Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-04-13, 15:35   #31
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Windows 8 nuk ėshtė i vetmi “fajtor” i uljes sė shitjeve tė PC-ve“Faji” pėr rėnien e shitjeve tė PC-ve nuk bie vetėm mbi Windows 8.
Njė analist i shitjeve ka vėnė nė dukje pėr CIO.com se njė nga arsyet kryesore ishin ēmimet.
“Njerėzit duan pajisje tė lira me prekje.

Ky ėshtė njė aspekt ku Windows 8 nuk ėshtė nė gjendje tė konkurrojė pėr momentin,” u shpreh Stephen Baker, bazuar nė tė dhėnat qė firma e tij ka mbledhur lidhur me shitjet me pakicė tė kompjuterėve.
Nė ndryshim nga IDC, tė cilėt ia hodhėn fajin Windows 8 pėr rėnien e shitjeve tė PC-ve, Baker tha se mungesa e pajisjeve me prekje dhe ēmimet e larta pėr to, janė dy arsyet kryesore pse konsumatorėt nuk dėshirojnė tė shpenzojnė pėr PC-tė.

Deri tani, PC-tė me prekje, kanė pasur ēmime relativisht tė larta.

Pėr shembull, mesatarisht njė kompjuter me prekje kushton 750 $. Pėr mė tepėr, vetėm 10% e notebook-ve me Windows 8 dhe me ekran me prekje, raportohet se janė shitur gjatė njė periudhe tre mujore.

Sipas Baker, pėr sa kohė ēmimet vazhdojnė tė jenė tė larta, Windows 8 do tė vazhdojė tė luftojė.
“Idealja do tė ishte sikur pjesa mė e madhe e PC-ve me prekje tė kushtonin rreth 400 – 500 $.
Konsumatorėt e kuptojnė vlerėn e pajisjeve me prekje dhe janė tė gatshėm tė paguajnė mė tepėr pėr tė, por jo aq shumė sa etiketat e sotme tė ēmimeve.

Nėse mesatarja do tė ishte rreth 600 $, atėherė do tė kishte mė tepėr interes,” u shpreh ai.
Pėrveē Windows 8 dhe Microsoft-it, edhe Apple ėshtė prekur nga ngadalėsimi i shitjeve tė Mac-ve tė tij.
Madje nė kėtė konstatim pėrfshihen edhe iPad dhe iPad Mini.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-05-13, 21:49   #32
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Windows 8

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Pesė mėnyra pėr shmangien e Windows 8
ps: Unė personalisht e kam instalu dhe deinstalu por sė fundmi, zgjedhja ėshtė e juaja.
Cila ēenka e meta e Windows 8 -shit? Se une kam menduar seriozisht tё kalojё nё windows 8, pas informacioneve nga Microsoft se nuk do tё suportoj mё versionin XP. Pamja e 8-shit mё duket perfekte, pastaj organizimi i skedarёve dhe aplikacioneve mё pёlqen shumё!
__________________
m'sohen senet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Izraeliti : 05-05-13 nė 21:51
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-13, 17:46   #33
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Shutdown pėr Windows 8

Me ndryshimet qė janė bėrė nė Windows 8, shumė pėrdorues e kanė ende tė vėshtirė pėr t’u mėsuar, prandaj shpeshherė kėrkojnė tė gjejnė njė mėnyrė mė tė lehtė pėr tė aksesuar opsione tė caktuara.

Njė prej tyre ėshtė butoni i fikjes sė kompjuterit, i cili, me pak ndryshime, mund tė aksesohet mė shpejt duke e shtuar si njė pllakėz (tile) nė ekranin e Windows 8.

Pėr ta bėrė kėtė gjė, mjafton tė ndiqni hapat e mėposhtėm:

1. Pasi tė jeni nė Desktop mode, nė tė cilėn mund tė gjendeni ose duke shtypur pllakėzėn Desktop ose duke shtypur nga tastiera Win-D (tasti i Windows-it dhe shkronja D).

2. Klikoni me tė djathtėn nė njė vend bosh nė desktop dhe zgjidhni mė pas New, Shortcut.

3. Do tė krijojmė tani shortcut-in pėr fikjen e kompjuterit. Nė fushėn e vendndodhjes shtypni shutdown /p dhe mė pas Next.

4. Pėr shortcut-in mund tė zgjidhni edhe njė emėr tjetėr ose mund ta lini thjesht "shutdown."Klikoni mė pas Finish.

5. Klikoni me tė djathtėn mbi shortcut-in e ri dhe zgjidhni Pin to Start.

Gati! Herėn tjetėr qė do tė riktheni nė ekranin Metro, do tė shihni pllakėzėn me emrin "Shutdown", ose pseudonimin qė mund t’i keni vendosur. Mjafton njė klikim mbi tė dhe kompjuteri do tė fiket.

