Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-05-12, 15:38   #31
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymous i vėrsulet Indisė


Nė luftė kundėr piraterisė shumė vende kanė filluar tė bllokojnė uebfaqe tė caktuara tė cilat shpėrndajnė materiale tė paautorizuara. Pas vendimeve tė gjykatės angleze dhe asaj holandeze pėr bllokimin e uebfaqes The Pirate Bay, edhe Gjyqi Suprem Indian ka marrė njė vendim tė tillė.

Pėrveē The Pirate Bay, gjykata indiane ka bllokuar edhe disa uebfaqe tjera tė shpėrndarjes sė torrenteve si dhe disa uebfaqe pėr shpėrndarje tė videove si Vimeo.

Si kundėrpėrgjigje ndaj kėsaj grupi i “haktivistėve”, Anonymous ka ndėrmarrė njė seri sulmesh DDoS ndaj uebfaqeve tė disa organizatave qė janė pėrgjegjėse pėr kėto vendime. Nė tė ashtuquajturin “Operation India”, Anonymous ka sulmuar faqen e Partisė sė Kongresit dhe atė tė Gjyqit Suprem tė Indisė.

Hapa tė ngjashėm Anonymous kishte ndėrmarrė edhe mė herėt gjatė vitit duke sulmuar faqet si MPAA, RIAA, FBI, Departamentin e Shtetit amerikan dhe pornografuesit e tė miturve. Ishte kjo edhe njė shenjė proteste nga Anonymous kundėr censurimit tė internetit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-05-12, 15:17   #32
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Sulm masiv kibernetik nė Lindjen e Mesme


Hulumtuesit e sigurisė njoftuan dje se njė virus ka qenė duke vjedhur tė dhėna nė Lindjen e Mesme.

Sulmi keqdashės — i quajtur Flame — kishte operuar qė nga viti 2010 dhe duket tė jetė i sponsorizuar nga njė shtet, tha gjatė ditės sė djeshme Kaspersky Labs, por nuk dha detaje rreth origjinės sė virusit.

Flame ėshtė dizajnuar qė tė vjedhė informacione pėr sistemet e caktuara dhe skedarėt e ruajtur e po ashtu edhe pėrmbajtjet e paraqitjeve tė kompjuterėve dhe bisedat nė audio.

“Ndėrlikueshmėria dhe funksionimi i programit tė ri tė sulmuar, kalon tė gjitha kėrcenimet kibernetike tė njohura gjer mė sot,” tha Kaspersky Labs nė njė deklaratė pėr shtyp rreth kėtij sulmi keqdashės tė sapozbuluar.

Virusi ėshtė rreth 20 herė mė i madh se Stuxnet, njė sulm keqdashės qė kishte shėnjestėr njė objekt nuklear iranian. Pėrqendrimi mė i madh i makinave tė infektuara janė nė Iran, duke u ndjekur pas nga regjioni i Palestinės, pastaj Sudani, Libani, Arabia
Saudite dhe Egjipti.

“Gjetjet preliminare tė hulumtimit tė kryer pėr njė kėrkesė urgjente nga ITU, pranojnė natyrėn e shėnjestruar nga ky program keqdashės,” tha nė njė deklaratė, Alexander Gostev, shef i ekspertėve nė Kaspersky Lab.

“Njėri nga faktet mė alarmuese ėshtė qė fushata e sulmit kibernetik Flame ėshtė pėr momentin nė fazėn e vet pozitive dhe operatori i vet ėshtė nė vazhdimėsi duke i mbikėqyrur sistemet e infektuara, duke grumbulluar informacione dhe duke shėnjestruar sisteme tė reja pėr tė arritur qėllimin e vet.”
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-12, 10:55   #33
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Serbėt hakojnė faqen e Fisnik Ismailit, anėtarit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!


foto


Prishtinė – Njė grup hakerėsh serbė tė njohur me nofkėn @aHcSecurityTeam kanė hakuar Ueb faqen e kompanisė sė Fisnik Ismailit, anėtarit tė lėvizjes VETĖVENDOSJE!

Adresa www.ogilvyks.com, e cila ėshtė pjesė zyrtare e kompanisė me famė botėrore, Ogilvy, ėshtė hakuar gjatė ditės sė sotme, nė tė cilėn serbėt kanė postuar flamurin serb dhe kanė lėnė njė porosi “Mbėshtetje serbėve nė Kosovė dhe Metohi” dhe i kanė ftuar vizitorėt t’i pėrcjellin kėta hakerė nė Twitter “@aHcSecurityTeam”.

