Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-04-12, 17:08   #1
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Religjionet dhe tortura!

http://www.youtube.com/watch?v=8aBv8...eature=related


  Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-04-12, 11:17   #2
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Religjionet dhe tortura!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin


Cfarė diskutohet kėtu? Unė nuk kuptova asgjė nga video qė solle.
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-04-12, 18:23   #3
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Religjionet dhe tortura!

.1. Lufta e pare boterore 17 Milion te vdekur (nga Jomuslimanet)
2. Lufta e dyte boterore 50-55 Milionen te vdekur (Jomuslimanet)
3. Bomba atomike ne Nagasaki 200.000 te vdekur (Jomuslimanet)
4. Lufta ne Vietnam mbi 5 Milion te vdekur (Jomuslimanet)
5. Lufta ne Bosen/Kosove mbi 500.000 te vdekur (Jomuslimanet)
6. Lufta ne Irak (deri tash) 1,2 Milion te vdekur (Jomuslimanet)
7. ETJ...nga (Jomuslimanet)
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-04-12, 18:26   #4
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Religjionet dhe tortura!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Cfarė diskutohet kėtu? Unė nuk kuptova asgjė nga video qė solle.
apet je kthy a?

ate qė pshtyn mos e lipir...
une ne vend teje te kisha qenė ,, nuk u isha kthyer kurrrė .
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-04-12, 23:33   #5
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Religjionet dhe tortura!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
apet je kthy a?

ate qė pshtyn mos e lipir...
une ne vend teje te kisha qenė ,, nuk u isha kthyer kurrrė .


Vaaaaaaav. Shih kush foli!!

A tha dicka? Sigurisht qė JO.

Nuk kam lipir asgjė unė. Kam thėnė ndoshta do tė kthehem, dhe ja ku jam!

Mė humb prej sysh tani!
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-12, 22:48   #6
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Religjionet dhe tortura!

Tuuu jazik , nuk e mbajte fjalėn ..
apet je kthy ,
jazik t'koft tekrarit je kthy ..
shko mytu ma mirė !
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-12, 10:53   #7
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Religjionet dhe tortura!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Vaaaaaaav. Shih kush foli!!

A tha dicka? Sigurisht qė JO.

Nuk kam lipir asgjė unė. Kam thėnė ndoshta do tė kthehem, dhe ja ku jam!

Mė humb prej sysh tani!
Mir e ka premiumi, garant, ke lėpir diēka ti qė je kthyer sėrish :)
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-12, 22:14   #8
ATLANTIS55
 
Anėtarėsuar: 31-10-12
Postime: 5
ATLANTIS55 i vlerėsuar jo keq
Gabim Re: Religjionet dhe tortura!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
Historija njerzore na meson se sa tolerante ka qene dhe eshte dogma fetare, edhe kjo video qe ke plasu ketu e deshmon mos tolerancen e ideologjive te ndryshme fetare, kryqezatat krishtere kane qene te tmerrshme per njerzimin e asaj kohe dhe jane te pajustifikushme per mendjen racionale njerzore, gjithashtu edhe ideologjija e islamit ka mbytur me qindra e mijera njerz e as kjo e fundit nuk duhet te justifikohet si diqka qe e ka urdheruar zoti, se zoti nese egziston nuk ma merr mendja qe mirret me gjera te tilla, kend me mbyte e kend jo, keto kane qene dhe jane te bema njerzore dhe si te tilla duhet te gjykohen si te keqija qe njerzimi i ka bere vetes ne emer te ketyre ideologjive, prandaj feja sidomos ajo krishtere dhe kjo muslimane doktrinat e tyre, lere qe nuk kane pasur dhe nuk kane tolerance, por keto ideologji jane ne vetvete diktatoriale ne koncept e praktike dhe si te tilla nuk mund te jene tolerante se pari ndaj njera tjetres, se kane koncepte te ndryshme, e as tolerante ndaj njerzimit per veprat qnjerzore qe i kane bere ndaj njerzimit dhe vazhdojne ti bejne edhe sote.
ATLANTIS55 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-13, 11:26   #9
AmonRa
 
Anėtarėsuar: 14-12-12
Postime: 163
AmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Religjionet dhe tortura!

Torturat ne Islam


“Basat al reeh”, “Dulab”, “Falaqa”, janė emra arabė qė po trishtojnė kohėve tė fundit mijėra qytetarė tė Sirisė.

