Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-02-13, 14:28   #46
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzaveKujtimi i njė kujtimi...

Kur diēka tė pushton zemrėn
e ndjenja tė pėrkulė
kur diēka tė brengos
dhe fjala mbetet e pathėnė
kujto kohėn qė kaluam bashkė

Vazhdoje rrugėn
pėr tė gjetur lirinė e zemrės
agimi do tė zbardhė njė ditė
dhe dielli prapė do lind
qė shpirti t`mos mbetet
peng i natės sė vetmisė

Se dashuria jeton edhe nė heshtje...


(© R...)
__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Le jardin des disparus : 28-02-13 nė 14:30
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-03-13, 13:10   #47
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzave

Puhizė

Hijen tėnde e stolisa
me mė tė bukurat trėndafile
dallėndyshe e vetme
n`qiellin e pranverave tė mia

Nuk do fshehemi nga zogjtė
s`do turpėrohemi nga lulet
a s`sheh se po vjen pranvera
n`kopshtin tonė sėrish blerinė
shkretėtira e shpirtit
e ėndrrat e fjetura shprushėn
nėn pemėn e dashurisė
si pėrhera…


http://media.shax-dag.ru/Music/users...__147909_7.mp3
__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-13, 14:46   #48
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzave

Ishte pranverė

Kur dikur diku u dashuruam
nė sytė tanė pėrflakej dielli
shkėlqente hėna, zbardhte agimi
Engjėll tė thėrrisja

Nuk mund t`i harroj
atė qiell, ato re, atė diell
as flokun tėnd, buzėt qershi
qiparisin nė fund tė rrugicės
dhe atė pranverė me shi

Ti nuk u ktheve mė
as kur gjethet e zverdhura
ranė mbi trotuare…

Se engjėjt nuk jetojnė nė tokė!


http://media.shax-dag.ru/Music/users...__148302_8.mp3


(© disparus, mars 2013)
__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-13, 15:27   #49
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzave

Lirikė

Tė kėrkova si poeti vargun
ndėr copėza fletėsh t`grisura
nė rimat e dikurshme tė gjeta
aty n`dollapet e boshatisura

Ngjyra ishte zverdhur mbi letėr
si peizazh i sfondit vjeshtor
por mes vargjesh tė thinjura
portreti yt mu shfaq pranveror…


http://www.jessedavidphotography.com...ina-04-leo.mp3


(© disparus)
__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-04-13, 14:47   #50
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzave

Magjistare e bukur

Zemėrohesh
pse tė zgjoj
nė orėt e vona

dua tė tė shoh
veē njė ēast
tė zbus dhimbjen
qė mė shpon

Mos u tremb
pse tė thėrras
pse dorėn prapė ta zgjas

Thuamė qė ta di
a do tė vish
si dikur me pranverėn
a ka shpresė
pėr ne tė dy

Mos ma ndal
hapin nė udhė
gjithnjė pa u nisur
drejt kupės sė qiellit

Dua tė pi pėrjetėsinė
e syve tė tu
fshehtėsi e panjohur
magjistare e bukur
kujtim i fanitur
zoti mos tė vraftė…


(© disparus, prill 2013)


http://dc228.4shared.com/img/4202687...00/preview.mp3
__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-13, 19:01   #51
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Le jardin des disparus Shiko postimin
Magjistare e bukur

Zemėrohesh
pse tė zgjoj
nė orėt e vona

dua tė tė shoh
veē njė ēast
tė zbus dhimbjen
qė mė shpon

Mos u tremb
pse tė thėrras
pse dorėn prapė ta zgjas

Thuamė qė ta di
a do tė vish
si dikur me pranverėn
a ka shpresė
pėr ne tė dy

Mos ma ndal
hapin nė udhė
gjithnjė pa u nisur
drejt kupės sė qiellit

Dua tė pi pėrjetėsinė
e syve tė tu
fshehtėsi e panjohur
magjistare e bukur
kujtim i fanitur
zoti mos tė vraftė…


(© disparus, prill 2013)


http://dc228.4shared.com/img/4202687...00/preview.mp3

Mė zgjo nė orėt e vona
Kur bota fle, ajo ėshtė e jona!