Nė fund tė fotografisė sė postuar nga serbėt, janė vendosur disa linqe me pėrmbajtje, tashmė propaganduese tė serbėve. Ndėr tė tjera, janė vendosur linqe pėr “Krimet e UĒK-sė”, “Faktet e UĒK-sė”, “Kasapi Hashim Thaēi”, Histori tė “Kosovės e Metohisė” dhe adresėn e Rezolutės 1244.

Nė fotografinė e postuar janė shėnuar emrat e hakerėve: StRoNiX, m1l05, T0r3x & EsC.

Nė njė prononcim pėr PCWorld Albanian, Fisnik Ismaili deklaroi “se sapo kishte kuptuar se i ėshtė hakuar faqja dhe se ka angazhuar dikė pėr t’ja rikthyer atė”.

Lufta virtuale mes hakerėve serbėve dhe shqiptarėve po vazhdon tashmė mė shumė se njė dekadė. Vetėm gjatė 2 viteve tė fundit, numri i hakimeve tė ndėrsjella ka shėnuar rritje drastike. Sė fundmi, hakerėt e identifikuar si “KHG – Kosova Hackers Group” kishin hakuar Ueb faqen e qeverisė sė Serbisė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 04-06-12 nė 10:55
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 18:02   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Hakerėt e AntiSec zbulojnė ID-tė e vjedhura tė pajisjeve tė Apple

Grupi i hakimit AntiSec thotė qė ka zbuluar njė varg tė mė tepėr se 1 milion Identifikuesve Unikė tė Pajisjeve (UDIDs) tė cilėt i kanė marrė nė FBI.

Grupi thotė qė ka mė tepėr se 12 milionė ID, e poashtu informacione personale si emrat e pėrdoruesve, emrat e pajisjeve, tokenėt lajmėrues, numra tė telefonėve celularė dhe adresa.

Hakerėt bėnė njė deklaratė me pėrshkrimin vijues nė atė se si ishin marrė tė dhėnat:

Gjatė javės sė dytė tė marsit 2012, njė notebook Dell Vostro, i pėrdorur nga Agjenti Special Christopher K. Stangl nga Skuadra e FBI-sė pėr Aksionet Regjionale Kibernetik edhe zyra nė Nju Jork e Skuadrės Pėrgjegjėse pėr Provat e FBI-sė ishte thyer duke pėrdorur dobėsinė AtomicReferenceArray nė Java, gjatė njė sesioni ku si pasojė ishin shkarkuar disa skedarė nga desktopi, dhe njėri nga ta me emrin ”NCFTA_iOS_devices_intel.csv” dukej tė jetė njė listė e 12,367,232 pajisjeve iOS tė Apple duke pėrfshirė Identifikuesit Unikė tė Pajisjeve (UDID), emrat e pėrdoruesve, emri i pajisjes, lloji i pajisjes, tokenėt, kodet zip, numrat e telefonėve celularė, adresat, etj.

Hapėsirat me hollėsitė personale qė i'u referohen njerėzve paraqiten shumė herė tė zbrazėta duke e lėnė tėrė listėn tė papėrmbushur nė shumė pjesė. Asnjė skedar tjetėr nė follderin e njėjtė pėrmend pėr kėtė listė ose qėllimin e tij.

Ata publikuan numrat UDID pėr tė tėrhequr vėmendje pėr dyshimet qė FBI pėrdori informacionin pėr tė pėrgjuar qytetarėt.

Sidoqoftė, shumė nga tė dhėnat personale janė rregulluar, ku hakerėt thonė qė kanė hapėsirė tė mjaftueshme pėr “njė sasi tė rėndėsishme tė pėrdoruesve” pėr tė kėrkuar pėr pajisjet e tyre.

Nėse llogaria e AntiSec pėr lėshim ėshtė e saktė, akronimi NCFTA nė emrin e skedarit ka gjasė qė t’i referohet Mjekėsia Kibernetike Kombėtare Ligjore & Aleanca Trajnuese, njė korporatė kjo jofitimprurėse e ekspertėve nga sektori privat dhe publik qė hulumtojnė krimet kibernetike.

FBI mohon pėrgjegjėsinė pėr vjedhjen e tė dhėnave nga Apple


FBI ėshtė duke e mohuar kategorisht deklaratėn e njė grupi hakerėsh ku thuhet se ky grup kishte vjedhur tė dhėna tė identifikimit personal tė mė tepėr se njė milion poseduesve tė pajisjeve tė Apple nga laptopi i njė agjenti tė FBI-sė.

