Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-11-08, 01:30   #16
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Malli per Atedhen...!
``````````````````
Hej ti mall q'me thave shpirtin
zemer e mushkeri se q'me digjen,
me djeg malli per Atedhen
ma don zemra shum folen
ate *fole* si qelibari....
Aty ku qendron shqiptari
hej ti malle barkun ma thave
Nga vendlindja kur me ndave,
digjem pervlohem si qiri...!
per miqe dhe shok e njerzit e mij..
per gjithe ata qe i kam prej gjaku
nje nder ta,qe kam lind prej barku
Atdhetar i pushke's dhe i qarkut
jam krenare pasha besen
Per ata qe mbain qendresen
s'paska gje ma veshtir,
me qen large prej tet bir
E ndare zemra ne dy pjese..
lot e nenes,"shi"tuj rrjedhe,
fat i lige per shqiptar....
Neper bot te shperndare,
zemra t'shkreta,digjen mall
s'ke me kend me fole ni fjale,
me vete s'kemi bab as nan,
farefisin as shoqerin....!
Gjithe me mall per ta po rrije,
e penduar sa shum po vuaj,
M'digjet shpirti ne dhe te huaj,
qe po m'ndodhe ket se prita?!
Ne Gurbet me ra pika
hikin muaj,edhe vitet....
prej k'saj lekure nuk po dilet,
o kush kaqe shum na ka mallkuar
Me u ba rob,ne dhe te huaj...!

nga -autore
Hajla Rugovase&Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-12-08, 20:14   #17
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

E kujt ti rrefehemi valle?!

~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ne kete dhe te huaj,
a shiut qe bjen pa ndare
apo qiellit qe aqe shum eshte i vrazhde?
apo diellit qe n'ket vend s'po nxe,
apo henes diku mshefur,
a natyres qe ka heshtur!
e po detit plot me vale,
a po malit mbuluar me bore
s'di me cilin te bej ni llafe
kush nga keto hallet mi ca,
E kujt ti rrefehemi valle..?
per vitet qe po i kaloja large
large atyre qe i dua me zemer
per ata qe kan ni emer
shqiptar atdhetar...
krenar e margaritar
E kujt ti rrefehemi valle...?!

...nga autore
Hajla Rugovase&Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-08, 03:57   #18
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Jo nuk Coptohen Tokat e "Nan" Madhes Dardane...

Ti Armik...!
~~~~~~~~~~~
TI o Bisha e Madhe
SA Hera me Shendrrove, ne GERMADHA
SA HERA.............
Nder SHEK me LAVE me GJAK
Me GJAKUN TIM Te PASTER
Lava, FUSHA e MALE...
Me GJAKUN TIM, ma Thave BARIN, Natyren, PRISHE !
Me GJAKUN TIM (mbulove) QIELLIN
Me LOTIN TIM (merzite) DIELLIN .

QDO QENIE SHKATRROVE
MBI SIPERFAQEN E DHEUT
TE DARDANIS SE VJETER .

Ne TOKEN Time, sa SHUM...VARRE... Hape
Barbarizem I Barbarve,
GJAKUN TIM, ne VEND (buke) NGRENE
Si s'dite te NGOPUR
SHIMPAZE
Sa Shum DJEM NANAVE mi VRAVE !
SI s'dite te NDALUR,
O KAFSH, E BARBARVE
Dhe SOT Nuk ke "TURP" nga TURPI yt'
AKOMA KERKON TE MI COPTOSH TOKAT
Dhe sot e NJEMIJE VJET nuk pres mir nga TI
Dhe SOT
e NJEMIJE Vjet, DHE deri ne KJAMET
MIZOR ke lind, e MIZOR ke per t'ngordhur!
SHPORRU O SHkjaaa!!!
SE Drejtsi me TY nuk KA !

SA shum ZEMRAT ti i kalle
SA SHum NANAT ke Len, pa DJAL
Male pa GJETH, e Fusha pa BAR
SA Shum THMIN ke Len, JETIMA
SA shum DHIMBJE sa shum ETJE
NE TOKEN Time, nuk GjeJ PREHJE !

Sa her,ma Lave me Gjak Bajrakun
Sa Hera
Njersen time pagova
Pa pasur hak
Per Gjakun tim te Shtrenjt
Nje dite,
Kam per t'marrur hak
Sa t'Lind DIELLI e preron HANA
Trima Shqiptar ka per t'Lindur Nana .

