Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-09-14, 13:55   #1
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi e veshur me lot!

Sot po e hap temen ne te cilen do te sjell disa poezi te shkruajtura vite me pare...dhe nese me vjen serish MUZA ne vizite do te shkruaj edhe ato poezi qe do te lindin ne nderkohe.

Shpresoj te kenaqeni duke lexuar dhe te me akuzoni nese nuk ju pelqejne e lavderoni nese iu prekin ne dell.

NUK TA DITA VLERĖN

1.
Vlerėn nuk ta dita metali im fisnik
As aromėn s’ta mora mori lulja ime,
Me vehte more tėrė dashurinė
Kurse me mua e le veē dhembjen time!

2.
Se ē’pasuri kisha kurrė nuk e dita
Asnjėherė s’mendova se mund t’mbes n’vetmi
Tash kur ti ike dhe nuk je me mua
Sa shumė mė mungon e jotja dashuri !

3.
Mendoja se fjalėn qė e kishim dhėnė
Do e mbanim me xhelozi pėrgjithmonė
Nuk donim tė ia dinim
Se dikush tjetėr luan me jetėn tonė!

4.
Tash nė kujtim tė ditėve qė bashk i kaluam
Ēdo ditė homazh tė bėj ndėr varre,
Dhe e shoh se kjo jetė pa ty
Nuk mė vlen mė as pesė pare!

22-12-2011 / 7:25


MĖ VJEN NĖ ĖNDĖRR

1.
Mė vjen nė ėndėrr, musafire e paftuar
Dhe ngjyrėn ua shkatėrron e i bėn gri,
Ē’faj kam unė qė gjumin ma prish
Edhepse dikur mė le nė vetmi?!

2.
Nė ditėt me diell mė bėhesh eklips
Dhe dritėn e ditės ma errėson,
Ē’faj kisha unė qė ti nuk mė deshe
Pėrse tani ti kėshtu vepron?

3.
S’mė deshe nė jetėn e vėrtetė
Pėrse nė ėndėrr tani mė vjen,
Nuk t’pėlqeu me mua t’kaloje pranverat
Ndėrsa tash dimrin nė zemėr mė bjen!

4.
Ti sė bashku me akullin mė keni hyrė nė zemėr
Tė ftohėt Sibirian keni sjellė nė mua
Gjithėnjė tė thosha sa shumė tė desha
Kurse ti kurrė nuk mė the tė dua!

23.12.2011 / 10:44


__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-09-14, 13:56   #2
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Poezi e veshur me lot!

FALJA

1.

Tė tė kėrkoj falje tash ėshtė e kotė
Sepse kur ti lotoje, unė nuk kisha lotė
Tė tė kėrkoj falje, vallė ē’do tė ndryshoj
Ėshtė shumė vonė, plagėt tė ti shėroj!

2.
Falja vėrtetė ėshtė magjike
Dhe plagėt i shėron
Por duhet thėnė me kohė
Dhe jo tepėr vonė?

01.04.2012 / 7:32

MOS VALLĖ

1.
Mos vallė jam duke u ēmendur
Kėshtu i lėnė nė vetmi,
Pėrse mė duket se mė nuk po jetoj
Meqenėse me mua tani nuk je ti ?

2.
Mos vallė truri im mė nuk punon
Kur ti nga unė tashmė je largua,
Mos vallė dhe zemra ime po ndalon
Meqenėse ti mė s’mė thua: TĖ DUA!

3.
Mos vallė jeta ime tashmė po mbaron
Tani pėr mua mė nuk ka shpresė,
Si mund tė jetohet pa dashurinė tėnde?
Shpėtimin do ta gjej, veēse nėse vdes!

16.04.2012 / 14:46
__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-14, 13:57   #3
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Poezi e veshur me lot!

SONTE

Sonte nuk kam gjumė
Nuk mund tė mbyll sy
Sonte edhepse je me mua
Unė sėrish jam nė vetmi!


Edhe njė natė afer teje, pa ty
Edhe njė natė nė shtrat dhe pa gjumė
Nuk e di kush ka faj nė kėtė mes
Ti qe s'ma var, apo faj kam une!?

25.06.2012 / 15:45

F E R I Z A J


A THUA?

1.
A thua nesėr do tė mė kujtoni
Kur mė tė mos jem nė kėtė jetė,
Poezinė time kur ta lexoni
Si kujtim i vetėm qė ka pėr tė mbetė!

2.
A thua vallė do t’u bie ndėrmend
Qė isha dikur mbi kėtė dhe,
Apo ndoshta do tė mė harroni
Sikur ata qė s’kanė atdhe!

3.
A thua jeta ime qė e jetova
Do fshihet pa lėnė asnjė gjurmė,
Dhe unė do tė vyshkem dhe tė harrohem
Sikur nuk isha kurrė!