Apple ende nuk ka dhėnė pėrgjigje ndaj kėrkesave tė pėrsėritura pėr tė dhėnė ndonjė koment, por FBI-ja ka thėnė qė kurrė nuk ka kėrkuar dhe kurrė nuk ka poseduar listėn qė grupi, i lidhur me nismėn AntiSec, ka postuar nė njė Ueb faqe.

Grupi lėshoi njė lidhje pėr tek njė skedar tekstual i cili pėrmbanė mė tepėr se njė milion numra tė identifikimit tė pajisjeve tė Apple.

Tė dhėnat e identifikimit pėrfshijnė ID-tė Unike tė Pajisjeve tė Apple (UDIDs), pėr tė cilat koduesi dhe kėshilltari i sigurisė nga Zelanda e Re, Aldo Cortesi, nė mėnyrė tė pėrsėritur ka paralajmėruar se ėshtė njė bombė e aktivizuar pėr njė kohė kundėr privatėsisė.

Sipas Cortesit, shumė aplikacione tė iOS rregullisht dėrgojnė UDID tek serverėt nė internet dhe shpesh tek kanalet e komunikimit qė nuk janė tė sigurta.

Vetė eksperimentet e Cortesit gjetėn qė shumė ndėrmarrje veēanėrisht ato nė ekosistemin e lojėrave sociale, janė duke abuzuar me pėrdorimin e UDID-ve nė njė mėnyrė qė do tė mund tė rezultonte nė thyerje serioze nė privatėsi.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-12, 08:18   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymous sulmon disa uebfaqe qeveritare suedezeIndividėt qė kanė lidhje me grupin e hakerėve Anonymous kanė nisur njė sulm nė disa uebfaqe qeveritare dhe bankare suedeze nė emėr tė The Pirate Bay dhe editorit tė Wikileaks-it, Julian Assange.

Nė njė video tė postuar gjatė ditės sė djeshme nė YouTube, organizatorėt e sulmit premtuan qė do tė ndėrmarrin “sulme madhore nė disa portale vitale qė pėrfaqėsojnė shoqėrinė suedeze” nė ditėt e ardhshme.

Pėrpjekja, e pagėzuar si "#OpPRQ #OpPirateBay", do tė jetė “gjėja mė e madhe e bėrė ndonjėherė nė historinė e Anonymous,”- thuhet nė video.

Aty kėrkohet ndihma e mbėshtetėsve, kryesisht pėr kryerjen e sulmeve DDoS. “Lirojeni Assange. Lirojeni Internetin. Na prisni neve,”- pėrfundoi videoja.

Wall Street Journal gjatė ditės sė sotme raportoi qė sulmet rrėzuan uebfaqet pėr Shėrbimet e Sigurisė sė Suedisė, Zyrės sė Prokurorėve dhe Bankės Qendrore tė kėtij shteti. Nė Twitter, disa mesazhe nė lidhje me Anonymous raportuan qė pėrpjekja ishte njė grackė e sponsorizuar nga qeveria.

Sė fundi, @AnonNCarolina2 lajmėroi qė: “Ne kemi gjetur provėn pėrfundimtare qė #OpPirateBay #OpPR #OpSweden ėshtė njė ibrik mjalti deri mė tani. Lundroni tė sigurt, goditni fuqishėm”.

Kjo hakmarrje vjen pas sulmit nga autoritetet policore suedeze ndaj hostuesit tė uebit PRQ qė ėshtė i vendosur nė Stokholm, qė njihet pėr hostim tė disa nga faqeve mė tė popullarizuara problematike nė internet, duke pėrfshirė Pirate Bay dhe Wikileaks.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-10-12, 16:09   #36
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Hakohet World of Warcraft, prishen mijėra karaktere tė lojės

Pėrgjatė historisė, luftėrat dhe mortajat kanė fshirė plot qytete tė tėra dhe qytetėrime.

Ēuditėrisht, e njėjta gjė ndodhi me World of Warcraft kur hakerat morėn avantazh nga njė “dėmtim", qė iu lejoi atyre tė futeshin pėrmes fushave tė ndryshme, duke shkatėrruar ēdo karakter qė ata panė rrugės, madje dhe jo lojtarė tė lojės (NPC).

Mijėra lojtarė thjesht ranė tė vdekur, pėrfshirė tė gjithė nė Orgrimmar dhe Stormwind, pėr tė pėrmendur vetėm dy nga serverėt e prekur.

