Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-05-12, 18:39   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Question Kryetarėt e PDK-sė

Ēfarė po ndodhė me kryetarėt e komunave, natyrisht tė zgjedhur nga populli, anėtarė tė PDK-sė ? Njėri po vozitė shpejt e po i mbytė njerėzit e pafajshėm skaj rrugės kurse tjetri po mbanė armė pa leje.

Keni ndonjė koment ju pėr kėtė ?


Gjykata Supreme ia konfirmon dėnimin Xhabir Zharkut

Prishtinė, 8 maj 2012 - Gjykata Supreme e Kosovės ka vėrtetuar aktgjykimin e shkallės sė parė kundėr kryetarit tė Komunės sė Kaēanikut Xhabir Zharku. Ai do tė vuajė tre vjet burgim pėr veprėn penale tė detyrimit. Si pasojė edhe kjo komunė pritet qė brenda 45 ditėsh tė shkojė nė zgjedhje tė parakohshme, raporton Koha.
Zharku nuk ka thėnė nėse do tė paraqesė dorėheqjen, porse dėnimin e tij e ka quajtur tė motivuar politikisht.
Supremja ka vėrtetuar aktgjykimin edhe kundėr Besnik Hasanit dhe Nysret Cenės, tė dėnuar me nga njė vit burgim.
Zharku dhe Arsim Kloshi janė dėnuar edhe pėr armėmbajtje pa leje, pėr ēka do tė paguajnė gjobė 1500 eurosh.Bajrush Xhemajli jep dorėheqje


Publikuar: 20.03.2012 - 13:18
Prishtinė, 20 mars - (E plotėsuar) Nė ditėn kur Gjykata Supreme e Kosovės e ka bėrė tė plotfuqishėm vendimin sipas tė cilit kryetari i Ferizajit, Bajrush Xhemajli, do tė vuaj dėnimin prej 2 vjet e gjysmė, ai ka dhėnė dorėheqje nga posti i tė parit tė komunės, raporton Zėri.
Sipas gazetės, nuk dihet dita nė tė cilėn Xhemajli do tė dėrgohet pėr tė vuajtur dėnimin.
Ferizaji shkon nė zgjedhje tė jashtėzakonshme, pasi Gjykata Supreme ka fuqizuar aktvendimin e Gjykatės sė Qarkut, e cila e kishte dėnuar kryetarin e Ferizajt, Bajrush Xhemajli, me 2 vjet e gjysmė burgim. Nė aktvendimin e Supremes, thuhet se vėrtetohet aktvendimin i Shkallės sė Parė, ndėrsa janė hedhur poshtė ankesat e palės sė dėmtuar dhe tė mbrojtjes sė Bajrush Xhemajlit. Kryetari i Gjykatės Supreme, Fejzullah Hasani, ka thėnė se Xhemajli do tė vuajė dėnimin me burgim, ngase ėshtė gjetur fajtor nė tė gjitha pikat e aktvendimit tė Gjykatės sė Qarkut dhe qė nga nesėr duhet ta lėrė karrigen e tė parit tė Komunės sė Ferizajt, njofton KTV-ja.
Ligji i vetėqeverisjes lokale, neni 56 paragrafi g dhe h, qartėson se mandati i kryetarit tė komunės merret nė rast tė vendimit pėrfundimtar tė gjyqit, qė e privon kryetarin e komunės nga cilėsia juridike, dhe nė rast tė dėnimit pėr vepėr penale me njė urdhėr pėr burgim pėr gjashtė muaj, ose mė tepėr.
Xhemajli u dėnua me 2 vjet e gjysmė burgim nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė, pėr aksidentin nė tė cilin vdiq njė i ri. Ai u gjet fajtor pėr thyerjen e rregullave tė komunikacionit qė patėn si pasojė vdekjen e njė personi. Atij i ėshtė ndaluar ngasja e veturės pėr 3 vjet.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 08-05-12 nė 18:39
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-05-12, 16:24   #2
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kryetarėt e PDK-sė

Nuk qendrojne me mire punet as me Kryetaret e tjere te Komunave te Kosoves.

