Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-05-13, 18:37   #2761
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kush i ka pak sa do pak mend
grek e shkjaut e tjerve djaj
nuk ju rrin si qyqe ne vendė
per tu shqye kshtu nder qakaj

mallkue qofte kush per mbas s otit
i beson ndoj her armikut
prore e ndjekt mallkimi i zotit
kush si ka armt e qelikit

me mbrojte shpi familje e nderė
mos me qa gjithmone si qyqe
neper stine ne vere e pranvere
ne gjak elot neper udhkryqe

ne qafe e paste ai fmiun e djepit
kush beson kaq cekt ne shkja
ka me mbete si qyqja shkrepit
me lot gjaku veq tue qa

se besimi qorr debil
e premtimi i kotė me fjale
ka me lane ne voter kopil
kurr armikun s ka me ndale

duhen masa more zotni
larg me pa e gjithmone prore
kah po vjen armiku i zi
e me mbrojte token arbnore

me mbrojte fare e mbrojt fis
rrencit kurr mos me i besue
demagog e kah ka pis
mos lejoni me ju mashtrue
autori xhelal ferizi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 01-05-13 nė 18:39
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-05-13, 18:43   #2762
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Larg me larg me mendue
mos me rrnue per lavd tė zi
kah do planet me i marue

mos me mbete nen kthetragji

e ai qe i gjallė bjen por si qyqe
ne dore shkinore si qyqarė
e me thike shkjau me i ba kryqe
ne trup me i derdhe shkinore fare

ne te dy botra t ne ferr do te shkon
s ka me pas kurr dite as vlerė
si nje qyqe do te renkon
gjithmone ne jete si qyqe e mjere
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-05-13, 18:45   #2763
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mjere qyqari qe e sht le
mjere shpirte skllavi qe vajton
mjeri i ligu per mbi dhe
qe nen shkja gjithmone renkon
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-05-13, 18:46   #2764
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Puna e penda e armt besnike
garantojne sot komb e fe
garantojne shqipnine etnike
te mos renkoj nen grek e shkje
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-05-13, 18:48   #2765
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Aman hiqnu mashtrimtarit
demagogut premtimgjise
mos i zeni bese tradhtarit
as dyftyrshit mashtrimgjise

se ju marr ne qafe me fmi
djepa e gra e nuse te reja
e ju len nen shkjaun e zi
nuse e gra ua len te veja

edhe motra e qika e e vasha
ua dhunon gjithmone armiku
siq kan ba gjith krajli e pasha
kurr shqipnise sju ter qerpiku
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-05-13, 18:51   #2766
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Tjeter rruge nuk ka mbi dhe
veq syqele me ndejte gjithmone
me i vrojtue grek e shkje
se prap toka na renkon
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-05-13, 18:53   #2767
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Keto fjale e vargje kam dashte gjithmone ti them e ti shkruaj edhe ne kohene duhur kur atdheu ishte ne rrezik por s kam pas mundsi sepse neper gazeta me rendesi jan jarget e mashtruese te demagogve por kurre jo kshillat e sinqerta te atdhetarve qe e kan me zemer dashurine kombtare e dhimbjen per popull -sepse ma teper ju jepet shansi e fjala atyre qe i zaptojne hapsirat dhe ekan me hile e me demagogji fjalen se sa fjala me kohe e hajrit e atdhetarit qe i sherben popullit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-05-13, 18:55   #2768
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Populli shqiptar secila shpi para lufte do te duhej te ishte e siguruar ne te gjitha format dhe menyrat me te mira ne menyre qe te mos poshtrohej askush nga shkjau i shkines e jo te jepen llafe pa mbulesa ne menyre q ete psoj populli tragjedi te pa papara seps ekush ja don te miren kombit te vet nuk e len ne kso tmerre e vuajtje te ferit qe kurr nuk i ka pa historii njerzore kaq te tmershme e ksi ferri as ne ferr s esht perjetue e poshtrim te femrave
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-05-13, 18:59   #2769
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Amaneti i kastriotit
amaneti i ahmet d elise
pushka e flaka e barotit
flake per flake me i ndejte serbise
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-13, 06:56   #2770
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

arkeologjija shqiptare
kah po shkon
sa duar tradhtare
sa shum nen dhe
armiku po ndikon
e dora barbare
sa shum dheun e shemton
i huaji
ah i huaj
te len pa atdhe
ta ben gjakun uje
te vret me fe
e pa fe
gjurmet ti shuan mbi dhe
prandaj po vuaj
se na mbuluan te huaj
na mbuluan grek e shkje
ah nuk mund ta pershkruaj
sa te zezat i bėnė mbi ne
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-13, 06:58   #2771
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

