Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-09-11, 09:48   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Britani, arrestohen katėr hakera

Falė njė aksioni blic, policia e Scotland Yard ka vėnė nė pranga katėr hakera, qė dyshohet tė jenė pjesė e grupeve Anonymous ose Lulz Security.
Operacioni u zhvillua njėkohėsisht nė Doncaster, Warminster, Northampton dhe Londėr, ndėrsa njoftohet se tė dyshuarit po merren nė pyetje nga policia e krimit elektronik me qėndėr nė kryeqytet.

Katėr hakerat dyshohet se kanė qėnė pjesė e sulmeve kibernetike ndaj Amazon, PayPal, CIA-s dhe senatit amerikan.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-09-11, 09:05   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Hakerat japin alarm fals pėr sulme nė 11 Shtator

Pak pėrpara nisjes sė ceremonive zyrtare pėr viktimat e 11 Shtatorit, njė grup hakerash kanė thyer sistemin e sigurisė sė NBC nė Twitter dhe kanė shkruar se “Amerika ėshtė nėn sulm”.


Sipas kėtij mesazhi, njė tjetėr avion do tė godasė sheshin “Ground Zero” nė orėn 6 tė mėngjesit. Por pasi ėshtė mėsuar ky fakt, inxhinjerėt e NBC-sė kanė mbyllur adresėn e Twitter deri nė riparimin pėrfundimtar tė tij. Pas kėsaj i gjithė stafi i NBC ka kėrkuar ndjesė.

Sulmi kibernetik ėshtė marrė pėrsipėr nga njė grup hakerash tė quajtur The Script Kiddies, dikur ish-pjestarė tė Anonymous.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-09-11, 17:42   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymous paralajmėron “Ditėn e Hakėmarrjes”


Grupi i haktivistėve i njohur si Anonymous ėshtė gati pėr tė shkrepur armėt e saja sėrish, duke kėrkuar hakmarrje pėr padrejtėsitė nė botė dhe duke tentuar tė sulmojė ata qė dėshirojnė tė lėndojnė tė pambrojturit.
Por ku qėndron ēėshtja tani? Sipas Anonymous njė protestė qė eci nė mėnyrėn e gabuar ka lidhje ne kėtė mes. Njė grup prej rreth 1,000 personash kanė vendosur vetėn e tyre nė Bowling Green Park nė Lower Manhattan si pjesė tė demonstratės “Occupy Wall Street”, qė nė fakt ka tentuar si protestė tė tėrheq mbi 20,000 protestues.
Anonymous ka pretenduar se protesta qė ka filluar nė mėnyrė paqėsore, “ka ndryshuar nė shpejtėsi pasi policia nisi dhunė. Si filloi shiu, polic tė armatosur rėndė u futėn nė mesin e protestuesve, larguan kurthat e pėrdorura pėr tė maskuar pajisjet e gazetarėve, arrestuan gazetarė tė pavarur, konfiskuan pajisje tė gazetarėve dhe shfrytėzuan dhunė tė tepruar kundėr tyre dhe arrestuan protestues paqėsor dhe tė pafajshėm, disa prej tė cilėve u abuzuan dhe u lėnduan”.
Nė lidhje me kėtė Anonymous ka paralajmėruar “Ditėn e Hakmarrjes” qė ėshtė paraparė tė ndodh me 24 shtator, gjatė mbrėmjes. “Anonymous dhe grupe tjera do tė lansojnė njė sėrė cyber-sulmesh kundėr caqeve tė ndryshme duke pėrfshirė Wall Street Journal, institucionet bankare tė korruptuara dhe departamentin policor tė Nju Jorkut” thuhet nė postimin e grupit nė Pastebin.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-09-11, 17:43   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

