Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-06-11, 14:58   #16
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 
Avatari i MemphiSx
 
Anėtarėsuar: 11-12-03
Vendndodhja: StAteS Of GjAkOvA
Postime: 12,338
MemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MemphiSx
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
e geci qe e vret pas shpine komandantin e UĒK-se Abedin Rexhen Sandokanin koka patriot a piiiiii sa i paftyr eshte ky qe i thot veti nieri se ky asgje se ka nierin e le ma te jet vet njeri dhe shum rrall a hiq nuk rrin me njerz ky

Kush ke Sandokani bre??? Aaaaa qaj qe pat dal ne prit me vra Ganin aaa?? Shhnosh breee per to edhe gruja vet e hjeki akuzen ne prokurori e su ba nami qyyyyy :D
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....
MemphiSx Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-06-11, 08:18   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Nis ndėrtimi i xhamisė nė Prishtinė, pa leje!

Njė grup besimtarėsh tė rinj myslimanė kanė filluar tė hėnėn pasdite ndėrtimin e xhamisė sė qendrės, afėr Fakultetit Filologjik, pėrball katedrales. Tė rinjtė hapen themelet, vunė betonin dhe e bėnė “pėr hajėr”, duke e uruar njėri-tjetrin, raportoi Klan Kosova.
Ky ndėrtim nuk pati lejen e askujt dhe pėr kėtė arsye, sigurimi i Fakultetit Filologjik lajmėroi policinė, tė cilėt erdhėn pas pak, mirėpo punėtorėt vetėm se kishin shkuar. Megjithatė, policia gjeti njėrin prej tyre, tė cilin e shoqėruan nė stacionin policor.

Besimtarėt myslimanė, tė cilėt nisėn punimet pėr ndėrtimin e xhamisė, thanė se nuk dėshirojnė tė shembin ēerdhen pėr ta ndėrtuar xhaminė, por pėrkundrazi, siē tha njėri prej “ndėrtuesve”, “ne do ta ndėrtojmė njė ēerdhe nėn xhami”.

Besimtarėt myslimanė ka kohė qė kėrkojnė njė hapėsirė nė Prishtinė pėr ndėrtimin e xhamisė sė qendrės, ku javėn e kaluar, pėr tė dytėn herė radhazi, protestuan para Xhamisė sė Ēarshisė nė Prishtinė, duke u falur nė rrugė, kur edhe ndėrhyri policia e Kosovės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 08:21   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Nervozohet me Editėn


Borislav Stefanovicit, shef i ekipit serb nė bisedime, nuk i ka ardhur mirė kur ka kuptuar se homologia e tij, Edita Tahiri, ka bėrė publike detaje tė marrėveshjeve qė pritet tė arrihen.
Ai ka deklaruar se marrėveshjet nuk do tė nėnshkruhen, por vetėm do tė zbatohen nga qeveritė pėrkatėse.

Stefanovic ėshtė pyetur tė hėnėn nga mediat serbe pėr ato qė Edita Tahiri i ka paraqitur pėr Express.

Ai theksoi se “ėshtė shumė keq tė flitet pėr detajet e gjėrave, pėr tė cilat nuk ėshtė arritur ende ndonjė marrėveshje”, njofton Express.

“Thelbi ėshtė qė tė pėrputhen interesat kryesore tė dy palėve. Nėse kjo nuk ndodh, nuk mund tė ketė marrėveshje”, tha Stefanovic.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 08:23   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

E shfrytėzojnė VidovdaninBeteja e humbur e Kosovės nga ana e Serbisė, 622 vjet mė parė, vazhdon tė festohet nga serbėt nė Kosovė. Nė organizimin e partive, kryesisht opozitare nga Serbia dhe strukturat paralele serbe nė Kosovės, pritet qė kolonat me serbė tė nisen si zakonisht nga veriu dhe qendra tjera tė banuara me serbė, pėr nė manastirin e Graēanicės dhe pėr nė Gazimestan.
Simbolikisht ky marsh nėnkupton rikujtimin dhe shėnimin e njė ngjarje historike, por pėr kėto dy dekadat e fundit, shėnimi i kėsaj feste nė Kosovė mė shumė ka sjellė mesazhe kėrcėnuese pėr paqen, stabilitetin dhe tėrėsinė tokėsore tė Kosovės, shkruan Zėri.

