Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-05-12, 15:38   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

Qė nė fillim dua tu kėrkoj ndjes "rugovistave" tė flakt, por edhe njėkjohėsisht ti paralajmroj nėse padashje gjatė bisedimit bie ndonjė fjalė qė nuk do tė duhej tė binte, e qė nuk ėshtė qėllimi imė.
Mė duhet tė jua pėrkujtoj poashtu tė nderuar forumist qė ka kohė qė nė forum njerzia janė "hatėrue" diēka mė tepėr sa do tė duhej, kjo pėr mendimin timė nuk i kontribon edhe aq qartsimit tė disa gjėrave.
Thjesht ti flasim bre edhe pak pėr Rugoven, sepse kam bindjen qė kemi folur (mangu se kemi lėnė, por ?!) paksa tėrthorazi.


Ti thyejm tabut ka ardhur koha(njėher e pėrgjithmonė)!
  • Rugovizmi-Filozofia Rugoviane.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga murrizi : 20-05-12 nė 15:43
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-05-12, 15:40   #2
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thejm tabut kush guxon )

Bajlozi thotė:

Ibrahim Rugova, e ka kriju shpirtin e kombit shqiptar. E ka msu shqiptarin me besu qe njė dite Kosova do te behet shtet i pavarur. Prej xhehnemit e ka marrė Kosovėn edhe e ka ba qendėr tė fokusit politik e mediatik botėror.

Mendimi apo ideja se Kosova duhet me qenė e pavarur nga Serbia, qe Kosova duhet me qenė shtet si krejt shtetet e tjera te botes, si hap i parė drej zgjidhjes se ēeshtjes shqiptare - quhet Rugovizėm.

Asnjė njeri ne bote, asnje shqiptar ne bote, nuk e ka folė publikisht kete ide, para Ibrahim Rugovės.

Te gjithe ata qe e duan pavaresine e Kosoves, qe punojne pėr pavaresine e Kosoves, quhen pasues te rugovizmit. Pavaresia ėshtė kushti themelor pėr me mujtė me vendosė njė popull pėr te ardhmen e tij.

Themelimi i njė ideje madhore, e meriton mbaresėn "izėm".

Te tjerat, ēka ka folė Rugova, metodat, veprimet etj etj, te tij, jo domosdoshmerisht duhet te quhen Rugovizma. Sepse nuk janė. Ne vepren e tij, me se shumti ka Gandizėm, Gaulizėm, ekzistencializėm, idealizėm... Metoda keto te te menduarit e vepruarit qe nuk i ka shpikė Rugova.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-12, 15:48   #3
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thejm tabut kush guxon )

Shumica e shqetėsimeve nė botė shkaktohet nga njerėzit qė janė tė rėndėsishėm. (T.S.Eliot)
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-12, 17:26   #4
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thejm tabut kush guxon )

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
Shumica e shqetėsimeve nė botė shkaktohet nga njerėzit qė janė tė rėndėsishėm. (T.S.Eliot)
murriz! a i dhe fund studjimit per Rugovizmin, me kac a ?!

-Po nga njerzit e randesishem vijn edhe shqetsimet,edhe besimet, edhe perparimet. E sa per njerz te pa randesishem si puna jon ketu i bie "pordhi kali n'der te hanit"...mu si kjo filozofia jote
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga sherri : 20-05-12 nė 17:27
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-12, 18:51   #5
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

filozofi te rrezikshme ka pas i ndjeri Rugova......kush ja ka prish tymin se ka pa me ate parti e ku ta di ......
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-12, 19:06   #6
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

Fjala e nxjerr fjalėn, e llafi e shton llafin. Edhe unė me kėtė temė nuk bėra gjė tjetėr pėrvese u nxitova ta sjellė njė diskutim nė vendin qė i takon.
Pavarsia e Kosoves dhe titulli i lartshenuar.
Kjo zaten rrodhi nga fakti qė Memphisi e solli librin e Merovcit pėr Rugoven, e ne filluam tia prishim rrjedhen e librit me nderhyrjet tona, anipse e gjitha ndodhte te "politika".
Bisedat e llojit, ti i poshter, ti mendje kali e gamari nuk e besoj qė i ndihmojn askujt, nuk e besoj, por edhe nuk dua ta besoj qė nė mesin tonė jemi tė (gjithė) njė rangu tė tillė.
Sidoēoft gjithsecili nė seder tė veten !

