Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-02-10, 20:52   #31
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

T`ngutshem jeni pak edhe plot paragjykime!!!! ( kush na e la kete tre met o hej)
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-02-10, 17:00   #32
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Avatari i Honesty^uk.
 
Anėtarėsuar: 27-12-03
Vendndodhja: London - Uk
Postime: 12,423
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Honesty^uk.
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Eshte fatkeqesi e jona qe mundohemi ti bejme te tjeret SHQIPTAR/E
ateher kur nuk JANE
nje nga keto eshte edhe plaka ne fjale
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-10, 12:41   #33
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Honesty^uk.
Eshte fatkeqesi e jona qe mundohemi ti bejme te tjeret SHQIPTAR/E
ateher kur nuk JANE
nje nga keto eshte edhe plaka ne fjale
Po atėherė kush e pagėzoi me emrin Gonxhe Bojaxhiu?
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-10, 13:11   #34
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Ky eshte nje paradoks qe vetem tek ne shqiptaret zen vend!
Nje pejese e madhe e Botes i thot NENE kurse neve jo qe nuk e pranojm se ishte shqiptare por edhe turprohemi kur dikush nga Amerika e larget na tregon se ajo ishte e juaja!!
Dhe, edhe me e keqja eshte ketu kur ndien fjalet e "Profesoreve"!
Bota i ndan Qmimin Nobel per Paqe e ne sillemi si mosmirenjohes!
Ne falenderojme shoqata te ndryshme humanitare ,nga gjithe bota ,qe na ndihmuan gjate luftes e edhe sot, e harrojme se ato ,ne njefar menyre ,lanin borgj ...borgjin qe i kishin NENES TEREZE ! Ajo pikrisht me kete forme e "detyroj" Boten me i thene Nene !
Ky eshte MJERIM i nje mendje qe nuk ka force te dal nga shtrati i erresires dhe mjegulles, qe Kombin e ka kaplu sot, kur ne pjesen me te madhe te Botes ka Diell!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-10, 13:34   #35
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Ky eshte nje paradoks qe vetem tek ne shqiptaret zen vend!
Nje pejese e madhe e Botes i thot NENE kurse neve jo qe nuk e pranojm se ishte shqiptare por edhe turprohemi kur dikush nga Amerika e larget na tregon se ajo ishte e juaja!!
Dhe, edhe me e keqja eshte ketu kur ndien fjalet e "Profesoreve"!
Bota i ndan Qmimin Nobel per Paqe e ne sillemi si mosmirenjohes!
Ne falenderojme shoqata te ndryshme humanitare ,nga gjithe bota ,qe na ndihmuan gjate luftes e edhe sot, e harrojme se ato ,ne njefar menyre ,lanin borgj ...borgjin qe i kishin NENES TEREZE ! Ajo pikrisht me kete forme e "detyroj" Boten me i thene Nene !
Ky eshte MJERIM i nje mendje qe nuk ka force te dal nga shtrati i erresires dhe mjegulles, qe Kombin e ka kaplu sot, kur ne pjesen me te madhe te Botes ka Diell!!

Guri te lumt dora,,
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-10, 19:27   #36
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Avatari i Honesty^uk.
 
Anėtarėsuar: 27-12-03
Vendndodhja: London - Uk
Postime: 12,423
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Honesty^uk.
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Ky eshte nje paradoks qe vetem tek ne shqiptaret zen vend!
Nje pejese e madhe e Botes i thot NENE kurse neve jo qe nuk e pranojm se ishte shqiptare por edhe turprohemi kur dikush nga Amerika e larget na tregon se ajo ishte e juaja!!
Dhe, edhe me e keqja eshte ketu kur ndien fjalet e "Profesoreve"!
Bota i ndan Qmimin Nobel per Paqe e ne sillemi si mosmirenjohes!
Ne falenderojme shoqata te ndryshme humanitare ,nga gjithe bota ,qe na ndihmuan gjate luftes e edhe sot, e harrojme se ato ,ne njefar menyre ,lanin borgj ...borgjin qe i kishin NENES TEREZE ! Ajo pikrisht me kete forme e "detyroj" Boten me i thene Nene !
Ky eshte MJERIM i nje mendje qe nuk ka force te dal nga shtrati i erresires dhe mjegulles, qe Kombin e ka kaplu sot, kur ne pjesen me te madhe te Botes ka Diell!!

Mos bre Guri, pse keshtu !!!!
gjithsesi kjo nuk ndryshon respektin tim ndaj teje.

Meqe paska qene nena jone ( e atyre )
perse kjo nene zeza
nuk u ankua njehere te vetme, per femijet qe ne njeren ane i torturoheshin nga
tolitarizmi bolshevik enverian
dhe nje pjese ishin nen sundimin skllaverues te bolshevizmit pushtues, poshterues, roberues serb.

Meqe i paska qajt shpirti dhe zemra per origjinen e saj,
si ka mundesi qe plaka nuk u kujtua njehere te bertas me te madhe dhe ta degjonte dikush se cfare eshte ne te vertet.