E ashtuquajtura Garda e Car Llazarit, si dhe grupe tė tjera nacionaliste serbe, pritet tė marshojnė pėr nė Gazimestan, madje edhe tė pėrdorin fjalė poshtėruese ndaj kombit shqiptar.

Megjithatė, sivjet mund tė jetė njė festė pak mė ndryshe. Apo edhe dy lloje festimesh. Disa liderė komunalė serbė qė njohin dhe punojnė nė institucionet e shtetit tė Kosovės kanė plane pėr organizimin e njė feste pa programe qė fyejnė dhe cenojnė ndjenjat e shqiptare, thonė burime qeveritare.

Sipas tyre, ata do t’u japin shembull serbėve nga veriu se mund tė festohet pa lėnduar ndjenjat e tė tjerėve.

Festa serbe tashmė ka filluar. Nga e diela nė shumė enklava serbe ka nisur tė festohet. Kurse mesazhet kėrcėnuese erdhėn nga veriu, atje ku u mbajt njė rok-koncert i motoristėve e politikanėve serbė bashkė, tė cilėt i bashkohen kėnga, alkooli dhe mesazhet urrejtėse ndaj fqinjėve shqiptarė.

Qeveria e Kosovės nuk ka folur nė asnjė rast pėr kėtė ngjarje. Policia ka bėrė tė ditur se ka pėrgatitur planin operacional me rastin e shėnimit tė Vidovdanit. Aktive do tė jetė sidomos policia nė trafik, e cila do tė pėrcjellė lėvizjen e kolonave dhe do tė vėzhgojė nga afėr automjete qė shpien drejt qendrave ku do tė festohet.

Sipas zyrtarėve tė Policisė, duke u bazuar nė pėrvojėn nga e kaluara kur grupet nacionaliste serbe kanė provokuar dhe mesazhe urrejtėse ndaj shqiptarėve, Policia pėr gjithēka ėshtė gati.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 11:15   #20
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Tridhjetė ditė burgim serbit qė fyeu shqiptarėt

Nė pikėn kufitare nė Merdar ėshtė arrestuar serbi Todor Milorad Doshalevic, 1971, nga Hoqa e Madhe e Rahovecit, me vendbanim nė Jagodinė tė Serbisė. Ai nė pikėn kufitare nė Merdar kishte hyrė me flamurin serb, nė gjatėsi prej 2 metrash, qė e kishte ngritur nė veturėn e tij tė tipit “Pasat” me targa PZ 422 27, thuhet nė njė njoftim tė policisė.
Todori pasi ishte urdhėruar nga Policia kufitare e Kosovės pėr tė hequr flamurin serb nga vetura, ai kishte nisur tė fyejė policinė dhe popullin e Kosovės, me fjalėt se “kėtu ėshtė Serbi e nuk njoh polici as Gjykatė tė Kosovės” etj.

Policia kufitare e Kosovės, pasi ia ka hequr flamurin serb nga vetura, ai ka vazhduar me fyerjet nė baza nacionale si “shiptari” dhe mė pas kishte sharė shtetin e Kosovės dhe Policinė e Kosovės me fjalėt: “Ju nuk jeni kurrgjė dhe nuk ju njoh”.

Dyzetvjeēarit nga Hoqa e Rahovecit, pensionist invalidor pas arrestimit nga policia i janė gjetur edhe 6000 mijė euro, qė dyshohet se i kishte sjellė pėr t’ua shpėrndarė shokėve tė tij nė Kosovė, pėr tė marrė pjesė nė shėnimin e ditės sė Vidovdanit.

Todor Doshalevic pasi ėshtė sjellė para kryetarit tė Gjykatės pėr Kundėrvajtje nė Podujevė, Sabit Ēitaku, ka refuzuar tė japė deklaratė dhe ka kėrkuar tė jenė prezent KFOR-i dhe UNMIK-u. Ai sė pari ėshtė dėnuar pėr veprėn kundėrvajtje, me njė gjobė prej 450 eurosh dhe pasi ka refuzuar aktvendimin e kryetarit tė Gjykatės, ka pasuar vendimi tjetėr me burg prej 30 ditėsh, vendim i cili ėshtė ekzekutuar menjėherė.