Njė shtytje tjetėr poashtu mė erdhi nga Bajlozi nga edhe e citova mė lart.

Definicioni i tijė lidhur me Rugovizmin, e prek deridiku njė tė vėrtetė tė madhe, por unė jam i bindur qė Bajlozi m'e shtrydh mirė e mirė "qet hala" prej vehtes.

Pastaj erdhi Makreshi me komentin e tij lidhur me "rugovizmin".

Kush mund tė thotė qė Makreshi nuk e foli tė vėrtetėn ?

Kuptohet Makreshi e foli kėtė me atė gjuhėn e dytė qė e ka, sepse edhe pėr Makreshin jam i bindur qė di mė mirė e mė rrjedhshėm tė flasi.

Unė nuk jam me rėndėsi, unė jam Murrizi, e unė dua vetem qė tė thehen tabut !
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-12, 19:48   #7
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
Fjala e nxjerr fjalėn, e llafi e shton llafin. Edhe unė me kėtė temė nuk bėra gjė tjetėr pėrvese u nxitova ta sjellė njė diskutim nė vendin qė i takon.
Pavarsia e Kosoves dhe titulli i lartshenuar.
Kjo zaten rrodhi nga fakti qė Memphisi e solli librin e Merovcit pėr Rugoven, e ne filluam tia prishim rrjedhen e librit me nderhyrjet tona, anipse e gjitha ndodhte te "politika".
Bisedat e llojit, ti i poshter, ti mendje kali e gamari nuk e besoj qė i ndihmojn askujt, nuk e besoj, por edhe nuk dua ta besoj qė nė mesin tonė jemi tė (gjithė) njė rangu tė tillė.
Sidoēoft gjithsecili nė seder tė veten !

Njė shtytje tjetėr poashtu mė erdhi nga Bajlozi nga edhe e citova mė lart.

Definicioni i tijė lidhur me Rugovizmin, e prek deridiku njė tė vėrtetė tė madhe, por unė jam i bindur qė Bajlozi m'e shtrydh mirė e mirė "qet hala" prej vehtes.

Pastaj erdhi Makreshi me komentin e tij lidhur me "rugovizmin".

Kush mund tė thotė qė Makreshi nuk e foli tė vėrtetėn ?

Kuptohet Makreshi e foli kėtė me atė gjuhėn e dytė qė e ka, sepse edhe pėr Makreshin jam i bindur qė di mė mirė e mė rrjedhshėm tė flasi.

Unė nuk jam me rėndėsi, unė jam Murrizi, e unė dua vetem qė tė thehen tabut !
Murriz,
Parimisht,
Ėshtė e kjarte nga vet titulli (...ti thejme tabut) qe kete teme e ke hapur pėr konsum te brendshem, pėr qarkullim forumor. "Jo tha ky, jo fjala fjalen, jo ky kshtu jo ai kshtu...".

Ma shkurt "rreth e rreth bahēes iu solla".
Po hyn mrena, n'kofsh burrė! Hyn mrena. Mos u sill rreth e rreth, si cubi qe e ndjek bishtin e vet e nuk e kap dot.

Edhe diēka, rreth fjales "tabu" te permendur ketu nga ti.
Nuk ka tabu. Jo ne kete ēeshtje. Jo ne Kosove.
Nuk ka tabu.

Familja Jashari, e Prekazit te Drenices, ka deklaruar se "hashim thaēi e sami lushtaku nuk hyjne dot ne Oden e Jasharajve, sepse punojne kundėr interesave te Kosoves".