Blizzard mė vonė e pranoi sulmin. “Fusha tė caktuara u prekėn nga njė prishje nė lojė, duke rezultuar me vdekjen e karaktereve dhe jo tė tillė nė shumicėn prej qyteteve”,- njofton Blizzard nė njė post nė forum.

“Kjo prishje ėshtė rregulluar tashmė, pra nuk duhet tė pėrsėritet mė. Ėshtė nė rregull tė vazhdoni tė luani dhe tė eksploroni qytetet dhe mė gjerė nė Azeroth.”

“Si me ēdo dėmtim, ne po marrim kėtė veprim pėrēarės shumė seriozisht dhe po hetojmė mė tutje. Nėse keni ndonjė informacion pėr kėtė incident, ju lutem na dėrgoni e-mail nė [email protected]. Ju kėrkojmė ndjesė pėr kėtė shqetėsim qė disa prej jush patėn si rezultat i kėtij veprimi dhe e vlerėsojmė mirėkuptimin tuaj”, thuhet mėtej nė kėtė post tė Blizzard.

Mė poshtė PCWorld sjell videon nė tė cilėn shihet se si hakerėt i mbytėn personazhet e lojės World of Warcraft.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-12, 15:20   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Hakeri francez fiton 500 000 € nga njė “Trojan” pėr Smartphonė


Sipas njė raporti nga BBC, njė haker 20 vjeēar nga Franca ka mashtruar rreth 17 000 njerėz me virusin e tij trojan i cili dukej si aplikacion pėr smartphone.

Ky mashtrim e ka ndihmuar atė qė tė fitoj rreth gjysmė milion euro.

Kur ai u arrestua nė Amiens, javėn e kaluar, pranoi tė gjitha krimet, duke thėnė se nuk e bėri kėtė vepėr pėr para, por pėr tu bėrė njė zhvillues softueri.

Hakeri kishte zėvendėsuar disa aplikacione mobile tė cilat ishin tė gatshme pėr shkarkim pa pagesė me trojanin e tij.

Kur pėrdoruesit e shkarkonin njėrin nga aplikacionet, ai do tė dėrgonte mesazhe njė numri pa vetėdijen e pėrdoruesit.

Disa nga aplikacionet merrnin para nga pėrdoruesi, dhe i dėrgonin ato nė disa web-site pėr lojėra fati, ku ai i merrte ato nga pėrdoruesit.

Shumica e aplikacioneve ishin tė krijuara pėr Android.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-12, 15:25   #38
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Symantec, PayPal dhe ImageShack nė shėnjestėr tė hakerėve


Grupe tė ndryshme tė hakerėve thonė qė kanė arritur tė thyejnė serverėt qė i pėrkasin ImageShack, Symantec, PayPal dhe organizatave tė tjera.

Tė dielėn, njė grupi i hakerėve i quajtur HTP tha qė kishte kompromentuar serverėt e uebit, bazat e tė dhėnave MySQL, ruterėt dhe serverėt e menaxhimit tė pėrdorura nga shėrbimet pėr vendosje tė fotografisė si ImageShack dhe yfrog.

“ImageShack ka qenė tėrėsisht i zotėruar, nga terreni”,- shkroi nė njė postim nė Pastebin grupi i hakerėve. “Ne kemi pasur kontroll administrativ dhe fizik tė ēdo serveri dhe ruteri qė ata posedojnė, pėr vite.”

Postimi pėrfshinte kodin burimor, skedarėt e konfigurimit, informacionet e bazave tė tė dhėnave dhe shumė hollėsi tė tjera tė dyshuara tė jenė marrė nga serverėt e hakuar tė ImageShack.

ImageShack ishte vėnė nė shenjestėr nė mėnyrė qė tė testonte se sa e kishte forcuar ndėrmarrja sigurinė e sistemeve tė veta pas vuajtjes pėr thyerjen nė siguri nė vitin 2009, thanė hakerėt.

ImageShack nuk dha ndonjė pėrgjigje pėr komentin. Nė tė njėjtin postim, HTP thotė qė ka hakuar serverėt qė i pėrkasin Symantec.

Tė dhėnat e lėshuara pėrfshijnė informacione qė hakerėt thonė se i kanė kopjuar nga njė bazė e tė dhėnave e Symantec, duke pėrfshirė emrat, e-mail adresat dhe fjalėkalimet e qindra pėrdoruesve.

