Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive q ndodhin jasht Toks dhe atmosfers.Prgjigju
 
Funksionet e Tems Shfaq Modt
Vjetr 14-02-09, 21:25   #16
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Citim:
Postimi origjinal sht br nga astronomi
por ana se di une kurr se pasna degjuar qe unaza e saturnit perbehet prej copave te akullit .. edhe a kishe pas mundesi me me tregu se qysh eshte kriju unaza e planetit saturn,... edhe sipas asaj qe po thua ti dielli paska qen ne gjendje te akullt nje her pastaj esht kthyer ne gjendje te zjarret ,.... me fal se nashta edhe te kam keqkuptu ama nese kishe mujt me mi dhan do sqarime rreth ksaj .Te pershendes
Astronomi,pikerisht eshte ky zbulimi i fundit mbi planetet,se Unaza e Saturnit pervec pluhurit,reres e materiale tjera,permban dhe copeza akulli(nese nuk e ke degjuar,atehere degjoje tani)..Pastaj,s'do shume mend kjo,sepse planetet qe jan larg diellit(Saturni,Urani,Neptuni...) keto jan gjithe akull..pra eshte e vetmja TOKA ne te cilen ka jete..Planetet qe jan shume afer diellit(e sidomos Venera eshte gjithe shkretetire,sepse eshte temperatura shume e larte-kuptohet),Tjerat planete jan shume larg diellit dhe jan vetem akull...
Te dal tek Dielli:Dielli supozohet (perpara se te linde) te kete qene nje YLL.Ky yll pas shume miljona vitesh shuhet.Pas shuarjes fillon te rrotullohet rreth vetes.Me kalim kohe shpejtesia e rrotullimit rritet gjithnje e me shume duke mbledh rreth vetit materje te ndryshme.Nga shpejtesia e rrotullimit formesohet ne forme topi (por njehere te akullt) dhe me pas fillon te ngadalesoje shpejtesine.Me ngadalesimin e shpejtesise,fillon te rrise temperaturen.Keshtu qe pas shume miljona vitesh arrin temperaturen mbi 5 miljarde grade celsius....Pra,eshte njejte si dhe me Token...Edhe planeti yne mendohet te kete qene dikur si nje Top Bore...
-Qe te kuptohemi,keto jan vetem Hipoteza dhe si te tilla mbeten vetem Teori,sepse asnje nuk e ka vrejte para 4,5 miljarde vitesh se si lindi dielli,por deri me tani,teori tjeter nuk ka !
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 14-02-09 n 21:25
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Nyje Interesante
Vjetr 08-03-09, 00:05   #17
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Asteroid q i kaloi toks mjaft pran

Fundi i bots duhet t pres akoma.
N orn 14.44 nj asteroid me nj diametr prej 40 metrash i ka kaluar mjaft afr Toks, m sakt, n nj distanc prej 63500km. N fakt, kjo distanc sht pothuajse sa dyfishi i distancs ku gjnden satelitt gjeostacionar, por kaq afr, q prej 1973, nuk i sht afruar asnj asteroid.

Nse do t kishte takuar Tokn, pasojat do t ishin t njjta me dmet q shkaktoi asteroidi, me prmasa t ngjashme, q n 1908 u prplas n rajonin Tunguska, n Siberi, q realizoi nj shprthim t njjt me at t 1000 bombave atomike.

“Asteroidi i fundit me kto prmasa- sht shprehur astronomi Peter Brown i Universitetit t Ontarios-ka kaluar n 1973. Hern tjetr presim asteroidin Apophis q, me 2.9% probabilitet, mund t prplaset n Tok”. Pr kt her rreziku kaloi, por pas 20 mornica t tjera do t na prshkojn trupin.

nga Quotidiano.net
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 08-05-09, 20:41   #18
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga AstronomiaToka sot n hapsirn e vet ndodhet n afel,pikrisht n pike m t largut t diellit.

Afeli n astronomi sht pika e fundit e toks rrugs drejt Diellit prej ku planeti yn fillon ti afrohet prsri.

N kt pike Toka vine seciln vit n 3 ose 4 Korrik.

Rrugt e Toks rreth Diellit kan formn elipse me perimeter prej 939.200.000 kilometr.

Planeti pr gjysm viti do t arrij n perihel,pikrisht n pikn m t afrt t Diellit.

Kur Toka sht m e larguar nga Dielli largsia sht 152 milion kilometra, kurse kur sht m afr vetm 147 milion kilometra.

