Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-12-09, 15:19   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Njėqindė vjetori i lindjes sė nderit tė Kombit, Nėnes sė Botės.Viti 2010. „ Njė shekull pėr Shqiptarin “.
Njėqindė vjetori i lindjes sė nėnės Terez, Nėnės sė botės.
Gjithēka ēfar e pėrcolli atė nėpėr kohėra, e deri te amshimi i saj.
Nėna Terez, Nėnė e tė gjithėve fėmijėve tė varfėr tė botės .
(E tė gjithėve, apo njė misionare e zotit, e vetėm pėr tė varfurit krishter, dhe ata qė duhen tė bėhen tė tillė ?!)

lexo matriale tė ndryshme lidhur me kėtė dhe thuaje tėnden:

Nėse "vonohesh" nuk prish punė, nėse nuk vje fare poashtu nuk prish punė, por nėse vjen dhe na tregon Nėnėn Terezė pėr tė huaj e jo Shqiptare, e tė „liga“ tė tjera, mos ja msyj fare.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-12-09, 15:33   #2
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

merre shtrur murriz , pa emozione ..
...njeqind njeqind , njeqind , me tute thash qka u bo , per femren shqiptare te jete humane eshte dhunti me se e zakonshme ,
thash se per qka po trumbeton ..!!
hajt ti rrekemi punes per prosperitet se te trumbetojme per vlerat e te tjereve e lodhem boten me.
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 15:51   #3
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
merre shtrur murriz , pa emozione ..
...njeqind njeqind , njeqind , me tute thash qka u bo , per femren shqiptare te jete humane eshte dhunti me se e zakonshme ,
thash se per qka po trumbeton ..!!
hajt ti rrekemi punes per prosperitet se te trumbetojme per vlerat e te tjereve e lodhem boten me.
Jo po kėta baballarėt enveristė tė edi ramės e kanė pas knaqė Nėnė Terezėn sa ka qenė gjallė... tuj e quajtė tė pamoralshme e tuj u bo vendi i vetėm nė botė qė ia ndalon vizitėn... nė atdhe tė vetin e tek familja e vet...
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 16:15   #4
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Si ka 10 vjet qe e njohim nan terezen dhe ja qe, u be nena e te gjitheve !

Me ka pelqyer komenti i Fatos Lubonjes, po ua perkujtoj edhe nje here.


Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 16:27   #5
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Po ky qen koka si Shefqet Qeni i Prishtines...
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 16:47   #6
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
Si ka 10 vjet qe e njohim nan terezen dhe ja qe, u be nena e te gjitheve !

Me ka pelqyer komenti i Fatos Lubonjes, po ua perkujtoj edhe nje here.


Ėshtė turp kjo qė thotė Lubonja, sinqerisht.

Makresh,
esat toptani, a ka qenė shqiptar???
rrahman morina, a ka qenė shqiptar???
ali shukria, a ka qenė shqiptar???
enver hoxha, a ka qenė shqiptar???

Bota i njeh si shqiptarė,
qashtu qysh i njeh bota si shqiptarė,
Nėnė Terezėn, Skėnderbeun, Ismail Kadarenė, Ibrahim Rugovėn e Adem Jasharin... deshtėm a nuk deshtėm ne... deshte a nuk deshte ti.

Zbulimi i Gutenbergut (shtypshkronja), nuk ka lidhje me kombin e Gutenbergut... pse e njeh bota Gutenbergun???
Pse e njeh bota Nikolla Teslėn???
Pse e njeh bota Ajnshtajnin??? Ēka ka bo pėr kombin gjerman Ajnshtajni??? Asgjė hiq. As Tesla pėr shkije. As Gutenbergu pėr gjerman.
Ēka ka bo Ferdi Murati pėr shqiptarė???
Ēka ka bo Luan Krasniqi pėr shqiptarė???