Shumė e-mail adresa janė tė domeinit @symantec.com.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 06-11-12 nė 15:27
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 13:24   #39
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymous sulmon nė Izrael qindra uebfaqe

Me sa duket Anonymous e ka zbatuar realisht kėrcėnimin drejtuar Izraelit, sipas sė cilit deklaronte zyrtarisht se do tė sulmonte nė mėnyrė dixhitale shtetin nėse do tė merrte masa ushtarake nė Rripin e Gazės.

Ata kanė nxjerrė nga shėrbimi uebfaqe, kanė fshirė baza tė dhėnash si dhe kanė publikuar lista e-mailesh me fjalėkalime.

Targeti kryesor ishte baza e tė dhėnave tė Ministrisė sė Ēėshtjeve tė Jashtme izraelite si dhe baza e tė dhėnave tė Bankės sė Jeruzalemit. Tė dyja kėto janė fshirė. Mė pas, Anonymous ka nxjerrė jashtė shėrbimit 600 faqe me sulmin DDoS si dhe ka publikuar mbi 2000 adresa e-maili dhe fjalėkalime.

Nė deklaratėn publike, Anonymous ka shpjeguar se pėrse ka sulmuar Izraelin, duke pėrmendur faktin se ata kanė vėshtruar nė dėshpėrim pėr shumė kohė zhvillimet barbare, brutale dhe tė neveritshme qė forcat izraelite kanė ushtruar mbi popullin palestinez.

Pushtimi i Rripit tė Gazės ishte kulmi i durimit, veēanėrisht kur qeveria izraelite kėrcėnoi publikisht se mbyllte tė gjitha komunikimet pėrfshi internetin nė Rripin e Gazės. Ashtu siē e mėsoi (me tė keq) edhe ish diktatori i Egjiptit Mubarack, “ne jemi Anonymous dhe askush nuk e mbyll internetin nėn vėzhgimin tonė”.

Ata kėrcėnuan qeverinė izraelite tė mos e bllokonte internetin nė “territoret e pushtuara” si dhe tė ndalojnė terrorin qė po ushtron mbi njerėzit e pafajshėm tė Palestinės, ose nė tė kundėrt do tė pėrballen me zemėrimin e pafrenueshėm tė Anonymous. “Dhe, siē e kanė pėrjetuar edhe qeveritė e tjera tė kėqija, tė cilat janė pėrballur me inatin tonė, as ju nuk do tė dilni pa u lagur.”

Anonymous shprehėn mbėshtetjen pėr njerėzit nė Rripin e Gazės dhe “territoreve tė pushtuara” dhe u premtuan se do tė bėnin gjithēka pėr tė ndaluar sulmet ndaj tyre si dhe pėr t’u siguruar qė ata janė tė lidhur nė internet, nė mėnyrė qė t’i transmetojnė botės zhvillimet dhe pėrjetimet e tyre.

Ata kanė publikuar edhe njė link - http://bit.ly/XH87C5 - nė tė cilin gjenden instruksione tė nevojshme pėr t’i shpėtuar mbikėqyrjes sė IDF.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-13, 18:32   #40
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymous godet njė uebfaqe tė qeverisė amerikane


Hakerėt qė punojnė nėn emrin e grupit Anonymous kanė goditur njė uebfaqe tė qeverisė amerikane gjatė tė shtunės, duke e zėvendėsuar ballinėn e kėsaj faqeje me njė tekst prej 1340 fjalėsh.

Mes kėtyre fjalėve jepeshin hollėsi pėr shqetėsimet e tyre me rrugėn qė funksionon sistemi ligjor amerikan dhe si kėrcėnim pėr tė lėshuar “sekretet” e grumbulluara nga uebfaqet e qeverisė amerikane.

Uebfaqja e Komisionit pėr Dėnim e Shteteve tė Bashkuara, qė rregullon politikat e dėnimit pėr sistemin gjyqėsor federal, ishte offline pėr pjesėn mė tė madhe tė ditės sė shtunė si rezultat i sulmit.

“Ky sulm kibernetik nė mėngjes nė uebfaqen e Komisioneve www.ussc.gov e rrėzoi atė pėrkohėsisht, por faqja tani ėshtė rikthyer”,- tha komisioni nė njė deklaratė tė shkurtėr tė bėrė gjatė mbrėmjes sė ditės sė shtunė.

“Publikimet, materialet trajnuese dhe statistikat pėr dėnimet federale tė Komisioneve janė sėrish tė qasshme nga vizitorėt nė faqe.” Sipas porosisė qė zėvendėsoi ballinėn e faqes pėrpara se tė kthehej offline, faqja dhe koha e sulmit nuk ishte e rastėsishme.

