Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-10-14, 08:20   #1
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shqiptarėt provokues? Stop kėtij portretizimi!

Publikuar: 0:46 / 19.10.2014


Edlira Gjoni


Provokim politik, nxitje dhune dhe mosbindje sportive. Po humbasim betejėn mediatike nė mbarė botėn dhe kjo mbi bazėn e kėtyre tri arsyeve. Kemi kundėr kreun e UEFA-s, zėdhėnėsen e institucionit mė tė lartė evropian pėr politikėn e jashtme, disa politikanė evropianė me qėndrime personale nė rrjetet e tyre sociale, dhe nė shumicėn dėrrmuese - kemi kundėr tė gjithė median ndėrkombėtare.

Incidentet nė Beograd po pėrqendrohen te “flamuri” mbi stadium dhe pakkush po merret me dhunėn fizike ndaj lojtarėve tanė. Ndėrkaq, ėshtė qesharake hapėsira qė i lihet ndėrkombėtarisht situatės sė rėnduar psikologjikė nė stadium, ku pėr tė 40 minutat e luajtura, tifozėt nuk e ndalėn korin “T’i therim shqiptarėt”. E, kjo pėrmendet kaq pak, sa pothuajse nuk komentohet askund nė median ndėrkombėtare.

Faji po i mbetet Xhakės qė ia mori nga duart simbolin Mitroviqit, sapo ky e uli. Dhe, shqiptarėt po titullohen nė ēdo faqe tė mundshme sportive e politike nė glob si “provokues politikė”.

Shpifjet mbi pėrfshirjen e vėllait tė kryeministrit nė ngjarje nuk pėrgėnjeshtrohen nga tė gjitha mediat (me gjithė deklaratat e tij nė prestigjiozet CNN apo BBC) dhe ndjesia qė po ngrihet mbi imazhin e shqiptarėve si “provokatorė ballkanas qė meritojnė tė izolohen sėrish” ėshtė e shėmtuar dhe e frikshme.

Komentet e tė gjithė zyrtarėve ndėrkombėtarė qė kanė folur deri tani janė tė njėanshme dhe nė mėnyrė tė pafalshme e shumė kokėfortė, anashkalojnė thirrjet raciste tė stadiumit, sjelljen e papranueshme gjatė himnit shqiptar dhe sendet e hedhura nė mėnyrė tė pėrsėritur nė fushė. Ku po humbasim tjetėr terren? Te reagimet zyrtare.

Nė Serbi nuk ka mbetur mė zyrtar duke nxitur tė kundėrsulmojė, duke e bėrė Shqipėrinė fajtore, si provokatore me “miq tė papėrgjegjshėm”, e duke i nxjerrė policėt e vet heronj, lojtarėt e tyre model sjellje (kėtu kanė tė drejtė) dhe tė gjithė Serbinė viktimė tė sjelljes sė “rrezikshme tė Shqipėrisė me ėndrra pushtimi pėr fqinjėt e mirė grekė, maqedonas e malazezė”. Dhe, gjithė bota pėr kėtė po flet. Propaganda e tyre ėshtė e fuqishme, zyrtare, e shpeshtė, e instancave mė tė larta e normalisht, edhe efikase. Edhe nė artikujt e pafundmė tė botuar nėpėr shtypin botėror, kėtyre ideve u mėshohet, sepse ky zė dėgjohet: “Shqipėria provokoi dhe kjo rrezikon rajonin. Shqiptarėt janė tė prapambetur dhe duan shekuj tė jenė tė gatshėm pėr nė Evropė”. Po! Dhe kori qė kėndon kėtė kėngė ėshtė po aq i papėrballueshėm sa edhe 30 mijė tifozėt qė na donin tė vrarė e tė therur.

Ministria e Jashtme serbe thirri me urgjencė ambasadorin tonė nė Beograd pėr t’i dorėzuar njė notė proteste. Gjest qė mund tė na tėrbojė si shqiptarė, por nga ana diplomatike ėshtė veprim i zgjuar. Ēuditem pse ne nuk kemi pėr t’i thėnė asgjė asnjė serbi, qoftė edhe ambasadorit nė Tiranė. Jo sy pėr sy e dhėmbė pėr dhėmbė, por sikur karriget t’i kishin gjuajtur shqiptarėt, do tė ishte thirrur nė Beograd ambasadori ynė, ndėrsa nė Hagė kryeministri.

Gjithandej nėpėr faqet e shtypit zyrtar nė botė, tė paktat deklarata zyrtare qė ka bėrė Shqipėria (Twitter i kryeministrit, dalje pėr shtyp e Ministrit tė Jashtėm dhe me 48 orė vonesė, deklaratė e vakėt e FSHF-sė), tė gjitha publikohen e portretizohen si “tė njėanshme dhe paragjykuese”.

