Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-08-09, 05:28   #31
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

"Ndonihere!
~~~~~~~~~~
Ndonihere sikur behem zog,
dhe ngjitem larte ne ciell
Ndonihere behem si ere,
dhe gjitha i perfshije
Ndonihere mbes pa force,
dhe sikur shtrihem per tok
Ndonihere qaj pa lote,
dhe askush s'me vren!
Ndonihere behem kenga vet,
dhe s'kam nevoj te kendoi
Ndonihere vallzoi
me hapa te ngadalshem
sa ce nuk ndegjohen fare,
Ndonihere vrapoi e vrapoi
sa ce nuk ndjej lodhje
Ndonihere bertas,
me tere zerin ce kam
dhe askush s'me degjon,
Ndonihere flase me vete,
Sa ce bota me vezhgon!
Ndonihere ndonihere ndonihere,
dhe gjithe herave
Jeta eshte e tille!!!
Sa ce nuk arrijm ta dim?.

Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 17-08-09 nė 05:28
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-08-09, 00:31   #32
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Nostalgji


Po ecnim ne rrugen e lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shume me mundon sot kjo rruge
aty ku u njohem dhe u ndame

Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

As pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi tok
se di pse me erdhi kaq keq
me shiun edhe une derdha lot.
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-09, 05:02   #33
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Te falemnderit moj Jana e nderuar...me paske zbukurar temen me "Nostalgjin" shum e mire...suksese ne t'ardhmen

TE DESHIRON
Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 26-09-09 nė 05:06
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-09, 07:27   #34
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

zhgėnjim largim humbje apati ftoftesi shpresė mėrgim i mallkuar -

as gjallė as vdekur-

-pozicion i pa harmoni tokė e huaj vuajtje pendim pa atdhe larg atdheu-
-jetė pa kutpim gjuhė e huaj largim mohim mėrzi kurbet i pa fund -
qdo gjė luftė me shpirtin mbijetesė jetė monotone -
ne dhe te huaj-

me njerz te huaj i tjetersuar-
vargjet e natyres kan dhimbje dhe jan prekse-

paraqesin nji lloj pendimi nji lloj loti tė mbredshėm -

qė dėnesė nė varg paraqet fatin

e mallkuar te rruges se ikjesdhe mergimit eksodit te detyruar-


dėshires se vendit por gjithqka ėsht a s kndej as andej -

gjithqka ėsht vuajtėri

mundsi jo reale e te kthyerit ne jetė me atdhe -

gjithqka esht nji lloj mjerimi ku njeriu nuk din kah te percaktohet-


sepse rrethanat e sollen as ne qiell as nė tokė-

aq ma parė nė kohen sot kur askush nuk tė kupton -


Nė kohra tejet tė vėshtira dhe absurde kohra egoiste dhe monotone-

kur njeriu njeriut nuk i jep dorė -


lėnje nė harresė mohim i pamshireshem qe sjell koha dhe indiferenca -
vargje shum te bukura e nderuara natyra te uroj suksese-
vertet jeni e mrekullushme shkrimetr tua ne vargje kan nje kendshmeri-
natyrė e nderuar

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 26-09-09 nė 07:36
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-09, 07:30   #35
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

per veq nje lloj origjinaliteti-

ka nje veqanti qe te afron me to dhe e ben lexuesin
disi kureshtar por dhe -
qe te ju qaset vargjeve me intresim -

ato ne vete permbajnė mjaft emocion -


vargjet tua jan te shkelqyeshme dhe keni nji talent brilant -

shum e afert jeni me me lexuesin-
mjaft popullore e thjeshtė e dashur me njerzit e butė dhe delikate -

si ne vargje si ne diskutime -

vertet jnu ishit e veqant ne paraqitjet tuaja ne te gjitha forumet -

prandaj ku do keni lėnė pershtypje dhe lexuesit-

anteret kan pasur shum simpati per ju sepse shkrimet tua dukeshin kahdo engjellore -
se bashku me vargje tejet terheqse qe paraqesin nje shpirtė njeriu me plot perkushtim -

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 26-09-09 nė 07:35
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-09, 07:30   #36
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Per veq nje lloj origjinaliteti ka nje veqanti qe te afron me to dhe e ben lexuesin
disi kureshtarė-qe te ju qaset vargjeve dhe ngjarjeve qe i pershkruan e nderuara natyra -
ato prshkrime ne vete permbajnė mjaft emocion -


vargjet tua jan te shkelqyeshme -

dhe keni nji talent brilant -
shum te afert me lexuesin- si ne vargje si ne diskutime vertet ju ishit e veqant ne paraqitjet tuaja ne te gjitha forumet -

prandaj ku do keni lėnė pershtypje dhe lexuesit anta
rėt kan pasur shum simpati per ju-

sepse shkrimet tua dukeshin kahdo engjellore -
se bashku me vargje tejet terheqse qe paraqesin nje shpirtė njeriu me plot perkushtim -

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 26-09-09 nė 07:32
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-09, 07:41   #37
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

ju e nderuara natyrė perveq se shquheni ne fushene letersisė -
me sa kam pasur rastin te ju lexoj por ne te gjitha sjelljet tuaja ka veqanti brum etik dhe njerzorė-

e rrallė ne kulturė e ne emancipim-
tamam femer shqiptare me taban ne formim e njerzi ne talent vargjesh-
te gjith njerzit nuk kan kulturė e formim jan te rrallė ata qe kan shum elemente kulturore prandaj mos u zhgenje sepse nuk jan te gjith-
nese ti je engjulli qe e shperndanė drejtesinė e mirsinė si nje engjull-
djajt e kan s miren ta rembjen buken nga goja dhe mikesha ime mos mendo se te gjith njerzit jan kulturorė-
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-09, 07:42   #38
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

te pershendes dhe te uroj vargje ne vazhdim shum te kendshme -
tregoni talentin tuaj si dikur nese mundesh
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-12, 04:16   #39
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim "Dhimbje te Kujteses!

