Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...



Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-06-11, 13:41   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Lulzsec dhe Anonymous

Grupi i hakerave Lulzsec shpėrbėhet, jo nga frika ndaj FBI-sė



Njė nga hakerat e grupit Lulzsec ka pohuar ditėn e sotme se grupi Lulzsec ėshtė shpėrbėrė, jo sepse ata janė tė frikėsuar nga FBI-ja, por thjesht ngaqė janė tė mėrzitur.

Grupi ka sulmuar CIA-n, FBI-nė dhe Sony-n, duke u lėvduar nėpėr internetit pėr veprat e tyre.

Lulzsec ka lajmėruar nė Twitter se ata do tė shpėrbėhen- me autoritetet qė po u afrohen gjithnjė e mė shumė.

"Ne nuk po ndalojmė sepse jemi tė frikėsuar nga forcat e ligjit. Shtypi po mėrzitet nga ne dhe ne po mėrzitemi nga vetja jonė" ka thėnė njė anėtar i Lulzsec.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 29-10-13 nė 19:03
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-06-11, 13:44   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Kush jane ata:


Rrjeti PlayStation i Sony sulmohet pėrsėri





Pasi ka qėnė viktimė e sulmeve tė hakerave, Sony Corp. tha se rrjeti i tij PlayStation do tė kthehet nė SHBA, Evropė dhe pjesė tė Azisė. Tė gjithė konsumatorėt, pėrveē atyre nė Japoni, Hong Kong dhe nė Korenė e Jugut, do tė jenė nė gjendje tė pėrdorin pėrsėri kėtė shėrbim. Shkarkimi i lojėrave falas ishte pjesė e paketės sė "Mirėseardhjes" qė ofrohet nga kompania.

Por, nė tė njėjtėn ditė qė Sony Corp. mė nė fund arriti tė rifillojė shėrbimin PlayStation Store, njė grup i ri hakerash pohoi se ka anashkaluar me sukses sigurinė online tė kompanisė, duke kompromentuar informacionin e njė milion klientėve tė Sony.

Grupi i hakerave "LulzSec" ka marrė pėrgjegjėsinė e sulmit tė fundit, nė njė postim nė faqen e tyre tė Twitter.

3.6.2011
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-11, 13:45   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Kush jane ata:


Hakerat e Lulzsec nė luftė me Anonymous





Grupet e hakerave Lulzsec dhe Anonymous kanė filluar tė sulmojnė njėri-tjetrin publikisht, dhe kjo mund tė ēojė nė njė betejė masive midis dy komuniteteve tė hakerave qė kanė shumė tė pėrbashkėta.

Grupi Lulsec ka "ofenduar" nė llogarinė e tij nė Twitter grupin Anonymous. Pak mė vonė grupi Anonymous iu pėrgjigj postimit duke shkruar se e pranojnė sfidėn e tyre.

Por, ndėrsa shumica e sulmeve tė Anonymous duket se janė tė motivuara politikisht, Lulzsec duket se sulmon tė gjithė.

Njė rezultat i mundshėm i pėrleshjes midis dy grupeve ėshtė se pjesėtarėt e secilit grup mund tė fillojnė tė bėjnė tė ditur identitetin e rivalėve tė tyre.

17.6.2011
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-11, 13:47   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Kush jane ata:


Hakerat sulmojne Sega-n, Lulzsec ofron ndihmė






Videolojrat po vihen gjithmonė e mė shumė nė rrezik pėr ata qė pėrdorin platformat online. Pas Sony-t dhe Nintendo-s, hakersa tė paidentifikuar kanė arritur tė depėrtojnė nė serverat e Sega-s, nga tė cilėt mund tė marrin tė dhėna mbi abonentėt.

Sipas BBC, grupi japonez i ka dėrguar njė e-mail abonentėve pėr t’i njoftuar pėr njė “hyrje tė paautorizuar” tė ndodhur nė 24 orėt e fundit.

Megjithatė, kompania ka theksuar se nga kontrollet e kryera nuk ka rezultuar tė jenė vjedhur numra tė kartave tė kreditit.

Sa pėr autorėt e krimit, Lulzsec, grupi haker qė realizoi sulmet ndaj faqeve tė Sony-t dhe Nintendo-s, ka thėnė se nuk kanė qėnė tė pėrfshirė nė kėtė sulm duke shtuar se ata do tė ndihmojmė Sega-n tė shkatėrrojnė hakerat qė e kanė sulmuar.