Familja Jashari, e ka pranuar publikisht qe Sali Ēekaj ka qenė Komandant i Adem Jasharit. Familja e Sali Ēekaj-t publikisht e thone qe Sali Ēekaj deri ne vdekje ka qenė ushtar i Ibrahim Rugovės. Njejte edhe Agim Ramadani.

Fatmir Limaj, edhe te gjithe ish-komandantet e UĒK-se, gjate deshmive ne Hage, publikisht kane deklaruar qe mbi 90% te ushtareve te tyre i kane pasur nga radhet e LDK-se se Ibrahim Rugovės.

Bill Clinton, ne midis Prishtines ka treguar publikisht qe Nene Tereza e ka prezantuar para tij Ibrahim Rugoven si "lider i popullit te saj", me porosine "qe te kete kujdes dhe t'ia degjoje fjalen e ta ndihmojė". (Makresh, Nene Tereza, nuk ėshtė e njohur qe ka qenė murgeshė, sepse bota ka sa t'dush murgesha. As nuk ka lidhje qe ka qenė katolike e devotshme, sepse bota ka sa t'dush katolike ma te devotshme se Nene Tereza. Tash ti, vazhdoje vet...).
Gjithashtu, Klinton para gjithe shqiptarėve tha qe ne sallonin tim kam njė GUR te dhuruar nga Rugova, qe familjarisht e me miq e quajme "Guri i Rugovės".
Edhe Toni Bler, duke iu referuar bombardimit te serbise, para gjithe shqiptareve tha "i kam premtuar presidentit Rugova se do ta ndihmoj Kosoven".

Nuk ka tabu.

Po, ne trurin tend edhe te Makreshit, ka. Tabu e dogma.

Edhe diēka,

As adnan merovc, as murriz, as memphisx, as hashim, as klinton, as millosheviq, as amerikė as bajloz, as makresh, as Ukė Rugovė... Nuk ia ndrron Vlerat Ibrahim Rugovės.
Sepse, sikur Zoti qė ėshtė Njė, edhe Ibrahim Rugova ėshtė Njė.
Shqiptarėt, nuk e kanė dashtė kurrė Zotin, sa e kanė dashtė Ibrahim Rugovėn. (Le t'del nesėr ndash papa i vatikanit, ndash putini i rusise, ndash al-kaida e arabise, e le te thojne qe Rugova ka qenė argat i tyre, nuk do te munden ta ndryshojne kurre kete fakt, as sa njė fije floku.)
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-12, 20:06   #8
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

...huh,
Bajloz je tuj lyp bela shoqit (pėr t'saten herė) ?

Po une sjam i zoti qe t'dal n'mejdan(hėpėrhė), veq mos u akomodo pėr sė tepėrmi.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-12, 20:09   #9
Codex
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

Thjeshte, LDK e sodit si dhe PDK-ja e thaqit.. si njera si tjetra parti thirren ne filozofin e Rugoves per perfitime votash si dhe tjetra ne emrin e familjes Jashari vetem per perfitime votash... asnjeri as tjetri nuk hecin rruges se liderve te tyre...per qka luftuan.
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-12, 22:19   #10
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

Citim:
Bajlozi i Zi;2218458]Murriz,
Parimisht,
Ėshtė e kjarte nga vet titulli (...ti thejme tabut) qe kete teme e ke hapur pėr konsum te brendshem, pėr qarkullim forumor. "Jo tha ky, jo fjala fjalen, jo ky kshtu jo ai kshtu...".

Ma shkurt "rreth e rreth bahēes iu solla".
Po hyn mrena, n'kofsh burrė! Hyn mrena. Mos u sill rreth e rreth, si cubi qe e ndjek bishtin e vet e nuk e kap dot.

Edhe diēka, rreth fjales "tabu" te permendur ketu nga ti.
Nuk ka tabu. Jo ne kete ēeshtje. Jo ne Kosove.
Nuk ka tabu.

