Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Ekonomi & Biznes
Emri
Fjalėkalimi
Ekonomi & Biznes Diskutime, informacione, studime e probleme ekonomike tė ndryshme nga ekonomia shqiptare e boterore.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-01-11, 21:02   #46
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,637
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
Ne bujqesi me BIO produkte.

Eh me bio as aromen nuk ia ndine se me u ngi jo se jo !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-01-11, 21:31   #47
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
Eh me bio as aromen nuk ia ndine se me u ngi jo se jo !
Kerkesa per produktet Bio eshte ne rritje ne shtetet evropiane, eshte nje shanc e mire per export.
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-01-11, 21:50   #48
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,637
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
Kerkesa per produktet Bio eshte ne rritje ne shtetet evropiane, eshte nje shanc e mire per export.
Po po edhe ne Kinė !

Belgjika po i shet vezė boi Kinės - Athua do t'i "ngulfase" !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-11, 07:38   #49
Januzbrahimi
 
Avatari i Januzbrahimi
 
Anėtarėsuar: 11-05-08
Postime: 62
Januzbrahimi i dashurJanuzbrahimi i dashurJanuzbrahimi i dashurJanuzbrahimi i dashur
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

Nje vend ku me shume se 90% e te ardhurave buxhetore i siguron nga importi dhe doganat nuk guxon te flas per progres ekonomik. Kurse ne anen tjeter Kosova ka hyre ne nje rruge qorre duke u anetaresuar ne organizma qe privilegjojne edhe me shume sesa jane te privilegjuar tregtia dhe tregtaret , ne anen tejter po demtohet prodhimtarija. Nje vend si Kosova nuk eshte dasht te antaresohet ne Cefta, sepse ne ket menyre u realizu endrra e atyre "ultra liberaleve" qofshin ata politikan e biznesmena te cilet deri tash e shpronesuan Kosoven nga pasurija e saj permes taktikave te Tregut te Lire Neoliberal. Se pari duhet te subvencionohet dhe te ngritet prodhuesi vendore, ne sektorin industrial te ndihmohet prodhuesi i vogel dhe i mesem pasiqe vetem ata mund te sigurojn punesim te popullates, mirpo ne fjalorin e politikes kosovare, edhe e kesaj qeverie si siq e ripohoj Hashim Thaēi kur e mor mandatin per formimin e qeverise se re me 22 shkurt 2011 , foli vetem per "makroekonomin", pra nje vazhdimesi e kesaj situate ku do te ndihmohen fuqit e medhaja ekonomike qe te te bejne investime me perfitime personale ne Kosove dhe do te shfrytesojne resurset tone dhe ne nje moment te volitshem per ta do te mbyllin aktivitetin e tyre prodhues, siq po ndodh sot me koloset ekonomiko-financiar te cilet paten hapur filialet e tyre neper bote. Ata nuk bezdisen per implikimet morale qe kjo shkakton. Dhe Kosova sot eshte duke ia besuar "progresin ekonomik" atyre ne nje ane, dhe monopolit ne ekonomi qe kan tregater, dhe ne ket menyre prodhuesi i vogel dhe ai i mesem nuk kane Shanse te afirmohen dhe populli yne do te vazhdoj te jetoj ne "skllaveri ekonomike" ku nje buke 350 g kushton 60 deri 80 cent dhe kafshaten e bukes sot ta kontrollon Serbia, kurse arat e Shtetit qe ishin te mbjellura ne ish Jugosllavi, jane shenderruar ne sketerre! Jemi ne nje situate ku nje liter vaj kushton 2 euro (kurse e njejta liter vaj ne Evrope kushton 60-70 cent)
Pasiqe privilegjohet "makroekonimia" nuk do te ket subvencione as per bujqesi e as per prodhimtari te vogel e te mesme !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Januzbrahimi : 23-02-11 nė 07:41
Januzbrahimi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-09-11, 03:50   #50
Benn_Benni
 
Anėtarėsuar: 04-09-11
Postime: 1
Benn_Benni i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike

me te vertet menyra se si spjegon ky zoteri Biznismeni po me pelqen e sidomos llogarit etj etj...
Komplimente Biznis...


Benn_Benni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.