Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-11-08, 21:40   #31
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kostandini
im ate=ati im (baba, babai im )
yt ate =baba yt(jot)
ime me = mema ime (mami ,mama,mamaja ime)
jot eme =nena jote
pra im,yt,ime,jot ne kete rast eshte peremer pronor qe perdoret para emrave qe tregojne lidhje(marredhenie ) familjare midis njerezve te ndryshem. Po keshty mund te themi : im ose yt kysheri etj. Pra sic e shihni perdoret vetem per veta e pare dhe e dyte njejes si dhe per veten e dyte shumes , si psh. tet vellezer etj. Pra keta peremra kur vihen para emrit ndryshojne paksa emrin te cilin shoqerojne , por kuptimi nuk ndryshon . Pra ime me nuk eshte gabim te thuhet , vecse kur flasim duket sikur eshte nje fjale e vetme (e bashkengjitur). Besoj se ju ndihmova sadopak.
Bye!**********
**********
**********E kuptova se ke dashur diēka tė sqarosh por, sqarimin nuk e kuptova edhe aq!


Megjithatė tė falemnderojė pėr mundin dhe kohėn qė ke vėnė nė lėvizje.


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-11-08, 16:11   #32
DUA
 
Anėtarėsuar: 05-11-08
Postime: 55
DUA i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Si thoni ju,duhet te perdorim fjalen skalibilitet?!
DUA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-09, 18:24   #33
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Avatari i Dallandyshja_718
 
Anėtarėsuar: 17-10-08
Vendndodhja: Ne perendim... :D:)
Postime: 4,352
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Pershendetje te nderuar!
Kur dhe si te perdoret fjala pas poashtu fjala mbas?

Me respekt, Dallandyshja

__________________
Me viēa nuk l’vrohet!
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 16:38   #34
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dallandyshja_718
Pershendetje te nderuar!
Kur dhe si te perdoret fjala pas poashtu fjala mbas?

Me respekt, Dallandyshja
Mendoj se tek parafjalėt pas dhe mbas luan rol dialekti i gjuhės toske dhe gege porse kanė kuptimin e njėjtė tė fjalės. Pėrshembull, pas pėrdoret nė dialektin e toskėrishtes, ndėrsa mbas nė atė tė gegėrishtes, sikurse prapa-mbrapa.

Tė pėrshėndes. :)
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 17:22   #35
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Nuk pash ndonje fjale te re ne gjuhen shqipe...

Nje dite ne nje reklam te KEK-ut ta ruajm shtetin me kursejm energjije.. ti fikum dritat mos ti lem pa nevoj ndezur , ta shfrytezojm rrymen pas ores 20:00 deri ne 7:00 te mengjest per shkak qe jan tarifat me te Uleta.. ta fikim tv, ta ndalim kompjuterin dhe mos ta lem ne STAND BY.. kjo fjale ka hy tash ne gjuhe shqipe eh shum e shume fjale te tjera jan duke hyr tek ne ne shqiptarizem..
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 17:37   #36
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Avatari i Dallandyshja_718
 
Anėtarėsuar: 17-10-08
Vendndodhja: Ne perendim... :D:)
Postime: 4,352
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Mendoj se tek parafjalėt pas dhe mbas luan rol dialekti i gjuhės toske dhe gege porse kanė kuptimin e njėjtė tė fjalės. Pėrshembull, pas pėrdoret nė dialektin e toskėrishtes, ndėrsa mbas nė atė tė gegėrishtes, sikurse prapa-mbrapa.

Tė pėrshėndes. :)
Idila, tė faleminderit pėr sqarim!
Respekt, Dallandyshja
__________________
Me viēa nuk l’vrohet!
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 22:33   #37
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra
**********
**********
**********

Tė nderuarė bashkėbisedues,

vėjė re se nė ditėt e sotme shumė fjalė po pėrdoren si nė shkrim ashtu edhe nė fjalėn e folur, tė cilat pėr mua janė tė reja nė Gjuhėn Shqipe.

Shembull i freskėt ėshtė njė fjali e shkruar tė cilėn lexova mbrėmė.

" Ime ka gjithashtu sy..."

E kuptojė qė ėshtė fjala pėr nėnėn, tė ėmėn por, nuk e kuptojė dot pse " " ?

Do tė isha mirėnjohės secilin tė mė shpjegonte, a ėshtė kjo formė e re pėr ta quajtur nėnėn, apo ėshtė gabim drejtshkrimi apo, apo ?

