Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-12-11, 17:07   #31
Kosova19
 
Avatari i Kosova19
 
Anėtarėsuar: 29-11-07
Postime: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

...A mundesh me na argumentu me gjysė argumenti se gjdo gjė qė nuk shifet nuk ekziston?

..me folė pėr shpirtin nuk po bėjka se nuk shifet dhe shum gjėra tjera.
__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-12-11, 17:14   #32
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Jezusi askund ne bibel nuk e ka shpallur veten zot, mirepo hyjnit qe beri Jezusi jane te tilla qe mund ti beje vetem jezusi zot ne mish.

Me posht do sjell disa fakte biblike ne lidhje me kete me larte:
Jezusi do jet ai qe do gjykoj te gjall dhe te vdekur Timoteu 2, 4:2.
Pali e quan Jezusin " i madhi perendi dhe shpetimtari, gjoni 2:14
Jezusi: " para se te linde Abrahami une jam" .

Ne mund te kemi mendime te ndryshme konceptuale ne lidhje me ate se cka beson ti e cka und, mirepo bibla e thot kete me larte.

...

Tani ,

duhet besuar apostujve , apo Jezusit ?


...apostojt e shpallin zot ne mish , gjersa ai vazhdimisht thote se nuk eshte zoti !


nje skajarim i nderuari .


pershendetje miqesore :)

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:26   #33
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Jezusi askund ne bibel nuk e ka shpallur veten zot, mirepo hyjnit qe beri Jezusi jane te tilla qe mund ti beje vetem jezusi zot ne mish.

.
Zanzi,
ato tjerat qe i the, i shlyva.
Mua po me intereson domethenia e kesaj si me poshte:
"...hyjnit qe beri Jezusi jane te tilla qe mund ti beje vetem jezusi zot ne mish..."Cilat hyjni i paska bere...?
Cfare domethene fjala "Hyj/Hyjni"?
*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:29   #34
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Tani ,

duhet besuar apostujve , apo Jezusit ?


...apostojt e shpallin zot ne mish , gjersa ai vazhdimisht thote se nuk eshte zoti !


nje skajarim i nderuari .


pershendetje miqesore :)

.
Ok, qe edhe disa fakte te tjera Alime, me posht:

Judejt u pergjigjen duke thene: " ne nuk vrasim me gure asnjeri per veper te mire, mirepo vetem per Blasfemi, dhe se ti duke qene njeri e shpall veten perendi. Gjoni 10:30. Jezusi asnjhere nuk i korigjoj judejt.

Nje nga dishepujt e tij Thomai ju drejtua Jezusit: " Zoti im, perendia im" gjoni 10:28. Jezusi asnjhere nuk e korigjoj dishepulin per fjalen e tij.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:35   #35
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Ok, qe edhe disa fakte te tjera Alime, me posht:

Judejt u pergjigjen duke thene: " ne nuk vrasim me gure asnjeri per veper te mire, mirepo vetem per Blasfemi, dhe se ti duke qene njeri e shpall veten perendi. Gjoni 10:30. Jezusi asnjhere nuk i korigjoj judejt.

Nje nga dishepujt e tij Thomai ju drejtua Jezusit: " Zoti im, perendia im" gjoni 10:28. Jezusi asnjhere nuk e korigjoj dishepulin per fjalen e tij.

...

prap sillemi ne te njeten ...

dishepujt e shpallin zot , ai vehten asnjehere !


....heshtja nuk eshte gjithehere pohim apo mohim !


nuk mjaftuaka fjala e tij ( Jezusit, paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) ... me e vlefshme qenka fjala e njerit nga dishepujt , apo jo ?.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:39   #36
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace Shiko postimin
Zanzi,
ato tjerat qe i the, i shlyva.
Mua po me intereson domethenia e kesaj si me poshte:
"...hyjnit qe beri Jezusi jane te tilla qe mund ti beje vetem jezusi zot ne mish..."Cilat hyjni i paska bere...?
Cfare domethene fjala "Hyj/Hyjni"?
*
Ngjallja e te vdekurit. Mateu.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:40   #37
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

prap sillemi ne te njeten ...

dishepujt e shpallin zot , ai vehten asnjehere !


