Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-09-12, 00:48   #31
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

A dini ēka ??

ju qė mendoni ''A ka Zot''

Keni afat me mendu deri n'sabah

Sa s ka zon muea sabahi tu qa kryt me qėt temė. keni boll vakt me mendu .

hajde ihere me natė tė mirė pėr filozofat .
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-09-12, 00:50   #32
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
....o i nderuri Makresh, po une thash ma heret qe ata qe besojne ne Zot do te besoin edhe nuk ka kush qe ua ndrrone mendjen, poashtu e njeita vlene edhe per ata qe nuk besoin.Allahu na ka tregu qe egzistoin te tille me shumice qe jane zemergur edhe eshte e kote te ju flasesh, e kan vendose te jene lende djegse ne boten tjeter, bile bile Murgesha vet eshte deklaru qe kur te vdes deshiron qe trupi i saje te digjet e pastaj te vorroset, keshtu qe kemi dallime te medha me pikpamjet tona.
Hajro, inshallah e kam gabim, por m'duket se nga mendjemadhesia disa edhe refuzojn te besojn Allahun Zot, sepse do t'tingllonte shume 'katunarqe', e nese thua besoj ne Zot, por jo ne fe. Atehere i jep vetes nje karakter pakes me "evropjan", qe ky lloj i te besuarit eshte krejtesisht i pavlere, sepse beson ne dicka qe nuk e din se ne ēka je duke besue. Edhe budistet besojn ne dicka, po ne ēka ? Apo hindusėt me lopen e tyre ?!.. edhe ata mund te thon se besojm ne lope, por jo ne fe. Jupiiiii,.. shume kemi avancue ! Njerezit qe jan te etur per dituri, nuk pritojn dhe marrin cilin do liber dhe e lexojn sepaku 1 here per ta ditur se per ēfar behet fjala, shqiptaret, jam i bindun qe mbi gjysa as qe e din se c'eshte Islami. Prandaj edhe kemi ateist qe besojn ne Zot, por jo ne fe. Kjo i bie sikur te thuash : Besoj ne drejtesi, por jo ne ligje. E nese ligji se ben drejtesin, kush atehere ?
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 00:51   #33
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
....Murgesh shume i paske dhan zore, gajret bije, me ner me than qetash po me duhet me te thane po RREN, sepse ti vet ketu je deklaru se ke deshire te digjesh, ketu mundet me deshmu edhe Alima por me siguri edhe te tjeret.
Hajro te kuptohemi drejt, askund nuk kam fol si dua te vorrosem, per at shkak te thash qe rrejte, por cka dua te behet me trupin tim pas vdekjes. (nuk besoj te me plotesohet kjo deshir aspak) Ka plot njerez qe vdesin prej zjarrit, e Zoti yt ka premtu qe edhe nje gisht te keputur ne femijeri te nje 100 vjeqari do ta ringjall prap dhe do ti kerkoj llogari se pse i eshte keputut andaj nuk di cfar te keqe ka deshira ime per ty dhe pse te duket dicka e cuditshme.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 00:57   #34
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Hajro te kuptohemi drejt, askund nuk kam fol si dua te vorrosem, per at shkak te thash qe rrejte, por cka dua te behet me trupin tim pas vdekjes. (nuk besoj te me plotesohet kjo deshir aspak) Ka plot njerez qe vdesin prej zjarrit, e Zoti yt ka premtu qe edhe nje gisht te keputur ne femijeri te nje 100 vjeqari do ta ringjall prap dhe do ti kerkoj llogari se pse i eshte keputut andaj nuk di cfar te keqe ka deshira ime per ty dhe pse te duket dicka e cuditshme.
...jo e nderuar me duket nuk me paske kuptuar, mua nuk me pengon deshira jote e besa e askujt, a jemi ne demokraci a jo? Mua me pengoi qe the po rren, gje qe nuk eshte e vertet, fakt eshte qe ke thane se ke deshire te digjesh, edhe fakt eshte qe nuk e ke cek se si pas djegjes ke deshire te vorrosesh, kjo eshte shume e vertet. Ne ne radhe te pare duhet te jemi njerez mandej vijn tjerat, pra te behemi fer e jo ferr per njeri tjetrin.
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 00:57   #35
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Nuk eshte e vertet kjo. Nese deshiron te bindesh, peshoi mir fjalet qe i thua, se nese flasim duke mos qen te sakt, ateher mund te them se "ēdo profet ishte kriminel", po sa eshte e vertet kjo ? Aspak ! Ata s'erdhen per ta shfaros njerzimin, por per ta shpetuar, per paqe, e per vllezeri mes popujve te ndryshem. Vetėmbrojtja ne Islam, eshte legjitime, pra eshte hallall nese e lufton dike i cili kerkon qe te vras ty apo familjen. Nese qendron duarkryē, e nuk tenton ta shpetosh te persketuarin, je po aq kriminel sa dorasi !

