Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-07-11, 11:52   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Facebook

Nese chati i ri i fb nuk ju pelqen, kthejeni te vjetrin.

Instalo


https://chrome.google.com/webstore/d...obeenlamiclald

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 24-10-11 nė 14:00
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-07-11, 12:05   #2
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Nese chati i ri i fb nuk ju pelqen, kthejeni te vjetrin.

Instalo


https://chrome.google.com/webstore/d...obeenlamiclald

Chati i vjeter po thojn jan hackera e po vjedhin passat...
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-11, 12:21   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni Shiko postimin
Chati i vjeter po thojn jan hackera e po vjedhin passat...

Vertete une personalisht nuk e beje kthimin e chatit te vjeter, kush don atehere ta merr rrezikun me vete .
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-11, 09:49   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

All-llahu pėrdor Facebook ???Skandal nė fenė Islame ( Arabia Saudite )


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 14:54   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Facebook ju pagoi hakerėve 40.000 dollarė si shpėrblim


Gusht 2011


Pėr vetėm 21 ditė, Facebook ju pagoi 40.000 dollarė hakerėve pėr lėshimet sigurie qė i kanė zbuluar nė rrjetin social.

Facebook startoi programin Bug Bounty pėr tė sfiduar, motivuar dhe shpėrblyer komunitetin e hakerėve dhe tė gjejė gabime nė kod, me qėllim pėr tė rritur sigurinė e rrjetit dhe me kėtė edhe privatėsinė e pėrdoruesve. Mė mirė ishte tė bashkpunohet me komunitetin e hakerėve, se sa tė diskutohet, ose akuzohet.

Ēmimi minimal pėr njė lėshim tė zbuluar ėshtė 500 dollarė, qė do tė thotė janė zbuluar dhe arnuar mjaft lėshime, pasi qė Facebook ka dhuruar 40.000$ si shpėrblim. Ēmimi mė i madh prej 5.000 dollarė pėr lėshime mė serioze ėshtė dhėnė vetėm njė herė.

Megjithatė, programi Bounty bazohet nė vullnetin e mirė tė hakerėve. Ekspertėt tjerė tė sigurisė paralajmėrojnė se nėse dikush ka qėllim keqdashės sigurisht nuk do tė mashtrohet me 500 ose 1.000 dollarė dhe tė lajmėrojnė lėshimin, sepse nė tregun e zi disa informacione ndoshta vlejnė shumė, mė shumė.

Pėr ata qė dėshirojnė tė lajmėrojnė ndonjė lėshim sigurie nė facebook, atė mund tė bėjnė nga kjo faqe:

https://www.facebook.com/whitehat/
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-09-11, 08:36   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Facebook do tė lansojė Smart Lists

19:42 / 14.09.2011

Kėtė javė, Facebook do tė lansojė njė funksion tė ri nė rrjetin e saj social, tė quajtur Smart Lists.


Funksioni ėshtė zhvilluar nė atė mėnyrė qė t’i ndihmojė pėrdoruesve tė jenė mė afėr familjes dhe miqve tė tyre brenda rrjetit social, duke e bėrė njėkohėsisht mė tė lehtė edhe shpėrndarjen e informacioneve pėrmes pėrdorimit tė Smart Lists.

Friends Lists ka qenė funksional pėr njė kohė tė gjatė, mirėpo tani Facebook ka shtuar edhe katėr veēori tė reja: Smart Lists, Close Friends, Acquaintances dhe Better Suggestions.

Smart Lists janė dizajnuar nė atė mėnyrė qė tė krijojnė pėrmbajtjen tuaj, nė atė mėnyrė qė ju dhe miqtė tuaj keni tė pėrbashkėt, si puna, shkolla, familja apo qyteti.

Pėr mė shumė, ju mund tė shtoni apo tė hiqni njė "shok" tė caktuar nga lista, pėr ta bėrė listėn edhe mė tė saktė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-09-11, 12:52   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Aplikacioni Facebook Pwn mund tė vjedhė tė dhėnat tuaja personale!

