Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-11-14, 07:40   #1
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim E tmerrshme: Isha robėresha e Arkanit, “tigrat” e tij mė dhunuan pėr gjashtė muaj!

Publikuar: 21:23 / 18.11.2014Nuk ka fjalė pėr tė pėrshkruar dhimbjen, poshtėrimin dhe frikėn qė ndjej nga ata njerėz - nėse mund tė quhen njerėz. I pari, i dyti, i treti... bėheshin rend pėr tė kėnaqur epshin e tyre pagan e mizor, ndonėse jo vonė lindur. Mė dhunuan pėr herė tė parė nė shtėpinė time, pa vetėdije, para fėmijėve. Isha vetėm 20 vjeēe kur filloi ferri im, thotė boshnjakja M.M. nga Bjelina.Traumat qė i ka marrė mė 1992 nga kriminelėt serbė, po e ndjekin gjithė jetėn. Dėshmia e saj ėshtė njė nga mė tė tmerrshme dhe do tė pėrmendet nė konferencė ndėrkombėtare qė do tė mbahet nesėr nė Sarajevė, ku tė pranishėm do tė jenė edhe William Hague dhe Angelina Jolie.
Sipas saj, mizoritė mė tė mėdha i kanė kryer rezervistėt nga Serbia, nėn komandėn e kriminelit Zhelko Razhnatoviq Arkan.
“Kam jetuar me vjehrrėn, me burrin tim dhe dy fėmijėt. Nė fillim tė prillit tė vitit 1992, shtėpia ishte bastisur nga arkanovėt me mjekra. Burrin e goditėn dhe ai e humbi vetėdijen. Pastaj mė goditėn mua. U zgjova krejtėsisht e zhveshur dhe e mbuluar nė gjak. Qėndroja e pafuqishme, e rrahur, e pėrdhunuar, e torturuar, e poshtėruar dhe ēnderuar”, thotė ajo pėr Dnevni Avaz, transmeton Telegrafi.
Teksa mendoi se kaloi mė tė keqen, tmerri veēse e priste.
“Ndėrroheshin ēdo ditė, derisa kam rėnė pa ndjenja. Burrin kurrė nuk e pash. Gjashtė muaj mė mbajti Arkani. Isha robėresha e tij. Kėrkonte t’i dėrgohesha dhe mė thoshte: ‘Je si ajo’ (fjalėn e kishte pėr gruan, Svetllana Razhnatoviq - Ceca). Shfrenohej nė mua derisa nuk bija, e pastaj mė linte tek tė tjerėt. Njė ditė mi shkuli flokėt. Dorėn e mbėshtolli me flokė. I shkulte derisa nuk mbeta tullace. Ai ma preu gjirin me bajonetė”, shton ajo.
Atė e dėrguan edhe nė linjat e fronit nė Orash, ku e dorėzuan tek ushtarėt pėr ta dhunuar.
“Jo vetėm se mė dhunonin, por mė rrihnin e mė prisnin nė trup. Kudo kam shenja. I digjnin cigaret nė mua, nė gjenitale... Dua ta harroj kėtė, por si. Shenjat nė qafė, nė duar, nė tėrė trupin m’i kujtojnė ato ditė”, shton boshnjakja fatkeqe, transmeton Telegrafi.
“Shkova nė Tuzėll, ku na vendosėn nė njė kamp refugjatėsh. Si 21 vjeēare kam qenė plotėsisht e thinjur, krejtėsisht e shkatėrruar, veēanėrisht kur mjeku tha se unė isha shtatzėnė. Unė nuk doja tė lindja atė fėmijė, nuk mundesha”, thotė e pėrlotur ajo.
“Nuk e kam lehtė tė flas. Sot unė jam 100 pėr qind me aftėsi tė kufizuara. Nuk mund tė gjej punė. Jetoj nė Sarajevė me bashkėshortin e saj, i cili nuk punon. Ushqehemi nė kuzhinėn popullore. Rregullisht shkoj nė psikoterapi. Gjatė luftės kam humbur 39 anėtarė tė familjes. Tri herė kam tentuar tė kryej vetėvrasje. Tė lumtur mė bėjnė fėmijėt qė mėsojnė mirė. Edhe pse jetojmė nė banesė tė shkatėrruar, ata u janė mirėnjohės Perėndisė qė mė kanė mua”, thotė M.M. /Telegrafi/


__________________
KOMBI MBI TĖ GJITHA
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.