Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-02-19, 18:54   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 277
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Gjermania ėshtė kundėr ndryshimit tė kufijve Kosovė – Serbi

Ministri shtetėror gjerman pėr Evropė Michael Roth ka pėrsėritur se Gjermania kundėrshton zgjidhjen e kontesti ndėrmjet Serbisė e Kosovės me ndryshim tė kufijve sepse ndryshimi, ka saktėsuar ai, do tė ishte shumė i rrezikshėm dhe do ta destabilizonte rajonin.
Ai nė njė intervistė pėr DW –nė gjuhėn shqipe ka thėnė se Integriteti territorial i vendeve tė Ballkanit Perėndimor ėshtė i rėndėsishėm pėr ne. Pėrpjekja pėr zhvendosje kufijsh ka shkaktuar vuajtje tė pafundme nė tė kaluarėn. Prandaj, sipas meje, kėto pėrsiatje, jo vetėm qė nuk premtojnė shumė sukses, por janė edhe tejet tė rrezikshme. Ēfarė na nevojitet, ėshtė njė marrėveshje gjithėpėrfshirėse, e cila i rregullon pėrfundimisht marrėdhėniet, i mundėson Serbisė dhe Kosovės tė anėtarėsohen nė BE dhe i zgjidh me marrėveshje tė gjitha ēėshtjet teknike qė janė ende tė hapura. Nga Shqipėria ne presim qė kjo ta pėrdorė nė mėnyrė konstruktive ndikimin e saj politik dhe tė vazhdojė tė angazhohet nė mėnyrė konstruktive pėr stabilitet nė tė gjithė rajonin. Kjo vlen veēanėrisht pėr ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me normalizimin ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Mund tė jetė vetėm nė interes tė Shqipėrisė, si pjesė e rajonit, qė tė parandalojė me ēdo kusht njė destabilizim tė ri tė Ballkanit Perėndimor, gjė qė detyrimisht do tė vijonte nga ndryshimi i kufijve.
Nė vazhdim Roth ka theksuar se qėndrimi i Gjermanisė ėshtė se njė marrėveshje mes Kosovės dhe Serbisė duhet ta rrisė stabilitetin nė tė dyja vendet dhe nė rajon. Unė nuk shoh se si mund tė arrihet kjo me ndryshime kufijsh.
Pėrkundrazi, Ballkani Perėndimor nuk do tė binte nė qetėsi. Nga vendet fqinje dėgjoj vazhdimisht se ata janė tė shqetėsuar pėr kėtė diskutim, sepse shohin rrezikun e efektit tė dominosė. Pėr proceset e anėtarėsimit nė BE kjo me siguri qė nuk do tė ishte aspak e dobishme.
____________________________________
https://www.koha.net/arberi/143931/r...e-ndash-serbi/
____________________________

Kjo vrejtje u drejtohet 2 legenave (edi droga dhe hasim maxhupi…) qe kane shit byē… per pare duke u perpjek me e zhbe shtetin e Kosoves.


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:53.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.