Ē’po na dėmton tjetėr? Mirė qė festuam (?) brenda territoreve shqipfolėse, po edhe betejėn e rrjeteve sociale po brenda vetes po e bėjmė. Shkruajmė shqip, shajmė shqip, kėrkojmė drejtėsi shqip. Nuk funksionon. Qė serbėt tė mos shndėrrohen papritur nė viktima dhe qė ne tė kthehemi nga provokatorė nė terroristė imagjinarė (siē i pėlqen rėndom medias ndėrkombėtare tė na etiketojė), duhet qė zėri shqiptar tė jetė zyrtar, pa asnjė emocion, i qartė, i drejtpėrdrejtė dhe i mbėshtetur nė faktet qė po mbulohen me shpejtėsi nga makina propagandistike e pritėsve tė ndeshjes.

Si mund tė bėhet kjo? FSHF-ja duhet urgjent tė furnizojė faqen zyrtare me informacion, qėndrime, foto dhe video nė anglisht. Dhe tė tregohet super e shpejtė nė kontaktet me gazetat apo mediat botėrore. Nėse nuk mundet, Duka dhe FSHF-ja i kanė aq para sa tė kontraktojnė anglezė po e deshi puna, qė tė ndihmojnė jo vetėm editimin, por edhe hartimin e deklaratave tona. Se sot e kemi hallin me dhunėn qė na ndodhi nė Beograd, por tej saj, jemi pėr faqe tė zezė e ku tė na kapėsh mė parė.

Pra, urgjentisht na duhen njerėz tė zotė, le tė kushtojnė shumė (pėrse janė sponsorėt?), qė tė dinė tė hedhin nė letėr kauzėn tonė. Shqiptarė juristė tė zotė dhe anglishtfolės pothuajse si tė lindur nė Britani? Aq mė mirė. Vetėm tė jenė profesionistė dhe tė rregullojnė hijen qė po krijon federata dhe zyrtarėt tanė.

Sė fundmi, fat i madh pėr tė dyja vendet, por mė tepėr pėr Shqipėrinė qė kryeministri viziton Serbinė javėn qė vjen. Ėshtė momenti mė i mirė pėr tė treguar se tolerancėn e kemi pėrvetėsuar, se vlerat dhe principet qė ēojmė me vete nė Evropė janė fiks siē pritet tė jenė: pozitive. Se jemi faktor stabiliteti nė rajon e kjo nuk vihet nė dyshim as sot, as kurrė. Por, edhe se pėrrallat me mbret nuk i besojmė mė prej disa shekujsh, e se Korfuzin, Pervezėn, Janinėn, Konicėn, Shkupin, Tetovėn, Ulqinin apo aq mė tepėr Kosovėn, nuk i kemi parė nė ėndėrr. Se s’jemi nė gjumė mijėravjeēar dhe as nuk po shohim pėr to ėndrra me sy hapur.

Dhe Kosova qenka pėr Serbinė po aq e rėndėsishme sa Meka pėr Islamin, Jerusalemi pėr Palestinė apo Parisi pėr Francėn?!

Zot na fal jetė tė gjatė tė shohim gjėra tė bukura. Unė hyj te skeptikėt qė ngjarjen e Serbisė e shohin ftohtė dhe dalloj edhe shenjat e pėrgjegjėsisė shqiptare. Por injorimin e ēėshtjes sonė, nuk ka akull ta ngrijė. Ndaj, media, FSHF-ja dhe kryeministri kanė nė dorė qė zyrtarisht dhe menjėherė tė reagojnė nė mėnyrėn mė civile tė mundshme: Flamuri u valėvit me pajisje lodėr sepse tė vėrtetin na e mohuan edhe nė njė lojė, e jo mė nė jetėn e vėrtetė. Nė mos flamuri, do tė ishte goli, fjala apo edhe thjesht prezenca e shqiptarėve qė do ta ēonte situatėn pėr aty ku ishte nisur. Ndaj, tė kontribuojmė qė tė ndalet kjo marrėzi e radhės! Stop portretizimit shqiptar si provokues dhe tė serbėve si viktima. Me gjithė dashurinė e madhe pėr miqėsinė, ēdo palė duhet tė pėrgjigjet pėr pjesėn e vet dhe nė mėnyrė civile, mundėsisht.


__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-10-14, 16:14   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt provokues? Stop kėtij portretizimi!