Hulumtuesit pėr siguri nė internet nga Egjipti kanė krijuar njė aplikacion Facebook Pwn, tė bazuar nė Java i cila automatikisht mbledhė tė dhėna nga profilet e fshehura nė Facebook dhe i zbulon tė dhėnat personale.

Mjeti funksionon ashtu qė fillimisht krijon njė profil tė rremė dhe i cili mė pas tenton tė bėhet shokė me gjithė kontaktet qė i ka porifli nga i cili dėshiron tė nxjerė informacionet. Pastaj sulmuesi zgjedh njė nga shokėt e viktimės, dhe mbush profilin e rreme me tė dhėnat e shokut tė viktimės, duke i vjedhur emrin, mbiemrin, dhe fotografinė. Mjeti pastaj pėrdorė profilin e rremė qė tė shtojė si shokė profilin nga i cili dėshiron tė nxjerė informacionet. Egziston njė mundėsi e madhe qė personi i sulmuar tė pranon ftesėn pėr shokė kur tė shikon personin(shokun) e njohur.

Nėse ftesa pėr miqėsi pranohet, atėher ky mjet ose aplikacion i vjedh tė gjitha tė dhėnat personale, dhe fotografitė, mė pas personi edhe po e hetojė kėtė gjė nuk ka mundėsi tė bėjė asgjė edhe po e fshiri atė nga lista e shokėve, sepse tani mė tė dhėnat do tė jenė nė dispozicion pėr sulmuesin. Informacionet e vjedhura mė pas mund tė pėrdoren pėr sulme tė ose keqpėrdorime tė mėtutjeshme.

Sipas ekipit qė qėndron pas Facebook Pwn, ky projket ėshtė vetėm sa tė demonstrojmė se njė gjė e tillė ėshtė e mundur dhe kėrkojnė qė ky aplikacion tė mos keqpėrdoret. Kodet pėr kėtė mjetė janė nė ueb faqen e projektit, ku mund tė gjeni dhe detaje tjera pėr tė krijuar module tė reja pėr aplikacionin.

Aplikacioni thjesht demontron se sa Facebook-i mund tė jetė i pasigurtė dhe se duhet tė mendoni mirė para se tė publikoni tė dhėnat personale tė cilat nuk dėshironi tė keqpėrdoren dhe tė mbeten private.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 15-09-11 nė 12:52
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-09-11, 20:33   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Facebook fillon grupimin automatik tė shokėveMė parė Facebook filloi pėrzgjedhjen e pėrdoruesve nė bazė tė listave “Smart Lists” – qė, ashtu siē tregon emri, grupoheshin grupe tė caktuara tė shokėve nė lista tė caktuara.

Deri mė tani, Facebook automatikisht ėshtė duke i grupuar shokėt nė tri degė tė ndryshme:

- Njerėzit me tė cilėt punon

- Njerėzit me tė cilėt e keni kryer shkollėn

- Njerėzit tė cilėt jetojnė deri nė 50 milje (80.4672 kilometra) larg shtėpisė tuaj

Nėse asgjė tjetėr, atėherė kjo pjesa e tretė mund tė ndihmojė pėr tė mos i bezdisur tė gjithė njerėzit e tjerė, duke dėrguar ndonjė pėrditėsim tė statusit qė ka tė bėjė, ta zėmė, me ndonjė ngjarje qė pėrfshin atė rajon.

Ky pėrmirėsim i rrjetit Facebook paraqet njė hap tė rėndėsishėm pėr tė ndihmuar pėrdoruesit. A mund tė jetė ky njė hap i shumė pėrmirėsimeve? Por shtrohet pyetja qė kur njė pėrdorues do tė mund ta krijojė njė listė tė veten?
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Facebook do tė lansojė Smart Lists

19:42 / 14.09.2011

Kėtė javė, Facebook do tė lansojė njė funksion tė ri nė rrjetin e saj social, tė quajtur Smart Lists.


Funksioni ėshtė zhvilluar nė atė mėnyrė qė t’i ndihmojė pėrdoruesve tė jenė mė afėr familjes dhe miqve tė tyre brenda rrjetit social, duke e bėrė njėkohėsisht mė tė lehtė edhe shpėrndarjen e informacioneve pėrmes pėrdorimit tė Smart Lists.