....heshtja nuk eshte gjithehere pohim apo mohim !


nuk mjaftuaka fjala e tij ( Jezusit, paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) ... me e vlefshme qenka fjala e njerit nga dishepujt , apo jo ?.
E nderuar,

Une ne filim, ne shkrimin e pare ne lidhje me ket vazhdim te shkrimeve te thash; qe jezusi nuk e ka shpallur asnjhere veten zot.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:43   #38
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

4 paece,

Nuk e di a e pate fjalen per veprimet hyjnore te jezusit apo deshmite se jezusi ka qene vet hyjnor?
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:44   #39
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
E nderuar,

Une ne filim, ne shkrimin e pare ne lidhje me ket vazhdim te shkrimeve te thash; qe jezusi nuk e ka shpallur asnjhere veten zot.

...

ne rregull , e kame lexuar , ... kisha fjalen per shkresat ne vijim , ku dishepujt e shpallin vazhdimisht zot ... njeherit , tani kame fjalen per besimin e juaj ( nese je i krishtere ?! ) ...dhe perkushtimin e devotshmerin ndaj dishepujve e jo vete Jazusit ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) !


mos u kthe serish ku ishim , te vazhdojme tutje , mundesisht !


.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Alima : 09-12-11 nė 17:46
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:47   #40
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

ne rregull , e kame lexuar , ... kisha fjalen per shkresat ne vijim , ku dishepujt e shpallin vazhdimisht ... njeherit , tani kame fjalen per besimin e juaj ( nese je i krishtere ?! ) ...dhe perkushtimin e devotshmerin ndaj dishepujve e jo vete Jazusit ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) !


mos u kthe serish ku ishim , te vazhdojme tutje , mundesisht !


.
Tash se kam te qart shume! A po me drejtohesh mu me pyetje ? Se cka mendoj une per dishepujt? Apo per besimin tim?
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:48   #41
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Tash se kam te qart shume! A po me drejtohesh mu me pyetje ? Se cka mendoj une per dishepujt? Apo per besimin tim?

...

asgje personale !


ne pergjithesi !

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:51   #42
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

asgje personale !


ne pergjithesi !

.
Bibla ne meson se dishepujt, apostujt etj, kane qene vazhdimisht pas jezuesit,dhe me vone perhapen fene. Ashtu sic u theksua disa here ata kane komunikur, kane bere pyetje dhe kane marr pergjigje nga vet jezuesi. Normalisht fjalet e tyre per mua dhe per cdobte krishter jane fakte biblike.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 17:55   #43
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Bibla ne meson se dishepujt, apostujt etj, kane qene vazhdimisht pas jezuesit,dhe me vone perhapen fene. Ashtu sic u theksua disa here ata kane komunikur, kane bere pyetje dhe kane marr pergjigje nga vet jezuesi. Normalisht fjalet e tyre per mua dhe per cdobte krishter jane fakte biblike.

...

me gjithe rrespektin per apostujt (Allahu qofte i kenaqur me ta ) , ....dhe edhe Jezusin ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te )... por ...


me detyron te perseris pyetjet :

* eshte me me rendesi ēfar thote Jezusi , apo ...

* eshte me me rendesi ēfare thone dishepujt ?


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 18:07   #44
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

me gjithe rrespektin per apostujt (Allahu qofte i kenaqur me ta ) , ....dhe edhe Jezusin ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te )... por ...


me detyron te perseris pyetjet :

* eshte me me rendesi ēfar thote Jezusi , apo ...

* eshte me me rendesi ēfare thone dishepujt ?


.
Ok, se nuk e kuptova mire pyetjen.

" une dhe zoti jemi nje" kete e thot Jezusi nuk e thot askush tjeter, kete e sheh te gjoni 10:30. Apo edhe te shume e shume raste te tjera. Une mund te sjell Alime edhe raste tjera kur Jezusi nuk i ndalonte kur te tjeret e adhuronin, asnjhere nuk i qortoj njerzit te cilet e adhuronin.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-11, 18:15   #45
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
4 paece,

Nuk e di a e pate fjalen per veprimet hyjnore te jezusit apo deshmite se jezusi ka qene vet hyjnor?
Une e pata fjalen per ate cfare the ti: "...ka bere hyjni"


Sepse...
...Hyj/Hyjni
...Zot
...Perendi
...All-llah
...aq sa di une, kane kuptim te njejte apo te ngjashem...


Dhe, me kete rast:
Zoti s'mund te beje Hyjni, Perendi... sikur
...Perendia s'mund te beje Hyjni...
etj. etj.


Nodhta me kupton ku e kisha?!
*


__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.