Pra le tė mbetet kjo Temė, temė nė tė cilėn sjellim fjali nga librat, diskutimi kėtu nė dardani dhe bisedat folėse nga jeta e pėrditshme, nė tė cilat nuk i kuptojmė disa fjalė apo pėr bashkėbiseduesin janė tė reja


Ju nderon


Kodra
Si mė paska shpėtuar pa e lexuar kėtė shkrim qė mė ktheu njė dekadė pėrpara?! Them kėshtu, pasi qė si fėmijė sa herė shkoja tek xhaxhai i babait tim (ndjesė i pastė shpirti), fillonte me pyetjen: "Si je bija e xhaxhait, po yt atė dhe jot ėmė si janė"? Ndėrsa unė si fėmijė i pėrgjigjesha gjithmonė duke qeshur, ngaqė mė dukeshin fjalė qesharake "yt atė dhe jot ėmė"! Me kalimin e kohės e kuptova se ai i kishte shumė me vend fjalėt...!

Thjeshtė doja tė ju pėrgjigjem juve i nderuari Kodra, se nuk ėshtė formė e re apo gabim shtypi, por janė fjalė tė pastra tė gjuhės sonė tė bukur, janė fjalėt e tė parėve tanė!

Ju pėrshėndes kudo qė jeni!
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-01-09, 18:34   #38
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Xhavit Haliti, super-Enveristi, kish perdor ne nje shkrim te KosovaSot, fjalen UNISON.... Tybe shume po perdoret Latinishtja prej atyne qe s'po dijne Shqip.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-01-09, 19:29   #39
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
Xhavit Haliti, super-Enveristi, kish perdor ne nje shkrim te KosovaSot, fjalen UNISON.... Tybe shume po perdoret Latinishtja prej atyne qe s'po dijne Shqip.
E me qfar fjale me zavendesu kete...
Dje kryetari i LDD-s Negjat Daci gjat intervistes perdorke fjalen "bile"
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-09, 07:22   #40
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Avatari i Dallandyshja_718
 
Anėtarėsuar: 17-10-08
Vendndodhja: Ne perendim... :D:)
Postime: 4,352
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
E me qfar fjale me zavendesu kete...
Dje kryetari i LDD-s Negjat Daci gjat intervistes perdorke fjalen "bile"
BILE - (pjesėz, fjalė a shprehje e ligjėrimit bisedor) MADJE, POENDE...

P.S. Marrė nga ''FJALOR I SHQIPES SĖ SOTME'' , botimet TOENA, Tiranė 2002. Faqe 113.
__________________
Me viēa nuk l’vrohet!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dallandyshja_718 : 31-01-09 nė 07:23
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-09, 09:22   #41
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dallandyshja_718
BILE - (pjesėz, fjalė a shprehje e ligjėrimit bisedor) MADJE, POENDE...

P.S. Marrė nga ''FJALOR I SHQIPES SĖ SOTME'' , botimet TOENA, Tiranė 2002. Faqe 113.
Po per nje intelekutal i shkon pershtatje Madje.. e jo bilez qe su dike qfar thoshte... POENDE, hera e par qe e degjova..
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-09, 22:46   #42
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,634
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Sa duket se sgfetoni ....

Poende - perdoret per te perforcuar ate qe eshte thene me pare, duke pasur kuptimin - madje, bile
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-11-09, 08:42   #43
Oltiana1
Larg FD-sė .
 
Anėtarėsuar: 26-11-09
Postime: 5,082
Oltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Hmmm fjalė tė reja po lindin mjaft dita-ditės po sa janė tė dobishme pėr njė gjuhė qė duhet me qenė e pasur , por do thoja qė nuk ėshtė e kot kjo thėnje :Gjuha ėshtė tepėr e rėndesishme pėr tė ja lėnė vetėm gjuhėtarėve :)
Oltiana1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-11-09, 08:59   #44
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Gjat krizes se koalicionit e futen edhe fjalen - Riformatizim- Kur ka qen e mundur te zevendesohet me Rifreskim. Ne fjalet e huaja ne shumicen e rasteve po i fusim nga mendjemadhesia gjoja qe te themi diqka pak me ndryshe.
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-11-09, 09:57   #45
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė tė reja nė Gjuhėn Shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
Gjat krizes se koalicionit e futen edhe fjalen - Riformatizim- Kur ka qen e mundur te zevendesohet me Rifreskim. Ne fjalet e huaja ne shumicen e rasteve po i fusim nga mendjemadhesia gjoja qe te themi diqka pak me ndryshe.
.. ato janė fjalėt e shprehjeve muli vitamin ;D ..PėRDOREN nga fjalėt universale pėr moderizim.

si p.sh. rinija moderne shpesh pėrdorin fjalėn '' Ok '' okey .
kjo fjali nuk posedon nė fjalorin tonė , vetėm se perdoret per shitje qallumi ;)


__________________
pause

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga premium : 29-11-09 nė 09:58
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.