Te falenderosh KARITAS-in ,Kryqin e Kuq apo ndonje shoqate tjeter bamiresie qe ka dhene sadopak kontribut qofte me nje pako makarona, ke nje arsye;;

por te krenohemi apo te falenderojme nje plake qe anjehere ska dhene asnje lloj kontributi ne ceshtjen shqiptare, kesaj i thone ta besh tjetrin mik me zor.

Gjithashtu me vjen keq qe akoma vazhdojme te udhehiqem nga IMPONIMET qe na behen nga tjeret
sic eshte rasti i plakes ne fjale, dhe ne duam ta bejme ate shqiptare , per te vetmen arsye se ajo mori emer nga bemat e provincave te Kalkutes
dhe bota i thur elozhe asaj plake


Mbetesh me respekt o Guri
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-10, 20:03   #37
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Te pershendes dhe te falenderoj per rrespskt !
Me pelqen debati kur eshte rrafsh!
Por nuk mund te pranoj qe nje nene ,moter apo bij timen t'a nderoj pjesa me e madhe e Globit e une , per nje arsye qe as une nuk e kam plotesisht te kjarte ,ta mohoj dhe te them sa ajo nuk beri asgje per kombin se saj!
Vet nderimi qe i behet dhe fati qe ishte shqiptare mjafton qe neve te krenohemi para Botes!
Thjeshte ,"rrobet e mia kombtare" me duken me te bukura se tere ari i Vatikanit e mendafshet e kadifete e Stambollit!


Pershedetje dhe rrespekt!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-10, 20:18   #38
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Me ju degju juve, bota ka 2o x ne dite permend emrin e saj, dhe i thurr lavdate popullit shqiptar qe linden nje grua si ajo.

O ! Bota as qe e din qe ajo ishte shqiptare !

As vet se kem dit !

Bile kur e dha intervisten e saj te par ne shqiperi gazetares shqiptare ne anglisht, s'mu besonte qe ajo te ishte "shqiptare" ! Ajo ka dalur ne moshen madhore ne azil, s'eshte lindur atje, por megjithate ajo harroj gjuhen e kombit, gjuhen e prinderve.

Tani bota e njeh me : Tereza e Kalkutės, e ndryshoj emrin e saj. Pse e la Gonxhe dhe mori Mari Tereza ? Cfar te keqe pat emri i saj ne shqip ? A keto jan kushtet e ikonave shqiptare ? Te behesh e famshme duke u ēveshur nga origjinat tua ?
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-10, 20:26   #39
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Bota e uli ne piedestalin me te larte qe e njohim sot dhe kete Ajo e fitoj me punen e saje dhe angazhimin e saj duke dhene gjithecka qe kishte ne te mire te atyre qe kishin me se shumti nevoje!Duke i tregu Botes se qytetruar dhe asaj qe beson se DASHURIA eshte ajo qe na dallon prej shtazeve,qe dashuria eshte ajo qe na ofron me njeri tjetrin ,qe dashuria na ofron edhe me Zotin .E ne ,si per inate ,zgjedhim URREJTJEN !!
Bota e nderoj ne formen me te lart por cka po ndodhe me ne!???
Nuk do te hyj ne Krahasime se dikujt mundet me i ra pika!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-10, 11:52   #40
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Perbes, askujt s'do ti bie pika.

Kjo eshte nje ikon e krishtere, ka uniform te krishter dhe s'ka fare te bej me "botėn", por me krishteret, e jo me shqiptaret, pra mos ia impunoni nje figur te krishter shqiptareve nėn presionin e perendimit !

Po flasim n'aspektin kombtar, un te them qe edhe klloshari i rrugeve te prishtines, ka bere me shume se kjo n'aspektin kombtar, pse ? Sepse ka mjaftuar per te, qe nje kanet te koka-kolles ta largoj nga rruget e ndytura dhe ja qe beri nje akt per te miren e kolektivitetit ēka ajo se kishte ber !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-10, 11:57   #41
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Ok, duhet ta pranojmė: Tė mos kishte qenė shqiptare, e kishim dashtė e e kishim respektu mė shumė. Fakti qė shqipet e shajnė e e mohojnė e bėjnė Nėnė Terezėn 100% shqiptare.

Nejse,
mohuesit e saj i mbyt frika nga identiteti dhe nga identifikimi, mjafton shprehja "Nėnė Tereza - misionare katolike, bijė e shquar e kombit shqiptar".

Nėse nuk ėshtė me origjinė shqiptare, si quhen pra prindėrit e saj indianė, ku jeton(te) familja e saj nė indi ose kudo tjetėr nė botė?
Cila ėshtė prejardhja kombėtare e Nėnė Terezės?

Unė nesėr, mė teket dhe them: "Unė jam indian"! "Ich bin ein Berliner"! E pastaj... cila do tė jetė origjina ime?

Veq tjerash nė kėtė temė bėhet fjalė ėr njė person qė tė paktėn deri nė moshėn 10 vjeq nuk e ka pasur as idenė qė ekziston india.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-10, 19:16   #42
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
Perbes, askujt s'do ti bie pika.