Winston Churchill:
Ballkani mė shumė krijon histori se sa mundet me konsmue !Edi Rama:
Askush nuk e dinte autorin e dronit, por vėllait tim i ra fatkeqėsia tė hyjė, pa bėrė asgjė, nė listėn e gjatė tė heronjve tė rremė ballkanikė. Sa shumė heronj tė tillė ka prodhuar Ballkani, qė s’kanė bėrė asgjė pėr tė qenė heronj.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-10-14, 18:03   #3
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Shqiptarėt provokues? Stop kėtij portretizimi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ylli-1 Shiko postimin
Publikuar: 0:46 / 19.10.2014


Edlira Gjoni


Provokim politik, nxitje dhune dhe mosbindje sportive. Po humbasim betejėn mediatike nė mbarė botėn dhe kjo mbi bazėn e kėtyre tri arsyeve. Kemi kundėr kreun e UEFA-s, zėdhėnėsen e institucionit mė tė lartė evropian pėr politikėn e jashtme, disa politikanė evropianė me qėndrime personale nė rrjetet e tyre sociale, dhe nė shumicėn dėrrmuese - kemi kundėr tė gjithė median ndėrkombėtare.

Incidentet nė Beograd po pėrqendrohen te “flamuri” mbi stadium dhe pakkush po merret me dhunėn fizike ndaj lojtarėve tanė. Ndėrkaq, ėshtė qesharake hapėsira qė i lihet ndėrkombėtarisht situatės sė rėnduar psikologjikė nė stadium, ku pėr tė 40 minutat e luajtura, tifozėt nuk e ndalėn korin “T’i therim shqiptarėt”. E, kjo pėrmendet kaq pak, sa pothuajse nuk komentohet askund nė median ndėrkombėtare.

Faji po i mbetet Xhakės qė ia mori nga duart simbolin Mitroviqit, sapo ky e uli. Dhe, shqiptarėt po titullohen nė ēdo faqe tė mundshme sportive e politike nė glob si “provokues politikė”.

Shpifjet mbi pėrfshirjen e vėllait tė kryeministrit nė ngjarje nuk pėrgėnjeshtrohen nga tė gjitha mediat (me gjithė deklaratat e tij nė prestigjiozet CNN apo BBC) dhe ndjesia qė po ngrihet mbi imazhin e shqiptarėve si “provokatorė ballkanas qė meritojnė tė izolohen sėrish” ėshtė e shėmtuar dhe e frikshme.

Komentet e tė gjithė zyrtarėve ndėrkombėtarė qė kanė folur deri tani janė tė njėanshme dhe nė mėnyrė tė pafalshme e shumė kokėfortė, anashkalojnė thirrjet raciste tė stadiumit, sjelljen e papranueshme gjatė himnit shqiptar dhe sendet e hedhura nė mėnyrė tė pėrsėritur nė fushė. Ku po humbasim tjetėr terren? Te reagimet zyrtare.

Nė Serbi nuk ka mbetur mė zyrtar duke nxitur tė kundėrsulmojė, duke e bėrė Shqipėrinė fajtore, si provokatore me “miq tė papėrgjegjshėm”, e duke i nxjerrė policėt e vet heronj, lojtarėt e tyre model sjellje (kėtu kanė tė drejtė) dhe tė gjithė Serbinė viktimė tė sjelljes sė “rrezikshme tė Shqipėrisė me ėndrra pushtimi pėr fqinjėt e mirė grekė, maqedonas e malazezė”. Dhe, gjithė bota pėr kėtė po flet. Propaganda e tyre ėshtė e fuqishme, zyrtare, e shpeshtė, e instancave mė tė larta e normalisht, edhe efikase. Edhe nė artikujt e pafundmė tė botuar nėpėr shtypin botėror, kėtyre ideve u mėshohet, sepse ky zė dėgjohet: “Shqipėria provokoi dhe kjo rrezikon rajonin. Shqiptarėt janė tė prapambetur dhe duan shekuj tė jenė tė gatshėm pėr nė Evropė”. Po! Dhe kori qė kėndon kėtė kėngė ėshtė po aq i papėrballueshėm sa edhe 30 mijė tifozėt qė na donin tė vrarė e tė therur.

Ministria e Jashtme serbe thirri me urgjencė ambasadorin tonė nė Beograd pėr t’i dorėzuar njė notė proteste. Gjest qė mund tė na tėrbojė si shqiptarė, por nga ana diplomatike ėshtė veprim i zgjuar. Ēuditem pse ne nuk kemi pėr t’i thėnė asgjė asnjė serbi, qoftė edhe ambasadorit nė Tiranė. Jo sy pėr sy e dhėmbė pėr dhėmbė, por sikur karriget t’i kishin gjuajtur shqiptarėt, do tė ishte thirrur nė Beograd ambasadori ynė, ndėrsa nė Hagė kryeministri.

Gjithandej nėpėr faqet e shtypit zyrtar nė botė, tė paktat deklarata zyrtare qė ka bėrė Shqipėria (Twitter i kryeministrit, dalje pėr shtyp e Ministrit tė Jashtėm dhe me 48 orė vonesė, deklaratė e vakėt e FSHF-sė), tė gjitha publikohen e portretizohen si “tė njėanshme dhe paragjykuese”.