Largsia e Diellit ndikon edhe n shpejtsin e zhvillimit t Toks.
Sot planeti yn zhvillohet m ngadal me shpejtsi prej 29,291 kilometr n sekond./A1/
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 18-06-09, 01:16   #19
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga AstronomiaNj galaktik e re e sapo zbuluar sht rreth nj miliard her m pak e shndritshme se Udha jon Qumshtore dhe ndoshta m e errta e llojit t vet. Ajo prbhet nga vetm pak yje t dukshme, por ka nj mas shum m t madhe - q do t thot se galaktika prbhet kryesisht nga lnda e errt.

Kjo galaktik e quajtur Segue 1 i prket atyre rreth nj duzine galaktikash t vogla satelitore q i bien prqark galaktiks son. N fillim mendohej se ato ishin grumbullime yjore.
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 10-10-09 n 18:27
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 17-10-09, 15:50   #20
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Nje hapasire miliona km, pa yje e pa ajer.
Eshte zbuluar vendi me bosh ne hapesire, por qe eshte i mbushur me mistere per natyren e Gjithesise.
"Flluska" me e madhe pa materie qe eshte zbuluar ndonjehere, nje boshllek qe nxe 10 000 galaktika si e jona.Gjendet ne distancen 8 miliard vjet drite nga Toka, ka shtrirje 1 miliard vjet drite (10^21km, fakt qe tregon se, per ta pershkuar me shpejtsine 300 000km/sekdo te duheshin 1 miliard vjete).
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 17-10-09 n 15:50
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 07-12-09, 12:14   #21
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Ministria e Brendshme britanike njoftoi mbylljen e departamentit zyrtar per sinjalizimet e njoftimet per pranine e Objekteve te Paidentifikuara ne qiell.

Ky departament kishte 50 vite qe funksiononte dhe ka marre mijera njoftime per UFO. Nuk ka patur asnje prove per ekzistencen e jashtetokesoreve.

Parate qe perdoreshin per kete departament, 44 mije sterlina ne vit do te cohen per misionet jashte vendit.
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 07-12-09, 13:49   #22
4peace
m'su's "Prvoja"
 
Antarsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt drits
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Citim:
Postimi origjinal sht br nga ~AnnA~
Ministria e Brendshme britanike njoftoi mbylljen e departamentit zyrtar per sinjalizimet e njoftimet per pranine e Objekteve te Paidentifikuara ne qiell.

Ky departament kishte 50 vite qe funksiononte dhe ka marre mijera njoftime per UFO. Nuk ka patur asnje prove per ekzistencen e jashtetokesoreve.

Parate qe perdoreshin per kete departament, 44 mije sterlina ne vit do te cohen per misionet jashte vendit.
Lajm interesant!

Para ca kohe kam lexuar se Ministria e Mbrojtjes...


...ka hapur dojset me prova p ekzistencn e jashttoksorve?!


***
__________________
!!! E vetmja shkndij shprese n Kosov: Lvizja VETVENDOSJE!!!
4peace Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 13-02-10, 13:32   #23
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Te merkuren(17.02) nje mini-asteroid do te kaloje ne afersi te Tokes rreth ores 13:45 minuta, ne nje largesi reth 115.000 Kilometer.
Asteroidi eshte zbulur javen e kaluar dhe i eshte dhene emri "2010 AL30".
Ka nje diameter 15-24 m dhe nje shpejtesi 36.000 km/h
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 30-03-10, 20:44   #24
kosborn
 
Antarsuar: 18-09-09
Postime: 6
kosborn i vlersuar mir
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Sod prap behet testi i big bang lhc cern, a ka dikush informacione me te reja se qfar po ndodh?
kosborn Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 31-03-10, 10:49   #25
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Citim:
Postimi origjinal sht br nga kosborn
Sod prap behet testi i big bang lhc cern, a ka dikush informacione me te reja se qfar po ndodh?
Ke fjalen per Eksperimentin e bere ne Genf( Zvicer) ? Sepse per tjeter eksperiment( apo sic e quan ti test te Bing Bangut) nuk kam degjuar...

Dje ndodhi ajo qe prisej te ndodhe edhe para 20 vitesh.LHC (Large Hadron Collider-nje kanal i ndertuar ne disa metra thellesi dhe 27 km gjatesi ne Qendren e hulumtimeve te berthamave atomike ne Genf te Zvicres), arrin te katapuloje berthamat e Atomit te Hidrogjenit (Protonet) ne te cilin eksperiment( te pa arritshem deri me sot) clirohet nje energji 100.000 here me e madhe se energjia e diellit.Grimcat kishin shpejtesine e drites.Qellimi i ketij eksperimenti ishte hulumtimi i universit ( mendohet qe Universi perpara te kete lindur nga kolozioni i njejte).Eshte eksperimenti me i rrezikshem deri me sot, sepse ekzistonte rreziku te paraqitet vrima e zeze qe mund te fundoste token, por qe nuk ndodhi
Me shume s'kam info. Shkenctaret ekperimentojne tani me tej....