FBI arreston njė tjetėr “anėtarė” tė LulzSec

FBI gjatė ditės sė enjte ka arrestuar njė tė dyshimtė si anėtarė tė grupit tė hakerėve LulzSec, i cili dyshohet se ka lidhje me sulmet virtuale tė mėhershme kundėr sistemeve kompjuterike tė Sony.
Cody Kretsinger, 23 nga Phoneix, ėshtė arrestuar dhe paditur me akuzėn se ka ndihmuar LulzSec nė sulmin kundėr serverėve tė Sony mes datės 27 maj dhe 2 qershor. Grupi i hakerėve ka arritur tė dėmtojė tė dhėna personale tė mė shumė se njė milion konsumatorėve tė Sonym tė cilat mė pas grupi i ka postuar online.
Gjithashtu tė enjten FBI ka arrestuar dy tė tjerė tė dyshuar si tė ndėrlidhur me grupin e hakerėve Anonyomous pėr tė cilėt lidhet akuza se kanė ndihmuar nė sulmin ndaj njė ueb faqeje shtetėrore nė Kaliforni.
Arrestimet janė ngjarjet mė tė fundit qė kanė shėnuar hetimet e autoriteteve pėr tė thyer grupin e hakerėve qė kanė ekspozuar lėshime tė mėdha tė sigurisė nė sisteme qeveritare dhe tė korporatave. Nė korrik, autoritetet kanė arrestuar 14 tė dyshuar si anėtarė tė Anonymous nėn akuzėn se kanė kontribuar nė dėmtimin e ueb faqes sė PayPal pėr katėr ditė, pasi kjo e fundit pati stopuar llogaritė e Wikileaks’it.
Autoritetet kanė shtuar se Kretsigner, i njohur si “recursion” besohet tė ketė qenė anėtarė apo ish anėtarė i LulzSec, qė ka marr pėrsipėr sulmin ndaj faqes sė PBS. Ai ėshtė paditur pėr konspiracion dhe qasje tė paautorizuar nė njė kompjuterė tė mbrojtur. Sipas FBI ai thuhet tė ketė pėrdorur Proxy server pėr tė maskuar IP’n e kompjuterit tė tij, dhe mė pas ka marrė informacionet prej rrjetit tė Sony duke shfrytėzuar injektim SQL – njė teknikė e pėrdorur nga hakerėt pėr tė zbuluar lėshime dhe pėr tė vjedhur informacione. Padia vazhdon mė tej duke shtuar se Kretsinger ka fshirė hard diskun e kompjuterit qė ka sulmuar nė mėnyrė qė tė evitojė hetimet nga forcat ligjore.
Nėse ai shpallet fajtor nga ana e gjykatės atėherė ai mund tė dėnohet me deri nė 15 vite burg.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-11, 15:26   #20
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymous kundėr pedofilėve


Ekipi tashmė i njohur shumė mirė, Anonymous, rrėzoi javės qė shkoi Freedom Hosting-un qė siguronte shėrbime tė hostingut pėr mbi 40 ueb faqe pedofilėsh, nė mes i tė cilėve ėshtė edhe Lolita City, sipas disa pohimeve faqja mė e madhe e pedofilėve nė Internet.


Pėrveē kėsaj, kanė arritur tė mbledhin tė dhėnat rreth 1,589 shfrytėzuesve tė kėtyre faqeve tė cilėt janė ruajtur si dėshmi pėr organet e interesuar pėrgjegjės.

Aktin e bėn tė pazakontė fakti se bėhet fjalė pėr njė grup hakerėsh tė cilėt pėrndryshe pėrfaqėsojnė anonimitetin e shfrytėzuesve nė Internet, dhe pėr shkak tė kėsaj faqet e tyre janė tė hostuara nė darknet – rrjet ky privat i kriptuar nė Internet qė ėshtė menduar pikėrisht pėr tė pamundėsuar gjetjen e shfrytėzuesve. Bėhet fjalė pėr rrjetin e anonimizuar tė Torit tė cilin fillimisht e pati zhvilluar marina amerikane, e tani pėrdoret edhe nga ofruesit e shėrbimeve tė hostingut pėr pėrmbajtjet e ndryshme.

Tor bėn ridrejtimin e qarkullimit pėrmes grupit tė serverėve vullnetarė qė janė tė shpėrndarė nėpėr Internet dhe nė kėtė mėnyrė vėshtirėson mbikėqyrjen e pėrmbajtjeve dhe pjesėmarrėsve nė qarkullim. Tor gjithashtu ka edhe TDL-nė private .onion nė tė cilėn qasen pėrmes HSP-sė (hiden service protocol) dhe faqet janė tė dukshme vetėm pėr shfrytėzuesit e Tor gatewayit sikurse qė ėshtė tor2web.org.