E ėma e Nėnė Terezės ka jetu, ka vdekė e ėshtė vorrosė nė Shqipėri. Motra e Nėnė Terezės ka punuar spikere nė Radio Tirana.
Pse krenohet bota, pse e adhurojnė amerikanėt, gjermanėt, rusėt etj, Nėnė Terezėn nėse kjo paska kontribuuar veq pėr Kalkutėn???
Pse e nderon bota nelson mandelėn kur dihet se ai ka vuajtur veq pėr lirinė e afrikanėve tė njė vendi???
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 16:53   #7
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Per Makreshin i vetmi "Shqiptar" i mire eshte ai qe flliqet ne xhami, ai qe vetiti i thote muslimut...
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 17:05   #8
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Ėshtė turp kjo qė thotė Lubonja, sinqerisht.

Makresh,
esat toptani, a ka qenė shqiptar???
rrahman morina, a ka qenė shqiptar???
ali shukria, a ka qenė shqiptar???
enver hoxha, a ka qenė shqiptar???

Bota i njeh si shqiptarė,
qashtu qysh i njeh bota si shqiptarė,
Nėnė Terezėn, Skėnderbeun, Ismail Kadarenė, Ibrahim Rugovėn e Adem Jasharin... deshtėm a nuk deshtėm ne... deshte a nuk deshte ti.

Zbulimi i Gutenbergut (shtypshkronja), nuk ka lidhje me kombin e Gutenbergut... pse e njeh bota Gutenbergun???
Pse e njeh bota Nikolla Teslėn???
Pse e njeh bota Ajnshtajnin??? Ēka ka bo pėr kombin gjerman Ajnshtajni??? Asgjė hiq. As Tesla pėr shkije. As Gutenbergu pėr gjerman.
Ēka ka bo Ferdi Murati pėr shqiptarė???
Ēka ka bo Luan Krasniqi pėr shqiptarė???

E ėma e Nėnė Terezės ka jetu, ka vdekė e ėshtė vorrosė nė Shqipėri. Motra e Nėnė Terezės ka punuar spikere nė Radio Tirana.
Pse krenohet bota, pse e adhurojnė amerikanėt, gjermanėt, rusėt etj, Nėnė Terezėn nėse kjo paska kontribuuar veq pėr Kalkutėn???
Pse e nderon bota nelson mandelėn kur dihet se ai ka vuajtur veq pėr lirinė e afrikanėve tė njė vendi???
Po, po, po te gjith ishin shqiptar, si ēdo kund ; jan te miret dhe jan te kqinjet. Ketu nuk behet fjal per seleksione.

Nuk e di se pse duhet te turperohet Lubonja, ajo eshte njohur her si maqedonase e her si shqiptare per nga kombesia por mbi te gjitha eshte njohur si misionare e Vatikanit, fetare, katolike e quajtur si "nene" e nevojtareve te Kalkutės.

Tash po e zėm qe titullin per te cilen ne e duam kaq shume, nuk do e kishte fituar, si e shpjegoni atehere faktin qe deri 97/98 nuk kemi ditur as per egzistencen e saj ?

Pra mir e tha, ajo eshte shqiptare, por me nje kultur krejtesisht ndryshe nga e jona. Mjafton qe te lexohet biografia e saj dhe ta kuptojm qe ajo ka udhetuar e qendruar ne shtete te ndryshme deri ne moshen e lart para se te kthehet ne vendlindje.

Ne qe jemi jasht-vendlindjes, 5 vjet mos te kthehemi ne vendlindjet tona, na duket sikurse e gjitha te kishte ndryshuar e le me ajo qe s'ishte kthyer gjat 60/70 vite ne trojet e saja.

Debatin ne fjal e kam percjellur ne live, gazetarja e tvsh-es qe kishte intervistuar nan terezen dhe qe kishte simpati per te, thoshte qe intervista eshte zhvilluar ne anglisht e jo ne shqip sepse nuk dinte as gjuhen.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 17:09   #9
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
Per Makreshin i vetmi "Shqiptar" i mire eshte ai qe flliqet ne xhami, ai qe vetiti i thote muslimut...