20.6.2011
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-11, 13:48   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Kush jane ata:


Arrestohet njė haker i rėndėsishėm i grupit Lulzsec





Njė i ri britanik i dyshuar si organizatori prapa njė grupi tė njohur hakerash ėshtė arrestuar nė njė operacion tė FBI-sė dhe Scotland Yard.

Ryan Cleary, 19 vjeēar, besohet tė ketė qėnė njė "lojtar i madh" me Lulzsec, njė grup i cili ka sulmuar edhe njėsi qeveritare nė Britani dhe SHBA.

Autoritetet nė tė dyja anėt janė pėrpjekur pėr tė gjetur grupin haker, i cili kishte pranuar se ka sulmuar Nintendo-n dhe Sony-n, pėr disa javė.

Cleary u arrestua nė njė "operacion tė para-planifikuar" nė Wickford. Autoritetet amerikane po mbaheshin tė informuara ndėrsa adoleshenti po merrej nė pyetje nė njė stacion policor nė Londėr. Ai u arrestua nga oficerėt e njėsisė sė krimit elektronik.

Nė fillim mendohej se grupi po shėnjestronte vetėm transmetuesit nė SHBA, duke pėrfshirė PBS dhe Fox, dhe kompanitė e lojrave.

Por nė faqen e tyre nė Twitter, grupi Lulzsec ka deklaruar qėllimet e tij pėr tė sulmuar faqet e internetit tė qeverisė dhe pėr tė lėshuar dokumentet e tyre konfidenciale.

Nuk ka pasur reagime nė Twitter pėr arrestimin e sotėm.

21.6.2011
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-11, 13:49   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Kush jane ata:


Faqja e Lulzsec rrėzohet pėrkohėsisht





Lulzsecurity.com, faqja e grupit tė njohur tė hakerave, nuk ka qėnė e disponueshme pėr tė paktėn njė orė nė ditėn e sotme, pas disa sulmeve DoS (Mohimi i shėrbimit) nga hakera tė panjohur (edhe pse njė haker i quajtur On3iroi dyshohet tė jetė njė prej tyre).

Faqja e internetit tė Lulzsecurity ėshtė e mbrojtur nga shėrbimi i njohur Cloudflare, por edhe kjo nuk mund tė parandalonte qė faqja e internetit tė Lulzsec tė bėhej e padisponueshme.

24.6.2011
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-11, 13:51   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Kush jane ata:


Lulzsec sulmon policinė e Arizonės






Policia e Arizonės ėshtė bėrė viktima e fundit e grupit tė hakerėve LulzSec.

Rreth 700 dokumente sekrete qė i pėrkasin Departamentit sė Sigurisė Publike nė shtetitn e Arizonės janė vjedhur dhe janė publikuar online.

Depoja e fshehtė pėrbėhet nga emaile, memorandume dhe manuale trajnimi si dhe buletine inteligjence, qė sqarojnė hollėsisht punėn e informatorėve.

Grupi tha se kishte vėnė nėn shėnjestėr kėtė departament pėr shkak tė njė ligji kontradiktor projektuar pėr ndalimin e emigracionit ilegal.

“Jemi nė dijeni tė problemeve kompjuterike. Ne kemi filluar hetimet dhe sigurisht po marrim masa sigurie shtesė” tha Steve Harrison, njė zėdhėnės i policisė.

Mė 24 Qershor, Lulzsec njoftoi se do t’i hidhte 400 MB dokumente nė uebfaqen e shkėmbimit tė dosjeve Pirate Bay pėrmes njė mesazhi tė shkurtėr nė Twitter dhe njė deklarate nė uebfaqen e tij.


25.6.2011
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-11, 13:53   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Kush jane ata:


Hakerat sulmojnė edhe CIA-n





Njė grup hakerash, njoftoi nėpėrmjet rrjetit social, Twitter se kishte sulmuar faqen publike tė internetit tė CIA-s. Grupi, i quajtur “Lulz Security” thotė se pėr disa minuta faqja e agjencisė sė inteligjencės amerikane ishte jashtė funksionit mbrėmjen e djeshme.

Ndėrkohė, nga ana e saj, CIA nėpėrmjet njė zėdhėnėsi tha se gjithcka ėshtė nė fazėn e verifikimit.

Fundjavėn e shkuar, i njėjti grup piratėsh informatikė, mori pėrgjegjėsinė e sulmit ndaj faqes sė internetit tė Senatit amerikan, ndėrsa mė 2 qershor Lulz Security sulmoi faqen e SonyPictures.