Natyrisht, Tor nuk pėrdoret vetėm nga pedofilėt, por edhe shumė shfrytėzues tė cilėve u ėshtė pamundėsuar komunikimi nė Internet, sikurse qė janė blogerėt nė vendet arabe dhe vendet tjera tė botės ku shikohet ndryshe shprehja e lirė e qėndrimeve qė janė nė kundėrshtim me qėndrimet zyrtare.

Mirėpo, anonimiteti qė ofron Tor nuk ėshtė krejtėsisht i garantuar, kėshtu qė edhe pse IP adresat janė tė fshehura, ato kanė shenjėn digjitale i cili mund tė pėrdoret pėr identifikimin e shėrbimeve tė hostuara nė njė lokacion dhe pėrmes kėsaj mund tė pėrcjellėn edhe vizitat nė kėtė lokacion. Po kėshtu, rrjeta tor ėshtė njėlloj e lėndueshme nė hackimin e faqeve sikurse dhe Interneti “i zakonshėm”.

Sipas shkrimit nė faqet e Arrs Technica, Anonymous ka filluar operacionin e vet kundėr Lolita City 14, kur nė faqet The Hidden Wiki nė rrjetin Tor kanė zbuluar lidhjet drejt pornografisė me fėmijė. Ekipi nga Anynomus sė pari ka hequr lidhjet, e kur administratorėt i kishin kthyer prapė kanė vendosur tė bėjnė rrėzimin e faqes pėrmes sulmeve DoS. Gjithashtu kanė vėrejtur se faqet ndodhen tek ofruesi i hostingut Freedom Hosting nga tė cilėt kanė kėrkuar ndėrprerjen e hostingut pėr faqet. Kėta e kishin refuzuar kėtė gjė, e pastaj Anonymous ka nisur me sulmet me SQL dhe nxjerrjen e bazės sė shfrytėzuesve tė kėtyre faqeve, pas cilės gjė kanė nisur edhe DoS-in.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-11, 14:35   #21
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymouse Vs Narko Kartelėt


Grupi i hakerėve Anonymouse u kėrcėnua se do tė zbulojė emrat e pjestarėve tė narko-kartelit Zetas, nėse kriminelėt nuk lirojnė njė pjestarė tė kėtij grupi tė hakerėve i cili ishte rrėmbyer.

Nėse deri tė shtunėn, 5 nėntor, Zetas nuk liron pjestarin e kėtij grupi Anonymouse, ky grup do tė zbulojė emrat e pjestarėve tė kėtij narko-karteli, qėndron nė deklaratėn e Anonymouse. Mesazhi ėshtė nė gjuhėn angleze dhe spanjolle, nė formėn e videos, ku grupi i hakerėve pretendonė se i dijė oficerėt, gazetarėt, shoferėt e taksive dhe tė tjerėt tė cilėt punojnė pėr Zetas. Ato thonė se “Anonymouse janė tė lodhur me kėtė grup kriminel i cili ėshtė i pėrkushtuar nė rrėmbime, vjedhje dhe grabitje”.

Personi i cili ėshtė rrėmbyer nuk ėshtė identifikuar , por Anonymouse paralamėrojnė: “Keni bėrė njė gabim tė madh me atė qė keni rrėmbyer njė pjestarė tė Anonymuse. Lirojeni atė.”

“Nuk mund tė mbrohemi me armė, por mundemi me makinat e tyre, shtėpitė, baret etj. Nuk ėshtė e vėshtirė. Ne e dijmė kush janė dhe ku mund ti gjejmė”, vazhdon mesazhi, duke u referuar nė pronat e pjesarėve tė kartelit.

Nė video shfaqet njė person i cili mban njė maskė dhe flet nė emėr tė Anonymouse. Video thuhet se ėshtė ngarkuar nė internet nė fillim tė tetorit, por nuk egziston mundėsia qė tė zbulohet origjina e saj. Pėr herė tė parė ishte hetuar tė premten, nė ueb faqen pėr kundėrzbulim global tink tenk Stratfor.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-11, 15:21   #22
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymous sulmuan Stratfor, dhe vodhėn me mijra kartela krediti


Hakerėt-Aktivist Anonymous arritėn tė vjedhin me qindra e-mail, fjalėkalime, kartela krediti dhe shum tė dhėna tjera nga njė kompani amerikane Stratfor. Sipas hakerėve, janė vjedhur mbi 200GB tė dhėna. Faqja e kompanis ėshtė shuar, dhe janė suspenduar tė gjitha aktivitetet e serverėve dhe e-mail adresat e Stratfor.