Ti armiku im
Armik i perjetshem
Nga ti nuk pres, as me te voglen miresi
Une pres dhe Mburrem, me Trima Dijetar te mije...
Qe Shpalosi Faqja e Dheut nder Shekuj
Me Dinjitet dhe Moral te Lart Shqiptar.

E ti armiku im i perjetshem
Qka duhet pritur nga ti
Ti si mi coptove Tokat, ti si mi coptove eshtrat
Ti si varret mi varrose, nji mbi, nji....
Ti qe nuk me len plaget, t'me sherohen !
Njemije shpirta mi nxore, nga shtati
Miliona hera me Gjak ma Lave, Bajrakun
Miliona Njerez Debove, nga Vatrat...
Miliona Shtepive... prishe Ogjakun !

ATY KU KA REN GJAKU I DESHMORIT
Aty Qelin LULET JORGOVANI
Aty kan VENDIN. Aty kan RRENJEN...
Ato LULE do MBIJETONIN
Driten e "LIRIS" Gjithmon T'GEZONIN
Gjithe Ata/o qe Falen JETEN
Me GJAKUN e KUQ Paguan VETEN.

ESHTE MBUSH "HISTORIA"!
Nuk GJEN Dot, FJAL.
Per ty' MIZOR per ty' BARBAR
TI nuk DIN te NGOPESH
ME GJAKUN E SHQIPTARIT JO !

PO NDIGJO MOR BISHE BARBARE
SE SHQIPTARI KA ZEMER GURI
Nuk Gjunsohet JO
Dhe VDES
PO VDES-SI Duhet Vdekur BURRI .

SE KOSOVA PRAP LIND DHE RRIT
SOKOLA PER MALE
ATA NUK DIN QKA THOT FRIKA
DHE GJER NE PALC TU SHKON THIKA


NGA PERVOJA SHEKULLORE...
Kan Mesuar SHUM nga Ty
Ata SOT din per VETE
Per T'luftuar DREJTESIN .

SOT DHE NESER GEZOJN LIRIN
DHE KTE BOTA SHUM MIR E DIN
GJAKU I SHQIPTARIT
KA PER SHENDRIT
NAN "MADHJA" DARDANE
TE GEZOI PAVARESIN...

Nga autore
Hajla RUGOVASE. Bije DARDANISE.
_________
Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 16-12-08 nė 03:59
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-09, 16:36   #19
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

"Ceshte kjo re"?!

"Ceshte kjo re,ce m'rrin mbi kok
Pse ky diell s'me nxen dot,
Ceshte ky "shi" ce bjen pa ndare
S'po m'len driten per te pare,
Pse kjo jete kshtu,me mundo
Here me ngrit,e here m'rrexo!
Sa e vogel me duket bota,
Ma ka shkelur bishtin rrota
Nuk po shofe driten as diellin,
Po Vuaj dhe caj,per Njeriun me T"mirin!
Ah bre jete,sa shum m'mundove
Kurr nga vuajtjet s'me lirove,
I miri vuan,i keci rron...
Gjithecka mbrapsht,n'kete bote po shkon!!!

...shkroi
Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 10-07-09 nė 16:38
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-09, 04:37   #20
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

"Jeta cenka e tille...!

Valle,Sa hera duhet lindur njeriu?!
Ti ke ni shpirt te madh dhe bujar...
As semundja nuk te ndali dot,shoku im.
Ce ti mbash zakonet tua
Dhe ashtu i shtrir,
Lidhe fejesen e Vajzes, me cunin ce kishte fat.
Me plot fjalen tradicionale rugovases....
Ju the,nga zemer ju uroj Fat ne jet ce te dyve bashk!!
Pacit ni jete te lumtur dhe te gjate bashkshortore..
Uroj ce kjo ure ce po ju lidhe...
Te jete nje ure ce ju mban bashk pergjithmon!!!
dhe as ni e keqe mos t'ju ndodhe ne jete,
Sepse jeta sa cenka e gjate cenka dhe e shkurt,
dhe ajo duhet jetuar ashtu si e kemi fat qe te gjithe....
Eh,sikur te jam sot,si isha dje!
Te pamunduren, e kisha bere te mundur
Per arritjen e deshires se vajzes time!!!
Gjithnje kam than,
Se une do jem ni prind
Ce do ndjej kenacesin njelloj si per vajzen, si per djalin..
Sepse jeten duhet ta jeto secili per vete,
Ace sa ka per t'Jetuar...
Thon se njeriu ka vetem ni jete,
Por une mesova dhe per dy a tri(2-3) tjera,
kurr se kam menduar se jeta cenka kace e tille...!
Te me pyesni per gjerat ce kam kaluar neper to...?
do e kisha bere ni(1)roman "Shekull"!!!
dhe "Titullin" do e kisha shkruar...
"Kurr s'ia gjeta fillimin jetes"!!!
Por qte bejm,
Ce ni dite u dashka te vdes,si i miri si i keci..
Thua se kurr s'paskam cen ne kete jete,valle!!!