Thjeshte, dallojne vetem nga fuqia politike qe kane ne partine e tyre, dhe guximin qe kane per te shkerdhyer buxhetin e Komunes, dhe ato qe marrin nga pushteti qendror.

Ne cdo sfere te jetes, Kosoven e ka mbuluar nje krize e cmendur morale, qe nga njeriu i thjeshte e deri te zyrtari me i larte Shteteror.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-05-12, 18:49   #3
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kryetarėt e PDK-sė

Mos marresh ne thua se bie ne koke
Xhabir Zharku denoncohet nga dhėndrri
Ish-kryetari i Kaēanikut, Xhabir Zharku, i denuar me tre vjet burgim nga gjykatėsit e EUKEX-it pėr kryejen e veprės penale tė posedimit tė paligjshėm tė armės, tani akuzohet nga njė qytetar pėr njė mori krimesh tė tjera.
Besnik Lajqi, burr i motrės sė Xhabir Zharkut, i cili jeton nė Danimarkė, ka ngritur kallzim penal nė EULEX duke u bazuar nė vepra penale qė i ka kryer Xhabir Zharku.
Lajqi e denoncon Xhabir Zharkun, pėr kėto akuza: vepra penale kundėr tė drejtės ndėrkombėtare, vepra penale kundėr siguris sė pėrgjithshme tė njerzve dhe tė pasurisė, vepra penale kundėr martesės dhe familjes, krime kundėr njerzimit, pėrgjegjėsia e komandės dhe terrorizėm.
Mirėpo, kėto akuza i ka hedhur poshtė Xhabir Zharku, i cili ka thėnė pėrmes telefonit pėr Indeksonline.net, se kėto nuk janė tė vėrteta dhe e tėra kjo ėshtė vetėm njė hakmarrje pėr arsye familjare. (me gjeresisht indeksonline)

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 16-05-12 nė 18:53
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-12, 16:02   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Kryetarėt e PDK-sė

kush jan pdk istat dhe ldk istat u pa fytyra e tyre dhe e partive tjera ne kosove
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-08-12, 22:04   #5
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kryetarėt e PDK-sė

HASHIM SULLTANI
Imazhet E Bashkangjitura
Tipi Dosjes: jpg 224297_403919456334571_558133857_n.jpg (43.3 KiloByte, 16 shikime)
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-09-12, 22:02   #6
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Kryetarėt e PDK-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
HASHIM SULLTANI

O i ka hije bre badihava nime sulltan eshte
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-09-12, 22:37   #7
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Kryetarėt e PDK-sė

nuk ka nji zyrtar i PDKes qe nuk ka dosje kriminale ktyre duhet saqin mbi kok me ja u vnue ket mjerim populli nuk do ta duroj gjat
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-12, 10:03   #8
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kryetarėt e PDK-sė

lule mbesin keta me i shpalose dosjet edhe te tjera partive
__________________
the rest is silence

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Gjumashja : 25-09-12 nė 10:03
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-12, 13:25   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kryetarėt e PDK-sė

PDK-ja ia vodhi Limajt paratė e fondit pėr mbrojtje?!


Prishtinė, 22.09.2012

Sfondi i pėrplasjes sė Fatmir Limajt kundėr Hashim Thaēit nuk e ka gjenezėn vetėm nė kundėrshtimin e ideve dhe pikėpamjeve brenda PDK-sė.

Nė pamje tė parė duket kėshtu ky dyluftim pėr eliminim nga skena politike, por nė thellėsi ėshtė shumė kompleks. Pėrveē se Fatmir Limaj ka mbetur pa karrige ministri, tash po del se dikush ja paska vjedhur edhe paratė qė u dhanė pėr mbrojtjen e tij. Gishti po drejtohet te oponentėt e Limajt qė janė brenda PDK-sė. E qė gėzojnė poste tė larta nė qeveri.