Nuk e mendova vetem islamin o Makresh, shumica e profeteve kan shku ne luftera, kan dhen urdhera per lufte (kuptohet per ta shperndar besimin) e lufta, lufte eshte Makresh nuk sjell te mira por te keqia.
Mbasi po don te flasesh per islamin si fe e paqes cka ju dasht muslimaneve te par te krijojn ushtri per te nenshtruar vende tjera, a nuk munden ta perhapin ket fe me bindje a?
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 01:04   #36
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Nuk e mendova vetem islamin o Makresh, shumica e profeteve kan shku ne luftera, kan dhen urdhera per lufte (kuptohet per ta shperndar besimin) e lufta, lufte eshte Makresh nuk sjell te mira por te keqia.
Mbasi po don te flasesh per islamin si fe e paqes cka ju dasht muslimaneve te par te krijojn ushtri per te nenshtruar vende tjera, a nuk munden ta perhapin ket fe me bindje a?
Murgesh, asnje Profet nuk ka dhen urdher per te vrar njerez te pafajshem, apo per t'i konvertuar te tjeret me dhune !
Cila shpat po i kthen sot latinoset ne Islam ? ..apo gjermanet, francezet, amerikanet, zvicrranet,..ku ne te gjitha keto shtete, sot i kan hoxhallaret e tyre autokton, e jo te huaj nga ballkani e arabia. Un te thash, perderisa nuk behesh e sincert me veten, e nuk ēveshesh nga keto paragjykime, nuk do ta kuptosh asnjehere egzistencen e Zotit. (edhe pse thua se beson)
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 01:04   #37
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Hajro, inshallah e kam gabim, por m'duket se nga mendjemadhesia disa edhe refuzojn te besojn Allahun Zot, sepse do t'tingllonte shume 'katunarqe', e nese thua besoj ne Zot, por jo ne fe. Atehere i jep vetes nje karakter pakes me "evropjan", qe ky lloj i te besuarit eshte krejtesisht i pavlere, sepse beson ne dicka qe nuk e din se ne ēka je duke besue. Edhe budistet besojn ne dicka, po ne ēka ? Apo hindusėt me lopen e tyre ?!.. edhe ata mund te thon se besojm ne lope, por jo ne fe. Jupiiiii,.. shume kemi avancue ! Njerezit qe jan te etur per dituri, nuk pritojn dhe marrin cilin do liber dhe e lexojn sepaku 1 here per ta ditur se per ēfar behet fjala, shqiptaret, jam i bindun qe mbi gjysa as qe e din se c'eshte Islami. Prandaj edhe kemi ateist qe besojn ne Zot, por jo ne fe. Kjo i bie sikur te thuash : Besoj ne drejtesi, por jo ne ligje. E nese ligji se ben drejtesin, kush atehere ?
....po Makresh shume mire e ke thene, se vertet i gjithe problemi qendron te mosleximi dhe mos interesimi per fe te vet.Te gjithe flasin me paragjykime sidomos per fene Islame, edhe shkurt e shqip ja futin kot.Keta nuk jan te interesuar per fe se po te ishin vetem pak shume leht do ta kishin ta kuptoin te verteten, si ky prifti p.sh.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=KEF0DJ24-9k

