vėrtetės dhe prapė tė vėrtetės, pėr atė qė je i regjistruar nė njė forum publik, unė ta them tė vėrtetėn qė, ti ke kapacitet tė ulėt, sė paku deri mė tash nė kėto shkrimet qė ke bėrė.
Unė nuk jam mendje madh, unė jam njė djalosh i ri, i thjeshtė, me mua mund tė bėsh shaka, me mua mund tė jeshė shok, por duhet ta dishė qė kur e ke keq, unė tė kritikojė.


Artisti
1. (...) fjalėt e nėnvizuara me tė kuqe... ("kėto tė nėnvizuarat me tė kuqe" kush kėto?)

2. (...) do t'u pėrgjigjem pyetjeve qė ke shtruar...

3. (...) tė flas me ju nė lidhje me kapacitetin tuaj, meqė mėnyra e tė tė shkruarit tėnd qenka i njė niveli aq tė ulėt, saqė s'mundkam tė tė lavdėroj aspak, ngaqė s'jam njeri lajkatar.

4. Unė po mundohem tė t'i sqaroj/tregoj shkronjat ē dhe ė, pasi qė, ti, me sa kam vėnė re, nuk i njohke = *trajtė e fjalės NJOH". (Vini re!! -Kur flasim pėr veten tonė asnjėherė s'duhet tė shtojmė shkronjėn "ė" nė mbarim tė fjalėve si; Unė punoj, tregoj, kritikoj, mėsoj etj..)

5. ??? Asgjė pos sė vėrtetės dhe prapė tė vėrtetės, pėr atė qė je i regjistruar nė njė forum publik, unė ta them tė vėrtetėn qė, ti ke kapacitet tė ulėt, sė paku deri mė tash nė kėto shkrimet qė ke bėrė.??? Ē'ke dashur tė thuash me kėto fjalė??!!

6. Jo "mendje madh" por "mendjemadh", jo i "thjeshtė" por i "thjesht", jo "jeshė" por "jesh", jo "dishė" por "dish" dhe jo "kritikojė" por "kritikoj" shih sqarimin nė numėr (4).
__________________
"Hajdede" ka braktisur forumin.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajdede : 09-05-10 nė 22:38
Hajdede Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-10, 17:10   #39
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drejtshkrimi
Haj Hajdede hahahaahaaaaaa


Po ku mė gjete mua ti o i nderuar tė mė "ērrėnjosėsh" nė kėtė mėnyrė!!!!!

Hahahahaaa, qenke i fortė si njė Kontinent.


Hajdedeeeeeee


Do ta aktivizoj zbulimin dhe kundėrzbulimin.Mė duhet pak kohė!

Tė dėshiroj mirėseardhje nė Dardania.de e posaēėrisht kėtu te Drejtėshkrimi, sė paku do tė mėsojm diēka nga ti.

Je i zhdėrvjellt Hajdede derisa mos tė shkosh!


Me dėshirėn qė tė mėsoj (vetėm gjėra tė mira) nga ti tė pėrshėndet

Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-10, 22:29   #40
Hajdede
I pakėnaqur
 
Anėtarėsuar: 09-05-10
Postime: 419
Hajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIP
Gabim Titulli: Drejtshkrimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ArtistiHaj Hajdede hahahaahaaaaaa


Po ku mė gjete pikėrisht mua, i nderuar, tė mė "ērrėnjosėsh" nė kėtė mėnyrė?!

Hahahahaaa, qenke i fortė sa njė Kontinent i vetėm.


Hajdedeeeeeee


Do ta aktivizoj zbulimin dhe kundėrzbulimin.Mė duhet pak kohė!

Tė dėshiroj mirėseardhje nė Dardania.de e posaēėrisht sidomos (tingellon shumė mė bukur nė kėtė fjali) kėtu tek kjo temė "Drejtėshkrimi", sė paku ngaqė, tė paktėn, do tė mėsojm diēka nga ti.

Je i zhdėrvjellt zhdėrvjellėt, Hajdede - derisa mos tė shkosh derisa nuk shkon.

(Ndėrkaq, kjo fjali, assesi, nuk goxon qė tė formulohet nė kėtė mėnyrė "derisa mos tė shkosh" edhe pse tė tria fjalėt, nė aspekt drejtshkrimor, janė tė shqiptuara saktė. Nė asnjė rast nuk duhet vėnė fjalėn mos para pjesėzės trajtėformuese , por gjithnjė duhet tė shkruajmė; "shpresoj ai tė mos jetė kėtu, tė mos e kenė parė atė, tė mos ishim as ne, tė mos shkosh etj..)

vazhdojmė...

