Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-09-12, 20:53   #16
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Gjuha e Shqiptareve ne perendim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA Shiko postimin
Kam friken se gjeneratat e ardhshme shqiptare ne Perendim, shkaku i "kombinimit" te njekohshem te me shume se nje gjuhe do mbesin pa asnjeren te mirfillt.
...pse pe qon te Perendimi oj DEA s'po shef se ne gjitha ambientet Kosov/Shqiperi dhe ku do me vise SHQIPTARE po behet dhe me SKANDALE per GJUHEN SHQIPE!...Sigurisht,nga vet te rinjet sot,duke ngatrrua me gjitha gjuhet e botes..kjo me duket dhe ma keq per Zote.
Apo jam vetem une qe shofe anen e duhur ne kete drejtim!?

pa keqkuptim
Natyra.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 25-09-12 nė 20:54
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-09-12, 21:32   #17
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Gjuha e Shqiptareve ne perendim

Historia (apet Historia ) ėshtė e mbushur me plot popuj qe jane zhdukur, me plot gjuhe qe jane zhdukur. Me qindra.

Ne histori, nuk ka dy popuj tjere qe kane vuajtur e qe jane perndjekur ma shumė se shqiptarėt dhe hebrenjte. (mundohu t'i mendosh krimet e masakrat me te tmerrshme qe u kane ndodhur popujve ne bote: patjeter te bjen ndermend ose shqiptarėt ose hebrenjte). Nuk jane zhdukur. As gjuhėt e tyre.
Shqiptaret ne kete moment te historise, nuk jane as ne kulmin e mjerimit te tyre, as ne kulmin e shkelqimit te tyre. Keto dy momente kulmore jane parakushtet me te volitshme pėr zhdukjen e popujve dhe gjuheve.

Shqipja, hyn tek ato gjuhet e gjakut. Flet shqip veē kush ka gjak shqiptar. (Nuk ke si e deshmon ndryshe te qenurit shqiptar, pėrveē faktit se flet shqip).

Pėr te dale te keta "shacat" e gurbetit: nėse do te vazhdonje te flasin shqip, do te vazhdojne te jene shqiptare; atehere kur nuk do (te dijne) te flasin shqip, nuk do te jene shqiptare. Si gjithmone. S'do te jene as te paret, as te fundit.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-12, 22:02   #18
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjuha e Shqiptareve ne perendim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA Shiko postimin
Kam friken se gjeneratat e ardhshme shqiptare ne Perendim, shkaku i "kombinimit" te njekohshem te me shume se nje gjuhe do mbesin pa asnjeren te mirfillt.
Pajtohem me ty por sinqerisht edhe ne Kosove kan nis mos me fol gjuhen mire e merre me mend kta ne perendime qe flasin ka dy apo tri gjuhet.


ps: me shtine me kesh me shkresen tende me lart bash barcolet ish
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-12, 01:11   #19
LaDy_Diaspora
Bride to be...
 
Anėtarėsuar: 20-07-11
Postime: 1,350
LaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjuha e Shqiptareve ne perendim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA Shiko postimin
Nje djal njeher shkonte nga Gjermania ne Kosove pas nje qendrimi te gjate per her te pare.Dhe kur zbriti ne aeroport u gezuan te gjithe i kishin dal nana e baba e e gjithe farefisi perpara,pershendeten dhe e pyet baba djalin po si erdhe bre bir a hjeke keq, Djali aiiiiiiii babe tha qka kume hjek me nis e me te tregu dhe ja nisi e po i tregon: si jam dal nga shtepia ne autobahn afer nje tankstelle ish kone nje baustell e prej atyhit nja 10 km stau sa kur shkum ne flughafen ish kone ik flugzeugi e mu desht me prit edhe disa ore deri erdhe tjetri e perfundoi tregimin e tij disi, baba i shkret( pa e marre vesh gje) ani bre babe shyqyr qe erdhe.
Kurgjo mangu s'po ua lejnė as "kullerat" e Prishtinės. Ata bile anglisht po ia perziejnė...