Kėta janė emra pėr teknikat e torturave qė po pėrdoren ndaj kryengritėsve sirianė, nė mesin e tė cilėve ka edhe fėmijė, raporton CNN.

“Ne jemi gjatė gjithė kohės nė torturė”, thotė aktivisti opozitar Tariq.

Ai e ka pėrjetuar torturėn e quajtur “Dulab”, e cila nėnkupton lidhjen pėr njė veture. Sipas teknikės sė kėsaj torture, njerėzve u lidhen kėmbėt pėr veture dhe mė pas goditen me gjėra tė ndryshme.
“…Kur ata pėrfundojnė kėtė, vazhdojnė tė na vėnė ujė tė ftohtė nė trupat tonė, mė pastaj edhe urinojnė nė ne”, vazhdon rrėfimin Tariq i cili tani ndodhet nė Turqi por qė I ka shpėtuar vrasjes sė forcave tė presidentit sirian Bashar al Asad.

Rrėfimi i agjentit sekret

Mirėpo, ja se ē’rrėfen edhe njė ish agjent i policisė siriane.

“Ne i kemi kapur thonjtė e tyre me pincentė, ua kemi dėrguar ti hanė dhe i kemi bėrė tė pijnė gjakun e tyre”, thotė ai, raporton CNN.

Ai vazhdon tė rrėfejė edhe mė tej.

“I kemi sjellė dhe i kemi future nė burg nė torturat mė tė rėnda qė mbajnė emrin “basat al reeh”, “dulab” dhe “falaqa”. Ata na janė lutur “Pėr Zotin, mos”, ne u jemi pėrgjigjur “Pėr Zotin qė pėrmendni, tash duroni”, ata na janė lutur “Pėr emrin e profetit Muhamed, mos”, ne u jemi pėrgjigjur “Duroni pėr emrin e profetit Muhamed”, ata na janė lutur edhe nė nėnat tonė, por u kemi thėnė duroni pėr nėnat tuaja”, thotė ai, duke shtuar se torturat nė Siri, kanė emėr dhe ato janė pėrdorur dhe vazhdojnė tė pėrdoren ndaj popullit sirian.

Ndryshe, ditė mė parė, i dėrguar pėr paqe nė Siri, Kofi Anan, i ka bėrė thirrje komunitetit ndėrkombėtar qė tė lė dallimet mėnjanė nė Siri, duke thėnė se pėr ēdo vrasje tė re “njė pjesė tė pėrgjegjėsisė do ta mbajė edhe komuniteti ndėrkombėtar”.
AmonRa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-13, 15:14   #10
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Religjionet dhe tortura!

Bibla, feja e TOLERANCĖS & PAQĖS kolektive !

Lexone kete me posht, dhe do ta gjeni rehatin shpirterore, do ta gjeni fjalen e "zotit" :

"... Kur t`i afrohesh njė qyteti pėr ta sulmuar, do t`i ofrosh sė pari paqen.

- Nė qoftė se pranon ofertėn tėnde tė paqes dhe t`i hap dyert e tij, tėrė populli qė ndodhet aty ka pėr tė paguar haraēin dhe do tė tė shėrbejė.

- Por nė rast se nuk do tė bėjė paqe me ty dhe kėrkon luftė kundėr teje, atėherė ti do ta rrethosh.

- Kur mė vonė Zoti, Perėndia yt, do tė ta japė nė dorė, do tė vrasėsh me shpatė tėrė meshkujt e tij;

- Por gratė, fėmijėt, bagėtinė dhe tė gjitha ato qė ndodhen nė qytetet, tėrė prenė e tij, do t`i marrėsh si plaēkėn tėnde; dhe do tė hash plaēkėn e armiqve tė tu qė Zoti, Perėndia yt, tė ka dhėnė.

- Kėshtu do tė veprosh nė tė gjitha qytetet qė janė shumė larg nga ti dhe qė nuk janė qytete tė kėtyre kombeve.

- Por nga qytetet e kėtyre popujve qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi, nuk ke pėr tė lėnė asgjė qė merr frymė;

- Por do tė vendosėsh shfarosjen e plotė tė tyre, domethėnė tė Hitejve, tė Amorejve, tė Kananejve, tė Perezejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, ashtu si tė ka urdhėruar Zoti, Perėndia yt,..."

Ligji i Pertrire ,kapitulli 20; vargjet 10:17
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-05-13, 02:24   #11
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Religjionet dhe tortura!
Islami, feja e paqes!


__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.