...Dedikuar fjalet e tim shoq.M.D.
Hajla Rugovase&Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 12-07-09 nė 04:40
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-09, 21:19   #21
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

"Lotet"!!!

"Lotet me jen bere si vale detit!!!
Mos prania jote,me mungon ne cdo kohe o shoku im i jetes,
pa Ty gjithcka me duket e pakuptimt
sa do ce te tjeret me rrin pran,
Por askush spo e nxen vendin tend
Ce diten kur ti u shtrire ne spital,
Dhe dielli ka humbur shiqimin,
"Lotet nuk me jen ndalur!!!
dhe force me nuk do kam,
Per deri sa dielli te me buzeqesh
ne pranin tende,
Duke besuar ne Zot.
Qe te lere ne kete bote
S'bashku te jetojm!!!

Lutem per Ty ne cdo kohe
E Yte-Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 15-07-09 nė 21:21
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-07-09, 00:00   #22
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra
"Lotet"!!!

"Lotet me jen bere si vale detit!!!
Mos prania jote,me mungon ne cdo kohe o shoku im i jetes,
pa Ty gjithcka me duket e pakuptimt
sa do ce te tjeret me rrin pran,
Por askush spo e nxen vendin tend
Ce diten kur ti u shtrire ne spital,
Dhe dielli ka humbur shiqimin,
"Lotet nuk me jen ndalur!!!
dhe force me nuk do kam,
Per deri sa dielli te me buzeqesh
ne pranin tende,
Duke besuar ne Zot.
Qe te lere ne kete bote
S'bashku te jetojm!!!

Lutem per Ty ne cdo kohe
E Yte-Natyra!
-------------------------------
Natyrė e nderuara mikesha ime shoqe e sinqert

tani po i kuptoj shkaqet perse ke munguar gjat
nurri juaj qenka ne spital-
me vjen keq per rastin dhe i uroj sherim te shpejtė e di me ke thene sa her
qe ai nuk i ka punet mirė me shendet por jeta i ka kto -
jeta esht nji vizllimė mashtrues e e cila vizllimė e ka joshjen mashtrimin dhe lakminė
permbrenda saj jan guret e larmive te periudhave vuajtje gzim ky esht definicioni i sajė

me shpresė se burri i juaj do te sherohet te pershendes dhe te kshilloj me shpresue

ti je nje femer shqiptare e maleve malsore dhe traditen e keni si burrneshat rugovase

besoj ne kalitjen tende dhe pervojen ti je rritur jetime jeta ejote ishte palcė guri e qendreses neper periudha jeta ka furtuna deh ti je granite shkemb shqiponje e malit asnjiher mos ju dorzo stuhive dhe ruaje qetsinė ruaje sa te mundesh shendetin mos u ligshto sepse un e di se ti je me pervoja dhe duhet te ndimosh familjen
neper situata ata presin prej teje sepse te vjetrit jan udhrrefyesit e e shtigjeve te jetes kshilltaret prandaj qnedro mos u tund mbaje lart moralin -
me vjen keq qe jemi shkeputur qe sa kohė per shkaqe angazhimesh sepse jeta sjell halle kjo katile por e vrejta se je paraqitė perseri sepse nje kohė u largove nga forumi
te pershendes duke te uruar te mira ne familje e sherim te shpejtė te burrit

sinqerisht miku yt i pa ndryshuar liriku
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-07-09, 01:54   #23
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Mik i nderuar lirik,si dhe vlla shqiptar ku do ce jeni, kam nderin te pershendes me gjithe cenien time njerzore duke te falinderuar per kohen dhe fjalet e ngrohta ce keni len per mua njekohesisht dhe tim shoq mbrenda ketyre shkrimeve,te cilat jen te mirseardhura tek une dhe familja ime gjithashtu...duke pasur parasyshe gjithnje bujarin dhe sinceritetin tend te treguar njerzore ndaj meje dhe familjes time..dhe kjo me ben te ndihem e previligjuar para vetes dhe te tjerve.....Edhe sa do ce jeta t'me perplas,prap mundohem ta kem kurajon!!!sepse jeta me ka mesuar tu permbahem gjerave cilat qofshin ato,sic e ke cekur dhe ti me larte,padyshim se dhe kesaj here mundohem te jem ne kohen kur te tjeret kan nevoi per mua,pa len anesh dhimbjen ce po ndjej per tim shoq, tani e 04 Muaj duke u kuruar ne ni Spital jashte Kosove....Me shpresen dhe besimin ne Zot ce te gjindet ilaci per sherimin e tij te plot!!!

