Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-03-13, 20:01   #91
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Aktakuza kundėr Limajt

I akuzuari pėr ryshfet me thes, nėnshkruan kontrata milionėshePublikuar: 20.03.2013 - 09:55Prishtinė, 20 mars – Prokurimi i Ministrisė sė Infrastrukturės drejtohet nga njė i akuzuar pėr marrje tė ryshfetit me thes bėrlloku. Dy prokurorė po e ndjekin penalisht Nexhat Krasniqin pėr korrupsion e krim tė organizuar, derisa ai vazhdon tė nėnshkruajė kontrata milionėshe nė ministrinė qė drejtohet nga Fehmi Mujota.

Ligji e obligon sekretarin e pėrhershėm, Shasivar Haxhijaj, qė ta suspendojė atė me 50 pėr qind pagesė deri nė pėrfundim tė procedurave. Kėtė nuk e ka bėrė qe pesė muaj. Nuk ka dhėnė pėrgjigje se pse.

Mė 15 nėntor 2012, prokurori special Besim Kelmendi ka ngritur njė aktakuzė kundėr shefit tė prokurimit tė Ministrisė sė Infrastrukturės, Nexhat Krasniqi, pėr veprėn penale tė shpėrdorimit tė detyrės zyrtare, mashtrimit nė detyrė, marrje tė ryshfetit, e kontratė tė dėmshme nė lidhje me dhėnien e tenderit pėr ndėrtimin e Parkut Industrial nė Drenas. Njė ditė mė vonė prokurori gjerman Johannes Pickert ka ngritur njė aktakuzė kundėr tij pėr krim tė organizuar, shpėrdorim tė detyrės zyrtare, marrje tė ryshfetit, lidhje tė kontratave tė dėmshme pėr tenderė tė dhėnė nga Ministria e Transportit dhe Telekomunikacionit.

Megjithėkėtė, Nexhat Krasniqi mbetet nė krye tė prokurimit nė Ministrinė e Infrastrukturės, e cila ka nė dispozicion mbi 200 milionė euro pėr investime kapitale sivjet.

Eprori i tij, Shasivar Haxhijaj, sekretar i pėrhershėm i MI-sė, nuk ka ndėrmarrė asnjė veprim pėr tė pėrmbushur obligimet ligjore qė ka. Nuk e ka suspenduar atė me pagesė, ani se e obligon Ligji pėr shėrbimin civil tė Kosovės. Ai nuk ka dhėnė sqarime se pse nuk e ka bėrė njė veprim tė tillė. Ka kėrkuar qė t’i dėrgohen pyetje nėpėrmjet postės elektronike, tė cilave nuk u ėshtė pėrgjigjur.

Ligji pėr shėrbyes civilė saktėson se kur njė zyrtar duhet tė pezullohet nga puna.

Ai ėshtė i akuzuar sė bashku me ish-ministrin Fatmir Limaj, Demir Limajn, Florim Limajn, Endrit Shalėn, Florim Zukėn e Gani Zogajn. Ata akuzohen, mes tė tjerash, pėr manipulimin e procedurave tė tenderėve, dhėnien dhe marrjen e ryshfetit dhe pengimin e mbledhjes sė provave dhe dėshmive nė lidhje me tre tenderė nė MTPT pėr pėrfitime personale dhe/apo materiale (gjerėsisht nė “Kohėn Ditore”).
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-09-13, 14:38   #92
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Titulli: Aktakuza kundėr Limajt

Lirimi i Fatmir Limajt dhe luftėtarėve tjerė tė UĒK-sė ėshtė edhe njė dėshmi e fortė pėr pastėrtinė e luftės ēlirimtare tė popullit shqiptar tė Kosovės
Prishtinė, 17.09.2013 09:30
(E plotėsuar) Fatmir Limaj dhe bashkėluftėtaret e tij janė shpallur tė pafajshėm, ndėrkohė lirimi i tij ėshtė pritur me brohoritma nga shumė simpatizant tė tij.

............

Nė orėn 14:00, ka filluar procesi ndaj gjykimit tė Fatmir Limajt dhe tė tjerėve. Trupi gjykues ėshtė i pėrbėrė nga dy gjyqtarė tė EULEX-it dhe njė gjyqtare vendore, sot ata do tė shpallin aktgjykimin pėrfundimtar pėr tė akuzuarit nė rastin “Kleēka”, pas rigjykimit qė ka zgjatur me shumė se gjashtė muaj dhe mbajtjes dhjetėra seancave gjyqėsore.

..........
Trupi gjykues nė rastin "Kleēka" pritet tė shpallė aktgjykimin pėrfundimtar pėr Limajn dhe nėntė ish bashkėluftėtarėt e tij.

Aktgjykimi pritet tė shpallet nė orėn 14:00. Avokati i Limajt, Tomė Gashi beson se Limaj dhe bashkėluftėtarėt e tij do tė rishpallen tė pafajshėm.

Avokatėt mbrojtės vlerėsojnė se nėse do tė respektohet drejtėsia, atėherė do tė jetė vetėm njė aktgjykim, ai lirues pėr Fatmir Limajn dhe tė tjerėt. Derisa, ekspertė ligjor thonė se duke parė lėndėn dhe provat e paraqitura, patjetėr se pėr tė akuzuarit e rastit “Kleēka” do tė duhej tė vinte vetėm aktgjykimi lirues.