Tė njėjtėn mėnyrė mund ta pėrdorni edhe pėr tė bėrė rifillim (restart) tė kompjuterit. Nė hapin e tretė, nė vend tė shutdown /p shtypni shutdown /r /t 0
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-13, 18:07   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Windows Blue preview pėr zhvilluesit do tė vijė nė fund tė qershorit


Shefja e Windows-it, Tami Reller, foli gjerėsisht mbi Windows Blue disa ditė mė parė. Mė nė fund, po e kuptojmė se pėrse.

Julie Larson-Green, e cila ėshtė po ashtu shefe e Windows-it, foli tė enjten nė konferencėn Wired Business, duke konfirmuar se zhvilluesit do tė kenė mundėsi tė shohin njė “preview” tė Windows 8.1 – i ashtuquajtur Windows Blue – i cili do tė prezantohet dhe do tė jetė i disponueshėm gjatė konferencės BUILD tė Microsoft-it nė qershor tė kėtij viti.

Windows 8.1 do tė vijė nė formėn e njė pėrditėsimi pėr Windows 8. Microsoft-i nuk ka dhėnė informacione tė detajuara mbi lanēimin, por tė enjten kompania konfirmoi se versioni pėrfundimtar do tė jėtė disponueshėm nė fund tė vitit.

Deri tani qarkullojnė nė internet disa versione fillestare tė Windows Blue. Tė gjitha pėrmbajnė njė sėrė pėrmirėsimesh pėr Windows 8, edhe pse njė pjesė e madhe e tyre i referohen mė tepėr uniformitetit dhe pastėrtisė sė ndėrfaqes sė pėrdoruesit. Versioni fillestar pėrmban edhe disa shtesa si kontrolle tė pėrmirėsuara tė Snap, njė katėrshe aplikacionesh tė reja (fotoja mė lart) si dhe disa opsione tė tjera (settings) pėr PC-nė.

Versionet pasardhėse shfaqin rafinime mė tė dukshme, pėrmirėsim dhe zgjerim tė opsioneve pėr sinkronizim si dhe njė Eksplorues Skedarėsh me ndėrfaqe moderne.

Nėse tė gjitha kėto do tė pėrfshihen nė versionin pėrfundimtar, do ta zbulojmė rreth datės 26 dhe 28 qershor.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-13, 21:31   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Windows 8.1 do tė suportojė teknologjinė e leximit tė shenjės sė gishtave

Njė nga surprizat e radhės tė sistemit Windows 8.1 do tė jetė edhe suporti i identifikimit me anė tė shenjave tė gishtave.

Kjo gjė ėshtė deklaruar nga Microsoft nė njėrėn prej seancave tė Konferencės Tech-Ed ditėn e hėnė. Mė parė kjo gjė mundėsohej nė sistemin Windows me ndihmėn e softuerėve dytėsore ndėrsa tani sistemi e suporton vetė kėtė teknologji.

Pėrdoruesit do tė kenė mundėsi qė tė logohen nė kompjuterėt e tyre nėpėrmjet njė llogarie nė Microsoft, mund tė blejnė aplikacione ose mund tė hapin programe tė ndryshme vetėm duke prekur njėherė me gisht.

Gjithashtu do tė jetė e mundur qė tė sigurojnė skedarė tė caktuar nė mėnyrė qė tė jenė tė aksesueshėm vetėm nėpėrmjet shenjės sė gishtit.

Microsoft-i ėshtė duke punuar me dy ose tre prodhues tė tjerė pėr tė mundėsuar kėtė teknologji. Kompania ėshtė duke kėrkuar edhe nga prodhuesit e tjerė qė tė pajisin laptop-ėt, tabletet, tastierat apo mauset me lexues tė shenjave tė gishtave.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-13, 21:32   #36
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Kalimi nė Windows 8.1 beta kėrkon riinstalimin nga e para tė tė gjithė aplikacioneve


Duke filluar nga data 26 qeshor, pėrdoruesit do tė kenė mundėsi tė shkarkojnė versionin beta tė Windows 8.1 (i cili do tė jetė njė formė "preview" i versionit tė plotė qė do tė vijė disa muaj mė vonė).

Shkarkimi do tė bėhet pėrmes Windows Store. Lajm shumė i mirė, apo jo? Mos u nxitoni! Microsoft ka deklaruar se kalimi nė versionin zyrtar pėrfundimtar do tė ketė njė problem tė vogėl: pėrdoruesve do t’ju duhet tė riinstalojnė tė gjitha aplikacionet.