Njiherit uroi ce dhe ju se bashku me familje te jeni mire dhe pa halle te medhaja ne ate Gurbet mjeran...i cili dhe po na dyfishon gjerat ne jeten e perditshme!!!

E sa pa te fat paskemi cen o vlla,kshtu te shperndare neper gjithe dynjan,pa pasur me kend ta ndash ni fjale,apo ni kurajim ne ditet e ngushta!!!

Me te mira u ndegjofshim herave tjera, nga moter-Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 18-07-09 nė 01:56
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-07-09, 08:49   #24
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Natyrė e nderuara mikesha ime shoqe e sinqert

tani po i kuptoj shkaqet perse ke munguar gjat
burri juaj qenka ne spital-

me vjen keq per rastin dhe i uroj sherim te shpejtė e di me ke thene sa her
qe ai nuk i ka punet mirė me shendet por jeta i ka kto -

jeta esht nji vizllimė mashtrues e cila vizllimė e ka joshjen mashtrimin dhe lakminė-


permbrenda saj jan guret e larmive te periudhave-

vuajtje gzim ky esht definicioni i sajė

me shpresė se burri i juaj do te sherohet te pershendes dhe te kshilloj me shpresue-

ti je nje femer shqiptare e maleve malsore dhe traditen e keni si burrneshat rugovase -

besoj ne kalitjen tende dhe pervojen- ti je rritur jetime -
jeta e jote ishte palcė guri e qendreses neper periudha -

jeta ka furtuna dhe ti je granite qelik shkemb shqiponė e maleve -
asnjiher mos ju dorzo stuhive te pa mshira jetsore
dhe ruaje qetsinė-

ruaje sa te mundesh shendetin mos u ligshto-

sepse un e di se ti je me pervoja dhe duhet te ndihmosh familjen -

neper situata-

ata presin prej teje sepse te vjetrit jan udhrrefyesit e e shtigjeve te jetes -

kshilltarėt kahillat jan vlera te qmushme -

prandaj qendro mos u tund mbaje lart moralin -


me vjen keq qe jemi shkeputur qe sa kohė per shkaqe angazhimesh-

sepse jeta sjell halle kjo katile-

por e vrejta se je paraqitė perseri sepse nje kohė u largove nga forumi-


te pershendes duke te uruar te mira ne familje e sherim te shpejtė te burrit -


sinqerisht miku yt i pa ndryshuar liriku -


Natyra me vjen keq per disa gabime ne shkronja por e shoh s e nga shkrimet e shumta po harroj nga njiher germen ose po e qes gabimisht shkronjen -
por ti me kupton sepse vertet nga terminet e shumta e obligimet jetsore shkrimev vargjet

po behet
teper dhe po gaboon pastaj njeriu ne shkronja por ti me kupton -
E ndeuara mikesha ime e vjeter te uroj te mira e gzime ne jeten tende besoj se do te jet gjithqka
ne vendin e vet si ty ta don zemra ejote e fisnikrueme prej nje shqiptaereje te ndershme e te fisshme siq je ti

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 18-07-09 nė 08:50
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-07-09, 05:28   #25
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

S'ka gje o mik,mos u ndiej kece aspak,se cdonjeri gaboim ne drejtshkrime,dikush me pak,e dikush me shum,nuk ka ndonje te kece ketu,e kece mund te jete atehere kur gaboim ne fjale,sa per drejte shkrime,ka zgjidhje...Te pershendes duke te uruar gjithe te mirat Ty dhe familjes ne pergjithesi....Jufalemnderit

gjithnje me respekt
Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-09, 04:31   #26
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Qeshte ky "shi"?!

A mos valle jan lotet e mi,
Pse kaqe shum mu desht te qaj
M'kaloi jeta me buze ne vaj!!!

Dhe ksaj vere s'po nxe dielli,
ka mbuluar reja qiellin,
ka mbuluar eshte bere terr,
Asnihere hana s'po del!

