Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-09-12, 21:05   #31
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

MEMORIALI KUSHTUAR DITES SE TMERRIT

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 10-09-12 nė 21:05
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-09-12, 10:36   #32
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

SHBA, Shėnohet 11 vjetori i sulmeve terroriste

Nė Shtetet e Bashkuara gjatė ditės sė sotme shėnohet 11 vjetori i sulmeve terroriste mė 11 shtator 2001, nė tė cilat u vranė afro 3 mijė vetė.

Nė Nju Jork, familjarėt e atyre qė u vranė nė kullat e Qendrės Botėrore tė Tregtisė, do t’i lexojnė emrat e viktimave, nė vendin ku ndėrtesat e larta qėndronin para 11 shtatorit tė vitit 2001.

Raportohet se afro 1 mijė vdekje, gjatė 11 viteve tė kaluara, janė tė ndėrlidhura me sėmundjet e shkaktuara nga pluhuri helmues gjatė shkatėrrimit tė Kullave Binjake.

Ceremoni pėrkujtimore parashihen edhe nė Pentagon dhe nė Pensilvani, ku poashtu u rrėzuan dy aeroplanė tė rrėmbyer nga terroristėt e al-Kaidės.

Presidenti amerikan, Barak Obama, e shėnon pėrvjetorin nė Shtėpinė e Bardhė, para se ta vizitoj Pentagonin.

Zėvendėspresidenti Xhoe Bajden merr pjesė nė njė ceremoni nė Shanksville tė Pensilvanisė, ku aeroplani i rrėmbyer u pėrplas, pasi udhėtarėt ishin pėrpjekur ta marrin kontrollin ndaj aeroplanit nga rrėmbyesit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-12, 12:01   #33
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit
Njėmbėdhjetė vjet mė parė, pikėrisht mė 11 shtator tė vitit 2001, New Yorku dhe Washingtoni pėsuan tragjedinė mė tė rėndė nė SHBA, vrasjen e tre mijė qytetarėve nga sulmet terroriste me pėrplasjen e dy aeroplanėve mbi Kullat Binjake nė Manhatan dhe njė tjetri mbi kompleksin e Pentagonit nė Washington.
Presidenti amerikan Barack Obama, me kėtė rast ka thėnė se ėshtė pėrsėri koha pėr tė kujtuar rreth 3000 burra, gra dhe fėmijė tė pafajshėm, tė cilėt humbėn jetėn dhe lanė pas familjet e tyre.

“Ėshtė njė rast pėr tė nderuar guximin e pėrgjigjes sė parė tė atyre qė rrezikuan jetėn nė atė ditė, dhe ēdo ditė qė nga ai vit dhe njė mundėsi falėnderimi pėr amerikanėt, burra e gra nė uniformė, tė cilėt kanė shėrbyer dhe sakrifikuar pėr tė mbajtur tė sigurt vendin tonė”, tha Presidenti Obama.
Ai mė tej pohoi se SHBA-tė i shpallėn luftė Al-Qaedas, duke asgjėsuar udhėheqjen e saj, dhe e futėn atė nė rrugėn e mposhtjes.

“Dhe nė sajė tė guximit dhe aftėsisė sė personelit tonė tė zbulimit dhe forcave tė armatosura, Osama bin Laden kurrė nuk do tė kėrcėnojė Amerikėn pėrsėri”, tha Obama dhe shtoi se amerikanėt i kanė rezistuar tundimit pėr tė rėnė nė mosbesim dhe dyshim.

“Ne kurrė nuk do tė jemi nė luftė me Islamin, apo ndonjė fe tjetėr. Ne jemi Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Liria jonė dhe diversiteti na bėjnė unik dhe kjo gjithmonė do tė jetė nė qendėr, se kush jemi si popull”, ka vlerėsuar Obama.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-13, 15:54   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

12 vjet nga sulmet terroriste tė 11 shtatoritSot bėhen saktėsisht 12 vjet nga sulmet terroriste tė 11 shtatorit kundėr Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Ėshtė njoftuar se presidenti Barack Obama do tė marrė pjesė nė njė minut heshtjeje nė lėndinėn e Shtėpipsė sė Bardhė pėr t’iu bėrė homazh rreth 3 mijė vetave tė vrarė gjatė sulmeve mė 11 shtator 2001.

Shtėpia e Bardhė ka thėnė se ekipi i sigurisė kombėtare i Obamės ėshtė duke ndėrmarrė hapa qė tė evitojė sulme terroriste qė kanė tė bėjnė me pėrvjetorin e sė mėrkurės.

Obama e ka diskutuar pėrgatitjen dhe sigurinė me ekipin e tij tė martėn.

Shtėpia e Bardhė nuk ka treguar hapat qė po ndėrmerren, por megjithatė ka njoftuar se kėshilltarja e Obamas pėr siguri kombėtare dhe kundėr terrorizmit, Lisa Monaco, pėr muaj tė tėrė ka qenė duke i rishikuar masat e sigurisė pėr pėrvjetorin nė fjalė.

Kjo e pėrfshinė edhe njė kėrcėnim tė fundit tė Al Kaedės qė ka ēuar deri te mbyllja e 19 misioneve diplomatike muajin e kaluar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-13, 16:17   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Dita e tmerrit

U inaugurua rrokaqielli i parė nė vendin e sulmeve terroriste tė 11 shtatorit

Nju Jork, 14.11.2013

Nė qarkun administrativ Manhattan tė New York-ut ėshtė inauguruar rrokaqielli i parė i ndėrtuar nė vendin ku ndodheshin Kullat Binjake, tė shkatėrruara nga sulmet terroriste tė 11 shtatorit tė vitit 2001.Ndėrtesa e re 72-katėshe, e ndėrtuar nė kėtė zonė, u quajt World Trade Center 4. Lartėsia e rrokaqiellit ėshtė 298 metra. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e ndėrtesės ėshtė 214 kilometra katrorė.

Rrokaqielli ėshtė projektuar nga arkitekti i njohur japonez 85-vjeēar, Fumihiko Maki.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-14, 16:30   #36
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dita e tmerrit

Sot, 13 vjet nga sulmet e 11 shtatorit

Nėn masa tė shtuara tė sigurisė, Shtetet e Bashkuara shėnojnė sot pėrvjetorin e trembėdhjetė tė sulmeve terroriste tė 11 shtatorit, 2001.

Ngjarja qė ka ndryshuar botėn ka lėnė rreth 3,000 njerėz tė vrarė.

Terroristėt e Al Kaidės kanė rrėmbyer aeroplanė tė pasagjerėve dhe kanė sulmuar ndėrtesa nė Nju Jork, Uashington dhe Pensilvani.

Pėrvjetori i sivjetmė vjen nė kohėn kur Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e tyre po pėrballen me kėrcėnimin e militantėve tė Shtetit Islamik, tė cilėt kanė pushtuar pjesė tė mėdha tė territorit nė Irak dhe Siri.

Sė fundmi, ata kanė vrarė edhe dy gazetarė amerikanė.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.