Friends Lists ka qenė funksional pėr njė kohė tė gjatė, mirėpo tani Facebook ka shtuar edhe katėr veēori tė reja: Smart Lists, Close Friends, Acquaintances dhe Better Suggestions.

Smart Lists janė dizajnuar nė atė mėnyrė qė tė krijojnė pėrmbajtjen tuaj, nė atė mėnyrė qė ju dhe miqtė tuaj keni tė pėrbashkėt, si puna, shkolla, familja apo qyteti.

Pėr mė shumė, ju mund tė shtoni apo tė hiqni njė "shok" tė caktuar nga lista, pėr ta bėrė listėn edhe mė tė saktė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-09-11, 09:47   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Facebook ėshtė album gjigant, me 140 miliardė foto!

Nė njė artikull tė zbuluar nė faqen “Memories 1000”, ju arrini ta kuptoni se sa i madh ėshtė Facebook kur krahasohet me faqet tjera tė fotografive, si Flickr apo Instagram.
Gjithashtu, kėtu mund ta zbuloni se sot “pėr ēdo 2 minuta, ne shkrepim mė shumė fotografi, se sa i gjithė njerėzimi nė vitet 1800".

Njė diagram i publikuar sė fundmi tregon njė shesh qė pėrfaqėson 140 miliardė fotografi qė janė ngarkuar nė Facebook qė nga fillimi i kėtij rrjeti social, ndėrsa nė tė njėjtin ėshtė edhe totali i fotografive nė Flickr dhe Instagram, tė cilat janė ruajtur nga pėrdoruesit.
Me pajisjet e ndryshme tė cilat e bėjnė realizimin dhe shpėrndarjen e fotografive edhe mė tė lehtė, ėshtė paksa e vėshtirė tė imagjinohet se sa shumė fotografi ne kemi bėrė vet, dhe tė mendojmė se ku janė ruajtur ato deri mė tani.

"Nė total ne tani kemi mbi 3,5 trilionė fotografi. Lloji i fotografive tė cilat ne i bėjmė sot ka ndryshuar nė mėnyrė drastike - fotot analoge janė zhdukur pothuajse plotėsisht - por rritja e numrit tė fotografive vazhdon", thuhet nė deklaratėn e Facebook.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-09-11, 12:31   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Plani i ri i Facebook

10:29 / 23.09.2011

Me hapjen zyrtare tė rrjetit tė ri social Google +, konkurreca ka filluar tė ndihet menjėherė.
Kjo ėshtė vėrtetuar gjatė konferencės vjetorė F8, ku themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg prezantoi dizenjon e re te Facebook, i cili do tė aplikohet sė shpejti. Bėhet fjalė pėr integrimin e muzikės, fotografive si dhe videove nė rrjetin social.

Tashmė pėrdoruesit mund tė shkėmbejnė edhe muzikėn e videot e tyre mė lehtė, kjo pėr shkak tė bashkėpunimit me Spotify dhe Netflix.

Gjithashtu Zuckerberg njoftoi planin e ri tė Facebook, i cili do tė synojė komunikim edhe mė interaktiv dhe sa mė real tė kėtij rrjeti. Sipas tij, qėllimi ėshtė qė Facebook tė vihet nė dispozicion tė klientėve tė saj nė tė gjithė botėn. /Telegrafi/
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-09-11, 12:32   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Pėrdoruesit “urrejnė” pamjen e re tė Facebook

10:24 / 24.09.2011

Ndryshimet e fundit nė faqen e rrjetit social Facebook, me sa duket nuk u kanė pėlqyer pėrdoruesve tė saj. Madje, disa prej tyre thonė se e urrejnė pamjen e re.
Lidhur me kėtė, tani janė paraqitur edhe statistika zyrtare tė cilėt shfaqin mospėlqimin e pėrdoruesve tė Facebook pėr ndryshimet e shpeshta.

Njė pyetėsor i realizuar nga Poll Position konfirmon se pėrdoruesit e Facebook tė cilėt nuk e pėlqejnė dizajnin e ri tė faqes janė pesė herė mė shumė, sesa ata qė nuk brengosen pėr kėtė.

