Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-01-13, 13:16   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Dembeli vogėl; dembeli madh!

Shqiptarėt rrisin fėmijė dembelė!


Tė gjithė e kujtojmė me nostalgji filmin “Guximtarėt”. Ilirin qė rritej si njė fėmijė egoist dhe tepėr i pėrkėdhelur. I mėsuar tė gjente gjithēka gati, Iliri nuk e vinte re aspak nevojėn pėr tė bėrė vetė gjėra, pa ndihmėn e askujt.

Njė metaforė e gjetur pėr pėrgjasimin me realitetin nga skenaristi dhe regjisori i filmit, Gėzim Erebara, qė edhe pse ka mbi 40 vjet qė ėshtė prodhuar duket sikur luhet edhe sot nė jetėn e pėrditshme.

Ekspertėt gjinorė dhe sociologėt thonė se shoqėria jonė pėrgjithėsisht ka tendencėn pėr tė rritur fėmijė qullashė si Iliri i filmit: “Rrisim fėmijė dembelė. Kemi tendencėn t’i shoqėrojmė fėmijet deri nė faza tė avancuara tė jetės si studimet universitare, pasuinversitare dhe madje deri nė martesė.”

Modelet me tė cilat janė mėsuar prindėrit tanė nėnkuptojnė kujdesjen pėr fėmijėt deri nė moshė tė madhe, gjė e cila ndikon dhe nė mungesėn e pavarėsisė deri nė moshė tė vonė. Faktorėt qė ndikojnė nė kėtė lloj kulture edukimi janė tė shumtė: “Deri vonė ne jemi mėsuar tė jetojmė nė familje tė mėdha ku lidhjet kanė qenė mė tė forta. Nga ana tjetėr dhe pasiguria ekonomike ndikon, pasi fėmijėt nuk janė tė fuqizuar tė vazhdojnė vetė jetėn tė pavarur.”

Nė kulturėn tonė bėhen gjithashtu diferencime pėrsa i pėrket femrave dhe meshkujve. Meshkujt kultivohen mė tė pavarur. Ata lihen mė tė lirė qė nė moshėn e adoleshencės, ndėrsa mentaliteti frenon mė tepėr femrat: “Pavarėsia e vajzave shihet me sy tjetėr. Njė vajzė qė mund tė dalė e pavarur qė nė moshėn 18 vjeē ka handikapet e veta.”

Kėshtu, nga vartėsia prindėrore, femrat kalojnė nė vartėsinė bashkėshortore. Por nga ana tjetėr, studimet tregojnė se meshkujt, edhe pse mė superiorė nė pavarėsinė ekonomike, nė atė shtėpiake mbeten nė klasė. Tė papėrgatitur me ndryshimet e roleve, ata janė tė paaftė pėr tu kujdesur pėr veten pasi nuk janė mėsuar si tė gatuajnė, tė pastrojnė e tė pėrballojnė elemente tė domosdoshme tė jetės.

E gjitha ndodh nga pėrkushtimi mė i madh se ē’duhet i prindėrve nė moshė tė hershme, tė cilėt pa dashje, pėrgatisin qullacet e sė ardhmes.

Fėmijėt dhe paraja

Fėmijė qė duan tė blejnė gjatė gjithė kohės. Fėmijė materialistė. Gjithnjė e mė shumė po e dėgjojmė kėtė konstatim qė nuk na duket i ėmbėl pėr veshėt, por akoma mė i hidhur pėr xhepat.

Tė vegjėlit e dinė mirė dobėsinė e prindėrve para kėrkesave tė tyre ndaj nuk i kursejnė ato madje dhe pėr paratė.

Por mosha e njohjes sė parasė duket se ėshtė ulur ndjeshėm.

“5 vjeē kam marrė pėr herė tė parė para’. Marr nga 1 mijė lekė pėr sanduiē”, shprehet njė nga fėmijėt.