Doshalevic, nė bazė tė veprimeve tė tij dhe si pensionit invalidor, dyshohet tė ketė marrė pjesė edhe nė krime monstruoze ndaj shqiptarėve gjatė luftės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 11:39   #21
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !
Aleanca kuqezi merr nismen e saj te dyte e cila do te jete:
NJE KOMB NJE PASHAPORTE
Aleanca KuqeZi i kerkon parlamentit shqiptar ndryshimin e menjehershem te kushtetutes se vitit 1998 ne dispozitat per dhenien e shtetesise shqipetare.

Aleanca Kuqezi kerkon me force dhenien e pashaportave shqiptare cdo qytetari me origjine dhe kombesi shqiptare kudo qe jeton si : Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi Greqi , Serbi apo ne diaspore.

TE GJITHE SHQIPETARVE KUDO QE JANE NJE PASHAPORTE KUQEZI
Aleanca kuqezi deklaron se eshte detyrim i shtetit ame’ te pajise me pashaporta shqiptare, cdo qytetar qe jeton brenda dhe jashte kufijve te cilet kane kombesine shqipetare, ashtu sic veprojne greket me homogjent, serbet me shqipetaret e kosoves, bullgaria me maqedonasit, vende te cilat jane dhe anetare te bashkimit europian.

Ne keto kushte edhe Shqiperia duhet te aplikoje keto standarte dhe te respektoje bashkėkombasit e vet.
Eshte e turpshme qe nje shqiptar i kosoves pajiset me pashaporte serbe brenda tre ditesh, ndersa nuk I mundėsohet marrja e pashaportes shqiptare.

Aleanca kuqezi do te ndermarre keto hapa per te mundėsuar pajisjen me pashaporte shqiptare nen slloganin:

NJE KOMB NJE PASHAPORTE
AK kerkon te realizoje:
1. Nenshkrimin e nje peticioni ne cdo treve shqiptare per te paisur me pasaporte te shtetit ame cdo person qe jeton brenda dhe jashte kufive qe kane kombesi shqipetare.
2. Kerkesen per ndryshime kushtetuese, dhe regjimi te ri juridik per marrjen dhe lenien e shtetesise shqiptare
3. Respektimin e standarteve te Brukselit per pashaportat e shqipetareve qe jetojne jashte Shqiperise, duke mos u dhene te drejten e votes.
4. Bejme thirrje qe kuvendi i Shqiperise te votoje urgjentisht kunder projekt ligjit POLLO dhe te votoje pro vullnetin e popullit
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 14:24   #22
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postiminAleanca kuqezi merr nismen e saj te dyte e cila do te jete:
NJE KOMB NJE PASHAPORTE
Aleanca KuqeZi i kerkon parlamentit shqiptar ndryshimin e menjehershem te kushtetutes se vitit 1998 ne dispozitat per dhenien e shtetesise shqipetare.

Aleanca Kuqezi kerkon me force dhenien e pashaportave shqiptare cdo qytetari me origjine dhe kombesi shqiptare kudo qe jeton si : Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi Greqi , Serbi apo ne diaspore.

TE GJITHE SHQIPETARVE KUDO QE JANE NJE PASHAPORTE KUQEZI
Aleanca kuqezi deklaron se eshte detyrim i shtetit ame’ te pajise me pashaporta shqiptare, cdo qytetar qe jeton brenda dhe jashte kufijve te cilet kane kombesine shqipetare, ashtu sic veprojne greket me homogjent, serbet me shqipetaret e kosoves, bullgaria me maqedonasit, vende te cilat jane dhe anetare te bashkimit europian.

Ne keto kushte edhe Shqiperia duhet te aplikoje keto standarte dhe te respektoje bashkėkombasit e vet.
Eshte e turpshme qe nje shqiptar i kosoves pajiset me pashaporte serbe brenda tre ditesh, ndersa nuk I mundėsohet marrja e pashaportes shqiptare.