"Sa here qe "shi" bjen!

Ne,nder "stinet"e motit
Aty' dhe "lotet" e mi gjen
qe diten kur ike nga kjo bote
nuk flase,dhe as nuk qesh
per enkas-Emrin tend!
ne qdo fjale e them...
sikur diku te je(e pergjigje s'jep)
por qe mos te je!(zemra s'po pranon)
"Sa me shum qe jeta te vret!
qenke dhe me i/e fort...
Te forte i beke dhe te tjeret,ne nje kohe!
kete e kam nga pervoi
pas qdo lendimi..hezitushem vrapoi
E di kur me "thoje" ti je nje malsore
e pakapshme nder te tjera
me pas me buzeqeshe
Me veshtroje me dashuri
"Tani gjitha po i ruaj me mall...(shoku im)
mall dhe "zhgenjim"njekohesisht!
per(ty qe nuk te kam pran)
qe kur ike ne heshtje!(nga kjo bote)
"E me su pam!
sa te gjata me jen bere "ditet"
dhe "vitet" poashtu!
mundohem ti shkurtoi ato
"erresires, t'ia fale.
Me shiqim nga qielli
me te "dhembjen" t'a ndai!
per ato pak vite
Ti kujtoi...ne kalendar
Askush nuk mund e kupton.
Per dhimbjen qe po'me shkatrron!
ata vetem me shohin keshtu
si te var!
por nje gje eshte e vertet
plaget qe pesova ne jet
"n'femiri dhe ne pleqeri"..
per to sherim su gjet!
dhe, gjdokush ka,venin e vet.
Prandaj qofshi te, paharruar
Gjithe juuu...
qe ne jete
me lane te"pikelluar"
Nen/djal(i mitur)dhe-burr!
dhe shum (te tjere) te mi!!!
Engjollusha te Perendis...
pushoni ne gjithesi!
Atje keni Parajsen.
me prisniiii

.......autore
natyra........


27/07/2012.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 28-07-12 nė 04:21
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-12, 06:52   #40
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: "Dhimbje te Kujteses!

...Para se t'ua sqaroi per problemin qe kisha ne postim ketu,M'lejoni t'u pershendes gjithe juve te nderuar Stafi drejtues.Dardania.de!

tani ju kujtoi,per poezin e fundit!postuar larte.(nr-39),,ishte/eshte ne vendin e paduhur (sa i perket deshires time).per faktin,se nje poezi si kjo.kishte vendin mu tek tema e Titulluar:Dhimbje te Kujteses!
te cilen fatkeqsihste nuk e gjeja dote,(mrenda forumit)ne asni tem me permbajtje:POEZI!

me pas,e vendosa ketu,(edhe pse prap ka t'bej me titullin e dalur nga une)por jo me permbajtje(dhimbje te kujteses)..mirepo, ne nder kohe duke shpalosur forumin.kalova ne "Google"permes te ciles e gjeta temen e Titulluar:Dhimbje te Kujteses!

P.s.(sikur t'isha mendua me par) ,,,meqe e vendosa atje ku ne te vertet i perkiste asaj teme.
me besim,se do gjej mirekuptim nga ana juve,(pa percaktim)...qe ta merrni mundin per ta fshire, nga ketu.

Me sinqeritet dhe qdo respekt per te gjithe juve...Natyra

Falemnderit(kerkoi falje)Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 28-07-12 nė 06:57
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:24.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.