Njė anėtarė i Anonymous thotė se kartelat e kreditit tė vjedhura i kanė shfrytėzuar pėr tė dhuruar miliona dollarė si donacione pėr bamirėsi. Qėllimi, thonė hakerėt, ėshtė qė tė festohet Krishtlindja. Megjithatė, shum rėnd ėshtė tė besohet se ato para do tė arrijnė deri tek destinacioni i duhur, organizitatat pėr bamirėsi, sepse mesiguri do tė bllokohen kėto transferime tė parave.

Anonymous publikoi listėn e kompanive private tė Stratfor. Stratfor merret me raporte intelegjente tė ndjeshme politike, ekonomike, analiza lufte nga shtetet tė ndryshme, dhe normalisht kjo listė ėshtė sekrete. Mė sakt, ishte sekrete. Siē mund tė shikoni nė atė listė, ndodhet edhe qeveria e Maqedonis. Tek tė dhėnat e vjedhura mund tė shikoni disa emra, numra tė telefonit, dhe kartela krediti si dhe fjalėkalime tė disa politikanėve Maqedonas.

Nga Stratfor thonė se kjo list nė fakt pėrmban klientėt tė cilėt kanė blerė raporte nga kompania, por jo dhe lista e klientėve tė cilėt kanė bashkpunime mė serioze me kompanin. Stratfor njoftoi se ka lajmėruar rastin tek autoritetet.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-12, 16:20   #23
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Hakerėt me satelit tė vetin


Hakerėt thuhet se janė duke planifikuar tė luftojnė cenzurėn e internetit duke dėrguar satelitin e tyre komunikues nė gjithėsi dhe duke zhvilluar njė rrjet tė stacioneve tokėsore pėr t’i pėrcjellė dhe komunikuar me ta.
Lajmi vjen pasi bota e teknologjisė ėshtė ende duke sfiduar dhe diskutuar ligjin e propozuar tė cilin shumė po ia kanė frikėn. Sipas BBC News, plani pėr satelit ėshtė diskutuar gjatė Chaos Communication Congress nė Berlin. Ajo po quhet “Hackerspace Global Grid”.

Nėse nuk ju pėlqen ideja e asaj qė hakerėt tė komunikojnė mė mirė, aktivisti Nick Farr ka thėnė se i vetmi motiv pėr projektin ėshtė dituria, qė pėrfshin edhe zhvillimin e elektronikave tė reja qė mund tė mbijetojnė nė gjithėsi, dhe tė lansojnė vetura qė mund t’i dėrgojnė ata atje.

Juve mund t’ju duket diēka e vėshtirė pėr tė vendosur nė gjithėsi njė satelit, por hobistėt dhe amatorėt kanė qenė nė gjendje qė gjatė viteve tė fundit t’i dėrgojnė nė gjithėsi duke shfrytėzuar balonė. Megjithatė, pa xhepa tė thellė tė agjencive nacionale apo tė kompanive tė mėdha ata do ta kenė tė vėshtirė pėrcjelljen e pajisjeve.

Pėr t’i vendosur mė mirė satelitėt, grupi gjerman i hakerėve ka ardhur me idenė e njė lloj GPS’i revers qė mund tė shfrytėzon njė rrjet tė shpėrndarė tė stacioneve tė lira tokėsore qė mund tė blihen apo ndėrtohen nga individėt. Kėto stacione do tė ishin nė gjendje tė saktėsojnė pozitėn e satelitėve nė cilėndo kohė dhe tė pėrmirėsojnė transmetimin e tė dhėnave nga satelitėt nė tokė.

Skema e diskutuar nga hakerėt pėrcjellė ligjin “Stop Online Piracy Act” SOPA tė shpalosur nė SHBA, tė cilin e konsiderojnė shumica si kėrcėnim tė lirisė online. Ashtu siē e thotė Tony Bradley prej PCworld, ligji ėshtė njė kombinim i lėvizjes pėr tė luftuar piraterinė e internetit dhe nė fakt tejkalon skajshmėrisht qėllimin e tij dhe kėrcėnon tė drejtat kushtetuese dhe ligjore tė qytetarėve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-12, 14:41   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Dje:


Rrėzohet CIA.gov, Anonymous merr pėrgjegjėsinė


CIA.gov ėshtė rrėzuar gjatė pasdites sė tė premtes dhe kishte mbetur nė kėtė gjendje pėr mbi dy orė. A e ka lėshuar Anonymous njė sulm tė ri nė Agjencinė Qendrore tė Inteligjencės sė Shteteve tė Bashkuara?