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 27-09-12 nė 01:07
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 01:06   #38
LuLjaa
Ferizajlike
 
Avatari i LuLjaa
 
Anėtarėsuar: 06-03-07
Vendndodhja: Ngat Kojshive..
Postime: 32,348
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Allahilee mshelne kete teme krejt, se po jav koqit Zoti ata gishta e keni me shkarravit tan naten e gat e sa t'jeni gjall bile,, qysh more s'po tutni pi Zotit .. jo ashtu jo keshtu ncncnccc ēkas nin njerii
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 01:11   #39
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Un jam besimtar i vonshem, kjo eshte e vertet. Pse jam kaq i bindur ? Sepse kam qen aq sy-qorr, saqe kur e shihja nje veper qfar do qoft ajo, i'a kisha lakmi, dhe me injoranc e quajsha "mrekulli", e nuk me shkojke asnjehere ndermend e t'i them vetes, po largo pakes, ben nje hap mbrapa dhe shiqo nje veper me madheshtore se mjeshteria e njeriut,. e ketu s'kishe cfar te pa, pos mjeshteris Hyjnore, nje veper fantastike e koordinume me mir se ēdo gje ! Kur njeriu fillon dhe i kerkon te verteten vetes se pse gjindet ne kete bot ? per ke punon ? jeton ? vdes ? etj,.. pyetje qe nese nuk gjen pergjigje racionale, mund edhe te mbaron me vetvrasje,.. per Zotin, nuk jam duke genjye, por gjat adoleshences, 4 shoke te mi kan be tentativ vetvrasje, sepse nuk i gjenin vetes ilaēin i cili ua zbut zemrat, dhe i pergjigjet ankthit te shpirtit ! Ata s'kan vuajt nga varferia, nga mos dituria, apo nga nje dert me i madhe se kjo pervec faktit qe deshironin t'i iknin kesaj bote her pas here duke konsumue droga te ndryshme. Si te vertetohet egzistenca e Zotit ? Duke bere paqe me veten, dhe duke i pervjel krahet e duke kerkue pergjigje, jo per dike tjeter,.. por per veten ne rradhe te pare.

NJeriu duhet tė jetė shume naiv nėse beson qė brenda kėsaj teme do tė gjej pėrgjijgen e kėrkuar .

Ti kthehem shkrimit tėnd .

Shkrimi yt reflekton dy gjėra tė pakontestueshme .
E para :Ti publikisht pranon njė lloj egoizmi kur thue se e ke gjet veten te feja islame e cila tė ka shpėtue pa ndermmar ndonje veprim si ata shokėt e tu .Shume njerez i kane shpetue momenteve te tilla veq se kane kontaktue psikologet e duhur ne kohe tė duhur .KJo nuk e deshmon ekzistencen e zotin ,kjo ma teper e deshmon aftėsinė tėnde me e shikue gjerat me nje sy ma kritik se qė i ke bere ne ate kohe .

Ndersa e dyta po harron qe shume njerez gjejne rehatine shpirterore pa u fute ne konflikt me ata qe e besojnė zotin pėrmese fese islame .Konkretisht une .NUk besoj qe ti e beson ma shume se sa une , as nuk besoj qe ai tė don ty ma shume se mua .Bindje e imja a , kam te drejtė .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 07:39   #40
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LuLjaa Shiko postimin
Allahilee mshelne kete teme krejt, se po jav koqit Zoti ata gishta e keni me shkarravit tan naten e gat e sa t'jeni gjall bile,, qysh more s'po tutni pi Zotit .. jo ashtu jo keshtu ncncnccc ēkas nin njerii

Zoti ty, tė dy krahėt do tė t`i shkulė nga vendi. Pastaj dy kėmbėt.
Sepse nuk qe e zoja t`i bėje tė gjithė tė frikėsohen nga allahu.