16.6.2011
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 22:05   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Anonymous

Anonymous (grupi tjeter i hakereve)



Anonymous godasin agjensinė e turizmit nė Florida







Grupi i hakerave Anonymous ka sulmuar adresėn e agjensisė sė turizmit amerikan nė Orlando tė Floriadas, nė shenjė proteste ndaj arrestimit tė anėtarėve tė njė shoqate jofitimprurėse e cila shpėrndante ushqim pėr tė pastrehėt.


Si rezultat i kėtij sulmi kibernetik, adresa orlandofloridaguide.com mbeti pėr orė tė tėra jashtė funksionit gjatė ditės sė martė, duke mos patur shėrbim pėr turistėt e shumtė qė syojnė Floridan si destinacionin e tyre tė pushimeve verore. Zyrtarėt e kėsaj agjensie turizmi janė duke bėrė bilancin pėr humbjet qė mund t’i jetė shkaktuar kompanisė.

Hakerat Anonymous i kanė shpallur luftė kėsaj agjensie, ndėrsa kanė premtuar sulme tė tjera sė shpejti.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 21:17   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Sony hakohet edhe pėr herė tė pestė, vidhen milionė fjalėkalime



Grupi i hakerėve Lulz Security thotė se kishin sulmuar serverėt e Sonypictures.com dhe kishin vjedhur diku 1 milionė fjalėkalime tė cilat janė tė publikuara nė faqen e tyre. Nga kompania e Sony-t thonė se janė duke hetuar rastin.

Kjo ėshtė situata e pestė ku sistemet e Sony sulmohen dhe vjedhen tė dhėna pėr pėrdoruesit nė njė pėriudhė prej 2 muaj. Para njė muaji ishte ē’kyqur PlayStation rrjeti pasi u zbulua se ishin keqpėrdorur tė dhėna personale pėr 77 milionė pėrdorues.

Sony e cila pėrsėri startoi rrjetin e saj PlayStation, edhe atė pas disa tentimeve, pėr 24 orė pėrsėri ėshtė pėrballur me sulme, por tani tek serverėt e SonyPictures.com nga ana e Lulz Security tė cilėt thonė se kanė vjedhur imell adresa, data tė lindjes dhe informacione tjera lidhur nė profilet e Sony pėr 1 milionė pėrdorues.

SonyPictures.com ėshtė thyer me njė sulm tė thjesht SQL Injection, “njė nga dobėsitė mė primitive dhe tė zakonshme”, thonė hakerėt tė njohur nga thyerjet e mė hershme tė televizionit PBS, Fox.com, dhe faqen japoneze Sony.

“Me njė injection tė thjeshtė fituam qasje tė plotė nė gjithcka. Pse tė keni besim tek njė kompani e cila lejon kėsi lloj vrimash nė serverėt e tyre.”, thuhet nė njė post tė hakerėve. Sony ka ruajtur 1.000.000 fjalėkalime nė tekst tė thjeshtė, tė pa enkriptuar(plain text), qė do tė thotė vetėm pėr ti marrė ato. Kjo ėshtė turp dhe e pasigurt: dhe ato kėtė e kanė merituar kėtė”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-07-11, 15:39   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Lulz security sulmon tabloidin “The Sun”





Nė njė kohė kur skandali i pėrgjimeve ka marrė pėrmasa shumė tė mėdha dhe kur e gjithė vėmendja e botės ėshtė pėrqėndruar aty, grupi i hakerave Lulz Security ka ndėrhyrė nė adresėn e internetit tė njė prej tabloidėve tė “News Corporation”, “The Sun”, duke e korruptuar atė.

Pėr disa orė, lexuesit e kėsaj tė pėrditshmeje, me shumė influencė nė Britaninė e madhe por edhe mė gjerė, kanė lexuar se, pronari i perandorisė mediatike “News Corporation”, Rupert Murdoch, ėshtė gjetur i vdekur nė kopshtin e shtėpisė sė tij.

Por pas disa orėsh, pėrmes njė mesazhi nė Twitter, u zbulua se asgjė nuk kishte qėnė e vėrtetė dhe se bėhej fjalė vetėm pėr njė sulm tė hakerave tė Lulz Security. “Na arrestoni, ne ju sfidojmė. Ne jemi njė gjenerate hakerash tė pandalshėm”,- thuhet nė postimin e tyre nė Twitter.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-11, 11:31   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Fushatė arrestimesh ndaj hakerave Anonymous





Pas sulmeve tė njėpasnjėshme ndaj njė sėrė kompanish kryesore, e sidomos ndaj sistemit tė kartave PayPal, qė sollėn humbje tė konsiderueshme parash, nė shit-blerjen nė interet, policia e SHBA-ve nė bashkėpunim me atė britanike, kanė nisur njė fushatė tė gjerė arrestimesh, pėr anėtarėt e grupit tė hakerave Anonymous.