Mir Arb mir, tjera here kur ta citosh emrin tim, se paku "mutin" ta heqėsh nga goja, se po e prish edhe temėn, ani, se un e di qe je i n'gushėm.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 17:18   #10
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh

Tash po e zėm qe titullin per te cilen ne e duam kaq shume, nuk do e kishte fituar, si e shpjegoni atehere faktin qe deri 97/98 nuk kemi ditur as per egzistencen e saj ?
Ti po rren, edhe osht turp pėr ty... nėse t'vjen marre me e pranu qė po rrenė me qėllim, atėherė pranoje publikisht qė je lopė injorante... zgjidhe cilėn tė duash ti!

Nė vitin 1990, nė Kosovė, nė shkollė fillore, unė nė klasė e kam recituar njė vjershė pėr Nėnė Terezėn, ka qenė gjithandej nėpėr libra e revista ajo vjershė edhe para vitit 1990...

aq sa mė kutjohet vjersha ndėr tė tjera i ka pasė edhe kėto vargje:

Me njė copė bukė nė dorė
mori botėn nė sy
kjo botė e kish lindur
si mua, si ty.

...

Bota nė gojė ujku
bota nė gjumė ariu
nė skenė Nėna Terezė
Gonxhe Bojaxhiu

...

etj.

Ti, edhe kushdo, keni tė drejtėn tuaj ta urreni Nėnė Terezėn. Por jo ta mohoni faktin qė ka qenė shqiptare. Paramendo me ta mohu ty dikush identitetin kur e din se baba yt e nėna jote e krjt familja janė shqiptarė.
Edhe me pas deklaru nėnė Tereza qė NUK ėshtė shqiptare, kjo nuk do tė ndryshonte asgjė.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 17:29   #11
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Ti po rren, edhe osht turp pėr ty... nėse t'vjen marre me e pranu qė po rrenė me qėllim, atėherė pranoje publikisht qė je lopė injorante... zgjidhe cilėn tė duash ti!

Nė vitin 1990, nė Kosovė, nė shkollė fillore, unė nė klasė e kam recituar njė vjershė pėr Nėnė Terezėn, ka qenė gjithandej nėpėr libra e revista ajo vjershė edhe para vitit 1990...

aq sa mė kutjohet vjersha ndėr tė tjera i ka pasė edhe kėto vargje:

Me njė copė bukė nė dorė
mori botėn nė sy
kjo botė e kish lindur
si mua, si ty.

...

Bota nė gojė ujku
bota nė gjumė ariu
nė skenė Nėna Terezė
Gonxhe Bojaxhiu

...

etj.

Ti, edhe kushdo, keni tė drejtėn tuaj ta urreni Nėnė Terezėn. Por jo ta mohoni faktin qė ka qenė shqiptare. Paramendo me ta mohu ty dikush identitetin kur e din se baba yt e nėna jote e krjt familja janė shqiptarė.
Edhe me pas deklaru nėnė Tereza qė NUK ėshtė shqiptare, kjo nuk do tė ndryshonte asgjė.

Po unė i takoj Krishtit ! Ishte pergjigjur para gazetareve, kurse pėr kombėsi zgjodhi Indin e asnjehere Shqiperin dhe nuk u be e famshme si Tereza e Prizrenit/Shkupit apo Shkodrės, por si Tereza e Kalkutės (Indi) ! Tash s'di cili po rren nga ne te dyt, ti apo un ?!

Per lope, boll hajvan je, por me gjithate po ta them qe se urrej nan terezen per nje arsye te vetme, e ajo eshte qe ishte besimtare me zemer e jo si shumica besimtar nostalgjik, per hir te te "parve" tan.