Dikush, iu lutem, mė tregoni si duket Zoti? Ju qė e keni parė dhe qė keni biseduar me tė herė pas here?
__________________

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga e-uritura : 27-09-12 nė 07:39
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 07:41   #41
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Zoti ty, tė dy krahėt do tė t`i shkulė nga vendi. Pastaj dy kėmbėt.
Sepse nuk qe e zoja t`i bėje tė gjithė tė frikėsohen nga allahu.


Dikush, iu lutem, mė tregoni si duket Zoti? Ju qė e keni parė dhe qė keni biseduar me tė herė pas here?
....me siguri te kujtohet ty kjo pervoja nga shkolla, ne matematike kur llogaritshim, dy a nje ne mend,une do te shtoja edhe ne zemer

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 27-09-12 nė 07:44
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 08:58   #42
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
NJeriu duhet tė jetė shume naiv nėse beson qė brenda kėsaj teme do tė gjej pėrgjijgen e kėrkuar .

Ti kthehem shkrimit tėnd .

Shkrimi yt reflekton dy gjėra tė pakontestueshme .
E para :Ti publikisht pranon njė lloj egoizmi kur thue se e ke gjet veten te feja islame e cila tė ka shpėtue pa ndermmar ndonje veprim si ata shokėt e tu .Shume njerez i kane shpetue momenteve te tilla veq se kane kontaktue psikologet e duhur ne kohe tė duhur .KJo nuk e deshmon ekzistencen e zotin ,kjo ma teper e deshmon aftėsinė tėnde me e shikue gjerat me nje sy ma kritik se qė i ke bere ne ate kohe .

Ndersa e dyta po harron qe shume njerez gjejne rehatine shpirterore pa u fute ne konflikt me ata qe e besojnė zotin pėrmese fese islame .Konkretisht une .NUk besoj qe ti e beson ma shume se sa une , as nuk besoj qe ai tė don ty ma shume se mua .Bindje e imja a , kam te drejtė .
Njeriu si pik fillimi duhet te jet totalisht i humbur, nese ende se ka gjetur pergjigjen.

Analiza yte e pare, eshte krejtesisht e gabuar. Kur edhe psikologėt ēmenden dhe bejn vetvrasje, atehere cfar ju mbeti te besoni ? Ata jan njerez, interpretojn hallet e juaja e nuk jan aty per t'ju pergjigjur pyetjeve me themelore te egzistences se njeriut, tokes, galaksis me gjitheē'ka ne te ! Ai eshte i paaft per keto pun, dhe nuk eshte formuar per te dhen kesi lloj pergjigjesh. E urrej egoizmin, krishterizmin e kam msuar 5 vite n'shkoll, mu pat mbush kryt me historin e shenjtoreve kristian, po kjo nuk me ofroi kurrfar pergjigje pse ? Sepse qe filan fisteku eshte shpall i shenjt nga vatikani, mua s'me bente as mir e as keq, thjesht ishte nje idhujtari e kot,.. por te besosh qe egziston nje Krijues, dhe eshte mbeshtetesi me i mir, Zot i vetėm e i pashoq, ketu ndryshon radikalisht perceptimi ndaj fejes, sepse i gjithe koncepti sillet rreth adhurimit te 1 Zoti, duke mos ju lutur profeteve, shenjetoreve (te shpallur nga njerzit), shehave sic bejn dervishet, apo edhe te tjeret me lopet dhe putet e tyre. Islami eshte i thjesht, dhe eshte i kapshem per ēdo kend, i vogel apo i madhe, i varfer apo i pasur, i ditur apo i paditur.

