Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-09-12, 14:40   #16
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Judaizmi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
s'ka cka shtjellohet ketu me shume !
kur dikush koncept baze per dije ( jo ne jete ,shpresoj ) ka pasigurin, lėkundjen e mosbesimin pėr vertetesit , dyshimin siq e cek ,energji e humbur eshte dhe diskutimi .

jeto per te dyshuar dhe do shofesh sa prosperitet do kesh ...
Jadore,

Tė mendosh, do tė thotė tė dyshosh.

A kaq te veshtire e ke ta kuptosh njė gjė kaq elementare, a?
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-09-12, 14:48   #17
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Judaizmi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Jadore,

Tė mendosh, do tė thotė tė dyshosh.

A kaq te veshtire e ke ta kuptosh njė gjė kaq elementare, a?
Bajloz ,
mos e shperftyro , (nejse duhet ta gjej nje fjal me te kapshme ne kete rast , prit ta shof google )kuptimin e fjales mendo me dysho ,as mos e margjinizo nje kuptim kaq te gjere te nje rrafshi pa skaj, me nje segment ..

ps.
sqarimet e metutjeshme besoj qe i jep Baroni ...
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 14:55   #18
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Judaizmi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
Bajloz ,
mos e shperftyro , (nejse duhet ta gjej nje fjal me te kapshme ne kete rast , prit ta shof google )kuptimin e fjales mendo me dysho ,as mos e margjinizo nje kuptim kaq te gjere te nje rrafshi pa skaj, me nje segment ..

ps.
sqarimet e metutjeshme besoj qe i jep Baroni ...
Jadore,

Tė mendosh, do te thotė tė dyshosh.

Tė dyshosh, do tė thotė tė ekzistosh.

Tė ekzistosh, do tė thotė tė kesh aq aftėsi mendore sa tė dalėsh nga vetja (tė bėhesh DY, dysh, dyshim), dhe ta shohėsh veten se ku je, kah po shkon, ēka po bėn, a je mirė a je gabim.

Cogito ergo sum.
Mendoj, pra ekzistoj.
(Cogito, ėshtė personi qė dyshon).
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 15:11   #19
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Judaizmi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Jadore,

Tė mendosh, do te thotė tė dyshosh.

Tė dyshosh, do tė thotė tė ekzistosh.

Tė ekzistosh, do tė thotė tė kesh aq aftėsi mendore sa tė dalėsh nga vetja (tė bėhesh DY, dysh, dyshim), dhe ta shohėsh veten se ku je, kah po shkon, ēka po bėn, a je mirė a je gabim.

Cogito ergo sum.
Mendoj, pra ekzistoj.
(Cogito, ėshtė personi qė dyshon).
jo , po .
me gjithe keto egzistoj e dyshoj , ja nisa me dyshu( se jo me mendu )qe edhe nuk egzistoj ..

e ke pa ti , me siguri e ke has, ne psiko analize eshte nje drejtim qe analizon fuqine dhe efektin e trurit mendimit , ne raste konkret per lumturine ose suksesin , dhe wola ( hahha,ha) vertet i paraprine suksesit , nese i referohemi teorise tende dhe te Baronit del qe nima me kohe dysho e dysho ( mendo ) per egzistence a mos egzistence , i priva zhdukjes une .
.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 15:23   #20
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Judaizmi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
jo , po .
me gjithe keto egzistoj e dyshoj , ja nisa me dyshu( se jo me mendu )qe edhe nuk egzistoj ..

e ke pa ti , me siguri e ke has, ne psiko analize eshte nje drejtim qe analizon fuqine dhe efektin e trurit mendimit , ne raste konkret per lumturine ose suksesin , dhe wola ( hahha,ha) vertet i paraprine suksesit , nese i referohemi teorise tende dhe te Baronit del qe nima me kohe dysho e dysho ( mendo ) per egzistence a mos egzistence , i priva zhdukjes une .
.
Jadore,

A e ke verejte qe krejt papritur ke kalu ne nivelin e atyre tipave qe, ne mungese te mendimeve ne lidhje me diskutimet, gjuajnė me gurė neper forum.

Kurrgjo bre hiē nuk je duke thėnė. Absolutisht kurrgjė.

Njeri po te thote:

2 + 2 bjene 4.

E ti po qet pordha, "pse more veq kater, pėr mu valla bajne 3, kaniher 5 kaniher 9 kaniher 1... une wola (hahaha), pune e madhe une i priva".

Idiotizėm.
Pa pikė niveli.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 15:36   #21
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Judaizmi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Jadore,

A e ke verejte qe krejt papritur ke kalu ne nivelin e atyre tipave qe, ne mungese te mendimeve ne lidhje me diskutimet, gjuajnė me gurė neper forum.

Kurrgjo bre hiē nuk je duke thėnė. Absolutisht kurrgjė.

Njeri po te thote:

2 + 2 bjene 4.

E ti po qet pordha, "pse more veq kater, pėr mu valla bajne 3, kaniher 5 kaniher 9 kaniher 1... une wola (hahaha), pune e madhe une i priva".

Idiotizėm.
Pa pikė niveli.
nga kaq papritur !

ke harruar qe..