Ditėve tė fundit kuluareve tė politikės nė Prishtinė po shtrohet pyetja e madhe, se ēfarė ndodhi me fondin pėr mbrojtjen e Fatmir Limajt tė themeluar nga PDK-ja nė maj 2010?

Askush deri mė sot s’ka dhėnė ndonjė vendim zyrtar se ky fond ėshtė mbyllur, apo vėrtetė ka qenė fiktiv, apo vazhdon tė jetė i hapur ku simpatizantėt vazhdojnė tė kontribuojnė financiarisht.

Ditėve tė fundit, jo publikisht, dikush nga PDK-istėt ėshtė dėgjuar tė ketė thėnė se po njė kastė e ngushtė e bashkėpartiakėve PDK-istė i ka vjedhur paratė e fondit pėr mbrojtjen e Fatmir Limajt.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-12, 13:43   #10
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kryetarėt e PDK-sė

Djalo rri rahat pot them mos ma perqaj PDK ti mu, mos me shkep dezinformata qaq
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-12, 19:38   #11
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kryetarėt e PDK-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Djalo rri rahat pot them mos ma perqaj PDK ti mu, mos me shkep dezinformata qaq
hajt qiko perderisa flitet e po perflitet per ta i kane punet mas miri, qe apo flitet per ato qyqet tjera hahaha dmth kerrsh jone
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-12, 19:49   #12
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kryetarėt e PDK-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gjumashja Shiko postimin
hajt qiko perderisa flitet e po perflitet per ta i kane punet mas miri, qe apo flitet per ato qyqet tjera hahaha dmth kerrsh jone

Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 19:51   #13
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Kryetarėt e PDK-sė

Epilogu i PDK-sė me konflikte
Pritet epilog me konflikte, e ndoshta edhe me shkėputje tė ndonjė grupimi nga PDK-ja. Do ketė tė pakėnaqur qė pas procesit zgjedhor do dalin publikisht tė flasin nė media pėr keqpėrdorimet e disa zyrtarėve tė PDK-sė, ose pėr krimet e kryera pas luftės.
Jakup Krasniqi, Hashim Thaēi, Fatmir Limaj, Hajredin Kuēi, Rrustem Mustafa, Bajram Rexhepi, janė pjesė e komisionit qė po pėrgatisin zgjedhjet e brendshme tė PDK-sė. Nė pamje tė parė ky kompozim duket i ndarė nė dy grupime, pėr mėnyrėn se si do mbahen zgjedhjet nė PDK, bazuar nė pikėpamjet e ndryshme qė kanė Limaj, Krasniqi, Mustafa, e nė anėn tjetėr grupimi: Hashim Thaēi me dy vartėsit e tij Hajredin Kuēi, e Bajram Rexhepi. Kėta tė fundin synojnė qė procesi zgjedhor nė PDK tė zhvillohet “shkel e shko” me emėrime nga qendra tek degėt e nėndegėt e partisė. E kėshtu pėr ta mbajtur tė uzurpuar partinė. Ndėrsa, Fatmir Limaj e Jakup Krasniqi insistojnė qė votimi nė zgjedhjet e PDK-sė tė bėhet “njė anėtar, njė votė”, tė bėhen ndryshime statutare, tė riorganizohet nė tėrėsi PDK-ja nė terren. Tė pėrzgjidhet mė tė mirėt dhe tė eliminohen ata me vota tė vjedhura erdhėn nė pushtet e nė qeveri, e ata parazitė qė kanė gjet strehė nė PDK.
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-12, 12:36   #14
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kryetarėt e PDK-sė

cila parti e paska radhen me u gjujt me karrige ldk jane bo llom veq mos aak apo tjerat, se edhe para disa kohe qeshtu thoshin t'ldk-se e mandej kerrsh u bonen mes vete
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-12, 21:13   #15
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kryetarėt e PDK-sė

JU lus Hashimin e PDK-ne mos ma ngucni, se ju preke nana ne te ftofte


__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.