rracizmi anti shqiptar po ben kerdi nga bota hipokrite dhe nga mashtruesit e nga shitsit shqipfols
kjo esht ajo fjala ime kjo esht ajo shprehja ime qe e kam thene dhe q e ekam shkrue
se e gjith bota jan kunder nesh dhe kjo po del dhe kjo fjale ka me dale e vertetė-
sepse rracizmi i ndyre dhe hilet antishqiptare shihen ne qdo gjurme te veprimeve hileqare
pa ringjalljen e forte te nje patriotizmi shqiptar nuk mund te ket shpetim te ktij kombi -perndryshe ky komb mbaroj dhe do te mbetet vetem ne leter si nje histori -siq mebetn thraket qe sot nuk ekzistojne -

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 02-05-13 nė 06:59
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-13, 07:12   #2772
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

njer te grryen
e te mashtron mbi dhe
e tjetri nen dhe
kah do rrotull hafije
armiq
grek e shkje
e te huaj
gjithfar tradhtie
nuk mund ta pershkruaj
sa keq i jan turre kesaj shqipnie
tradhtaret bashk me te huaj
pjellat e qdo ligsie
neper shekuj e muaj
nuk duan te lene as gjurme qytetnie
as shenj e shqipnie
na duan vetem rremuje
ah gjithfar inatesh
e gjithfar zilije
sa shum te smure
sa shum lloje
e nen ne
edhe nder ne
doli gjithfar rruspije
e karriggjije
qe shet atdhe
e gjithfar tradhtie
qe d y gure si len bashk mbi dhe
shet toke e dhe shqipnie
e ben gjithfar krushqie
me grek e shkje
i jep nene e moter

e shkele mbi atdhe
mbi toke e voter
shkele mbi varre
e mbi deshmorė
gjakprishuri neper damarė
shet fare e fis
e dhe arbnorė
se esht i lindur tradhtarė
ah pushka veq pushka
pastron barbar
e bastard te prishur ne gjen
ku je adem jashar
kure per seri po na vjen
pushka jote plo zharė
se tradhtari e tradhtia po na then
s do te ket ma shqiptarė
gjaku i shprishur kala ebeden
po shembe
e atdhe
as jete e a s diell shqip
nuk do te ket ma me nxe
nes e barot e zharė
nuk qet per pushke shqiptari
do na mbuloj tradhtia
e nuk do te mbes as sa i gogel shqipnia
e as shqiptari
se me shkje e me hasem ka fillue krushqia
e valles po i prine tradhtari
nuk do te ket ma mbi dhe
as lule as bari
veq grek e shkje
nuk do te ket ma ilir
qohu zahir
e shkelzen
qohu fehmi
qohuni edhe njiher
mujė
e ju tjerė
qohuni se qyqet po na kendojne ne pranverė

me ne po tallet i huaj
po mbjellet mbi dhe tradhtia
qohuni se nuk mundem ta pershkruaj
sa shum
ah sa shum po vuan shqipnia
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-13, 08:14   #2773
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