A po, harrova te ju them se pse bej kaq zhurm nese nuk e urrej, me pengon IKONA e saj e cila pėrdoret per interesa politiko-fetare. Me duket qe ket qe ka ber murrizi, demton seriozisht imazhin e saj. Kjo tem per mendimin tim ka vendin tek mesime nga bibla e jo tek Kultura kombtare, sepse kultura kombtare e jon, dhe kultura fetare e saj jan dy ekstreme krejtsisht te ndryshem.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 10-12-09 nė 17:31
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 17:37   #12
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Jo po kėta baballarėt enveristė tė edi ramės e kanė pas knaqė Nėnė Terezėn sa ka qenė gjallė... tuj e quajtė tė pamoralshme e tuj u bo vendi i vetėm nė botė qė ia ndalon vizitėn... nė atdhe tė vetin e tek familja e vet...
Pont mos i hyp kalit kah bishti se t'ngjesin fjalė hallku, lėre Jadoren n'rahati t'shpirtit t'saj, kushedi ēka ka menduar e ngrata kur i ka thon ato fjalė.

Ne nuk mund ti detyrojm askėnd ta duan Nėnėn Terezė. Por qė ajo zė njė vendė rrepsekti nė historin e Kombit Shqiptar ktu me tė vėrtetė duhesh tė jesh, ose i bėrė TAP pėr ta mohuar atė, ose, ose .....(Do t'mundohem t'mos pėrmend mut pėr tredhjet ditė rresht)

Ėshtė e vėrtetė qė Shqipria Enverjane i mohoj , pėr t'mos thėnė i ndaloj ardhjen Nėnės Terezė nė Atdhe, por edhe ajo nuk ishte edhe aq e interesuar pėr njė ardhje tė tillė.
Neve Shqiptarėt nė kėtė rastė kemi tė bėjmė me njė Humaniste mbarbotėrore, pa i dalluar njerzimin, gjė i'a shtonė Nėnės Terezė, edhe me shumė virtytet e njė Gruaje qė i shėrbeu zotit, e mė kėtė edhe njerzimit, indirekt edhe Kombit prej nga ajo vjen .
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 17:59   #13
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi
Pont mos i hyp kalit kah bishti se t'ngjesin fjalė hallku, lėre Jadoren n'rahati t'shpirtit t'saj, kushedi ēka ka menduar e ngrata kur i ka thon ato fjalė.

Ne nuk mund ti detyrojm askėnd ta duan Nėnėn Terezė. Por qė ajo zė njė vendė rrepsekti nė historin e Kombit Shqiptar ktu me tė vėrtetė duhesh tė jesh, ose i bėrė TAP pėr ta mohuar atė, ose, ose .....(Do t'mundohem t'mos pėrmend mut pėr tredhjet ditė rresht)

.
u vrej apo , isha e frustruar .. sot eshte date 10, Burberry paralajmeroi klientet e rregullt ,qe nese deri me 24 nuk shfrytezomje bonusin ne 5 % zbritje te koleksionit vjeshte dimer oferta nuk vlene , si per ironi 15 min me vone dhe Chanell Coco dol qe nese deri ate dite nuk lajmerohem do humbi bonusin 3 % te rabatit ne vlere per veshjet soleme te festave te fund vitit ..
e kulmi i gjithe kesaj eshte qe ne pamundesi te fluturoj deri atje ne perzgjidhje mua do te me duhet te postoj ketu ..
p.s.
ide gjeniale , nese lansoj dhe veshjen e Nenes Tereze ( por jo per festa fundeviti ) do ishte trend dhe sillte freski nje stil i tille .. bardhe dhe kaltert ishin nuancat apo .. pres deri ne vere ,nderlidhet dhe me 100 vjetorin pastaj .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 10-12-09 nė 18:01
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 18:19   #14
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Sejdiu: Nėna Terezė ėshtė bijė dhe nėnė e gjithė njerėzimit

Prishtinė, 10 dhjetor - Me njė akademi solemne, nėn kujdesin e Presidentit tė Kosovės Fatmir Sejdiu, sot nė Prishtinė u pėrkujtua laureatja e Ēmimit Nobel pėr Paqe, Nėna Terezė, pikėrisht nė 30-vjetorin e nderimit tė saj me ketė ēmim prestigjioz dhe nė Ditėn ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut.

Nė kėtė solemnitet, ku merrnin pjesė personalitete tė vendit dhe tė huaj, Presidenti Sejdiu vitin e 2010 e shpalli "Vit tė Nėnės Terezė", pikėrisht nė 100-vjetorin e lindjes sė saj sė saj. Nėna Terezė ėshtė nderuar me Ēmimin Nobel pėr Paqe, nė vitin 1979.

