Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-02-08, 14:33   #1
Doooni
 
Anėtarėsuar: 27-09-07
Postime: 75
Doooni me shokė shumeDoooni me shokė shume
Gabim asimilimi ne diaspore

Je pershendes

dhe gezuar pavarsien e kosoves...(e PAs besuesHME!!!)

kam deshir te flas te verteten...

Jam nga gjermania, jetoj prej 91 ne gjermani.

per ket arsye se jam i huaj, si fmi kam pas deshir te jam si shokt klases...si gjith njerzt, si gjerman, me tradita gjermane, jam kan fmi..eshte kan fshtir mu kan u huj..dhe shqiptar ska pas...

Prindet e mi, kan pas shum deshir ta msoj gjuhen shqipe. prej tutjes se e harroj kulturen shqiptar, se asimilona, prindet me kan shtyp dyher ma shum ta msoj shqipen dhe historien shqiptar...

si mbrotje kunder ket shtypje, kam mar ket pun si luft, lufta e individit... jam kan fmi...

por me disa vite,vite e vite.....kam realizu...se kam harru gjuhen time...gjuhen qka flet poplli im...qka flasin prindet dhe familja ime..... kam problem, dhe me dhem ne zemer...

tash, 15 vite ma von...eshte e kunderta...tash kam tutje se jam asimilu..tash kam deshir ta msoj gjuhen shqipe....per historien kam lexuar shum...dhe politiken..


ironi...

keni perjetu ket problem emigrimit?

nji fakt i madh kam mesu, kurse e njef kulturen tende, je ma i fort, ma i qet, ma krenar...un e kam harru...po mu ka kthy ....e jo se e kam lyp...po se um ka qet mue shqiperia...


qka bej kunder mungeses se gjuhes shqipe? jam tu lexu libra shqip,por eshte fshtir...


me vjen marre,po ma shum marre ish kan, kurr nuk kisha pas as interes per mesuar shqipen dhe historien shqiptar.


ju pershendes dhe me korrigjoni kur te bej gabime...


Doooni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-02-08, 14:40   #2
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Doooni
Je pershendes

dhe gezuar pavarsien e kosoves...(e PAs besuesHME!!!)

kam deshir te flas te verteten...

Jam nga gjermania, jetoj prej 91 ne gjermani.

per ket arsye se jam i huaj, si fmi kam pas deshir te jam si shokt klases...si gjith njerzt, si gjerman, me tradita gjermane, jam kan fmi..eshte kan fshtir mu kan u huj..dhe shqiptar ska pas...

Prindet e mi, kan pas shum deshir ta msoj gjuhen shqipe. prej tutjes se e harroj kulturen shqiptar, se asimilona, prindet me kan shtyp dyher ma shum ta msoj shqipen dhe historien shqiptar...

si mbrotje kunder ket shtypje, kam mar ket pun si luft, lufta e individit... jam kan fmi...

por me disa vite,vite e vite.....kam realizu...se kam harru gjuhen time...gjuhen qka flet poplli im...qka flasin prindet dhe familja ime..... kam problem, dhe me dhem ne zemer...

tash, 15 vite ma von...eshte e kunderta...tash kam tutje se jam asimilu..tash kam deshir ta msoj gjuhen shqipe....per historien kam lexuar shum...dhe politiken..


ironi...

keni perjetu ket problem emigrimit?

nji fakt i madh kam mesu, kurse e njef kulturen tende, je ma i fort, ma i qet, ma krenar...un e kam harru...po mu ka kthy ....e jo se e kam lyp...po se um ka qet mue shqiperia...


qka bej kunder mungeses se gjuhes shqipe? jam tu lexu libra shqip,por eshte fshtir...


me vjen marre,po ma shum marre ish kan, kurr nuk kisha pas as interes per mesuar shqipen dhe historien shqiptar.


ju pershendes dhe me korrigjoni kur te bej gabime...
Pershendetje ty shume !
Mir se Paske ardhe ne Mesin ton !
Dhe dua te them se ky hapi yti per te Msuar shume nga Shqipja , mos Harro se Prinderrt te tut dote Krenohen shume me Djalin e tyre !!!
Pra te Lumt ty dhe Zoti te Bekoft , po ashtu Urime shume Pavarsia e Kosoves .
Gjithe te Mirat ty i Ndruar nga Arkeza !
__________________
Bac ! Krejt Kosova Krenohet me ty !
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-08, 14:47   #3
Doooni
 