LHC CERN
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 31-03-10 n 11:05
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 07-04-10, 17:14   #26
kosborn
 
Antarsuar: 18-09-09
Postime: 6
kosborn i vlersuar mir
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Faleminderit per kete e kisha fjalen :)
kosborn Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 05-06-10, 20:13   #27
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Toke, zbulohet pika me e ftohe, e thate dhe pa ere


Nje studim i koheve te fundit ka zbuluar cila eshte pika me e thate, e ftohte dhe me me pak ere ne siperfaqen e Tokes.
Astronomet e University of New South Wales kane analizuar nje grup te dhenash te marra nga sateliti duke dale ne disa perfundime interesante. Keshtu, pjesa me e ftohte ndodhet ne Antarktide ne 4053 metra lartesi mbi nivelin e detit ne piken e njohur me emrin Ridge A.

Temperatura ne kete pike te globit shkon deri ne -70 grade celcius, ndersa reshjet mungojne pothuajse gjate gjithe vitit. Ne kete pike ajri eshte shume i qete dhe ere pothuajse nuk ka fare. Imazhet e marra nga sateliti jane tre here me te pastra se pamjet me te mira te marra deri tani nga nje satelit, shpjegon nje prej astonomeve.
__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 06-06-10, 16:16   #28
kosborn
 
Antarsuar: 18-09-09
Postime: 6
kosborn i vlersuar mir
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Citim:
Postimi origjinal sht br nga ~AnnA~
Toke, zbulohet pika me e ftohe, e thate dhe pa ere


Nje studim i koheve te fundit ka zbuluar cila eshte pika me e thate, e ftohte dhe me me pak ere ne siperfaqen e Tokes.
Astronomet e University of New South Wales kane analizuar nje grup te dhenash te marra nga sateliti duke dale ne disa perfundime interesante. Keshtu, pjesa me e ftohte ndodhet ne Antarktide ne 4053 metra lartesi mbi nivelin e detit ne piken e njohur me emrin Ridge A.

Temperatura ne kete pike te globit shkon deri ne -70 grade celcius, ndersa reshjet mungojne pothuajse gjate gjithe vitit. Ne kete pike ajri eshte shume i qete dhe ere pothuajse nuk ka fare. Imazhet e marra nga sateliti jane tre here me te pastra se pamjet me te mira te marra deri tani nga nje satelit, shpjegon nje prej astonomeve.
A mund te shfaqni ndonje imazhe apo nuk ke arritur ende ti gjesh.
kosborn Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 06-06-10, 18:17   #29
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Citim:
Postimi origjinal sht br nga kosborn
A mund te shfaqni ndonje imazhe apo nuk ke arritur ende ti gjesh.
Patjeter kosborn...
Ja nje foto e pikes "ridge A" (nje zone pa mjegulla, pa lageshti...)


Sateliti, me te cilin astronomet zbuluan kete pike.....

__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 06-06-10 n 18:17
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Vjetr 16-06-10, 10:29   #30
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Antarsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm~AnnA~ i pazvndsueshm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Oqean n Mars para 3 miliard vitesh

Tre miliard vjet m par Marsi nuk do t quhej “planeti i kuq” por do t ngjante me nj binjak t Toks pasi 1/3-at e siprfaqes t tij e mbulonte oqeani.

Ky zbulim sht br nga shkenctari italian Gaetano Di Achille, i cili bashk me kolegt e Universitetit t Kalifornis kan ilustruar siprfaqen e planetit n nj pamje t punuar n kompjuter dhe t publikuar n revistn Nature Geoscience.

Gjat 20 viteve t fundit, hipoteza e ekzistencs s oqeanit marsian sht konfirmuar dhe hedhur posht disa her, por ky studim i afrohet shum s vrtets pasi jan prdorur t dhna t ndryshme t marra nga NASA.

52 shtretrit e lumenjve t identifikuar n siprfaqe gjenden n t njejtn lartsi dhe dizenjojn kufijt e oqeanit. Kshtu, mendohet se oqeani ka zn 36 % t siprfaqes s planetit me 124 milion metr kub uj, ose krahasuar m Tokn sa 1/10 e oqeaneve n planetin ton.

__________________

Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te muar..........
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>> ~ A n n A ~
"""""""""

Hern e fundit sht Redaktuar nga ~AnnA~ : 16-06-10 n 10:32
~AnnA~ Nuk sht n linj   Prgjigju Me Kuot
Prgjigju


Antart aktiv q jan duke par kt Tem: 1 (0 Antart dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Tems
Shfaq Modt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Kodi [IMG] sht ON
Kodi HTML sht OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha koht jan n GMT +1. Ora tani sht 20:31.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.