Sipas burimeve zyrtare nė FBI, njoftohet se tė paktėn 16 hakera janė ndaluar nė disa shtete tė SHBA-ve, tė cilėt po merren nė pyetje, pasi dyshohen pėr krim kibernetik. Ndėrkohė edhe katėr hakera tė tjerė janė shpallur nė kėrkim nė Britaninė e Madhe.

Pasi sulmoi sistemin e kartave PayPal, grupi i hakerave Anonymous, arriti tė mbyllė pėrkohėsisht edhe shėrbimet e MasterCard e Visa dhejtorin e kaluar. Ky sulm pasoi ngrirjen e parave pėr anėtarėt e rrjetit Wikileaks.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-11, 23:08   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymous sulmojnė policinė nė San Francisko

12:23 / 18.08.2011



Hakerat Anonymous nuk kanė ngurruar tė lėnė gjurmėn e tyre edhe nė protestėn e San Franciskos, ku dhjetra persona kanė protestuar pėr vrasjen e njė civili.
Nė shenjė proteste ndaj agjensisė sė trasportit nė kėtė shtet, qė urdhėroi ndalimin ee qarkullimit tė trenave si dhe ndėrprerjen e shėrbimeve telefonike, Aonymous kanė sulmuar adresėn e tyre zyrtare “myBART.org”, duke e lėnė atė pėr orė tė tėra jashtė shtėrbimit.






Ndarkaq, hakerat Anonymous kanė shprehur revoltėn e tyre edhe ndaj policėve tė cilėt ndėrhynė pėr tė ndaluar protestėn nė San Francisko, duke u publikuar kėtyre tė fundit tė gjithė tė dhėnat e tyre personale, pėrfshi kėtu edhe adresat e shtėpive apo numrat e telefonave.

Njė javė mė pare, policėt nė kėtė shtet qelluan njė tė pastrehė, me justifikimin se ky i fundit po sulmonte policinė, i armatosur me njė thikė.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-11, 23:10   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Hakeri Anonymous akuzohet pėr krim kiberentik

10:09 / 26.08.2011



Ndėrsa hetimet dhe gjurmimi i pjesėtarėve tė grupit Anonymous vijon, prokurorėt nė Britaninė e Madhe kanė ngrtiur akuzėn ndaj tė riut 22-vjeēar, i arrestuar pak kohė mė parė nė kėtė shtet
Peter David Gipson i arrestuar nga policia Metrolopitan, ėshtė akuzuar pėr krim kibernetik, “hyrje nė sistemet e kompiuterave, duke thyer sigurinė, pėr tė vjedhur tė dhėna”.






Gipson do tė talė pėrpara trupit gjykues nė 7 Shtator, seance kjo kur pritet qė tė riut ti konfirmohet aktakuza.
Grupi i hakerave Anonymous ėshtė i implikuar nė njė seri vjedhjesh nė internet. Ata janė bėrė tė njohur sė fundmi me sulmet ndaj eBay, Visa, PayPal dhe disa kompanive tė tjera.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-11, 23:11   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Betohen hakerėt: Facebook do tė shkatėrrohet mė 5 nėntor!


Grupi i hakerėve tė cilėt veten e quajnė “Anonymous” ėshtė betuar se me 5 nėntor 2011 do ta shkatėrrojė rrjetin mė tė madh social nė botė, Facebook.com.
Pėr mė tepėr, ata kanė vendosur njė video nė Youtube pėrmes sė cilės ata akuzojnė Facebook pėr shitjen e tė dhėnave personale tė pėrdoruesve tė saj tek departamentet e ndryshme qeveritare amerikane dhe agjencitė e ndryshme tė sigurisė.

"Qytetarėt e botės. Ne duam ta tėrheqim vėmendjen tuaj, duke shpresuar qė ju do t’i dėgjoni paralajmėrimet tona. Mjeti juaj i preferuar pėr komunikim global, tė cilin ju e adhuronj aq shumė, do tė shkatėrrohet. Nėse edhe ju jeni tė gatshėm pėr tė luftuar pėr tė drejtat tuaja dhe lirinė e informacionit, atėherė ju lutemi bashkohuni me ne nė luftėn tonė pėr ta vrarė Facebook” thuhet nė deklaratėn publike tė “Anonymous”.

“Ju nuk mund tė shpėtoni nga realiteti. Mendoni pėr kėtė dhe bėhuni gati pėr ditėn qė do tė hyjė nė histori, 5 nėntor 2011" thonė ata.


Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFF



Hyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:22.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.