Kjo eshte nje ikon e krishtere, ka uniform te krishter dhe s'ka fare te bej me "botėn", por me krishteret, e jo me shqiptaret, pra mos ia impunoni nje figur te krishter shqiptareve nėn presionin e perendimit !

Po flasim n'aspektin kombtar, un te them qe edhe klloshari i rrugeve te prishtines, ka bere me shume se kjo n'aspektin kombtar, pse ? Sepse ka mjaftuar per te, qe nje kanet te koka-kolles ta largoj nga rruget e ndytura dhe ja qe beri nje akt per te miren e kolektivitetit ēka ajo se kishte ber !
Po tani ti qe i thun Zotit "Allah" a me te thon qe nuk je kombetar aa?
Mire, e sipas teje kush ja mundesoi takimin ne mes Rugoves dhe Klintonit ne 1994 ( nese nuk gaboi ne vit ) ne nje Kishe te Amerikes, apo ty nuk te ben pershtypje takimi vec se eshte bere ne kishe.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-10, 21:48   #43
hawk
 
Anėtarėsuar: 12-07-07
Postime: 592
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M

kush ja mundesoi takimin ne mes Rugoves dhe Klintonit ne 1994 ( nese nuk gaboi ne vit ) ne nje Kishe te Amerikes, apo ty nuk te ben pershtypje takimi vec se eshte bere ne kishe.
Takimi mes Rugoves, Bukoshit dhe Clinton u mundesua nga kongresmeni Joseph Dioguardi, president i Albanian American Civic League. U rrealizua ne vitin 1994 ne Shtepine e Bardhe. Kur Shtepia e Bardhe te behet kishe dhe Dioguardi te nderroje seks dhe emer, edhe mund te kesh te drejte ne ate cka tenton te paraqesesh si fakt.

Mos harro kurre se politika amerikane nuk udhehiqet nga altruizmi, e aq me teper nga deshira per t'i bere "nder" nje personi. I njejti person ishte akoma gjalle kur Shqiperia digjej nga politika greke e mbeshtetur edhe nga ambasada amerikane. Prandaj mos te enderrojme me sy hapur.

***

Keto pretendime qe shtremberojne te verteten e kane nje burim dhe meqenese jemi tek Albanian American Civic League, po sjell nje ngjarje jo te larget.

Ne (viti 2005) perkujtimin e 60 vjetorit te clirimit te kampeve te shfarosjes, Albanian American Civic League dhe American Foundation organizuan nje takim ku u vleresua roli i shqiptareve ne shpetimin e hebrenjve gjate Luftes se II Boterore. Nga Kosova moren pjese ipeshkvi Mark Sopi, dyshja e famshme Sahn Zefi dhe Lush Gjergji - sikure Kosova nuk kishte perfaqesues te tjere - si dhe perfaqesuesi i qeverise Ardian Gjini. Tre kleriket u munduan te shpjegonin kete gjest heroik te shqiptareve. U deshen tre klerike te nje istitucioni si ai i Kishes se Romes, per te deshmuar dashurine tone per hebrenjte, ne nje kohe qe institucioni te cilit i perkasin ka heshtur gjate luftes ne fjale, madje ka bashkepunuar si me Musolinin, Hitlerin ashtu edhe me Paveliē, duke tentuar edhe ndertimin e maredhenjeve me Stalinin.

Pra burimi, ngelen zerat e klerit te Kosoves qe duan te vishen me rroba nacionaliste; me rroba te cilat Bibla dhe shembulli i Nene Terezes ua gris sepse jane teper te ngushta dhe te ne kundershtim me institucionin qe perfaqesojne.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga hawk : 18-02-10 nė 21:49
hawk Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-10, 09:52   #44
Doooni
 
Anėtarėsuar: 27-09-07
Postime: 75
Doooni me shokė shumeDoooni me shokė shume
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė e Botės.

Shkurt dhe Shqip, Fatos Lubjana eshte njeri ma budall qe e kam pare ne Televizor.

lidhum se eshte paguar nga greku.
Doooni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-03-10, 20:40   #45
hawk
 
Anėtarėsuar: 12-07-07
Postime: 592
hawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithėhawk i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Njėqindė vjetė Nėnė Terezė. Njėqind vjetė, Nder i Kombit. Njėqind vjetė Nėnė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hawk
Tre kleriket u munduan te shpjegonin kete gjest heroik te shqiptareve. U deshen tre klerike te nje istitucioni si ai i Kishes se Romes, per te deshmuar dashurine tone per hebrenjte
Del tani nje prift i lartesuar nga siti Zemer Shqiptare, konkretisht nga autoriPreke Gjetaj, dhe deshmon dashurine e larte ndaj shqiptareve: imagjinojme ndaj hebrenjve qe Kisha e priftit ne fjate i masakroi per shekuj.

E kote te shtohet se dashuria dhe mesimet e Nene Terezes nuk vlejne per kleriket, jo me per ato qe duan te krijojne mitin e nacionalistes. Figura e saj perdoret ne menyre propagandistike, ndersa mesimet dhe vepra humane, ato per te cilat duhet kujtuar, menjanohen kur perballe kemi "1.900.000 ē(q)en".


hawk Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.