Pėr ta zgjidhur kėtė dilemė, Poll Position i ka intervistuar mė shumė se 492 pėrdorues tė rrjetit social, dhe ka gjetur se:

44 pėr qind e pėrdoruesve nuk e pėlqejnė dizajnin e ri dhe funksionalitetin e ndryshimeve tė bėra nė faqe
9 pėr qind e tyre i pėlqejnė ndryshimet dhe dizajnin e ri nė faqe
25 pėr qind e tyre nuk i kanė vėrejtur ndryshimet
23 pėr qind e tyre kanė thėnė
Ky pyetėsor ka pasur njė margjinė tė vogėl tė gabimit, e cila nuk e tejkalon shifrėn prej 4 pėr qind, mirėpo duke marrė parasysh numrin e madh tė pėrdoruesve tė Facebook afro 800 milionė, dhe mostrėn e anketės, ia vlen tė mendohet edhe njė herė pėr rezultatet e Poll Position. / Telegrafi /
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-09-11, 17:45   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Facebook dėshiron tė dijė ēdo gjė

Njė klasė tėrėsisht tė re shoqėrore pėr Facebook u bė publike nga ana e shefit ekzekutiv Mark Zuckerberg gjatė konferencės sė zhvilluesve f8, tė cilat aplikacione do tė ushqejnė kėtė rrjet me mė shumė informacione rreth pėrdoruesve tė saj dhe do tė rrisin nė shkallė mė tė lartė shkėmbimin.
Por ajo ēka premton tė jetė biznes i madh pėr Facebook mund tė jetė njė barrė e rėndė pėr pėrdoruesit e saj, tė cilėt do tė shohin ēfarėdo aktiviteti qė bėjnė pėrmes aplikacioneve tė caktuara nė Facebook tė publikuara menjėherė nė kuadėr tė faqes sė rrjetit social.
Fal njė versioni tė ri tė platformės sė zhvilluesve Open Graph – njė ndryshim nė Facebook i quajtur mė i rėndėsishmi pėr kėtė platformė qysh prej se ėshtė lansuar nė vitin 2007 – nė momentin qė pėrdoruesit pajtohen pėr tė lejuar aplikacionin tė qaset nė profilin e tyre, bashkėveprimi me atė aplikacion do tė shfaq nė mėnyrė automatike pėrditėsime qė tani shfaqen nė anėn e djathtė tė Facebook News Feed.
Nėse dėgjoni njė kėngė nė shėrbimin muzikor Spotify (qė nuk funksionon nė asnjėrin prej shteteve nė rajonin tonė), miqtė tuaj do tė shohin kėngėn qė jeni duke dėgjuar. Lexoni njė artikull nė njė prej aplikacioneve dhe ai do tė transmetojė nė Facebook titullin e tregimit qė po lexoni. Veprimet e shkėmbyera nė Facebook do tė dallojnė prej aplikacioni nė aplikacion, ku pėr shembull aplikacioni i gatimit do tė shfaq pėrditėsime mė ndryshe prej atij tė fitensit.
Zuckerberg theksoi se ndryshimi nė aplikacione do tė mundėsojė qė pėrdoruesit tė shkėmbejnė “shumė mė shumė” sesa mė parė: jo vetėm qė ai sheh potencial pėr industri tė reja si “lifestyle” dhe “media”, pėr tė integruar veēoritė e reja sociale por Open Graph sipas tij eliminon nevojėn pėr tė pyetur secilėn herė qė poston nė listėn transmetuese tė njė pėrdoruesi.
Kjo i mundėson procesit tė shkėmbimit tė bėhet mė i automatizuar dhe mė i shpeshtė, qė nė kthim i jep Facebook’ut njė host tė tė dhėnave tė reja pėr rreth 800 milion prėdouresit e saj qė mund tė shfrytėzohen pėr tė shitur dhe personalizuar reklama.