Familja Jashari, e Prekazit te Drenices, ka deklaruar se "hashim thaēi e sami lushtaku nuk hyjne dot ne Oden e Jasharajve, sepse punojne kundėr interesave te Kosoves".

Familja Jashari, e ka pranuar publikisht qe Sali Ēekaj ka qenė Komandant i Adem Jasharit. Familja e Sali Ēekaj-t publikisht e thone qe Sali Ēekaj deri ne vdekje ka qenė ushtar i Ibrahim Rugovės. Njejte edhe Agim Ramadani.

Fatmir Limaj, edhe te gjithe ish-komandantet e UĒK-se, gjate deshmive ne Hage, publikisht kane deklaruar qe mbi 90% te ushtareve te tyre i kane pasur nga radhet e LDK-se se Ibrahim Rugovės.

Bill Clinton, ne midis Prishtines ka treguar publikisht qe Nene Tereza e ka prezantuar para tij Ibrahim Rugoven si "lider i popullit te saj", me porosine "qe te kete kujdes dhe t'ia degjoje fjalen e ta ndihmojė". (Makresh, Nene Tereza, nuk ėshtė e njohur qe ka qenė murgeshė, sepse bota ka sa t'dush murgesha. As nuk ka lidhje qe ka qenė katolike e devotshme, sepse bota ka sa t'dush katolike ma te devotshme se Nene Tereza. Tash ti, vazhdoje vet...).
Gjithashtu, Klinton para gjithe shqiptarėve tha qe ne sallonin tim kam njė GUR te dhuruar nga Rugova, qe familjarisht e me miq e quajme "Guri i Rugovės".
Edhe Toni Bler, duke iu referuar bombardimit te serbise, para gjithe shqiptareve tha "i kam premtuar presidentit Rugova se do ta ndihmoj Kosoven".

Nuk ka tabu.

Po, ne trurin tend edhe te Makreshit, ka. Tabu e dogma.

Edhe diēka,

As adnan merovc, as murriz, as memphisx, as hashim, as klinton, as millosheviq, as amerikė as bajloz, as makresh, as Ukė Rugovė... Nuk ia ndrron Vlerat Ibrahim Rugovės.
Sepse, sikur Zoti qė ėshtė Njė, edhe Ibrahim Rugova ėshtė Njė.
Shqiptarėt, nuk e kanė dashtė kurrė Zotin, sa e kanė dashtė Ibrahim Rugovėn. (Le t'del nesėr ndash papa i vatikanit, ndash putini i rusise, ndash al-kaida e arabise, e le te thojne qe Rugova ka qenė argat i tyre, nuk do te munden ta ndryshojne kurre kete fakt, as sa njė fije floku.
Qdo fjale e tepert veq qka e prish kete shkrim...ni fjale popullit,"drut e shkurta kryjn pun"E kujt mos ti doken..ti zgjatin,:P por prap mbesin te njejta.;)

PERSHENDES-TY
...po ia vlejke leximeve dhe rileximeve te-Bajlozit Zi! (ketu ne Dardani):)


...respekt
Natyra.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 20-05-12 nė 22:24
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-12, 06:40   #11
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

Disa zėra kam dėgjuar tė thonė:

"U bė mirė qė vdiq ish presidenti Rugova, sepse populli i pa ngritur sa duhet, kurr nuk do ta kuptonte lajkatarin e tijė prej tė dėrguari qė ta demokratizonte rajonin, e jo ta pavarsonte Kosovėn si e thojn rugovistat".
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-12, 08:06   #12
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