Piken e dyt, s'kam si mos te jem dakord. Nese eshte bindja yte, atehere duhet ta kuptosh qe un, jam i paaft qe ti ndryshoj zemrat, apo edhe me keq, te di se cfar ke ne zemer. Kjo mes teje dhe Zotit. Por megjithate, egziston nje dallim mes neve dyve si besimtar qe qenkemi, e ajo eshte devotshmėria. Ti e din se egziston 1 Zot, por nuk e din se pse te Krijoi ? Pse te sfidoi ? Pse nuk reagon ? Pse nuk e sheh ? Pse nuk bisedon me te ? Pse merr dhe jep jeta ? etc,. Keto pyetje qe jan te thjeshta ne parim te par, ti nuk mund t'i pergjigjesh, e nese po, ateher do ta besh me hamendje e pa kurrfar reference.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 09:03   #43
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Zoti ty, tė dy krahėt do tė t`i shkulė nga vendi. Pastaj dy kėmbėt.
Sepse nuk qe e zoja t`i bėje tė gjithė tė frikėsohen nga allahu.


Dikush, iu lutem, mė tregoni si duket Zoti? Ju qė e keni parė dhe qė keni biseduar me tė herė pas here?
Mbaja vetes gajlen ti.

Si nuk e din si duket Zoti ? A s'pate then qe je katolike nje here ?!

Un s'jam katolik, po ju te krishteret ne pergjithesi e dini si duket "zoti" ne dy kemb, duke hecur me kryēin mbi kurrizin e tij. A don ta sjell nje fotografi ?

Jo ? Po, po, hajt se po ta sjell nje, ndoshta je merzit.

http://www.francetvinfo.fr/image/74r...281/784205.png
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 09:04   #44
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: A ka Zot?

nuk ia vlen te diskutohet ketu pasi qe shumica jane qorra e shurdhana ne kete aspekt. I mahnite nje Iphone e nuk i mahnite gishti i tyre qe me levizje e aktivizon dhe e komandon Iphonin.
Mrekulline e kane para syve... Si po livrite more ky gishte a bane vaki qe komanden e merr nga truri e levizja e gjakut e bene te levizshem ku zemra punon panderpre per ta mundesuar ate qarkullim. A po ja u merr mendja ēka po du me thane, apo s'kini mend fare (pasi qe mendja nuk shifet)... Po shpirt a keni !?
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 09:15   #45
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka Zot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
....po Makresh shume mire e ke thene, se vertet i gjithe problemi qendron te mosleximi dhe mos interesimi per fe te vet.Te gjithe flasin me paragjykime sidomos per fene Islame, edhe shkurt e shqip ja futin kot.Keta nuk jan te interesuar per fe se po te ishin vetem pak shume leht do ta kishin ta kuptoin te verteten, si ky prifti p.sh.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=KEF0DJ24-9k

Te lumt hajro,

Edhe ky eshte nje fakt i pamohueshem. Njeriu i ciles do kategori, qoft edhe matematicienti me i fort ne bot, sipas te gjitha kalkulimeve te tia, do te del ne nje perfundim se nuk mund t'egzistojn 2, 3 e me shume Zota ! Zoti do te del, qe eshte 1, dhe do te del tamam ashtu sic e pershkruan Kurani dhe Suneti me 99 emrat e Tij, si i Plotfuqishėm Krijues i Gjithėsis, Krijues i te fshehtes dhe te dukshmes, Sundues i Gjithėsis, Mbizotėrues, i Gjithėditur e po vazhdoj,.. listėn ... ! Nese Zoti i pershkruar ne Kur'an, eshte i njejt me Zotin e Murgeshes, Lojetarit,.. atehere ēfar ju thot ketyre qe Kur'ani eshte liber i dalur nga imagjinata njerzore ? Ēka i garanton keta njerez, se jan ne te "verteten" e tyre ?


__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.