Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-11-12, 10:30   #391
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vjehrra dhe nusja nė ditėt e sotme!

E vėrtetuar: Vjehrra ėshtė e dėmshme pėr shėndetin e nuses

Gratė, vjehrrat e tyre me tė drejtė i perceptojnė si njė forcė destruktive dhe pikėrisht kjo shkakton njė dozė tė madhe tė stresit. Edhe pse shumė gra pėrjetojnė sulme tė ndryshme nervore nė aspektin mental nga vjehrat e tyre, tani ėshtė provuar shkencėrisht se bashkėjetesa me tė mund qė seriozisht tė cenojė shėndetin e gruas.

Shkenctarėt kanė kryer njė studim i cili tregoi se gratė qė jetojnė bashkė me vjehrat e tyre janė pesė herė mė tė rezikuara tė vuajnė nga sėmundje tė rėnda tė zemrės nė krahasim me femrat tė cilat nuk jetojnė nėn tė njėjtėn ēati me nėnėn e burrit tė saj. Deri tek sėmundjet e zemrės vjen pėr shkak tė stresit tė madh i cili ėshtė rezultat paralel edhe me rolin e gruas, vajzės dhe parnerit.

Ndėr tė tjera, njė grua vazhdimisht duke u pėrpjekur pėr tė bėrė atė siē e dėshiron vjehra, shkakton njė tension tė lartė. E gjithė kjo ēon deri tek sėmundjet e ndryshme tė zemrės, tension tė lart tė gjakut por edhe shfaqjen e diabetit. Rreziku mė i ulėt i kėtyre sėmundjeve ėshtė tek gratė tė cilat jetojnė vetėm me partnerin e tyre.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-04-13, 14:16   #392
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vjehrra dhe nusja nė ditėt e sotme!

__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-04-13, 15:39   #393
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vjehrra dhe nusja nė ditėt e sotme!

...

Perzij keto dyja po pate mundesin!!!


Djemt ,djemt i kane te gjitha fajet ...as nusja e aq me pak vjehrra !!!.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-04-13, 23:24   #394
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vjehrra dhe nusja nė ditėt e sotme!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Perzij keto dyja po pate mundesin!!!


Djemt ,djemt i kane te gjitha fajet ...as nusja e aq me pak vjehrra !!!.
leng molle dhe uje .. po kombinimi i tyre ( apfelsaftschorle )eshte fenomenal bre ne dite te nxehta
apo ..
vere e bardhe me uje , ishte ndoshta fotoja qe na the ti perzijme ..(weiss weinschorle ) ta zbardhe fetyren shume here , as nuk dehesh shume ( nuk e humb lejen e vozitjes ) as nuk del para tjerve gllup ne tavoline kur konsumohet alcoholi ..

nuk po shof valla veshtiresi tjera ne tretje te ketyre dy komponenteve ..
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 20-04-13 nė 23:25
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-04-13, 13:20   #395
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vjehrra dhe nusja nė ditėt e sotme!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
leng molle dhe uje .. po kombinimi i tyre ( apfelsaftschorle )eshte fenomenal bre ne dite te nxehta
apo ..
vere e bardhe me uje , ishte ndoshta fotoja qe na the ti perzijme ..(weiss weinschorle ) ta zbardhe fetyren shume here , as nuk dehesh shume ( nuk e humb lejen e vozitjes ) as nuk del para tjerve gllup ne tavoline kur konsumohet alcoholi ..

nuk po shof valla veshtiresi tjera ne tretje te ketyre dy komponenteve ..
...


Ku je pash nje Zot??? Av av av ...sa me paske munguar...

Zejtin eshte ata t'sarihtit ...apo thene ne dialekt vaj eshte ata te (qysh me i thene ngjyres sariht more ? ) ....verdht?!


Mike,
te shnet shuume ,
Alima :)......doku qeshtu kajhere ,doku tregona qysh duhet me pi venen e bardh,se per te kuqen e dijm tanime !


.


__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:09.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.