Shumė blogje ia kanė atribuuar kėtė rrėzim grupit tė hakerėve Anonymous. Tė heshtur sa i pėrket ēėshtjes, por sidoqoftė disa cicėrima tė bėra nė Twitter nėpėrmjet llogarive @AnonOps dhe @AnonymousIRC treguan qė pėrgjegjėsinė pėr kėto sulme e merr Anonymous. Nėpėrmjet kėtyre dy llogarive u postuan dy lidhje, njė tek njė artikull nė IT World dhe njė nė Russia Today, qė tė kėta duke treguar pėr njė sulm DDoS tė dukshėm, tė kryer duke e mbingarkuar uebfaqen me trafik dhe duke e shtyrė faqen qė tė dalė pėrkohėsisht offline.

Gjatė tė premtes sė kaluar, mė 3 shkurt, Anonymous publikoi njė thirrje tė FBI-sė dhe e ndėrmori njė fushatė tė hakimit duke shpartalluar uebfaqen e Departamentit Policor tė Bostonit, duke marrė tė dhėna nga Departamenti Policor i Salt Lake City, publikoi emaila qė i pėrkisnin ndėrmarrjes ligjore tė Uashingtonit dhe e morėn pėrgjegjėsinė pėr secilin sulm.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-02-12, 15:50   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Interpol: Janė arrestuar 25 hakerė tė Anonimusit

29.02.2012 08:45

Interpoli raporton se janė arrestuar 25 anėtarė tė dyshuar tė grupit ndėrkombėtar tė hakerėve Anonimus. “Operacioni demaskimi” ishte ndėrmarrė nė disa qytet nė Evropė dhe nė Amerikėn Latine, nė bashkėpunim me policinė nga Argjentina, Kili, Kolumbia dhe Spanja.

Qindra pjesė tė pajisjeve kompjuterike, telefona mobilė, kartela kreditore dhe para tė gatshme, janė konfiskuar gjatė 40 bastisjeve nė 15 qytete.

Tė dyshuarit ishin tė moshės 17 e 40 vjeēare.
Interpoli nuk e ka shpjeguar natyrėn e lidhjes sė dyshuar tė tyre me grupin Anonimus, qė ėshtė njė lėvizje e organizuar ndėrkombėtare e akvitistėve tė Internetit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-12, 15:02   #26
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Titulli: Lulzsec

Arrestohet hakeri famekeq


E marte, 06 Mars

Lideri i grupit te hakerave “Lulz Security”, bashkėpunėtoreve me te mėdhenj te Anonimous, ėshtė arrestuar ne Shtetet e Bashkuara te Amerikės nga punonjės te policisė kibernetike ne bashkėpunim me FBI-ne. Hektor Ksavier Monsegur, akuzohet pėr vjedhje parash dhe te dhėnash personale te disa kompanive te mėdha, pėrfshi kėtu edhe kompaninė “Sony” dhe “E-Bay”. Agjencia e lajmeve “Reuters”, shkruan se krahas piratit te njohur te kompiuterave, janė ndaluar edhe pese hakera te tjerė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-03-12, 19:58   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

FBI arreston disa hakerė


Uashington, 07.03.2012 14:49

Disa pjesėtarė tė grupit tė hackerėve “LulzSec’, e cila ėshtė e lidhur ngushtė me grupin “Anonymous” janė arrestuar nė SHBA dhe nė Evropė. Sic raportohet, hackerėt i kishte tradhtuar lideri i tyre, 28-vjeēari, LulzSeca Hector Xavier Monsegur, i njohur si “Sabu”.

Nga pesė personat e arrestuar njėri tashmė e ka pranuar fajin. Lideri i LulzSecut raportohet tė ketė bashkėpunuar 9 muaj me FBI-nė. Sipas televizionit “Fox”, kur ai kuptoi se mund tė pėrfundonte prapa grilave pėr njė kohė tė gjatė, atėherė pranoi tė bashkėpunonte me FBI-nė. “Kjo ėshtė goditje shkatėrruese pėr kėtė organizatė”, deklaruan zyrtarėt e FBI-sė pėr “Fox News”-in.

