Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-09-11, 22:50   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Smile Udhėtime nė hapsirė

Pasaporta hapsinore, tashmė njė realitet!


Nė Amerikė pasaporta e parė hapsinore tashmė ėshtė bėrė realitet.Njė terminal futuristik dhe njė pistė rreth 3.2 km janė ndėrtuar nė Las Cruces tė New Mexicos, pėr aeroportin e parė hapsinor.
Nga kjo platformė lėshimi do tė mund tė nisen udhėtarėt drejt hapsirės pėr arsye pune, ose thjeshtė pėr disa momente qetėsie.
Kompania Virgin, e cila ėshtė e angazhuar nė njė sipėrmarrje tė tillė, referon qė projekti tashmė ėshtė i plotėsuar deri nė 90% tė tij.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-10-11, 15:52   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: Udhėtime nė hapsirė

Virgin Galactic zbulon kozmodromin e parė pėr fluturime nė kozmos


Fluturimet e para nė kozmos janė vetėm njė hap mė afėr njerėzve tė zakonshėm(tė paktėn pėr ato qė kanė xhepin e plotė) pasi qė Virgin Galactic zbuloi kozmodromin e parė. I stacionuar nė New Mexico, nė tė ardhmėn do tė ofrojė fluturime nė kozmos me anijet kozmike WhiteKnightTwo dhe SpaceShipTwo.
“Ky ėshtė edhe njė veprim tjetėr i Virgin Galactic me tė cilėn do tė futemi nė histori. Kėtu jemi me njė grup njerzish tė shkėlqyeshėm tė cilėn na ndimojnė qė tė fillojmė me njėrėn nga degėt e industrisė mė tė rendėsishme tė shekullin 21″ – tha Sir Richard Branson nė hapjen e ndėrtesės sė terminalit.

Ndėrtesa kushton 209 milionė dollarė dhe nė tė do tė strehoen dy WithteKnightTwo dhe pesė SpaceShitpTwo, si dhe njė pjesė tjetėr pėr pėrgaditjen e astronautėve, kontrollė tė misioneve dhe njė pjesė tjetėr pėr vizitorėt.


Deri tani janė shitur 250 bileta, ndėrsa njė fluturim kushton 200 mijė dollarė. Fluturimi nė kozmos do tė zgjat dy orė e gjysmė, ndėrsa pasagjerėt 5 minuta do tė kalojnė nė gjendjen e papeshė.

Nė afėrsi tė aeroportit ndodhet edhe White Sands Missile Range baza ushtarake amerikane, pretej sė cilės fluturimet janė tė kufizuara, qė do tė thotė nė atė pjesė nuk ka fluturime tė aviacioneve civile.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:58.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.