Por kjo nuk ishte e vetmja gjė e theksuar nga ana e Zuckerberg gjatė fjalimit tė tij nė konferencė. Nė vend tė kėsaj CEO u fokusua nė pėrdoruesit e Facebook dhe pėrfitimet e tyre prej kėsaj kategorie tė re tė aplikacioneve. Ai prezantoi idenė se aplikacionet sociale do tė jenė njė mundėsi e mirė dhe pa pengesa pėr tė shkėmbyer dhe tė ofruar njė burim tė “lėvizjeve nė kohė reale”.
“Spotify nuk do tė ketė nevojė t’ju pyet ēdo herė qė bėni diēka dhe ajo shton aktivitetet nė timeline, si njė pėrvojė pa pengesa” tha ai. “Ju do tė zbuloni njė sasi tė madhe tė muzikės nė kėtė formė”. Edhe pse opsionet e shkėmbimit do tė ndryshojnė prej aplikacioni nė aplikacion dhe pėrdoruesit e Facebook do tė kontrollojnė se ēka shohin miqtė me secilin pėrditėsim tė secilit aplikacion, dhe tė shijnė postime, ndryshimi megjithatė bie ndesh me pėrkushtimin e Facebook pėr tė shtyrė para limitin nė privatėsi. Tani duket se do tė ketė lėvizje drejt njė ere tė re kur nuk do tė pyet mė askush nėse do tė postohen informacione tė pėrdoruesve.
Nė fund, ka potencial pėr disa momente tė marrshme pėr tu paraqitur nė skenė, si tregime pėr shije tė keqe nė muzikė apo njė tėrheqje ndaj tregimeve pėr persona me ndikim tė keq. Nė varėsi tė asaj se ēfarė aplikacionet zgjedhin tė integrojnė me Open Graph tė ri dhe mėnyrėn e integrimit, mund tė ndodh qė tė shpalosen edhe detaje shumė mė intime. Aplikacioni i Nike Plus pėr shembull do tė shpalos detaje mbi shėndetin tuaj edhe pse mund tė deaktiviziohet.
Edhe CTO i Facebook, Bret Taylor mori pak vėrejtje nė lidhje me shijen e tij pėr Kenny G, qė doli nė skenė kur Zuckerberg demonstroi sesi Spotify sinkronizohet me profilin e Taylor’it. “Bret, duhet tė flasim pėr kėtė pas f8’it” tha Zuckerberg. Disa patėn nė anėn tjetėr skepticizėm nė lidhje me ndryshimet e reja nė Facebook.
“Ėshtė diēka e ēuditshme. Facebook tani dėshiron tė dijė ēdo gjė. Unė ndoshta do tė blejė njė dhi dhe do tė jetojė nė shpellė” cicėroi @Gabriellala.
Ēka mendoni rreth ndryshimit? A janė kėto gjėra tė frikshme? Apo pritni tė shihni se ēfarė informacione do tė zbuloni apo po frikėsoheni se ēka do tė del nė skenė? A mendoni se kėto shkėmbime tė tė dhėnash nuk janė ende tė gatshme pėr Kosovė e Shqipėri ku mund tė dalin nė skenė shumė detaje interesante pėr lidhje qė kanė pasur mė parė pėrdoruesit e qė kanė dashur t’i fshehin, pėr komente qė kanė bėrė, pėr like qė kanė bėrė, etj? Na shprehni mendimin tuaj nė rubrikėn e komenteve mė poshtė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-09-11, 21:03   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Tė ēmendur pas Facebook


Mė 27 shtator 2011 nė ora 20:30

Pėrdoruesit e internetit nė Maqedoni, Mal tė Zi e nė Shqipėri, shėnojnė rekord nė pėrdorimin e Facebook, raporton Balkan Insight.

90 pėrqind e pėrdoruesve tė internetit kanė njė llogari nė Facebook. Kėshtu, nėse nė Maqedoni ka 1.05 milion pėrdorues, nga kėta 878 mijė kanė njė llogari nė Facebook.

Kurse nė Shqipėri, nga 1.3 milion pėrdorues, 1.05 milion kanė njė llogari nė Facebook.

Ndodh pėr shembull nė Gjermani, vendi qė ka mė shumė pėrdorues tė internetit nė mbarė Europėn. Nga 65 milion pėrdorues, vetėm 19.5 prej tyre kanė njė llogari nė Facebook.