Sikur njėherė kur ishim nė restorant:
"Ma sjellė njė xhus kėtu" - prej kur kjo fjalė (JUICE) ėshtė nė fjalorin e shqipėtarėve? Dhe a e kuptojnė qė JUICE ėshtė thjeshtė fjala shqipe "lėngu" dhe as nuk definon ēfarė lloji do jetė...lėng molle, dardhe, portokalli etj.
__________________
Just happy...
LaDy_Diaspora Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-12, 01:14   #20
LaDy_Diaspora
Bride to be...
 
Anėtarėsuar: 20-07-11
Postime: 1,350
LaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjuha e Shqiptareve ne perendim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA Shiko postimin
Kam friken se gjeneratat e ardhshme shqiptare ne Perendim, shkaku i "kombinimit" te njekohshem te me shume se nje gjuhe do mbesin pa asnjeren te mirfillt.
Nuk ėshtė pse i mėsojnė shumė gjuhė dhe i flasin shumė, por ėshtė vetėm pse janė tė mėsuar me shit mend (shumica) dhe mendojnė pse i flasin ashtu miks gjuhėt duken mė tė zot.
Unė njoh njerėz qė flasin 12-15 gjuhė dhe secilen mė perfekt se tjetrėn, sidomos gjuhėn e tyre amėtare.
Krejtė kjo ėshtė punė e karakterit, jo e mbingarkesės sė trurit.
__________________
Just happy...
LaDy_Diaspora Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-05-13, 10:50   #21
Gjiki
 
Anėtarėsuar: 25-11-11
Postime: 157
Gjiki i pazėvėndėsueshėmGjiki i pazėvėndėsueshėmGjiki i pazėvėndėsueshėmGjiki i pazėvėndėsueshėmGjiki i pazėvėndėsueshėmGjiki i pazėvėndėsueshėmGjiki i pazėvėndėsueshėmGjiki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Gjuha e Shqiptareve ne perendim

Ti LaDy_Diaspora Uniquely poisonous... Carpe Diem! Ne nuk kemi qef m'u ngarku fizikishtė, sa pėr ngarkesė t'trurit, nuk n'a ndodhė kurr se e kemi t'vogel :D
Gjiki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-06-13, 00:40   #22
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjuha e Shqiptareve ne perendim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra Shiko postimin
...pse pe qon te Perendimi oj DEA s'po shef se ne gjitha ambientet Kosov/Shqiperi dhe ku do me vise SHQIPTARE po behet dhe me SKANDALE per GJUHEN SHQIPE!...Sigurisht,nga vet te rinjet sot,duke ngatrrua me gjitha gjuhet e botes..kjo me duket dhe ma keq per Zote.
Apo jam vetem une qe shofe anen e duhur ne kete drejtim!?

pa keqkuptim
Natyra.
............kur shkova tek gjeneratat e ardhshme te perendimit, mendja me vajti tek femijet e kohes se sotshme.
Ata te Kosoves e qalisin gjuhen nga qefi, kurse keta te diaspores nga zori...
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-06-13, 00:46   #23
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjuha e Shqiptareve ne perendim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LaDy_Diaspora Shiko postimin
Nuk ėshtė pse i mėsojnė shumė gjuhė dhe i flasin shumė, por ėshtė vetėm pse janė tė mėsuar me shit mend (shumica) dhe mendojnė pse i flasin ashtu miks gjuhėt duken mė tė zot.
Unė njoh njerėz qė flasin 12-15 gjuhė dhe secilen mė perfekt se tjetrėn, sidomos gjuhėn e tyre amėtare.
Krejtė kjo ėshtė punė e karakterit, jo e mbingarkesės sė trurit.
Sikur te leme paragjykimet anash, do ti kuptonim me mire ata te cilet ballafaqohen me nje problem te till.

Edhe asnjeri nuk mund te krahasohet me tjetrin. Pasi qe historia e sicilit ndryshon nga tjetri dhe po kjo histori e ndryshme bene qe njeri ti flas me shume se 12 Gjuhe te pastra e tjetri te mbetet ne dy dhe te dyshoj ne gjithqka qe e rrethon.


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.