Aleanca kuqezi do te ndermarre keto hapa per te mundėsuar pajisjen me pashaporte shqiptare nen slloganin:

NJE KOMB NJE PASHAPORTE
AK kerkon te realizoje:
1. Nenshkrimin e nje peticioni ne cdo treve shqiptare per te paisur me pasaporte te shtetit ame cdo person qe jeton brenda dhe jashte kufive qe kane kombesi shqipetare.
2. Kerkesen per ndryshime kushtetuese, dhe regjimi te ri juridik per marrjen dhe lenien e shtetesise shqiptare
3. Respektimin e standarteve te Brukselit per pashaportat e shqipetareve qe jetojne jashte Shqiperise, duke mos u dhene te drejten e votes.
4. Bejme thirrje qe kuvendi i Shqiperise te votoje urgjentisht kunder projekt ligjit POLLO dhe te votoje pro vullnetin e popullit

I lumtė kėsaj Aleance!

Ky ėshtė lajmi dhe Veprimi mė i mirė qe 10 vjet.

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 15:46   #23
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Prishtina mė pak se 200 mijė banorė!

Drejtori i Zyrės pėr regjistrimin e popullsisė nė Entin e Statistikave tė Kosovės, Sabri Zabėrxha ka bėrė tė ditur se numri i popullsisė nė Prishtinė sillet rreth 200 mijė banorė, megjithėse ėshtė menduar tė jetė shumė mė i madh. Nė njė intervistė pėr Radio Dukagjinin, Zabėrxha bėri tė ditur se rezultatet preliminare tė regjistrimit do tė bėhen publike ditėn e nesėrme.
Ndėrsa, duke folur pėr vendbanimet me shumicė serbe, drejtori i Zyrės pėr regjistrimin e popullsisė nė ESK, tha se ata nuk kanė shprehur dėshirėn tė marrin pjesė nė regjistrim, ndėrsa Enti do tė bazohet nė disa formularė qė ishin mbushur nė gjithė territorin e Kosovės nė vitin 2009.

“Nesėr do tė bėhet shpallja e rezultateve tė para nė 34 komuna ku ėshtė mbajt regjistrimi i popullsisė. Pėr Prishtinėn sillet rreth 200 mijė... Ėshtė numėr real dhe i saktė. Po mendoj ėshtė shifėr e popullsisė rezidente”, tha Zabėxha.

Por ēfarė mund tė jenė statistikat kur nuk pėrfshihet edhe veriu i vendit, drejtori i Zyrės pėr regjistrimin e popullsisė tha se komuniteti serb nuk e ka shprehur dėshirėn tė marrė pjesė nė regjistrimin e popullsisė, por ESK do tė bazohet nė disa formular tė vitit 2009, ku ishte bėrė azhurnimi i territorit tė Kosovės.

“Ne nė vitin 2009 kemi bėrė azhurnimin e gjithė territorit tė Kosovės, d.m.th kemi bėrė regjistrimin nė njė formular tė shkurtuar pėr numrin e banorėve, ekonomive dhe banesave, prandaj ne i kemi tė gjitha tė dhėnat pėr gjithė Kosovėn”, tha ai.

Shpallja pėrfundimtare e rezultateve pėr numrin e banorėve nė Kosovės duhet tė bėhet nė qershor tė vitit tė ardhshėm.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 15:50   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Irinej: Flijohemi nėse ėshtė nevoja pėr KosovėnNė manastirin e Graēanicės tė martė ka filluar liturgjia pėr festėn e Vidovdanit. Nė fjalimin pėrfundimtar, patriarku serb Irinej thirri popullin serb qė nėse tė jetė nevoja tė flijohen, pėr kėtė, siē e quajti ai tokė tė shenjtė serbe.
Nė kėtė manifestim tė pranishėm ishin shumė figura nga jeta publike serbe, si Oliver Ivanovic, ministri Goran Bogdanivic, Rada Trajkovic dhe si princi Aleksandar i Serbisė me gruan e tij.