Me dėshirėn qė Uroj tė mėsoj (vetėm gjėra tė mira) nga ti. Tė pėrshėndet,

Artisti
Do tė vazhdoj tė korrigjoj vetėm atė mė tė mirin. Ti, ndėr tė gjihė kėtu, me sa kam lexuar, mė sė shumti i kushtuake vėmendje drejtshkrimit, por kjo s'do tė thotė se tė tjerėt kėtu janė shumė keq me drejtshkrimin.
__________________
"Hajdede" ka braktisur forumin.
Hajdede Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-10, 23:13   #41
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drejtshkrimi

Artisti nėn shėnjestėr! Loool ... (:D)
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-05-10, 01:39   #42
Hajdede
I pakėnaqur
 
Anėtarėsuar: 09-05-10
Postime: 419
Hajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIP
Gabim Titulli: Drejtshkrimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lapsi
duke ndejte
Lapsi e ka shkruar gabim.

Sakte eshte "Duke ndenjur".

Sqarim:

une (po) ndej
ti (po) nden
ai (po) nden
ne (po) ndejmė
ju (po) ndeni
ata (po) ndejnė

Tani jam duke ndenjur
Tani u lodha se ndenjuri ne kembe
Po ndenja ulur kur me goditen
A do te ndenit ju?
Mos u anko, ai ndenji me gjate sesa ti!!
Une ndenja dhe s'u be gje.

Nderkaq, nese duam te sqarojme se c'shkakton te ndenjurit gjate ne kembe...

Ndenjja e gjate ne kembe shkakton alivanosje. (ia veme dy "j" bashke).

Ndenjja pa levizur vendi nuk eshte e lehte, ndaj s'duhet ndenjur gjate ne kembe. (por, ne rast se do ia hiqnim njeren "j", fjalia do merrte kah teresisht tjeter).

Dhoma e ndenjes - e pritjes.
Ndenjjes suaj i kishte hije.

Per vdekjen e babait te tyre ata hapen ndenjje dhe ndenjja zgjati plot nje muaj.
__________________________________________________ _


__________________
"Hajdede" ka braktisur forumin.
Hajdede Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-05-10, 13:30   #43
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drejtshkrimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajdede
Lapsi e ka shkruar gabim.

Sakte eshte "Duke ndenjur".

Sqarim:

une (po) ndej

ti (po) nden
ai (po) nden
ne (po) ndejmė
ju (po) ndeni
ata (po) ndejnėTani jam duke ndenjur
Tani u lodha se ndenjuri ne kembe
Po ndenja ulur kur me goditen
A do te ndenit ju?
Mos u anko, ai ndenji me gjate sesa ti!!
Une ndenja dhe s'u be gje.

Nderkaq, nese duam te sqarojme se c'shkakton te ndenjurit gjate ne kembe...

Ndenjja e gjate ne kembe shkakton alivanosje. (ia veme dy "j" bashke).

Ndenjja pa levizur vendi nuk eshte e lehte, ndaj s'duhet ndenjur gjate ne kembe. (por, ne rast se do ia hiqnim njeren "j", fjalia do merrte kah teresisht tjeter).

Dhoma e ndenjes - e pritjes.
Ndenjjes suaj i kishte hije.

Per vdekjen e babait te tyre ata hapen ndenjje dhe ndenjja zgjati plot nje muaj.
__________________________________________________ _1)"Mos u anko, ai ndenji me gjate sesa ti!!"
2)"c'shkakton te ndenjurit gjate ne kembe..."
Rethanorėt(ndajfoljet) pėrkufizohen si pjesė tė pandryshueshme te ligjėratės. Pse i vė njė "ė" ndajfoljes "gjatė"? duke ditur qe ndajfoljet nuk pėrshtatėn as nė numėr , as nė gjini.
Mendoj qė shqipja e shkruan:
"...ndenji gjat" (ndajfolje)por
"ndenjje e gjatė"(cilėsor, mbiemėr)!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-05-10, 23:10   #44
Hajdede
I pakėnaqur
 