bajerni tmerri i spanjollve katalansve dhe deshmia se si mund te mposhtet e gjith bota ne sport ne futboll dhe se si mund te behet nje ekip qe as yjet botrore te mos guxojne ti dalin para siq ishte strukur aty lionel mesi i cili as q e guxonte te mendonte paraqitjen ne ekpini e barcelones dhe u detyrua ti len shoket vetem nen smhiren e urraganit gjerman bajerni te cilet si luaj fshinin para qka do qe gjenin -dhe u deshmua se sa larg ishte fuqia ebarcelones dhe qendrueshmeria ndaj nje luani siq ishte bajerni tamam ne krahasim si nje dele me nje luan dhe kjo teori qendron ku e gjith bota esheh me sy se as gjasat mininale nuk jan qe barcelona te ket qfar shansi te ndeshet me me bajernin.
Ketu sihiet superfuqia ma serioze ne bote e rregullit dhe angazhimit seriotz ne pune serioze .
Tradita gjermane e punes dhe rrepsektit ndaj qdo angazhimi ku veqant prej gjith botes dhe popujve q e jan ne ket glob jan te vetmit njerz serioz qe i perkushtohen punes seriozisht ne secilin sekond pa ja nda rrespektin.
Ja pra keto jan edhe shkaqet pse gjermania ne secilin aspekt ka rezultate
Lionel mesi qe dikure tallej me ekipet ebotes dhe barcelona u struk per te shpetuatr fytyren ai mir ee pau dhe te gjith se fytyra e tij mund te shkonte dhe mir ee dinte se po epriste nje poshtrim i ri nga bajerni e dinte se nuk ishte ma ai mesi i legjendave dhe gazetave se titulli po i binte dhe shkelqimi dhe me qellim la hapsire qe bota te mendoj ah sikur te luante mesi do ishte ndryshe -
Jo dhe jo bajerni do ti fshinte para edhe sikur mbare barcelona do ishin te gjith ma te mire se mesi sepse nje makinerie te hekurt gjermane te qelikt nuk i dilet para per shkak se puna dhe dhe vetem puna seps ei vetmi popull esht ne bote qe rrespeketon punen.
Puna kulti ma i shtrejte i gjermanve dhe serioziteti dhe koncentrimi i madh ne pune per ta kuptuar punen si pjese jetike te jetes esht rezultatii pra -ky popull puntor nuk njeh kriza -bota do te duhej te ishte si gjermanet e jo gjermanet si bota sepse llafet pa mbulesa dhe sterzgjatjet neper sabotime po shihet se ku e kan sjelle boten dhe vetem perveshja serioze ndaj punes thyen te gjitha ne ket rast barcelpona dukej si nje pule e lagur se bahsku me mesin qe per te shpetuar fytren e tij ai nuk u paraqit fare kunder nje luani me qellim qe fytyra e tij te mos shkon per gjithmone e jo pse kishte ndonje arsye tjeter por mire u pa s eme ken kishte te bente dhe ketu qendronte arsyeja
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-13, 04:06   #2774
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

qka me thua pashe zotin--po ku ka si krojet e mia--ku ka si fushat e mahnitshme e tė gjera--me thuaj mbi dhe ku ka si etnike shqiperia---ku qelė si aty aq famshėm pranvera-ku mė shkrinė malli e dashuria-- ku qelin lule si aty e vera-- ne cilin dhe e ku esht ma e lehtė puhija-- se ne timin dhe e atdhe--ku pushon ma bukur perendia--se ne atdheun e shqipeve ne te shejtin dhe -- -ma te bzukur ku ka se etnike shqipnia --cili diell si aty din me nxe --ku mbine ma bukur se aty gjalleria --ne cilat kombe e fe.--mbi dhe e glob ku jeton njerzia --ma e bukur se ajo toke s ka le -xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-13, 04:17   #2775
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

banka europiane do te investoj ne turqi miliarda dhe do te shkrihen miliardat ne at vendė shum ma teper se ne qdo investim tjeter dikund shum ma teper se ne ukraine e ne qdo vend tjeter -por jo ne shqiperi etnike jo ne atdheun e shqiptarve dhuna dhe sadizmi me varfri e denimi mizore i europes ndaj shqiptarve vazhdon duke ua mundsuar qerdheve te bandave ne atdheun tone te bejne kerdi ndersa vet europa ndaj nesh sillet keshtu si duket na ka ne shenjester si denim te perjetshem.
ah europe se ty ve zoti--tjeter forcė mbi dhe s t e vjen hakut--por se dije i yni loti-do te behet lum i gjakut--e ne ty ka me vershue--mbi at gjak ke me notue-- se nje dite do te vjen sahati--ka me u la edhe mekati--shtrejt pague perendise--per shum te zeza ndaj shqipnise--kush do ne glob qe ja thurė--lakun ne fyt qe i ka perthure--mbi lot tona do te notojne--per te zi motet do te ju shkojne--s do te ndihmon kish as gjamija--se e ka shkrue perendia--gjer e gjat ne teftere te qiellit--gjak e lot me ra prej diellit--mbi ata qe shqipnise te vjeter--i kan lshue djaj e lugeter--neper shekuj pa ja nda--ne copa e grima e kan nda--ja coptuen zemren shqiptarit--tu i marr perlen e tivarit--turku europ e rod i latinit--qe ja dhan bregun te ukqinit--perlat tona i lan nen shkje--e na ndane po gure e dhe--a na lan pa shu kala--gjith tu i fale nen grek e shkja--autori xhelal ferizi fund i pjeses se pare gjamė shqiptare


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.