Anėtarėsuar: 27-09-07
Postime: 75
Doooni me shokė shumeDoooni me shokė shume
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

falimderit per ktofjal te urta dhe mirepritjen...


pershendetje

doooni
Doooni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-08, 14:51   #4
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Doooni me lart ceke se prinderit te kane shty drejt asaj qe ta mesosh gjuhen shqipe, qka mundesh me na thene ti, sa ka ndiku sa ja kane arrite, apo pa marre parasysh se si reagojne prinderit ne raste te tilla, gjithqka duhet te ja leme kohes?
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-08, 15:04   #5
Doooni
 
Anėtarėsuar: 27-09-07
Postime: 75
Doooni me shokė shumeDoooni me shokė shume
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Doooni me lart ceke se prinderit te kane shty drejt asaj qe ta mesosh gjuhen shqipe, qka mundesh me na thene ti, sa ka ndiku sa ja kane arrite, apo pa marre parasysh se si reagojne prinderit ne raste te tilla, gjithqka duhet te ja leme kohes?
tkerkoj shum shum fajle.....por nuk jam tu tkoptu bash mire...

ndikimi i arritjes ku jam tash?

reagim per ineteresin qka kam tash per shqipen?

nuk eshte vetem koha, por edhe situata...... besoj se prindet e mi, kan arrit nji koh,kur kan menduar se eshte e rendsishmedo ta mesoj gjuhen gjermane, se jetoj ne gjermani dhe ketu kisha pas karieren e shkolimit...

per ket arsye..kan pas nashta drejt... kam kryer zanat, tash ne shkoll per nanoteknologji..

nuk di,a e kisha sjell ket drejtim kisha pas probleme emigrimit?
Doooni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-08, 15:17   #6
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Doooni, als deine Eltern druck auf dich übten wen ich mal so sagen darf, das du um jeden preis albanisch lernst, haben die ihren ziel auf dießen wege erreicht oder genau das gegenteil, wie kam es damals bei dir an? bin selbst eine mutter wo ich gerne meine Kinder lesen und schreiben beibringen möchte auf albanisch natürlich und möchte gern von dir erfahren wan der richtige zeitpunkt ist.


LG DEA
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga DEA : 24-02-08 nė 15:18
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-08, 15:55   #7
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Doooni, als deine Eltern druck auf dich übten wen ich mal so sagen darf, das du um jeden preis albanisch lernst, haben die ihren ziel auf dießen wege erreicht oder genau das gegenteil, wie kam es damals bei dir an? bin selbst eine mutter wo ich gerne meine Kinder lesen und schreiben beibringen möchte auf albanisch natürlich und möchte gern von dir erfahren wan der richtige zeitpunkt ist.


LG DEA
Zonja DEA.
Pse i keni shkruar Donit nė gjermanisht, ai shumė bukur ka shkruar nė Shqip, duke pretenduar "qė ju njoh mirė"(sa mund tė njihet njeriu me dikė nė virtualitet), ėshtė dashur ti shkruani nė Shqip.
Qė nė fillim Dooni len tė kuptojm qė ka njė frigė tė madhe nga asimilimi (jo integrimi) edhe pse kto dyja janė kogja ngusht tė lidhura njėra me tjetrėn.

Kurrė se harroj nė ish jugosllavi, zhvendosėsha prej Prizrenit nė Kroaci, pėr atė duhej tė shpėrnguleshe nga komuna jote, dhe tė lajmrohėshe nė komunėn e re.(s'bėnte ndryshe).
Kurrė se harroj gjithashtu se si mė vajti tėrė dita, duke shkuar deri te porta, e kthehėsha prap. Nuk mundė tė vendosja qė a tė shpėrngulem apo jo (bile atėher kisha vetėm 17 vite).
Dhe sot kur e kujtoj, mė vjen mirė dhe jam krenar qė qysh atėher kisha njė bindje tė tillė, Neve po e zbrazim vetė Kosovėn!