Sulmi erdhi si shenjė proteste ndaj vdekjes sė aktivistit Aaron Swartz

“Sot (tė shtunėn) dy javė mė parė, njė vijė ishte kaluar”,- thuhej nė porosi. “Sot(tė shtunėn) dy javė mė parė, Aaron Swartz ishte vrarė. I vrarė sepse ai u ballafaqua me njė zgjidhje tė pamundshme. I vrarė sepse ai ishte detyruar qė tė luajė nė njė lojė tė cilėn ai nuk mund ta fitonte - njė zvetėnim i kthyer dhe i shtrembėruar i drejtėsisė, njė lojė ku lėvizja e vetme fituese ishte tė mos luhej.”

Si parashikoi 14 vjeēari Aaron Swartz nė vitin 2001 tė ardhmen e internetit

Swartz bėri vetėvrasje nė Nju Jork mė 11 janar, siē duket pėr shkak tė njė gjykimi tė ardhshėm me ngarkesat pėr ndėrhyrje kompjuterike, mashtrim kabllor dhe vjedhje tė dhėnash qė mund tė sillnin njė vendim prej 35 vite heqje lirie.

Ngarkesat burojnė nga dyshimet qė Swartz vodhi miliona artikuj dhe dokumente shkollore nga baza e tė dhėnave JSTOR me qėllimin qė t’i bėjė ato tė qasshme online pa paguar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-13, 18:35   #41
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Si parashikoi 14 vjeēari Aaron Swartz nė vitin 2001 tė ardhmen e internetit

Nė vitin 2001 nė njė intervistė pėr radio stacionin WBEZ, atė kohė Aaron Swartz, vetėm 14 vjeē, pėrgjegjės pėr zhvillimin e standardit RSS, i shpjegoi udhėheqėsit tė kėtij radio stacioni se si e kishte paramenduar ai se do tė dukej e ardhmja e internetit.

“Mė e vėshtirė ėshtė tė parashikohet e ardhmja afat shkurtėr sesa ajo afatgjatė”,- paralajmėroi ai Swartz, por sugjeroi se uebi semantik gjendet “pas qoshit”. Ky do tė duhej tė ishte “ueb dykahorė”, tha Swartz, “ku pėrdoruesit e internetit mund tė bėjnė me tė vėrtetė uebfaqet e tyre”, transmeton BuzzFeed.

Pėrdoruesit, shpjegoi ai, do tė jenė nė gjendje qė me tė vėrtetė tė marrin pjesė, kėshtu qė interneti nuk do tė jetė vetėm njė medium pasiv ku mund tė uleni dhe tė lexoni se ēfarė shkruajnė njerėzit tjerė, por do tė mund tė merrni mė shumė hapėsirė nė ueb dhe tė merrni pjesė nė tė.” Nė atė kohė, MySpace nuk do tė lanēohej edhe dy vjet.

Nė tė ardhmen e mėtejme, imagjinoi motorė kėrkimit tė cilėt do tė mund tė pėrgjigjen nė pyetje komplekse dhe teste, ndėrsa kompjuterėt “do tė jenė nė gjendje tė kujdesen pėr detyrat nė jetėn tonė tė pėrditshme,”

Para njė jave, njė lajm i trishtuar u pėrhap nė botėn teknologjike, ku pas luftės me depresionin 26 vjeēari Aaron Swartz, aktivist interneti dhe njeriu i cili ndihmoi nė ndėrtimin e Reddit dhe Creative Commons dhe i cili si 14 vjeēar ishte pjesė e ekipit qė zhvilloi versionin e parė tė RSS, bėri vetėvrasje nė New York.


Anonymous sulmon MIT-nė pas vetėvrasjes sė Aaron Swartz

Aaron nė mesin e vitit 2011 ishte arrestuar pėr shkak tė marrjes sė katėr milion revistave akademike nga JSTOR (librari dixhitale) nė mėnyrė qė ti shpėrndante falas pėrmes rrjetit P2P. Ishte akuzuar pėr mashtrim, mashtrim kompjuterik, marrje tė paligjshme tė informacioneve nga kompjuteri i mbrojtur dhe dėmtim tė kompjuterit tė mbrojtur.

Nė fund tė vitit tė kaluar padia u rrėzua, ndėrsa JSTOR ofroi falas revistat e veta, por nė njė edicion tė kufizuar.