" E sa pėr ato palidhjet tjera qe ke shkru, asgje tragjike, rri e qete, je brenda nivelit te Shoqates se Palidhjeve qe jane mbledhur ne kete forum."

asgje risi nuk solla, ju argumentova antarsimin .

dyshim = mos besim , a munden te dyshohen teoremat qe jane te vertetuara ?
mendim , ide , lindje ,rilindje ide pas idesh ..

eh , sa per vertetesine , po te dyshoheh ne te gjithe te arrituat e mendjes njerzore do te thote shkatrrim , kthim pas ,
mendim , spekter shume me i gjere se fusha e te dyshuarit qofte per baze dhe nje teorem e vertetuar evulon trurin dhe njerzimin per progres ..keshtu bota lulezon ..a po bre !
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 15:49   #22
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Judaizm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
nga kaq papritur !

ke harruar qe..


" E sa pėr ato palidhjet tjera qe ke shkru, asgje tragjike, rri e qete, je brenda nivelit te Shoqates se Palidhjeve qe jane mbledhur ne kete forum."

asgje risi nuk solla, ju argumentova antarsimin .

dyshim = mos besim , a munden te dyshohen teoremat qe jane te vertetuara ?
mendim , ide , lindje ,rilindje ide pas idesh ..

eh , sa per vertetesine , po te dyshoheh ne te gjithe te arrituat e mendjes njerzore do te thote shkatrrim , kthim pas ,
mendim , spekter shume me i gjere se fusha e te dyshuarit qofte per baze dhe nje teorem e vertetuar evulon trurin dhe njerzimin per progres ..keshtu bota lulezon ..a po bre !
Arritje njerezore ka qene kur dikush e ka "vertetu" qe toka ėshtė njė pllakė e rrafshėt te cilen e bartin tri balena.

Dikush ka dyshu, ne kete arritje njerezore, nuk i ka besu, dmth ka dyshu ne kete arritje... Edhe i shtyre nga ky dyshim, ka mendu e e ka studiju, e ka arrite ne perfundimin qe toka ėshtė qendra e njė universi ku qendron pezull.

Arritje e madhe njerezore edhe kjo.

Por prape dikush ka dyshu ne kete arritje njerezore. I shtyre nga dyshimi, ka mendu e ka studiju, edhe ka rrite ne perfundimin qe toka nuk ėshtė ne qender te universit por sillet rreth diellit.

A po e sheh qe te dyshosh nuk do te thote shkaterrim???

A po e pranon tash qe ia fute kot???
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 15:57   #23
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Arritje njerezore ka qene kur dikush e ka "vertetu" qe toka ėshtė njė pllakė e rrafshėt te cilen e bartin tri balena.

Dikush ka dyshu, ne kete arritje njerezore, nuk i ka besu, dmth ka dyshu ne kete arritje... Edhe i shtyre nga ky dyshim, ka mendu e e ka studiju, e ka arrite ne perfundimin qe toka ėshtė qendra e njė universi ku qendron pezull.

Arritje e madhe njerezore edhe kjo.

Por prape dikush ka dyshu ne kete arritje njerezore. I shtyre nga dyshimi, ka mendu e ka studiju, edhe ka rrite ne perfundimin qe toka nuk ėshtė ne qender te universit por sillet rreth diellit.

A po e sheh qe te dyshosh nuk do te thote shkaterrim???

A po e pranon tash qe ia fute kot???
se priten 1000 vjet me ardh dikush e me dyshu , apo ?

hokus pokus dhe, a po e shef a ju thojsha qe dyshojsha edhe e gjeta ..apo bre !

se ke veq ky segment dyshimi qe toka ske e rrafshte valla , , e jo qe evuloj bashke me trurin dhe mjetet per te arriturat shkencore , jo .qe me e hudh poshte ate teoreme.
megjithate , persoshmeria e arritur , a nuk e zbuloj e ne hije ju dha mundesin ta bastardojne te arrituren tuj i jap kuptimin ,keshe dyshuam ,valla .

le ubo , se dyshimi miku im nuk te qon hiq me larg se as pragu i deres , se le evoluim .
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 16:01   #24
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Tit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
se priten 1000 vjet me ardh dikush e me dyshu , apo ?

hokus pokus dhe, a po e shef a ju thojsha qe dyshojsha edhe e gjeta ..apo bre !

se ke veq ky segment dyshimi qe toka ske e rrafshte valla , , e jo qe evuloj bashke me trurin dhe mjetet per te arriturat shkencore , jo .qe me e hudh poshte ate teoreme.
megjithate , persoshmeria e arritur , a nuk e zbuloj e ne hije ju dha mundesin ta bastardojne te arrituren tuj i jap kuptimin ,keshe dyshuam ,valla .

le ubo , se dyshimi miku im nuk te qon hiq me larg se as pragu i deres , se le evoluim .
Ti ke te drejte vetem ne njė pike:

Ke te drejte te pyesesh veten: pse keta po me citojne, pse keta nuk po me injorojne?