Patriarku serb Irinej thirri popullin serb qė nėse tė jetė nevoja tė flijohen pėr, kėtė, siē e quajti ai tokė tė shenjtė serbe. Ndėrkaq ministri serb Goran Bogdanovic ka ndarė para pėr nėnat serbe, qė kishin 4 apo mė shumė fėmijė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 15:53   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Freedom House: Kosova-demokraci e papjekur


Njė raport jo pak i zymtė pėr Kosovėn ėshtė publikuar tė martėn edhe nga organizata Freedom House, e cila vlerėson se Kosova mbetėt njė demokraci e papjekur. Nė vlerėsimet e kėsaj organizate, Kosova ka rėnė nga niveli i 4.25 nė 4.50, ndikuar mė shumė nga procesi zgjedhor i karakterizuar me mashtrime tė mėdha nė tė paktėn gjashtė komuna.
Lufta kundėr korrupsionit ėshtė zhvilluar pėrmes debateve, por pėrpjekjet pėr ta luftuar atė kanė pasur rezultate minimale.

Nė kėtė raport pėrmendet situata jo e mirė edhe e shoqėrisė civile, ndėrsa e akuzon qeverinė e Kosovės se “ka dėshtuar tė zbatojė dispozitat kushtetuese qė garantojnė lirinė e medias dhe tė shprehjes”, transmeton Rel. Organizata vė nė pah se gazetarėt dhe mediat e pavarura kanė qenė objekt i kėrcėnimeve dhe i presioneve tė shtetit dhe institucioneve ndėrkombėtare.

Punonjėsit e dy tė pėrditshmeve tė pavarura thuhet se kanė qenė objektiv i shpeshtė i kėrcėnimeve.

Qeveria thuhet se ka vazhduar tė kontrollojė transmetuesin publik, RTK, dhe tė ndikojė nė mediat private nėpėrmjet reklamave selektive. Pėr shkak tė njė rėnieje tė vazhdueshme tė pozitės sė gazetarėve dhe zbatimit tė pamjaftueshėm tė garancive kushtetuese nė lirinė e medias, vlerėsimi pėr media tė pavarura nė Kosovė pėrkeqėsohet nga 5.50 nė 5.75.

Vlerėsimi i Freedom House, pėr tė arriturėn mė tė madhe tė Kosovės ėshtė vazhdimi i zbatimit tė pakos sė decentralizimit, pas sė cilės u krijuan tri komuna tė reja me shumicė serbe.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 15:58   #26
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Rexhepi paralajmėron “xhematin protestues”

Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka paralajmėruar “xhematin protestues” se nuk do tė lejohet bllokimi i rrugės tė premten e ardhshme. Protestėn nė kėrkim tė njė xhamie tė madhe ai e sheh si tė drejtė tė organizatorėve, por bllokimin e rrugės nė asnjė mėnyrė.
Besimtarė tė fesė islame tė organizuar nga njė lėvizje e quajtur “Bashkohu”, e udhėhequr nga Fuad Ramiqi, kanė protestuar dy tė premte radhazi para Xhamisė sė Ēarshisė, duke kėrkuar njė truall nė qendėr tė Prishtinės pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe. Ndonėse nė kryeqytet janė mbi 20 xhami, sipas kėtyre protestuesve por edhe tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, nuk janė tė mjaftueshme pėr t’u bėrė vend besimtarėve, shkruan Koha Ditore.

Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, ka dhėnė njė jo tė prerė, se tė premten nuk do tė lejohet falja e namazit nė rrugė. Jo pse ėshtė kundėr namazit, por kundėr bllokimit tė rrugėve dhe lėvizjes sė lirė. Ai kėrkon qė kjo ēėshtje tė zgjidhet nė mėnyrė institucionale e jo nėpėrmjet bllokimit tė rrugėve. Mė tej, Rexhepi ka thėnė se policia ėshtė e obliguar ta zbatojė ligjin me pėrpikėri.

Lideri i lėvizjes “Bashkohu”, Fuad Ramiqi, shprehet se nuk po cenohet liria e lėvizjes sė qytetarėve. Mė skandaloze, sipas tij, ėshtė bllokimi i rrugėve pėr ndonjė kėngėtar apo edhe pėr vizita, siē ishte ajo e shefit tė delegacionit serb pėr bisedime, Borislav Stefanoviq.