Uhhh sa kam pėr tė shkruar kėtu...................
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-08, 16:07   #8
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pupi
Zonja DEA.
Pse i keni shkruar Donit nė gjermanisht, ai shumė bukur ka shkruar nė Shqip, duke pretenduar "qė ju njoh mirė"(sa mund tė njihet njeriu me dikė nė virtualitet), ėshtė dashur ti shkruani nė Shqip.
Qė nė fillim Dooni len tė kuptojm qė ka njė frigė tė madhe nga asimilimi (jo integrimi) edhe pse kto dyja janė kogja ngusht tė lidhura njėra me tjetrėn.

Kurrė se harroj nė ish jugosllavi, zhvendosėsha prej Prizrenit nė Kroaci, pėr atė duhej tė shpėrnguleshe nga komuna jote, dhe tė lajmrohėshe nė komunėn e re.(s'bėnte ndryshe).
Kurrė se harroj gjithashtu se si mė vajti tėrė dita, duke shkuar deri te porta, e kthehėsha prap. Nuk mundė tė vendosja qė a tė shpėrngulem apo jo (bile atėher kisha vetėm 17 vite).
Dhe sot kur e kujtoj, mė vjen mirė dhe jam krenar qė qysh atėher kisha njė bindje tė tillė, Neve po e zbrazim vetė Kosovėn!

Uhhh sa kam pėr tė shkruar kėtu...................
Kerkoj falje, patjeter po ajo qe me shtyri te shkruaj ne gjuhen e huaj ishin fjalet e Dooonit qe mu drejtua se nuk e kuptoj edhe aq mire pyetjen time, sa qe kjo u pa edhe ne pergjigjen e tij, pasi qe jetoj ketu e di sa sa jane ne gjendje te kuptojne rinija e jone gjuhen tone edhe pse bukur e flasin edhe e shkruajn, por tek kuptimi gjithmon mbetemi pak ngel.
Kerkoj falje edhe njeher nese pikerisht shkrimi im beri qe Doooni te ma kthej me mospergjegje, por me bindje te plot qe prapa asaj qe them eshte, se e them mendimin tim ne ate menyre qe te kuptohem sa me mire nga bashkebiseduesit.

Ju pershendet te dy DEA
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-08, 18:59   #9
guri70
 
Anėtarėsuar: 17-10-07
Postime: 243
guri70 me shokė shumeguri70 me shokė shume
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Doooni, als deine Eltern druck auf dich übten wen ich mal so sagen darf, das du um jeden preis albanisch lernst, haben die ihren ziel auf dießen wege erreicht oder genau das gegenteil, wie kam es damals bei dir an? bin selbst eine mutter wo ich gerne meine Kinder lesen und schreiben beibringen möchte auf albanisch natürlich und möchte gern von dir erfahren wan der richtige zeitpunkt ist.


LG DEA
tč lumtč se shumč po i ndihmon nč ndreqjen e gabimeve!??

njeriu i botes kčrkon ndihmč nč mosasimilimine kjo bija e BOTES shkon i shkruan nč gjuhč gjermane.

Tč LUMTč!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
guri70 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-08, 19:41   #10
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Doooni
Je pershendes

dhe gezuar pavarsien e kosoves...(e PAs besuesHME!!!)

kam deshir te flas te verteten...

Jam nga gjermania, jetoj prej 91 ne gjermani.

per ket arsye se jam i huaj, si fmi kam pas deshir te jam si shokt klases...si gjith njerzt, si gjerman, me tradita gjermane, jam kan fmi..eshte kan fshtir mu kan u huj..dhe shqiptar ska pas...