Por, kur duhet t’i japėsh para’ fėmijės? Dilema i ndan prindėrit nė dy blloqe. Nė ata qė mendojnė se ėshtė shumė gabim ta mėsosh fėmijėn me para’, ndėrsa ka prindėr qė mendojnė se kjo ėshtė njė nevojė e kohės.

Ndėrkohė, akoma mė e vėshtirė ėshtė dhe tė vendosėsh se sa transparent tė jesh me tė ardhurat pėr ta.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-01-13, 13:17   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dembeli vogėl; dembeli madh!

Personalisht mendoj qė Shqiptarėt i llastrojnė/lazdrojnė fėmijėt ma shumė sesa qė bėjnė tė tjerėt.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 16:26   #3
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dembeli vogėl; dembeli madh!

ZC_teksti i lartepermendur ishte shume interesant..ihaaaa,larg larg jemi neve te edukojme femije te pavarur,po flas aty kur rrespektohen traditat.Kemi gjasa permiresimi kemi!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 16:32   #4
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dembeli vogėl; dembeli madh!

pse tradita dijuze?
tradita po ,viq ere s'pu kan pare tibe mum qiten pi shpis ere mum thonen bon qa dush, u pun s'pu gjaj, pum thojn se ki as Taqin as Kupen tu kosoves , as ingjen atifet teze, ere pur qata pum thojn: ri trus qatyqene tu baba, nxet e ki, buk ki me honger ere trus , bile ere pum thojn qato pdhavushkat pu duhet me ti majten,qy !


pffffffffffffffffffff
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 16:45   #5
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Dembeli vogėl; dembeli madh!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalimero Shiko postimin
pse tradita dijuze?
tradita po ,viq ere s'pu kan pare tibe mum qiten pi shpis ere mum thonen bon qa dush, u pun s'pu gjaj, pum thojn se ki as Taqin as Kupen tu kosoves , as ingjen atifet teze, ere pur qata pum thojn: ri trus qatyqene tu baba, nxet e ki, buk ki me honger ere trus , bile ere pum thojn qato pdhavushkat pu duhet me ti majten,qy !


pffffffffffffffffffff
dijuze tu boft ajo cakalla qe ta ka zgjat kaqepin ty!

.....mos rri gjithe diten neper kafe( eshte fjala n'pergjithesi per dembelat),qu ma heret e dil e puno si argat,15evra dita, nuk asht marre,po,ai qe lyp pune gjene pa kupen pa taqin pa tezen kukull,mire kish pa thon gjermoni;krejt krejt mire veq nje po me nervozon tek kosovart., nje e dyta fjale po thojne;e cka me bo,spo kemi cka bojme!..po qysh bre spo keni??!!!! valla me dasht prej sabahi deri n'aksham a di sa punen ja gjejme vetit me dasht,po...kush me fjet deri n'dreke se???..eh qeshtu, mos t'ja zgjas se po dal taktit,jam knaq keto tri jave tu kosova me turli dembela, bile te familjes....bilevallah, nonat e veta tu i rujt si hastretat e 7shpive,qu nona qaji hazer, qu nona,dreka haze, qe nona, teshat e hekurosne i ki, qe nona 2 evra shko sonte ne kafiq...shuj bre se vneri m'pat fshi bash!
ps:kalimer,zoge e halles, mos u nervozo ti aman se ti dhite i ke bo e mos gajle shume per pdhavushka t'huja!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 16:50   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Dembeli vogėl; dembeli madh!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe Shiko postimin
..ihaaaa,larg larg jemi neve te edukojme femije te pavarur,
Pse jemi larg ?
Tybe mi pa qeta kojshit e mi krejt ma budalle se une jan (qashtu mendojne edhe ata per mu), e pse jemi larg pra?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 16:53   #7
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Dembeli vogėl; dembeli madh!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe Shiko postimin
dijuze tu boft ajo cakalla qe ta ka zgjat kaqepin ty!