Tė dhėnat e Internet World Stats tregojnė se penetrimi i internetit nė Shqipėri ėshtė nė nivele tė kėnaqshme. 43.4 pėrqind e shqiptarėve pėrdorin internetin.

Sllovenia ėshtė nė krye me 64.9 pėrqind, 50.1 pėrqind nė Kroaci, 47.9 pėrqind nė Bullgari dhe 46.2 pėrqind nė Greqi.

Nė fund ėshtė Bosnja me 31.2 pėrqind dhe Kosova me 20.7 pėrqind.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 18:33   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Padi kundėr Timelineit

Edhe pse Facebook Timeline ende nuk ėshtė funksion nė dispozicion publik, qė tani ėshtė i goditur nga paditė e ndryshme.

Nė tė vėrtetė, Timelines.com, njė kompani e vogėl qė ka zyrat nė Chicago, ngriti padinė kundėr Facebookut pėr shkak tė shkeljes sė emrit tė mbrojtur tė tregut. Timelines.com punon nga viti 2008, e pėrfaqėsuesit e kompanisė pohojnė se funksioni i ri i Facebookut do tė mund tė ua shkatėrronte biznesin.

Nė padi kėrkohet dėmshpėrblimi dhe ndėrprerja momentale e aktivizimit tė shėrbimit, duke pasur parasysh se me kėtė kompania faktikisht do tė shkatėrrohej.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 18:37   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Facebook chat

Facebook si vėllai i madh

Ditėve tė fundit nė media po qarkullon lajmi pėr atė se Facebook po i ruan tė dhėnat e shfrytėzuesve dhe nė atė mėnyrė po depėrton nė privacinė e shfrytėzuesve.


Lajmi i fundit ka tė bėjė me mėnyrėn nė tė cilėn po bėhet pėrcjellja online e shfrytėzuesve tė vet madje edhe kur ata nuk janė tė qasur nė rrjetin shoqėror ndėrsa ky lajmi pati jehonė tė madhe nė media.

Edhe pse Facebook po mbrohet duke thėnė se tė dhėnat nuk ja jap askujt dhe se ka sistem tė fortė tė mbrojtjes, zbulimi i ri se janė duke u ruajtur me qindra faqe tė vizituara nga shfrytėzuesit pak kėnd do ta lė pa brenga.

Ēdo banor i Evropės ka tė drejtėn nė bazė tė ligjit pėr mbrojtjen e tė dhėnave nga komisioni Evropian tė kėrkoj kopjen e tė gjitha tė dhėnave tė ruajtur rreth aktivitetit tė tyre nė cilindo shėrbim nė internet.

Web faqja Europe vs. Facebook (EvF) publikoi tė dhėnat tė cilat disa njerėz kishin marr si pėrgjigje ndaj njė kėrkese tė atillė. Tė dhėnat shfrytėzuesve u janė dėrguar nė formatin PDF me gjatėsi tė ndryshme (nė mes 129 dhe 880 faqesh) varėsisht nga aktiviteti nė Internet dhe gjatėsisė sė varėsisht nga koha kur e kanė hapur llogarinė nė Facebook.

Pėrveē tė dhėnave tė pritshme siē janė emri dhe mbiemri, adresa, data e lindjes dhe lista e miqve, aty janė edhe disa tė tjera tė cilat mund tė kontestohen, siē janė pėrmbajtjet e mesazheve qė keni fshirė, lista e eventave nė tė cilat keni marrė pjesė respektivisht nė tė cilat ishit tė ftuar, lokacioni i fundit nga e cila jeni kyēur nė Facebook, lista e ēdo kompjuteri me tė cilin jeni kyēur ndonjėherė nė Facebook, madje edhe informata pėr qėndrimet religjioze dhe politike.

Duke pasur parasysh kėto qė thamė, shfrytėzuesve u mbetet vetėm tė luten qė Facebooku nė tė ardhmen nuk do tė pėsoj nga ndonjė lėshim i sigurisė i cili hakerėve do tė ua mundėsonte vjedhjen e kėtyre tė dhėnave.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.