Prindet e mi, kan pas shum deshir ta msoj gjuhen shqipe. prej tutjes se e harroj kulturen shqiptar, se asimilona, prindet me kan shtyp dyher ma shum ta msoj shqipen dhe historien shqiptar...

si mbrotje kunder ket shtypje, kam mar ket pun si luft, lufta e individit... jam kan fmi...

por me disa vite,vite e vite.....kam realizu...se kam harru gjuhen time...gjuhen qka flet poplli im...qka flasin prindet dhe familja ime..... kam problem, dhe me dhem ne zemer...

tash, 15 vite ma von...eshte e kunderta...tash kam tutje se jam asimilu..tash kam deshir ta msoj gjuhen shqipe....per historien kam lexuar shum...dhe politiken..


ironi...

keni perjetu ket problem emigrimit?

nji fakt i madh kam mesu, kurse e njef kulturen tende, je ma i fort, ma i qet, ma krenar...un e kam harru...po mu ka kthy ....e jo se e kam lyp...po se um ka qet mue shqiperia...


qka bej kunder mungeses se gjuhes shqipe? jam tu lexu libra shqip,por eshte fshtir...


me vjen marre,po ma shum marre ish kan, kurr nuk kisha pas as interes per mesuar shqipen dhe historien shqiptar.


ju pershendes dhe me korrigjoni kur te bej gabime...
Mire se ke ardh Doooni; edhe mos ke frig, se nuk je asimilu, jo, perndryshe nuk do filloje keshtu. Asimilimi eshte dicka ndryshe.
E tash te ka mbet te lexosh sa me shume ne gjuhen shqipe,edhe ne kete Forum,se te ndihmon shume.
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-08, 20:59   #11
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Me leximin e librave ne gjuhėn Shqipe,.. je duke u asimiluar nė Shqiptari !

Tė uroj suksese, dhe eshte per ēdo lavdi kur nje i ri mer kesi lloj iniciativėsh.

Pėrshendetjet e mia,
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-08, 21:04   #12
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga guri70
tč lumtč se shumč po i ndihmon nč ndreqjen e gabimeve!??

njeriu i botes kčrkon ndihmč nč mosasimilimine kjo bija e BOTES shkon i shkruan nč gjuhč gjermane.

Tč LUMTč!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jo nuk duhėt parė edhe bash ashtu zi postimin e cituar nga DEA, e tė shkruar nė gjuhėn gjermane.
DEA ėshtė njė nėnė e shkėlqyer e dy fėmijėve sa dijė unė, dhe nga vetė fakti qė mėson dy gjuhėsit fėmijėve, ajo nuk e ka patru me qėllim tė keq.
Dhe vetėm disa minuta mė vonė ajo i ka kėrkuar nė mėnyrė modeste falje Doonit.
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-08, 08:39   #13
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Ah mor guri70 koha po lene gjurme vetvetiu pa e verejtur fare, prej qe i kam mbush te 30-tat edhe kujtesa ka nis me me lone, po gabimet jane per njerz e vetem njerzit jane ata qe dine te falin! edhe une gati si te gjithe me te mirat edhe te kqijat e mija, jam kjo qe isha dhe po mundohem po ajo te mbes
P.s Pupi faleminderit
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-06-08, 13:06   #14
Alkimisti_ch
 
Avatari i Alkimisti_ch
 
Anėtarėsuar: 07-06-08
Vendndodhja: Univers
Postime: 1,457
Alkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashur
Gabim Titulli: asimilimi ne diaspore

Doooni po mvjen mir qe po shkrun kshtu edhe une po munona me shkru qe ti mem kuptu (marr vesh). Pom vjen mir qe po shkrun mir shqip edhe don me msu ket gjuh te babes e nanes se qeshtu nihesh ma krenar...Ti mire ja paske nis me lexu libra ne shqip amo merr libra me te lehta mu kuptu edhe per me msu ma mire e ma sigurt rri me shqiptar nese ka aty afer, shoqnohu me ta dil me ata nuk asht me ransi a jan te shqipnise a te Kosoves, maqedonis, me ransi eshte ti me fol shqip...ke me pa qe ke me msu shume shpejt....Edhe pse une ēka e pash ti shum mire po shkrun po eshte mire mu shoqnu qe me largu ket frige qe e ke ti e masanej ke me pa sa shpejt ki em ni nje far sigurije....

po shpresoj qe me ke kuptu...nese nuk kupton shkruj..kalo mire


__________________
Qeveritaret jane valet, populli eshte era, shteti eshte anija, dhe koha eshte deti.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Alkimisti_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:21.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.