Pėr fat tė keq, prokuroria e shtetit nuk hoqi dorė nga akuzat dhe vazhdoi tė ndiqte Aaron-in, tė cilin e kėrcėnonte dėnimi prej madje 35 viteve burg dhe njė milion dollarė gjobė. Shumica u pajtuan se dėnimi ishte i tepruar, duke marrė parasysh peshėn e veprės sė Aaron-it, faktin qė ai nuk kishte qėllime pėrfitimi me veprėn e tij.

Universiteti MIT ka njoftuar pėr njė hetim tė brendshėm pėr rolin e tij nė vdekjen e aktivistit Aaron Swartz.

Inēizimin e intervistės sė Aaron Swartz pėr radion stacionin WBEZ mund ta ndiēni kėtu.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-13, 18:37   #42
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymous sulmon MIT-nė pas vetėvrasjes sė Aaron Swartz


Vetėm pak orė pasi Instituti i Teknologjisė sė Massachusetts premtoi njė hetim pėr rolin e vet nė ngjarjet qė ēuan nė vetėvrasjen e Aaron Swartz, grupi i hakerėve online, Anonymous, sulmoi uebfaqen e kėsaj shkolle.

Swartz, qė ėshtė bashkėthemelues i Reddit-it, i cili ishte ndėr tė parėt qė mundėsoi qasje tė hapur nė dokumentet nė internet, gjatė ditės sė premte bėri vetėvrasje. 26 vjeēari ishte arrestuar nė korrikun e vitit 2011 dhe ishte akuzuar pėr vjedhjen e 4 milionė dokumenteve nga MIT dhe Jstor, qė ėshtė njė arkiv i gazetave shkencore dhe letrave akademike. Ai do tė pėrballej me 4 milionė dollarė gjobė dhe me njė pretencė tė mundshme prej 50 vitesh burg.

Kryetari i MIT-sė, Rafael Reif, paraqiti njė deklaratė duke premtuar njė: “analizė tė plotė tė pėrfshirjes sė MIT-sė nga koha qė ne sė pari morėm veprimtari tė pazakontė nė rrjetin tonė nė vjeshtėn e 2010-ės deri tani,” Anonymous sulmoi tė paktėn dy uebfaqe tė MIT-sė. Pėr dallim nga herėt e tjera, porosia e postuar nė uebfaqe ishte njė thirrje pėr reformė nė shenjė kujtimi pėr aktivistin e internetit. Pasi e quajti ndjekjen e Swartzit “njė dėshtim tė panatyrshėm tė drejtėsisė” dhe “njė hije tė shtrembėruar dhe tė ēoroditur tė drejtėsisė pėr tė cilėn Aaron vdiq”, Anonymous listoi qėllimet nėn seksionin e rezervuar me etiketėn “Dėshirat tona”:

1. Ne thėrrasim qė kjo tragjedi qė tė jetė njė bazė pėr referoma tė ligjeve pėr krime kompjuterike dhe prokurorėt fanatikė qė i pėrdorin ato.

2. Ne thėrrasim qė kjo tragjedi tė jetė njė bazė pėr reforma pėr ligjin pėr tė drejtat e autorit dhe pronėn intelektuale, duke e kthyer atė nė principet e duhura tė tė mirės sė pėrbashkėt pėr shumė, nė vend tė fitimit privat pėr disa.

3. Ne thėrrasim qė kjo tragjedi tė jetė njė bazė pėr njohje mė tė madhe tė shtypjes dhe padrejtėsive tė grumbulluara gjatė ditės nga persona dhe institucione tė caktuara tė autoriteteve ndaj ēdokujt qė guxon tė ngrihet dhe tė numėrohet pėr besimet e tyre dhe pėr solidaritet mė tė madh dhe ndihmė tė pėrbashkėt si reagim.

Anonymous: “Na prisni nė 2013-ėn”

4. Ne thėrrasim qė kjo tragjedi tė jetė njė bazė pėr njė pėrkushtim tė ri dhe tė patundur pėr njė internet tė lirė dhe tė ēliruar, tė kursyer nga censura me barazi pėr qasje dhe privilegj pėr tė gjithė.