Tretem mbytem ne mendime,
Pse me vran o jeta ime?!
Shkrihem-digjem si qiriu,
Sa i fort qenka njeriu!!!

Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 01-08-09 nė 04:33
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-09, 04:36   #27
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Kritike!!!

Pes muaj n'spital
Pes muaj i shtrire
Pes muaj pa diell,
Pes muaj pa i pare,as yjet ne qiell
Pes muaj pa ngren, pes muaj pa pire
Pes muaj pa folur as fjalen e lire,
Pes muaj medicin,
Pes muaj maqin
Pes muaj aparate,e fotografime
Asnihere cakun,spo mund e arrijne!
Cila eshte semundja?
As mjeket nuk po e dine!
A po ky qenka fati ce prek njerin!
Sa do qe jeto,ni dite duhet ik!
Sa e dhimbshme jeta,te ikesh prej saj,
Ni dite duhet vdesim,s'kemi ka t'ia mbajm!
Por te lutem Zot-na fale dhe ksaj here
Musain ton,na lere ne mes neve
I fale ngapak,dhe nga vitet tona
Mos na beje qe bota,mos te eshte e jona!
Dua te jemi dhe na pjese e saj,
Ne meshiren tende,s'bashku te jetojm...

Na ndegjo o Zot lutjet tona...AMIN
Hajla nga Rugova&Natyra!
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-09, 21:05   #28
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

"Sot"!
~~~~~
Ah Sot, e imja eshte kjo bote
Qe ti po mbijeto,o shoku im
Dhe sot eshte me mua
E gjithe gezimi dhe lumturia
Sot gjithcka eshte ndryshe
Qe ti iu ktheve jetes ne te vertet!
E qe je ne mesin ton komplet
Dhe SOT Ti je vetja krejt
Ndryshe je sot, e ndryshe ishe dje!
Sot gjithecka po buzeqesh per ne
Per mua dhe per Ty o shoku im.
Per dashurin ton,per sinceritetin dhe bashkjetesen.
Per femijet tan qe kemi pran,
E per gjithe njerzit ce kemi ne Kosove
Qe ishin ne anketh per Ty!
E ne veqanti,per nusen me dy femijet,qe ace shum i do..
Me brengosje qe si ke pran!
Keshtu e deshti fati,
Por kishe dhe mbesat e nipin,e vajzes
Qe te duan shum,dhe ti ata...
Ata luteshin per ty dit e nat
Per ti shpetuar te keqes semundjes,
Qe me muaj te dergji ne shtrat!
Ata e kishin te veshtire ta kuptonin,
Gjendjen ne te cilen po ndodheshe!!!
Por si femi qe ishin,ata donin vetem te perqafonin...
E sa here qe te vizitonin,
Luteshin ce te shkoni me ta ne shtepi,
Ata nuk e dinin se c'po ndodhte me ty!
Shpesh e thosha me vete,te lumet keta si jen femije
Sa kisha dashur ce te behem dhe une si keta,
ne nje moment!
Per mos ta perjetuar te tillen semundjen tende,
Me lloje medicine,qe ushenin trupin tend!!!
Valle,sa shum mesova nga kjo jete!!!
Qe kur me vdice nena ne femiri!
Mu deshte te rritem para kohe,
Sepse koha kerkonte tjera prova!
Qe te jam si nje e rritur,
Per tu kujdesur per baben, dhe dya motrat e mia!!
Qe ishin me te vogla se une,
Te pritura dhe te papritura befasi,
Qe jeta dinte te me godas me to!
Duke u bere pjese e te perditshmerise!!!
Ndoshta me shum,dhe ndoshta me pak,
Se qdo tjeter njeri ne bote,
Por as une nuk jam e vetune,kete gjithe e dim
Se kjo bote eshte e mbushur me halle
Qe fundin nuk ia dim,valle!!!

Nga autore-Hajla&Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 06-08-09 nė 21:10
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-08-09, 08:43   #29
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Sa knaqesi
kur ndien nje lajm te mire ,
sa lehtesi
kur te plotesohet nje deshire!
Nje urim e pergezim,
nga kjo ane e detit
per Juve -gjaku im!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-08-09, 01:53   #30
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Sa knaqesi
kur ndien nje lajm te mire ,
sa lehtesi
kur te plotesohet nje deshire!
Nje urim e pergezim,
nga kjo ane e detit
per Juve -gjaku im!!
Paqit gezime dhe te mira o vlla,GURI SYLAJ
Shum te falemnderit per fjalet e ngrohta...

Ju jam mirenjohese
Natyra


natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.