Presidenti Sejdiu nė fillim tė fjalės sė tij tha se tridhjetė vjet mė parė, Nėna Terezė teksa po dilte nga manifestimi solemn, pasi iu dorėzua Ēmimi Nobel, nė njė foto portret tė sajin shkroi kėto fjalė: "Une gjithmon e kam nė zemėr popullin tem Shqiptar.

Shume luti Zotin qė paqja e Tij tė vijn nė zemrat tona, nė gjitha familjet tona, nė gjithė botėn. Lutnu shum pėr fukarat e mij ? dhe pėr mua dhe motrat e mija. Une lutem pėr juve". Kėto fjalė, tė shkruara me thjeshtėsi e sinqeritet, vashdoi Presidenti Sejdiu, tregojnė shpirtin e rrallė tė Nėnės Terezė.

Fjalia e parė, tha ai, dėshmon pėrkushtimin dhe dashurinė e saj pėr kombin tė cilit i pėrkiste, duke e pėrforcuar kėtė lidhje tė pashkėputshme tė saj me fatin e rėndė tė kombit shqiptar nė shekullin njėzet.

Ndėrkaq, duke folur pėr figurėn e humanistes sė madhe, Presidenti Sejdiu tha se Nėna Terezė ishte shqiptare e lindur nė Shkup, me prindėr nga Kosova, tė cilėt e kishin edukuar nė frymėn e vėrtetė tė shpirtit shqiptar, nė frymėn e dhembshurisė, tė humanizmit dhe tė dashurisė pėr njeriun.

"Ndaj, lutja e saj njeh shkallėzimin ngjitės dhe zgjerohet nė tėrė botėn, bėhet universale, ashtu siē ishte zemra e saj", tha ai. Presidenti Sejdiu vlerėsoi se Nėna Terezė si "bijė e urtė e popullit shqiptar, ėshtė personalitet i rrallė edhe i Kishės Katolike Shqiptare", e cila, siē tha, e vazhdoi nė mėnyrė shembullore udhėn e madhe tė Papa Klementit, Pjetėr Budit, Atė Shtjefėn Gjeēovit dhe shumė e shumė misionarėve tė tjerė, qė dhanė aq shumė pėr fe e pėr atdhe.

Por mbi tė gjitha ai tha se "Nėna Terezė, padyshim, ėshtė bijė dhe nėnė e gjithė njerėzimit". "Ajo ėshtė shqiptare, po, gjithashtu, ėshtė edhe indiane, italiane, amerikane, angleze. Tė gjithė duan ta identifikojė si tė tyren, tė gjithė duan tė shėmbėllejnė me tė.

Dhe kanė tė drejtė, sepse ajo nuk ishte vetėm jona, vetėm e ne shqiptarėve, por ishte e botės mbarė, e gjithė njerėzimit", tha Sejdiu. Nė fjalėn e tij Presidenti Sejdiu gjithashtu tha se "Nėna Terezė ėshtė mishėrim i tė gjitha virtyteve mė tė mira tė njeriut shqiptar, por edhe tė njeriut tė botės", por njėherėsh "ajo ėshtė shembull i papėrsėritshėm i flijimit tė pėrditshėm pėr njerėzit e lėnė, ėshtė shembull i besimit nė Zotin dhe nė Njeriun".

Presidenti Sejdiu rikujtoi se pėrveē Ēmimit Nobel, Nėna Terezė ėshtė nderuar edhe me shumė ēmime tė tjera tė mėdha qė jep sot bota, si: Ēmimi "Pamada Shir" (1962), mirėnjohja mė e madhe kombėtare indiane, Ēmimi "Papa Gjoni XXIII pėr Paqe" (1971), mirėnjohja e parė e madhe nga Kisha Katolike, e cila iu dha nga vetė Papa Pali VI, Ēmimi "Xhon Kenedi" (1971), Ēmimi "Nehru", Ēmimi "Nėna e tė gjitha nėnave" (1973), Ēmimi "Medalja e Lirisė" (1985), i cili iu dha nga vetė Presidenti amerikan Ronald Regan.