Dhe kjo, mendoj une, ėshtė njė ceshtje te cilen duhet ta rishikoje secili.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 16:10   #25
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Ti ke te drejte vetem ne njė pike:

Ke te drejte te pyesesh veten: pse keta po me citojne, pse keta nuk po me injorojne?

Dhe kjo, mendoj une, ėshtė njė ceshtje te cilen duhet ta rishikoje secili.

kaq kohe ju deshte te kuptoni !

apo ai njeriu i menqur nuk te pat thene Ty, qe kesaj duhet te ja besh ''autobahn''

megjithate , me intereson mendimi yt per Judaizmin , sepse thjeshte nuk e kam ne plan te jetoj jeten e progresit civilizues te margjinizuar mbrenda termave te ngurt te fillozofise se 20 shekujve pas . me aftesi do te merrja ty e Baronit nese ate do te dini te evoluoni karshi kohes ...
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 21:15   #26
Baron Samedi
 
Anėtarėsuar: 07-09-12
Postime: 9
Baron Samedi me shokė shumeBaron Samedi me shokė shume
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Judaizmi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
s'ka cka shtjellohet ketu me shume !
kur dikush koncept baze per dije ( jo ne jete ,shpresoj ) ka pasigurin, lėkundjen e mosbesimin pėr vertetesit , dyshimin siq e cek ,energji e humbur eshte dhe diskutimi .

jeto per te dyshuar dhe do shofesh sa prosperitet do kesh ...
Parakusht per perparimin e shkences eshte DYSHIMI ne njohurit aktuale.Rishqyrtim pra,rivleresim i fakteve...Ne jetojme ne nje shoqeri dogmatike,ku cdo rishqyrtim i qendrimeve te formuara e konsiderojne si sulm personal :D...Duke dyshuar fitojme horizonte te reja,njohuri te reja !
Si do rrezoheshin teorit ,pa dyshuar ?...kur njera nga karekteristikat kryesore te teorise eshte rrezimi i saj ! Pa kete cilesi nuk munde te quhet Teori !
Apo ti na keshillon qe vetem te mesojme ,ateher si ti vertetojme faktet e mesuara ?

Dikush thonte: Dyshoj,Jam (egzistoj) !.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Baron Samedi : 10-09-12 nė 21:19
Baron Samedi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 21:44   #27
Baron Samedi
 
Anėtarėsuar: 07-09-12
Postime: 9
Baron Samedi me shokė shumeBaron Samedi me shokė shume
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Judaizmi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Jadore,
2 + 2 bjene 4.
[email protected] duhet ta sqaroj kete 2+2=4 ; E din,dyshon apo beson....po te thonte babahoxhe qe 2+2=5 do Besoje ?! .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Baron Samedi : 10-09-12 nė 21:45
Baron Samedi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 22:45   #28
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Judaizmi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Baron Samedi Shiko postimin
Parakusht per perparimin e shkences eshte DYSHIMI ne njohurit aktuale.Rishqyrtim pra,rivleresim i fakteve...Ne jetojme ne nje shoqeri dogmatike,ku cdo rishqyrtim i qendrimeve te formuara e konsiderojne si sulm personal :D...Duke dyshuar fitojme horizonte te reja,njohuri te reja !
Si do rrezoheshin teorit ,pa dyshuar ?...kur njera nga karekteristikat kryesore te teorise eshte rrezimi i saj ! Pa kete cilesi nuk munde te quhet Teori !
Apo ti na keshillon qe vetem te mesojme ,ateher si ti vertetojme faktet e mesuara ?

Dikush thonte: Dyshoj,Jam (egzistoj) !.
aha, njohurite aktuale ...
e vrejte sa gjate u deshte te kendellesh per ate qe ke thene .dhe sa i humbje kuptimin asaj te thene ,

te te perkujtoj ..
asgje nuk vlen njohuria e gjithe enciklopedise se botes nese dijen e procesuar ne tru nuk e jeteson ne te vepruar .


p.s.

Po , bile lujta vendin , po me tha hoxha i besoj , ndryshe jo , edhe cka...?
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 10-09-12 nė 22:46
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-06-13, 09:56   #29
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Judaizmi

Jerusalem, vritet pse brohoriti “Allahu Ekber”Jerusalem, 21.06.2013


Policia e Izraelit njoftoi sot se njė personel i sigurimit ka shtėnė me armė dhe ka qėlluar pėr vdekje njė burrė hebre nė njė prej vendeve mė tė shenjta ēifute, Murin Perėndimor tė Jerusalemit.

Zėdhėnėsi i policisė Micky Rosenfeld tha se garda e sigurimit ka shtėnė disa herė nė njeriun, pasi ka dėgjuar tė ketė thėnė me zė “Allahu Ekber”, qė nė arabisht i bjen “Zoti ėshtė i madh”.

Rosenfeld tha se garda dyshoi qė burri i dyshimtė ishte njė militant palestinez, qė nė fund doli se ishte njė dyzet vjeēar ēifut izraelit.

Vrasja ndodhi nė kohėn kur qindra pelegrinė hebrenj ishin mbledhur pėr t’u lutur pranė Murit Perėndimor, i njohur ndryshe edhe si Muri i Vajtimit.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.