Po ku do tė ishte trualli mė i pėrshtatshėm pėr ndėrtimin e xhamisė? Pėr Fuad Ramiqin hapėsira e blertė para Fakultetit tė Filologjisė do tė ishte mė e pėrshtatshmja. Ndonėse nuk e shenjėzėn saktė atė pjesė, ai thotė se hapėsira e pėrshtatshme ėshtė ndėrmjet katedrales katolike dhe kishės ortodokse, qė ndodhet nė hapėsirėn e Qendrės universitare.

Nga ana tjetėr rektori i Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova, shprehet kategorikisht kundėr ndėrtimit tė objekteve tė kultit fetar nė Qendrėn universitare. Ndonėse e pranon se prona aty ėshtė komunale, ai ka thėnė se ėshtė kundėr. E pėr tė treguar kėtė kundėrshtim ai ka treguar se si gjatė viteve ‘90 ka qenė kundėr ndėrtimit tė kishės ortodokse nė hapėsirėn universitare.

“Mė 26 qershor (1991 v.j.) kemi dalė rreth e qark kėtij trualli diku 6 mijė studentė dhe profesorė. Ne kemi thėnė se kėtu duhet me dhėnė shpirt e mos me lanė tė ndėrtohen objekte fetare nė qendėr tė Universitetit dhe pėr kėtė jam maltretuar fizikisht dhe psiqikisht”, ka thėnė ai. “Unė kam qenė dhe jam kundėr ndėrtimit tė objekteve fetare qoftė kisha, xhamia, sinagogė. Ne nuk e kishim lejuar as kishė katolike e as xhami”.

Bashkėsia Islame e Kosovės ia ka vu syrin njė hapėsire pėrballė Institutit Albanologjik nė “Ulpianė”. Ata synojnė ndėrtimin e xhamisė mu nė hapėsirėn prej 90 arėsh, nė tė cilėn aktualisht ndodhet ēerdhja e fėmijėve “Fatosėt”.

Duke i mbėshtetur kėrkesat e protestuesve por jo protestėn, kryemami i Kosovės, Sabri Bajgora, ka thėnė se Bashkėsia Islame e Kosovės nuk ka ndonjė koordinim me protestuesit, mirėpo kėrkesat e tyre pėrputhen me ato qė BIK-ut tė shtruara qysh 12 vjet mė parė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 16:40   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

BIK nuk ka nisur ndėrtimin e xhamisė pa lejeMyftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, pėrjashtoi mundėsinė qė me dijen e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, tė ketė filluar themeli i njė xhamie nė hapėsirėn universitare nė Prishtinė.
Para se t’u fliste besimtarėve myslimanė ferizajas lidhur me Natėn e Miraxhit, myftiu Tėrnava u tha gazetarėve se janė pallavra ato qė fliten pėr gjoja fillimin e ngritjes sė njė xhamie afėr Fakultetit Filologjik, raporton KosovaLive.

“Bashkėsia Islame e ka fjalėn e vet, ajo vendos pėr ngritjen dhe ndėrtimin e xhamive dhe askush tjetėr nė Kosovė. Kėtė duhet ta dijė ēdokush”, tha prerazi Tėrnava.

Por myftiu i Kosovės pėrligj plotėsisht kėrkesat e besimtarėve myslimanė pėr ndėrtimin edhe tė njė xhamie tė madhe nė Prishtinė, megjithėse nuk ėshtė i sigurt pėr formėn qė kanė zgjedhur ata, duke u falur nė rrugė, nė shenjė proteste.

“Por ne pėrkrahim vijėn institucionale pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve, prandaj edhe tė BI-sė. Me mund tė madh i kemi krijuar kėto institucione, me flijime, me gjak e sakrifica, prandaj duhet qė nė mėnyrė institucionale t’i zgjidhim tė gjitha kėrkesat”, thotė Tėrnava.

Ai beson se Kuvendi Komunal i Prishtinės dhe kryetari i kryeqytetit, Isa Mustafa, do tė mbėshtesė kėrkesat e besimtarėve dhe brenda njė kohe tė shkurtėr do tė kėnaqen nevojat e tyre.