Vetėvritet bashkėthemeluesi i Reddit Aaron Swartz

Kritikėt e prokurorėve thonė qė zyrtarėt kishin vepruar padrejtėsisht duke u pėrpjekur qė tė bėjnė njė shembull nga Swartzi. “Vdekja e Aaron nuk ėshtė thjesht njė tragjedi personale”- tha familja e Swartzit nė njė komunikatė. “Ajo ėshtė produkt i njė sistemi pėr drejtėsi kriminale plot me frikėsim dhe mashtrime prokuroriale. Vendimet e marra nga zyrtarėt nė zyrėn e Pėrfaqėsuesit Ligjor tė SHBA-sė nė Massachusetts dhe nė MIT kontribuuan nė vdekjen e tij.”
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-13, 19:36   #43
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lulzsec

Anonymous “sulmon” Korenė e Veriut

Kohėt e fundit janė dėgjuar disa kėrcėnime nga Koreja e Veriut kundėr Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Koresė Jugore, por ky shtet siē duket ėshtė duke pėsuar goditje nga hakerė, tė cilėt kanė sulmuar disa llogari tė tyre online.

Faqet zyrtare tė shtetit nė Flickr dhe Twitter janė shkatėrruar, pėr tė cilat veprime pėrgjegjėsinė e mori grupi i hakerėve, Anonymos.

Sipas raportimit tė bėrė nga The Next Web, hakerėt po ashtu fituan qasje nė dyqanin pėr libra dhe muzikė dhe faqen pėr informacione dhe lajme pėr vendin.

Faqja nė Flickr tani pėrmban njė fotografi tė liderit tė Koresė Veriore, Kim Jong-un, me disa veshė derri dhe njė tatu tė Mickey Mouse nė barkun e tij. Nė fotografi thuhet se Kim ėshtė i kėrkuar pėrveē tė tjerash pėr “Kėrcėnim tė paqes botėrore me armė ICMB dhe nukleare”.

E njėjta fotografi tani paraqitet nė aindf.com, qė ėshtė njė grup politik nga Koreja Jugore qė ka lidhje me Korenė Veriore.

Fotografitė e tjera pėrfshijnė njė logo “Ne jemi Anonymous” dhe njė palė tė fotografive tė tjera tė maskave tė “Guy Fawkes” qė paraqet njė simbol tė popullarizuar tė hakerėve tė grupit Anonymous.

Nė llogarinė nė Twitter tė Koresė Veriore ėshtė postuar njė varg i cicėrimave qė dėrgojnė te faqet e sulmuara.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-13, 21:07   #44
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lulzsec

Si vodhėn hakerėt 45 milionė $ brenda dy ditėveKjo ėshtė vjedhja e bankave nė epokėn dixhitale: pa pasur nevojė pėr maska, pėr armė, pėr pėrballje fizike me policinė, mjaftojnė vetėm disa klikime pėr tė krijuar njė plan hakimi.

Gjithēka u realizua nė dy operacione, nė dy data tė ndryshme: 12 dhjetor 2012 dhe 19 shkurt 2013. Njė skuadėr ndėrkombėtare hakerėsh dhe hajdutėsh arritėn tė vidhnin nė total 45 milionė $ nga mbi 5000 Atm nė tė gjithė botėn. Nė lidhje me kėtė ēėshtje u arrestuan tetė tė dyshuar, megjithatė i gjithė procesi se si u realizua vjedhja mbetet ende pėr t’u zbuluar.

Nė infografikun e mėposhtėm tregohen pikat mė tė rėndėsishme nga operacioni i skuadrės, qė nga rritja e limiteve tė lejuara nė llogaritė e debitit nė Oman e deri tek tėrheqja e parave nga bankomatet e 27 shteteve tė botės, tė gjitha me detaje.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 27-05-13 nė 21:08
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-13, 19:04   #45
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lulzsec dhe Anonymous

12 vjeēari pranon qė ka sulmuar faqet qeveritare pėr AnonymousNjė 12 vjeēar nė Montreal u vetėshpall fajtor pėr thyerjen e disa uebfaqeve tė qeverisė dhe policisė nė emėr tė grupit tė hakerėve Anonymous, raporton Toronto Sun.

Sidoqoftė, sulmet nuk ishin tė motivuara politikisht; djaloshi dėshmoi qė ai iu kishte dhėnė informacionet pėr anėtarėt e Anonymous nė shkėmbim pėr video lojėra.

I mituri pranoi qė ka sulmuar uebfaqet e policisė sė Montrealit, Institutit tė Shėndetit Publik nė Quebec dhe qeverinė e Kilit, si dhe faqe tė tjera. Sulmet e tij pėrfshinin “pėrmbytjen” e serverėve pėr tė rrėzuar faqet, duke shpartalluar tekstin dhe dukjen e faqeve dhe duke fituar qasje nė informacionet e pėrdoruesit.

Gjykata vlerėson qė ai ka bėrė dėme nė vlerė prej 60 mijė dollarė dhe emri i tij ka mbetur anonim pėr shkak tė moshės.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.