Mė 28 tetor 1996, Presidenti historik i Kosovės, Ibrahim Rugova e shpalli Nėnėn Terezė "Qytetare Nderi e Republikės sė Kosovės", ndėrsa nė tė njėjtin vit, Presidenti i atėhershėm i Shqipėrisė, Sali Berisha e nderoi Nėnėn Terezė mė "Urdhrin e Artė tė Popullit Shqiptar".

Presidenti Sejdiu tha se duke i pasur parasysh tė gjitha virtytet dhe cilėsitė e rralla njerėzore e kombėtare tė Nėnės Terezė, duke pasur parasysh veprėn e saj tė madhe jetėsore, ka marrė vendim qė tė shpallė vitin 2010, vitin qė shėnon njėqindvjetorin e lindjes sė Gonxhe Bojaxhiut, "Vit tė Nėnės Terezė".

Me kėtė, ai njėkohėsisht, deklaroi se jep Patronazhin e tij pėr tė gjitha veprimtaritė qė Ministria e Kulturės dhe institucionet e tjera shkencore, arsimore e kulturore do tė organizojnė pėr ta nderuar e pėr ta lartėsuar emrin e ndritur tė Nėnės Terezė. Nėna Terezė botėrisht u shpall "Personalitet i Shekullit XX".

Shpallja e vitit 2010 "Vit i Nėnės Terezė" ėshtė njė mirėnjohje jona e vogėl pėr kėtė bijė tė madhe tė botės shqiptare dhe tė gjithė njerėzimit, tha nė fund Presidenti Sejdiu.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-09, 20:40   #15
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

U pėrkujtua Nėna Terezė nė 30 vjetorin e nderimit tė saj me ēmimin Nobel


Nė Ditėn Ndėrkombėtare tė tė Drejtave tė Njeriut, nė Prishtinė u pėrkujtua sot laureatja e ēmimit Nobel pėr Paqe, Nėna Tereze. Sot mbushen 30 vite qė kur ajo mori ēmimin prestigjioz. Presidenti Fatmir Sejdiu tha se “Nėna Terezė ėshtė me prejardhje shqiptare, por ajo mbetet bijė e njerėzimit qė jetėn e saj ja dedikoi pėrhapjes sė humanizmit nė nivel botėror”...

Presidenti, Sejdiu duke revokuar kujtimin pėr jetėn dhe veprėn e humanistes shqiptare, Nėna Terezė, tha se ajo me dashurinė dhe pėrkushtimin e saj pėrhapi humanizmin nė mbarė botėn, por duke mos harruar asnjėherė prejardhjen e saj, prej shqiptareje. Ai e quajti atė bijė tė njerėzimit qė jetėn e saj e flijoi pėr tė tjerėt.

Imzot Dodė Gjergji, Ipeshkėv i Ipeshkvisė tė Kosovės tha se me veprėn e saj ajo kishte arritur tė bėhet Nėnė e njerėzve tė varfėr. Ai e quajti atė “dritė nė botėn e errėt” pėr shqiptarėt dhe pėr mbarė njerėzimin.

Ndėrsa pėr jetėn dhe veprėn e Nėnės Terezė foli Don Lush Gjergji, njeriu qė konsiderohet si njohės i mirė i biografisė sė saj.

Me rastin e 30 vjetorit tė nderimit me Ēmimin Nobel pėr Paqe tė Nėnės Terezė, nė Prishtinė u mbajt akademia e organizuar nėn kujdesin e Presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu. Me kėtė rast presidenti Sejdiu ka shpallur vitin 2010, “Viti i Nėnės Terezė”, pasi vitin e ardhshėm ėshtė 100 vjetori i lindjes sė saj. Nėna Terezė ėshtė nderuar me ēmimin Nobel pėr Paqe, nė vitin 1979.


__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:57.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.