Myftiu Tėrnava tha se ėshtė kundėr ēfarėdo dhune qė pushteti ka ushtruar ose mund tė ushtrojė ndaj besimtarėve, ashtu siē u ka bėrė thirrje atyre qė shkojnė nė xhami, qė me sjelljet e tyre tė mos krijojnė pakėnaqėsi nė raport me besimtarėt dhe qytetarėt tjerė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 18:14   #28
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Pėrgatitje pėr konfiskimin e pasurisė sė paligjshme


Konfiskimi i pasurisė sė paligjshme po rezulton si mėnyra e duhur pėr tė ecur pėrpara nė mbarė botėn pėr ta luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin. EULEX-i tė martėn filloi njė program 12-mujor trajnimi pėr gjykatėsit, prokurorėt dhe hetuesit vendorė e ndėrkombėtar nė Kosovės lidhur me konfiskimin e pasurisė sė paligjshme.
Sipas njė komunikate pėr media tė EULEX-it, programi ka pėr qėllim t’i shfrytėzojė kompetencat pėr konfiskim tė cilat rrjedhin nga ligji ekzistues si mjet standard nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Po ashtu do tė shėrbejė pėr pėrgatitjen e rrugės pėr zbatimin e legjislacionit tė ri nė kėtė fushė.

Pas punėtorisė sė parė tė organizuar nė selinė e EULEX-it, nė tė cilėn kanė marrė pjesė mė shumė se 30 pjesėmarrės, kėshilltari kundėr korrupsionit i EULEX-it, George Mills, tha se seminari i sotėm shėnon fillimin e suksesshėm tė njė procesi pėr shfrytėzimin mė tė mirė tė konfiskimit tė pasurisė sė paligjshme dhe pėrgatitjes pėr legjislacionin e ardhshėm.

Pjesėmarrėsit u pajtuan qė shfrytėzimi i kompetencave pėr konfiskim mund tė jetė njė armė efektive nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Ata i kėmbyen pėrvojat dhe mendimet e tyre lidhur me zbatimin mė tė mirė tė legjislacionit.

“Konkretisht, sipas ligjit nė fuqi, konfiskimi i pasurisė sė paligjshme nėnkupton qė kriminelėt e ndėshkuar jo vetėm qė dėnohen dhe pėr shembull shkojnė nė burg, por pasuria e tyre e fituar nė mėnyrė tė paligjshme dhe jeta luksoze u merret po ashtu. Kėtė edhe e presin qytetarėt e ndershėm nga sundimi i ligjit”.

Legjislacioni i ri anekėnd botės ėshtė tani duke futur nė pėrdorim ligje tė reja pėr konfiskim pa qenė personi i dėnuar, tė cilat nganjėherė quhen “ligje kundėr mafias”. Kjo ua mundėson hetuesve tė zbatojnė njė qasje mė tė fuqishme tė “pėrcjelljes sė gjurmėve tė parave”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 18:22   #29
taraku-1
Banned
 
Anėtarėsuar: 20-06-11
Postime: 1,208
taraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
BIK nuk ka nisur ndėrtimin e xhamisė pa lejeMyftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, pėrjashtoi mundėsinė qė me dijen e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, tė ketė filluar themeli i njė xhamie nė hapėsirėn universitare nė Prishtinė.
Para se t’u fliste besimtarėve myslimanė ferizajas lidhur me Natėn e Miraxhit, myftiu Tėrnava u tha gazetarėve se janė pallavra ato qė fliten pėr gjoja fillimin e ngritjes sė njė xhamie afėr Fakultetit Filologjik, raporton KosovaLive.

“Bashkėsia Islame e ka fjalėn e vet, ajo vendos pėr ngritjen dhe ndėrtimin e xhamive dhe askush tjetėr nė Kosovė. Kėtė duhet ta dijė ēdokush”, tha prerazi Tėrnava.

Por myftiu i Kosovės pėrligj plotėsisht kėrkesat e besimtarėve myslimanė pėr ndėrtimin edhe tė njė xhamie tė madhe nė Prishtinė, megjithėse nuk ėshtė i sigurt pėr formėn qė kanė zgjedhur ata, duke u falur nė rrugė, nė shenjė proteste.