Ē’po na dėmton tjetėr? Mirė qė festuam (?) brenda territoreve shqipfolėse, po edhe betejėn e rrjeteve sociale po brenda vetes po e bėjmė. Shkruajmė shqip, shajmė shqip, kėrkojmė drejtėsi shqip. Nuk funksionon. Qė serbėt tė mos shndėrrohen papritur nė viktima dhe qė ne tė kthehemi nga provokatorė nė terroristė imagjinarė (siē i pėlqen rėndom medias ndėrkombėtare tė na etiketojė), duhet qė zėri shqiptar tė jetė zyrtar, pa asnjė emocion, i qartė, i drejtpėrdrejtė dhe i mbėshtetur nė faktet qė po mbulohen me shpejtėsi nga makina propagandistike e pritėsve tė ndeshjes.

Si mund tė bėhet kjo? FSHF-ja duhet urgjent tė furnizojė faqen zyrtare me informacion, qėndrime, foto dhe video nė anglisht. Dhe tė tregohet super e shpejtė nė kontaktet me gazetat apo mediat botėrore. Nėse nuk mundet, Duka dhe FSHF-ja i kanė aq para sa tė kontraktojnė anglezė po e deshi puna, qė tė ndihmojnė jo vetėm editimin, por edhe hartimin e deklaratave tona. Se sot e kemi hallin me dhunėn qė na ndodhi nė Beograd, por tej saj, jemi pėr faqe tė zezė e ku tė na kapėsh mė parė.

Pra, urgjentisht na duhen njerėz tė zotė, le tė kushtojnė shumė (pėrse janė sponsorėt?), qė tė dinė tė hedhin nė letėr kauzėn tonė. Shqiptarė juristė tė zotė dhe anglishtfolės pothuajse si tė lindur nė Britani? Aq mė mirė. Vetėm tė jenė profesionistė dhe tė rregullojnė hijen qė po krijon federata dhe zyrtarėt tanė.

Sė fundmi, fat i madh pėr tė dyja vendet, por mė tepėr pėr Shqipėrinė qė kryeministri viziton Serbinė javėn qė vjen. Ėshtė momenti mė i mirė pėr tė treguar se tolerancėn e kemi pėrvetėsuar, se vlerat dhe principet qė ēojmė me vete nė Evropė janė fiks siē pritet tė jenė: pozitive. Se jemi faktor stabiliteti nė rajon e kjo nuk vihet nė dyshim as sot, as kurrė. Por, edhe se pėrrallat me mbret nuk i besojmė mė prej disa shekujsh, e se Korfuzin, Pervezėn, Janinėn, Konicėn, Shkupin, Tetovėn, Ulqinin apo aq mė tepėr Kosovėn, nuk i kemi parė nė ėndėrr. Se s’jemi nė gjumė mijėravjeēar dhe as nuk po shohim pėr to ėndrra me sy hapur.

Dhe Kosova qenka pėr Serbinė po aq e rėndėsishme sa Meka pėr Islamin, Jerusalemi pėr Palestinė apo Parisi pėr Francėn?!

Zot na fal jetė tė gjatė tė shohim gjėra tė bukura. Unė hyj te skeptikėt qė ngjarjen e Serbisė e shohin ftohtė dhe dalloj edhe shenjat e pėrgjegjėsisė shqiptare. Por injorimin e ēėshtjes sonė, nuk ka akull ta ngrijė. Ndaj, media, FSHF-ja dhe kryeministri kanė nė dorė qė zyrtarisht dhe menjėherė tė reagojnė nė mėnyrėn mė civile tė mundshme: Flamuri u valėvit me pajisje lodėr sepse tė vėrtetin na e mohuan edhe nė njė lojė, e jo mė nė jetėn e vėrtetė. Nė mos flamuri, do tė ishte goli, fjala apo edhe thjesht prezenca e shqiptarėve qė do ta ēonte situatėn pėr aty ku ishte nisur. Ndaj, tė kontribuojmė qė tė ndalet kjo marrėzi e radhės! Stop portretizimit shqiptar si provokues dhe tė serbėve si viktima. Me gjithė dashurinė e madhe pėr miqėsinė, ēdo palė duhet tė pėrgjigjet pėr pjesėn e vet dhe nė mėnyrė civile, mundėsisht.


ti Eldira gjoni ti qik a grue a qka je boll mir ja ka bae Ballisti i lumt dora veq qe ja ka prish kumarin Rames e Hashimit me shkije ,gjat ter kohes na kan fye kombtarisht na kan nenqmue prap po them i lumt dora edhe kurr skena me i lae kta qeveritart ton qe po na i imponojn nderkombtart me i ndreq mardhanjet me SHKINI ku te qet ma keq nuk bahet


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:19.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.