Kėto grupe tė hackerėve kanė hyrė nė sistemet e organizatave dhe tė kompanive, siē janė: Sony, eBay, Senatin Amerikan, PBS etj. “Anonymous” dhe “LulzSec” kanė marrė pėrgjegjėsinė edhe pėr sulmet e rrjeteve tė FBI-sė dhe tė CIA-s.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-04-12, 13:08   #28
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

**********
**********
**********


Anonymous ka arritur tė futet nė Kartelin e lejeve pėr auto nė Flensburg tė Gjermanis.

Sistemi i kėtij Karteli ėshtė ashtu i pėrpunuar, qė kur tė arrihen 18 pikė ( 18 shkelje tė ligjit trafikor), vetėvetiu shtypet letra e cila pastaj dėrgohet te pronarėt e lejeve.

Frika e 9 milionėve pronar tė lejeve, tė cilėt kanė shkelur ligjin ėshtė e papėrshkruar, njofton t-online.


Unė i kam tri pikė


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-12, 19:20   #29
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Mbi 1.5 milionė karta krediti tė vjedhura


Pėrpunuesi i kartave tė kreditit, Global Payments, lėshoi gjatė ditės sė djeshme njė deklaratė, duke treguar qė sistemet e veta janė sulmuar. Lajmėrimi erdhi pas raporteve qė dolėn qė mijėra llogari tė kartave tė kreditit ishin marrė pėrgjatė makinave tė kėsaj ndėrmarrje.

Gjatė javės sė kaluar, Brian Krebbs, zbuloi qė Visa dhe Mastercard ishin duke iu treguar bankave amerikane pėr hakimet e ndodhura nė kartat e kreditit. Ndėrmarrjet ishin duke i informuar institucionet qė njė pėrpunues i pambrojtur i pagesave ishte duke ua mundėsuar kriminelėve kibernetikė sigurimin e tė dhėnave tė lidhura me njė numėr tė kartave tė kreditit. Pėrpunuesit e prekur besohej qė ishin vendosur nė garazhet e vendosura rreth qytetit tė Nju Jorkut. Pak kohė pasi doli raporti, Visa paraqiti njė deklaratė qė e pranonte kėtė prishje. Nė atė kohė, Krebsbs citon PSCU duke thėnė qė numri i pėrgjithshėm i tė gjitha kartave tė kreditit tė vjedhura ishte mbi 50,000.

“Ne jemi duke bėrė njė pėrparim tė shpejtė drejt pėrmbylljes sė kėsaj ēėshtje,” tha shefi ekzekutiv i Global Payments, Paul R. Garcia. “Ne jemi tė hapur pėr biznes dhe tė vazhdojmė tė pėrpunojmė transaksionet pėr tė gjitha brendet e kartave.”

Garcia pranoi qė numrat e llogarive tė kartave tė kreditit ishin vjedhur dhe numri i pėrgjithshėm ishte mbi 1.5 milionė sosh. Sidoqoftė, sipas Global Payments, emrat, adresat dhe numrat e sigurimit shoqėror qė iu pėrkasin atyre llogarive mbesin tė mbrojtura.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-05-12, 17:58   #30
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Hakohen mbi 55.000 profile nė Twitter


Njė hacker i panjohur ka publikuar 55.000 fjalėkalime tė profileve nga rrjeti social Twitter nė Pastebin. Interesante ėshtė tek ky sulm fakti se janė sulmuar vetėm ato llogari ose profile tė atyre qė kanė bėrė spam tek pėrdoruesit e thjeshtė.

Pothuajse gjysma e llogarive tė sulmuar janė duplikat, ndėrsa shumica e profileve tjera nuk jan duplikat por janė suspenduar nga Twitter.

Twitter aktualisht ėshtė duke ndėrmarrė masat e nevojshme pėr siguri, duke resetuar fjalėkalimet e llogarive tė hakuara. Rrjeti social gjithashtu kėshillon pėrdoruesit e saj qė tė ndryshojn fjalėkalimet nėse vlersojn se profili i tyre ėshtė rrezikuar nė ndonjė mėnyrė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.