“Por ne pėrkrahim vijėn institucionale pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve, prandaj edhe tė BI-sė. Me mund tė madh i kemi krijuar kėto institucione, me flijime, me gjak e sakrifica, prandaj duhet qė nė mėnyrė institucionale t’i zgjidhim tė gjitha kėrkesat”, thotė Tėrnava.

Ai beson se Kuvendi Komunal i Prishtinės dhe kryetari i kryeqytetit, Isa Mustafa, do tė mbėshtesė kėrkesat e besimtarėve dhe brenda njė kohe tė shkurtėr do tė kėnaqen nevojat e tyre.

Myftiu Tėrnava tha se ėshtė kundėr ēfarėdo dhune qė pushteti ka ushtruar ose mund tė ushtrojė ndaj besimtarėve, ashtu siē u ka bėrė thirrje atyre qė shkojnė nė xhami, qė me sjelljet e tyre tė mos krijojnė pakėnaqėsi nė raport me besimtarėt dhe qytetarėt tjerė.
E more mjeran, as kete dynja as tjetren...., me kan burr del i pari aty edhe i bashkohesh... me kan qe ta rr.. dikush moti ish ndertue xhamia , por ste bon hesap kerkush ... e dim mire qe sguxon ti me i livrit atyre qe tkan tregue ku jan vijat e kuqe...kur je kan ne vizit, tash ke ke marr tabiatin e rugoves durim durim.., por vjen koha qe del tjeter kush dhe ta ndryshon fjalen dhe ma dikur as thmija ste bojn hesap.. qysh po te shkon biznisi me kta qeveritart e rambon e hashimin...., adel mi vizitue xhamiat ne pr... bile bile as namaz nuk bon rregullisht more pis pos i lyp nejat e mevludet edhe bizniset ti si myfti nuk tka hije me shkue ne restorane ku ka alkohol si ne Koshtove ne Mitrovic..., ti po i prin popullit musliman te Kosoves

Ti nuk meriton 5 min me kan myfti i Kosoves, se lere ma me nga 5 vjet...
taraku-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 09:30   #30
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Ramiqi: Thaēi na ka premtuar xham


Fuad Ramiqi po kėrkon nga kryeministri Hashim Thaēi qė ta mbajė njė premtim tė dhėnė gjatė fushatės: ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė.
Pėrfaqėsuesi i njė lėvizjeje tė quajtur “Bashkohu”, e cila ka marrė pėrsipėr organizimin e protestave pėr ndėrtimin e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės, ka thėnė se kryeministri i vendit e kishte dhėnė kėtė premtim.

“Kryeministri e ka dhėnė premtimin para fushatės dhe gjatė fushatės elektorale qė do ta ndėrtojė xhaminė dhe do t’i plotėsojė kėrkesat e xhematit pėr njė xhami nė Prishtinė”, ka thėnė Ramiqi nė njė konferencė pėr media tė mbajtur para Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė. Premtim tė njėjtė kanė bėrė thuajse tė gjitha partitė, sipas Ramiqit.

“Edhe kryeministri, edhe kryetari i Komunės dhe tė gjitha partitė qė kanė bėrė fushatė kanė thėnė se do ta bėjmė kėtė punė”, ka thėnė ai.

Gazeta ka provuar tė martėn pasdite qė tė marrė njė prononcim nga zyrtarėt qeveritarė tė PDK-sė pėr tė mėsuar nėse u ka premtuar kryeministri Thaēi xhami besimtarėve, por nuk ia ka dalė, shkruan Koha. Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi dhe ministrat Memli Krasniqi e Blerand Stavileci nuk e kanė hapur telefonin.

Ish-anėtari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės ka paralajmėruar qė tė premten do tė bllokohet sėrish rruga nė udhėkryqin tek Xhamia e Ēarshinė nė shenjė proteste pėr mosndarjen e njė trualli nė qendėr qė pėr protestuesit do tė ishte para Fakultetit tė Filologjisė. Ai ka thėnė se nuk ka kėrkuar leje nga Policia pėr bllokimin e rrugės, por vetėm do t’i njoftojnė pėr kėtė bllokim qė pritet tė ndodhė pėr herė tė tretė kėtė muaj.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:21.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.