Un kisha pas qef qe te jeton, deri sa populli vet ta pėrjashton. Njerezit te cilt vdesin pa dhen gjykim mbi kete bote, shkaktojn nostalgji, mjegull e keqkuptime si ne kete rast ! … edhe sa njerin e ka mashtruar me dhurata (guraleca) si ne rastin e bajlozit ? Keta njerez jan te paralizuar ne mendje, s'shohin asgje pertej dhurates se guralecave dhe shume shpejt kufizohen e t'i citojn bill klintonat, nan terezat e papa gjugj palat. Por jemi larg, shume larg thelbit te problemit ! Rugova kancerin e tij, i'a transmetoj gjithe miletit shqiptar.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-12, 08:43   #13
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

Makresh, Murriz,
Nejse edhe pak, Mirmjesi

Na shqiptarėt, krejt botėn e ngjyrosim me tė zezė, pėr me u dokė vet ma tė bardhė.
E ngjyrosim tjetrin me t'zezė, pėr me mujt me i thanė "une jam ma i bardhė se ti!".

Nuk funksionon kshtu.

Pershembull,

Ti Makresh, ban gjithcka me na bindė qe Kosova nuk gjindet ne kontinentin evropian. (Edhepse azinė e arabinė i kemi fort fort larg). Secilin shqiptar qe thot: Kosova nuk gjendet ne Azi por ne gjendet ne Evrope, ti e quan sllav e kaurr.

Ēka thojnė shkijet edhe maqedonet pėr shqiptarė? "Ata jane arab, terrorista musliman radikal e turq oriental etj"!!! Propagandė sllave antishqiptare.

Ēka bani ju? Ēoheni visheni me ēallma te arabise e me mjekrra t dhise, me flamura te hamasit e te turqise, dilni neper rruget e Shkupit e Tetoves bertitni "allahu ekber".
Kush? Shqiptarėt.
Ti i urren e shan shqiptarėt veē pse thonė: "Shqipnia dhe Kosova gjinden ne Evropė".


Ēka ban Murrizi?
Me fytyren e tij, Rugoven e ka quajtur vazhdimisht "rugovna". Edhe vjen ketu thote, une jam i paanshem.
Vjen ketu edhe si argument politik dhe filozofik, e sjell vdekjen e natyrshme te kundershtarit.
Njerėzit vdesin. Thjesht vdesin. Dikush ma i ri, dikush ma i vjeter. Dikush nga plumbi, dikush nga semundja etj.

E kane vra jezu krishtin. E kane vra Ghandin. E kane vra xhon kenedin.

Gjithmone ka njerez te zi, qe ia dojne vdekjen e zhdukjen atij qe ėshtė ma i bardhė se vet.

Po, murriz,
Nuk ka pasė nevojė me e kuptu populli Rugovėn. Rugova ishte vet populli.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-12, 09:26   #14
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

Rugova ka qenė i zbritur i zotit .I dhuroi popullit shqiptar mė tė vlefshmen .Atij duhet t'i falemi s paku njė herė ditė .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-12, 09:42   #15
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Rugova ka qenė i zbritur i zotit .I dhuroi popullit shqiptar mė tė vlefshmen .Atij duhet t'i falemi s paku njė herė ditė .

4peace e ka then nje fjal te madhe : TEQE ! Ca thu Lojetar, pse mos t'ia ndrecim nje teqe kti "evlijahi" ? ... po t'kisha qen LDK-ist i dikurshem, do t'isha ndier i fyer sot se si te gjithe kontributin e kesaj partie, e shkrini ne nje njeri te vetem ! Kjo eshte diktatur o bac, keshtu adhurohej edhe Enver Hoxha !


Bajlo, un si shaj shqiptaret qe thon se jan ne kontinentin Evropjan, por i shaj ata shqiptar qe para bashkimit kombtar, kerkojn integrimin e dy-gjysem shteteve te futen ne Evrope (EU) ! Bashkimi Kombtar eshte i perhershem, Bashkimi Evropjan, dita-ditės dhe nuk eshte ne interes tonin. Dita kur do t'i humbim te gjitha shpresat e riparimit te gabimit trashanik te rugoves, ka me qen diten kur te futemi ne kete bashkesi hipokritesh.


__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:25.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.