Anėtarėsuar: 09-05-10
Postime: 419
Hajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIP
Gabim Titulli: Drejtshkrimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
1)"Mos u anko, ai ndenji me gjate sesa ti!!"
2)"c'shkakton te ndenjurit gjate ne kembe..."
Rethanorėt(ndajfoljet) pėrkufizohen si pjesė tė pandryshueshme te ligjėratės. Pse i vė njė "ė" ndajfoljes "gjatė"? duke ditur qe ndajfoljet nuk pėrshtatėn as nė numėr , as nė gjini.
Mendoj qė shqipja e shkruan:
"...ndenji gjat" (ndajfolje)por
"ndenjje e gjatė"(cilėsor, mbiemėr)!
Shkronja (ė) ka njė rol shumė tė veēantė dhe shumė domethėnėse nė gjuhėn shqipe.
Ė – (pazė) tregon intonacionin, pra kur nė fund tė njė fjale qėndron shkronja (ė), atėherė zanorja qė qėndron para saj zgjatet. Sikur shkronja (ė) tė mos ekzistonte, fjalėn “gjatė” do ta theksonim “gjaat”.
Ja edhe njė shembull, “mollė” – edhe kėtu (ė) ėshtė pazė, mirėpo shkronja (o) zgjatet “mooll”. Ndėrsa, fjala “sigurt” – kėtu shkronja (u) lexohet shumė shkurt, andaj edhe nuk ka nė prapashtesė shkronjėn (ė).

Ė – tregon gjininė femėrore, pra njė emėr femėror, qoftė emėr i veēantė apo i pėrgjithshėm, ne rasėn emėrore merr prapashtesėn (ė), Iliridė, Afėrditė. Nė raste kur nuk je i sigurt se cilės gjini i takon njė emėr, atėherė e kthejmė nė rasėn kallėzore me “kush?”.
P.sh. emrin “lis” – kur e kthejmė nė rasėn kallėzore na del “lisi”. Pra, nga prapashtesa (qė nė kėtė rast ėshtė “i”) vėrejmė se ėshtė emėr mashkullor dhe shėnohet pa (ė – e cila tregon vetėm emrat femėror).

Ė- tregon shumėsin, p.sh. “disa fėmijė” etj.. (natyrisht qė ka edhe pėrjashtime).
Kur bėhet fjalė pėr togfjalėshin, atėherė (ė) largohet nga mesi i togfjalėshit vetėm atėherė nėse fjala e bashkėngjitur fillon me ndonjė zanore.
Marrim shembull fjalėn “bukėpjekės”, kėtu zanorja (ė) qėndron, sepse fjala “pjekės” fillon me njė bashkėtingėllore (p). Nė tė kundėrtėn do tė anulohej shkronja (ė) apo ndonjė zanore tjetėr.


Sqarimi ėshtė marrė nga njė forum tjetėr shqiptar, tė cilin unė paksa e kam pėrpunuar/pėrmirėsuar, ngase autori, megjithėse i aftė nė rregullat gramatikore, kishte bėrė njė sėrė gabimesh drejtshkrimore, gjė qė tė gjithė e bėjnė - njėri s'jemi perfekt.

Ja dhe teksti origjinal, shih poshtė:

http://shkenca-kompjuterike.piczo.com/?g=39651809&cr=3
__________________
"Hajdede" ka braktisur forumin.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajdede : 17-05-10 nė 23:18
Hajdede Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-10, 13:23   #45
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drejtshkrimi

Ndėrkaq, nėse duam tė sqarojmė se ē'shkakton tė ndenjurit gjatė nė kėmbė...Ku i ke ė-jat, hajdedeCitim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajdede
Lapsi e ka shkruar gabim.

Sakte eshte "Duke ndenjur".

Sqarim:

une (po) ndej

ti (po) nden
ai (po) nden
ne (po) ndejme
ju (po) ndeni
ata (po) ndejneTani jam duke ndenjur
Tani u lodha se ndenjuri ne kembe
Po ndenja ulur kur me goditen
A do te ndenit ju?
Mos u anko, ai ndenji me gjate sesa ti!!
Une ndenja dhe s'u be gje.

Nderkaq, nese duam te sqarojme se c'shkakton te ndenjurit gjate ne kembe...

Ndenjja e gjate ne kembe shkakton alivanosje. (ia veme dy "j" bashke).

Ndenjja pa levizur vendi nuk eshte e lehte, ndaj s'duhet ndenjur gjate ne kembe. (por, ne rast se do ia hiqnim njeren "j", fjalia do merrte kah teresisht tjeter).

Dhoma e ndenjes - e pritjes.
Ndenjjes suaj i kishte hije.

Per vdekjen e babait te tyre ata hapen ndenjje dhe ndenjja zgjati plot nje muaj.
__________________________________________________ _

__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:19.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.