.....mos rri gjithe diten neper kafe( eshte fjala n'pergjithesi per dembelat),qu ma heret e dil e puno si argat,15evra dita, nuk asht marre,po,ai qe lyp pune gjene pa kupen pa taqin pa tezen kukull,mire kish pa thon gjermoni;krejt krejt mire veq nje po me nervozon tek kosovart., nje e dyta fjale po thojne;e cka me bo,spo kemi cka bojme!..po qysh bre spo keni??!!!! valla me dasht prej sabahi deri n'aksham a di sa punen ja gjejme vetit me dasht,po...kush me fjet deri n'dreke se???..eh qeshtu, mos t'ja zgjas se po dal taktit,jam knaq keto tri jave tu kosova me turli dembela, bile te familjes....bilevallah, nonat e veta tu i rujt si hastretat e 7shpive,qu nona qaji hazer, qu nona,dreka haze, qe nona, teshat e hekurosne i ki, qe nona 2 evra shko sonte ne kafiq...shuj bre se vneri m'pat fshi bash!
ps:kalimer,zoge e halles, mos u nervozo ti aman se ti dhite i ke bo e mos gajle shume per pdhavushka t'huja!
tibe be hadha dijuze , diqka mora e diqka s'mora vesh, po pse be hadha dijuze, ike qaqe un gjurmuni e nuk nejte qituqene me dalen 24 sahat un dit ere me lipen pune, po ki shku qaqe tek run dreqo voe , e na shitni men qituqene

u pur veti u knaqa, baba pum man, migja ere abeji i mall pum qon evra ere iphona asishne t'meqem , u viq kafiq um kafiq me pdhavushka u knaqaq tibe, e masi jena msu me thonen qashtut "s'kena qa me bo" mir e ki


hhhhaaaaapppqeeeeeeee ,teshma ispat ,sahi pum doket qa thahs
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 16:54   #8
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dembeli vogėl; dembeli madh!

...

Mashkujt duhet prej puberteti te trajnohen (jo te tranohen ) ne pamvaresi sa me te shpejte , te largohen nga shtepija dhe te fillojne jeten e tyre !!!


Femrat jane princesat e babit ne shtepin e tij, gjersa mbretereshat e burrit ne shtepin e tij !!!


E se u kthy bota mbrapsht , e bajshim me shendet ė

.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 16:57   #9
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dembeli vogėl; dembeli madh!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Mashkujt duhet prej puberteti te trajnohen (jo te tranohen ) ne pamvaresi sa me te shpejte , te largohen nga shtepija dhe te fillojne jeten e tyre !!!


Femrat jane princesat e babit ne shtepin e tij, gjersa mbretereshat e burrit ne shtepin e tij !!!


E se u kthy bota mbrapsht , e bajshim me shendet ė

.
a deshte viq, u me dalen pi shpis ere ti viq me mu aa,
joooh tibe jooohhhh, ki me arllen qatyqene ,ere mum ba hizmet ,ere mu mi lajten komt ere mu ere ages tem ere abejit kur t'vjen pi gjurmunis
se ai pu thot, ti duhet mu mi lajten komt ere mu ma pi ujin qi put maj si pdhum
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 17:56   #10
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Dembeli vogėl; dembeli madh!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalimero Shiko postimin
tibe be hadha dijuze , diqka mora e diqka s'mora vesh, po pse be hadha dijuze, ike qaqe un gjurmuni e nuk nejte qituqene me dalen 24 sahat un dit ere me lipen pune, po ki shku qaqe tek run dreqo voe , e na shitni men qituqene

u pur veti u knaqa, baba pum man, migja ere abeji i mall pum qon evra ere iphona asishne t'meqem , u viq kafiq um kafiq me pdhavushka u knaqaq tibe, e masi jena msu me thonen qashtut "s'kena qa me bo" mir e ki


hhhhaaaaapppqeeeeeeee ,teshma ispat ,sahi pum doket qa thahs
dijuz,shnet per teshme,sahi cka thu ti,po ma sahi asht qe baba e nona s'po rrnojshin tan jeten qaty po ju del duqi demelave,po ju shahet djepi burrave prej fisit huaj..mazamakeq :(


__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:52.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.