Kjo do tė thotė se pėrdoruesit do tė detyrohen tė riinstalojnė tė gjitha aplikacionet e ndėrfaqes “Metro” tė cilat njihen ndryshe si "aplikacionet moderne", si dhe ato tė desktopit. Gjithsesi, bėhet fjalė vetėm pėr versionin beta, i cili zakonisht instalohet nga entuziastėt e kompjuterėve apo profesionistėt e IT-sė.

Ndėrkohė, pėrdoruesve tė zakonshėm, nuk do t’ju duhet tė riinstalojnė aplikacionet nė momentin qė Windows 8.1 do tė dalė zyrtarisht nė formėn e njė pėrditėsimi. Kėtė lajm e ka konfirmuar po ashtu vetė Microsoft-i.

Pėrdoruesit kanė mundėsi tė zgjedhin mes opsionit tė hapjes sė dyfishtė (dual-boot) si dhe ekzekutimit tė Windows 8.1 nė njė makinė virtuale, duke e izoluar atė nga gjithe pjesa tjetėr e sistemit.

Ditėn e mėrkurė Microsoft prezantoi njė video paraprake qė tregon disa nga ndryshimet dhe pėrmirėsimet kryesore qė i janė bėrė Windows 8 nė versionin beta 8.1.Njė pjesė e madhe konsistojnė mė tepėr nė anėn estetike, si pėr shembull mundėsia pėr tė shpėrndarė imazhet e sfondit mes ekraneve Start dhe Desktop. Gjithsesi, riinstalimi i aplikacioneve do tė pengojė ndoshta njė numėr tė madh pėrdoruesish biznesi, tė cilėt pėrfshihen zakonisht nė listėn e entuziastėve pėrsa i pėrket versioneve tė reja tė softuerėve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-13, 15:52   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Microsoft pėrfundoi zhvillimin e sistemit operativ Windows 8.1


Mė 23 gusht korporata Microsoft prezantoi versionin RTM (Released to Manifacturing) tė Windows 8.1.

Njoftim zyrtar pėr RTM-version nuk ka pasur ende.

Sipas botimit ZDNet, kjo ndodhi pėr shkak se mė 23 gusht u bė i ditur largimi sė shpejti nga posti i tij i drejtorit tė pėrgjithshėm tė Microsoft, Steve Ballmer, dhe kompania preferoi tė ruajė heshtjen nė lidhje me lajmet e tjera.

Statusi RTM do tė thotė se zhvillimi ka pėrfunduar dhe se sistemi operativ ėshtė gati pėr t'iu dėrguar prodhuesve tė kompjuterave. Zakonisht Microsoft gjithashtu u ofron akscesin nė versionin RTM abonentėve tė shėrbimeve TechNet dhe MSDN. Tė gjithė tė tjerėt do tė mund ta provojnė sistemin operativ duke filluar qė nga 18 tetori.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-13, 19:23   #38
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 277
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Microsoft pėrfundoi zhvillimin e sistemit operativ Windows 8.1


Mė 23 gusht korporata Microsoft prezantoi versionin RTM (Released to Manifacturing) tė Windows 8.1.

Njoftim zyrtar pėr RTM-version nuk ka pasur ende.

Sipas botimit ZDNet, kjo ndodhi pėr shkak se mė 23 gusht u bė i ditur largimi sė shpejti nga posti i tij i drejtorit tė pėrgjithshėm tė Microsoft, Steve Ballmer, dhe kompania preferoi tė ruajė heshtjen nė lidhje me lajmet e tjera.

Statusi RTM do tė thotė se zhvillimi ka pėrfunduar dhe se sistemi operativ ėshtė gati pėr t'iu dėrguar prodhuesve tė kompjuterave. Zakonisht Microsoft gjithashtu u ofron akscesin nė versionin RTM abonentėve tė shėrbimeve TechNet dhe MSDN. Tė gjithė tė tjerėt do tė mund ta provojnė sistemin operativ duke filluar qė nga 18 tetori.
As 8.1 nuk ndryshon shumė nga 8. E njejta nderfaqe "metro" edhe ne 8.1.
Nese deshironi t'ia ndryshoni aspektin Windows 8.1, ne kete adrese

http://www.clubic.com/telecharger-fi...sic-shell.html
(Shtype Télécharger (versioni i fundit 4.0.1) e keni nje soft, Classic Shell, qe ia kethen pamjen e Windows 7.

Perndryshe, W 8 po me del pak ma i shpejt se 7-tshi.


__________________
Njeri pa firmė !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga power8 : 06-11-13 nė 19:25
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.