Tomė Gashi, avokati i Fatmir Limajt, shprehet i bindur se duke i marrė pėr bazė provat e administruara nė rigjykimin e kėtij rasti, dhe nėse respektohet drejtėsia, atėherė do tė jetė vetėm njė aktgjykim pėr Fatmir Limajn dhe nėntė ish bashkėluftėtarėve tė tij, e ai ėshtė lirues.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-09-13, 20:09   #93
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Aktakuza kundėr Limajt

ky lima don me i dal Hashes kapuq me mang tani pas ktyre perqarjeve ne ish PDKen edhe ne parlament nuk po mundet Hasha me i tubue ma shum se 56 delegat bile edhe ata ma shum shkjie e magjup e mahlukat tjter do me than qeveris po i dridhen kembet
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-14, 16:15   #94
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Aktakuza kundėr Limajt

Truproja e ish-ministrit Fatmir Limaj negocionte tenderėt dhe ryshfetinPrishtinė, 21.02.2014

Prokurori gjerman i EULEX'it, Johannes Pickert, e ka cilėsuar kėtė si grup kriminal me udhėheqės Fatmir Limajn. Limaj akuzohet se mė 2008 themeloi kėtė grup me pjesėmarrje edhe tė vėllezėrve Demir e Florim Limaj. Vepra dyshohet se janė kryer me nėnshkrimin e kontratave me dy firma, "Eskavatori" dhe "Burimi". Njėra kontratė ishte pėr mirėmbajtjen e rrugėve e tjetra pėr ndėrtim.

Njė hetim pėr shpėrthimin nė lokalin Sekiraqa nė Dardani ka ēuar hetuesit nė zyrėn e Fatmir Limajt nė Ministrinė e Transportit.

Pėrgjimet telefonike i kishte kryer policia e UNMIK'ut qysh nė vitin 2008 kundėr Ali Aliut, njė i dyshuar pėr pėrfshirjen nė kėtė shpėrthim, qė kishte lėnė dy tė vdekur e 11 tė plagosur. Asokohe Aliu ishte zbuluar se po komunikonte me truprojėn e Fatmir Limajt, Shpėtim Telaku pėr tenderė qė jepte kjo Ministri.

Koha Ditore ka siguruar aktakuzėn e dytė pėr korrupsion kundėr Fatmir Limajt. Ai akuzohet se bashku me Shefin e Prokurimit, Nexhat Krasniqin dhe Shpėtim Telakun pėr krim tė organizuar, pėrvetėsim gjatė ushtrimit tė detyrės, lidhje tė kontratės sė dėmshme, keqpėrdorim tė detyrės zyrtare, marrje ryshfeti.

Ali Aliu dhe Beqir Deda, pėrfaqėsues kompanish akuzohen pėr keqpėrdorim tė autorizimeve nė ekonomi dhe dhėnie ryshfeti.

Njėra prej firmave fituese "Burimi" gjatė kohės sa Limaj ishte nė Hagė pretendohet se kishte mbledhur 12 mijė euro pėr pagesėn e avokatėve tė tij.

Prokurori gjerman i EULEX'it, Johannes Pickert, e ka cilėsuar kėtė si grup kriminal me udhėheqės Fatmir Limajn.

Limaj akuzohet se mė 2008 themeloi kėtė grup me pjesėmarrje edhe tė vėllezėrve Demir e Florim Limaj.

Vepra dyshohet se janė kryer me nėnshkrimin e kontratave me dy firma, "Eskavatori" dhe "Burimi". Njėra kontratė ishte pėr mirėmbajtjen e rrugėve e tjetra pėr ndėrtim.

Prokurori ka hetuar 50 tenderė rrugėsh. Pretendon se ka gjetur prova pėr dy prej tyre nė rajonin e Ferizajt. Dyshimet i ka materializuar me pėrgjime telefonike kryesisht nė mes tė Ali Aliut dhe Shpėtim Telakut. Herė me kode e herė haput, shihet se ata flisnin pėr tenderė. Pėrmende edhe Limaj, i cili i takonte pėrfaqėsuesit e kompanive tenderuese. Njė takim i tillė e kishte pasur nė njė restorant. Aty kishte shkruar detaje tė tenderit nė njė faturė. Fatura ishte gjetur mė vonė nė shtėpinė e Limajt gjatė bastisjes.

Prokurori pretendon se Fatmir Limaj dhe Nexhat Krasniqi kanė keqpėrdorur detyrėn zyrtare duke negociuar, premtuar dhe duke vendosur dhėnien e tenderėve pėr mirėmbajtje/ndėrtim tė rrugėve mbi bazė tė favorizimit politik dhe pėrfitimit material.

"Tenderėt u premtuan dhe u dhanė duke anashkaluar dhe manipuluarrregullat e tenderimit, qė ndalon favorizimine njė kompanie mbi tjetėr fazė tė prokurimit publik", shkruan nė aktakuzė.

"Shpėtim Telaku e ndihmoi Fatmir Limajn e Nexhat Krasniqin pėr t'i manipuluar procedurat e tenderit duke kryer aranzhime pėr marrėveshje private, duke negociuar, duke bartur dokumente tė tenderit, duke kėrkuar para dhe duke bartur komunikimin privat, pėrfshirė premtimet pėr dhėnie tė tenderit ndėrmjet pėrfaqėsuesit tė kompanisė Ali Aliu dhe Fatmir Limajt para dhe gjatė procesit tė tenderimit", shkruan Prokurori.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.