22.07.2012 / 8:25
F E R I Z A J
__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-14, 13:57   #4
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Poezi e veshur me lot!

Nė kujtim tė poetit Ali Podrimja

KUJTIM

1.

Ikin dhe shkojnė nga kjo botė
Veē veprat e tyre mbeten pėr jetė,
Ikin kurrė pėr tė mos u kthyer
Shkrimet e tyre kujtim kan pėr t’mbetė!

2.

Ikin thua se kurrė nuk ishin me ne
Poezinė na e lan kujtim,
Kurrė nuk na shikuan drejtė nė sy
Nė shpitrat tona kishin vėnė shikim!

3.

Ikin dhe ne i kujtojmė
Me mallė, dhembje dhe nostalgji,
Ata banojnė tash nė varret e tyre
Por veprat e tyre janė nė ēdo shtėpi!


02.08.2012 / 10:04
F E R I Z A J


JETA DO TĖ VAZHDOJĖ

Jeta do tė vazhdoj gjer nė pafundėsi
Ėshtė ai kėtu apo vetėm je ti!
Jeta do vazhdoj me dhembje dhe lot
Vizita tek varret tani ėshtė e kotė!
Dhembja do na mbajė dhe tė na forcojė
Kujtimi pėr ta gjithmonė tė jetoj!
I deshėm dikur, tani dhe mė shumė
Por dhembja e paskaj, tashmė nuk bėn punė!
Ata mė nuk kthehen, shkuan nė pakthim
Neva na e lan veē dhembjen kujtim.

07.09.2012 / 14:45
F E R I Z A J
__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-14, 13:58   #5
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Poezi e veshur me lot!

TĖ DESHA AQ SHUMĖ

Tė desha aq shumė sa gjumė nuk veja nė sy
Jetoja vetėm atėherė kur me mua ishe ti!
Tė desha sa nuk thuhet me fjalė
Kurse sot nga dhembja, zemra don me mė dalė!
Mė vlerėsove keq, mė nėnēmove shumė
Vallė nuk e dije sa tė desha unė?
Tani mė nuk mė bėhet vonė
Dhe nėse vdes unė, ti e lumtur jeton!

07.09.2012 / 15:03
F E R I Z A J


DHEMBJA

Dhembja ėshtė dhembje dhe prek veē nė zemėr
Por pasojat e saj i ndjejmė gjer ne thembėr
Dhembje ėshtė vuajtje, kujtim, lot
Mos provoni ta ndaloni, se nuk ndalon dot!

28.09.2012 / 15:56
F E R I Z A J
__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-14, 14:01   #6
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Poezi e veshur me lot!

ATA SY

1.
Sytė qė mi ke ti
Si liqej tė kthjellėt mali,
Si magnet mua mė tėrheqin
Shiqimin nė ta s’mund ta ndali!

2.
Sikur uji qė t’flladitė
Shpirtin qė ta freskon,
Ashtu dhe shiqimi yt
Dhembjet mua m’i lehtėson!

3.
Mė tėrhoqėn, mė mashtruan
Zemrėn ma ngritėn peshė,
Asnjėherė dhe askund n’jetė
Sy tė tillė nuk kam ndeshė!

4.
Janė tė bukur, janė prrallor
Syt tė tillė s’ka n’kėt vend,
Janė tė bukur, janė t’veēantė
Sy qė duan me mė ēmendė!

16. Qershor 2004
__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-14, 07:51   #7
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Poezi e veshur me lot!

MOS MĖ SHIQO

Mos mė shiqo nėse qesh
Sepse zemra vajton
Kur dashurinė qė kam nevojė
As ti s'ma dhuron!

Jam shumė i zhgėnjyer
Nga kjo jetė e kotė
Dhe kur fytyra qeshė
N'zemėr kam veē lotė!!
__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Ylli-1 : 27-09-14 nė 07:51
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-14, 07:54   #8
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Poezi e veshur me lot!

MOS MENDONI

Do tė doja jeta ime
Qė tashmė e kam kaluar
Tė jetė vetėm kujtim i hidhur
Tė jetė brengė e harruar

Por mė kotė po mundohem
Shėrim unė nuk mund tė gjej
Dhe kėtė strumbullar vuajtjesh
Nuk kam kujt tė ia rrėfej?

Sa herė desha t'gjej njė shok
Qė me mua tė kuvendoj
Qė ai mua dhe unė atij
Brengat tė ia tregojmė.

Kush s'mė pyeti dhe nuk deshi
Qė ta dijė se c'mė mundon
Vallė mendoni se jetėn time
Lumturia e mbulon!?


__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.