Mė shiqo, pėr njė kohė tė gjatė
Zbute dhimbjen nė krahėror shtėrngatė!

Shpresė nuk ka, por unė do tė vij
Hapin mos e hidh fare, me ler tė flij.

Pėrjetėsinė e syve tė mi, tashmė e di
Magjistare mesatare, Zoti mos mė vraftė!


__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-13, 21:27   #52
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzave

Rekuiem

Qielli po qan me lot vjeshte
ikėn dhe zogjtė shtegtarė
bashkė me dallėndyshet
dhe pėllumbat e bardhė

atje ku bėn verė
dhe shirat kanė ylber
u arratisen aq larg, aq larg...


http://dc536.4shared.com/img/1387233...30/preview.mp3


(© disparus, nėntor 2013)
__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-12-13, 22:38   #53
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzave

" Une iu kam dashur
Ndoshta dashuria ne shpirtin tim
akoma nuk u shua..."
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-12-13, 15:48   #54
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzave

Etje nė muzg

…dhe qenia ime ndjente etje
tek vala qė pėrpinte terrin
e loti qė shkėlqente
nga etja mori emrin

Kujtimi pluskon nganjėherė
dhe gojėn ma flladit
veē ti tė gjitha i trupėzove
n`etjen time, atė ditė!


http://cleanseas.com.sg/audio/ocean_...ntic_music.mp3


(© disparus, dhjetor 2013)
__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-14, 14:27   #55
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzave

Grua

Ti ēohesh, uji hesht
Ti fle, uji gurgullon

Ti je ujė qė ik nga burimet e veta
Ti je lule qė rritet me pranverėn

Ti hedh bulėza vese nė shkretėtirė
Ti kėndon himne nate nė shokėn e ylberit
Ti i kryqėzon tė gjitha rrugėt

Ti e flijon kohėn
pėr dashurinė e vėrtetė
qė shpirtin e mbėshtjell me gjallėri

Ti i afron tė gjitha pamjet
Ti e ndriēon dashurinė dhe hijet e saja
Ti bie nė dashuri larg ēdo harrese

Grua, ti lind krijesa prore qė tė ngjajnė ty
Ti je ngjashmėri - eros - dashuri

Kush thotė se mund tė jetohet pa ty
kush?

Ti je kudo!

(mars, 2014)
__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-14, 13:22   #56
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Bulevardi i muzave

Muza...

Mos ki frikė shpirt
ja po shkoj edhe unė larg teje
nėpėr natė e vetme mes qenve
qė ulurijnė se hana i ka marr inat

Mė jep njė puthje tė fundit
dhe njė drithėrim mė tej
mbylle derėn dhe me lotėt e tu
kyēe zemrėn dhe mė mos me ndjej

Ja po zhdukemi
unė dhe andrrat e mia
larg, larg, larg...
pėrtej reve, maleve dhe heshtjes
pėr ty do tė mbetemi veē njė varg

Mos ki frikė shpirt
se koha shėron gjithēka
pėrveē budallėnjve
sado e dhimbshme tė duket sot
nesėr asgjė s'ėshtė mė e pafundme

Mė jep njė puthje
dhe vrapo larg meje
vrapo e gjeje njė mal
kafsho buzėt e ngjitu sa mė lart
e atje nė majė emrin tim fort piskat

Dhe do shėrohesh nga unė
dhe andrrat e mia
do na hedhesh larg
pėrtej reve, maleve dhe heshtjes
pėr ty do tė mbetemi veē njė varg!

(© Elina Duni

http://youtu.be/8Xge3FgtmRY


__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:01.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.